Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Awatar użytkownika
Gregski
Posty: 972
Rejestracja: 2006-01-27, 21:47
Lokalizacja: Na Kociewiu albo na morzu

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: Gregski »

Bylejakosc prawna ma w Polsce dluga tradycje.
Swego czasu w Warszawie wybudowano nielegalnie most na Wisle (chyba Siekierkowski). Byla to wtedy najwieksza samowolka budowlana w Polsce.
Zdaje sie papiery dorobiono pozniej. Nie wiem bo nie sledzilem tej farsy.
Wśród ludzi człowiek dziczeje.
Waldemar Łysiak
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: Mitoko »

Peperon pisze:Tak mnie ciekawi czy to tylko taktyka...
https://www.portalmorski.pl/zegluga/453 ... pu-mierzei
Pamiętaj, że jak poprzednik wydał negatywną to pożegnał się ze stanowiskiem
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: Wojciech Łabuć »

A w Szczecinie zamiast promu to wybudują lodołamacze.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: AdrianM »

Płytki kanał będzie miał tendencje do zamarzania. Jak i cały zalew.
Mitoko pisze:Pamiętaj, że jak poprzednik wydał negatywną to pożegnał się ze stanowiskiem
Sancja pełną gębom. Pomimo tradycyjnego charakteru takich rozwiązań, zaletą jest jednak to, że przesieje się towarzystwo co ca.4 lata obsadzanych po partii lub kądzieli na państwowych stołkach. Jakoś rzadko mi ich szkoda.
Gregski pisze:Swego czasu w Warszawie wybudowano nielegalnie most na Wisle (chyba Siekierkowski). Byla to wtedy najwieksza samowolka budowlana w Polsce.
To też, ale były inwestycje jak port we Władysławowie, które zostały przepchnięte z kolana, dzięki czemu rozpoczeła się erozja półwyspu helskiego jak i tworzenie się łachy na północ od Władysławowa.
Awatar użytkownika
Gregski
Posty: 972
Rejestracja: 2006-01-27, 21:47
Lokalizacja: Na Kociewiu albo na morzu

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: Gregski »

AdrianM pisze:To też, ale były inwestycje jak port we Władysławowie, które zostały przepchnięte z kolana, dzięki czemu rozpoczeła się erozja półwyspu helskiego jak i tworzenie się łachy na północ od Władysławowa.
Podobna rzecz jak slyszalem dzieje sie w Sopocie po wybudowaniu mariny.
Wśród ludzi człowiek dziczeje.
Waldemar Łysiak
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: AdrianM »

Widocznie wszystko to wina PiS. A chodziło mi o to, że generalnie te narzucone nam procedury to mają jakiś tam sens i wypada się pochylić nad inwestycjami. Skoro wiemy jak naprawia się skutki jak erozja półwyspu helskiego i jakie koszta są z tym związane to może jednak warto przebić się ponad partyjny reżim? Ja się nie znam, ale wydaje się, że ma to sens.
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: Wojciech Łabuć »

AdrianM to co napisałeś zamarzaniu to można spokojnie bez kursywy.

I na marginesie to co z takim zjawiskiem, jak pod koniec ubiegłego roku, kiedy z powodu pogody (dokładniej silnych wiatrów) poziom wód w Zalewie i porcie spadł o metr?

Lodołamacze i kółka/płozy jakby płynąć się nie dało?
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: Grzechu »

Wojciech Łabuć pisze:I na marginesie to co z takim zjawiskiem, jak pod koniec ubiegłego roku, kiedy z powodu pogody (dokładniej silnych wiatrów) poziom wód w Zalewie i porcie spadł o metr?
Chyba mają tam jakąś straż pożarną na tej mierzei?
Jak mają, to się dopompuje
:-D
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
Gregski
Posty: 972
Rejestracja: 2006-01-27, 21:47
Lokalizacja: Na Kociewiu albo na morzu

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: Gregski »

Wojciech Łabuć pisze:AdrianM I na marginesie to co z takim zjawiskiem, jak pod koniec ubiegłego roku, kiedy z powodu pogody (dokładniej silnych wiatrów) poziom wód w Zalewie i porcie spadł o metr?
To akurat czeste i naturalne zjawisko. Poziom wody sie zmienia w obie strony.
Gdy na przyklad wieje z polnocy woda sie spietrza i powstaje zjawisko tak zwanej "cofki". Zwylke kilka razy do roku tak sie dzieje.
Wśród ludzi człowiek dziczeje.
Waldemar Łysiak
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: AdrianM »

Dokładnie, tak samo w powodzie w Holandii były efektem cofki. Zresztą mają one charakter krótkotrwały. Szanse na to, że będzie tam jaki wielki handel transportowców jest w mało prawdopodobne. Dla żeglugi turystycznej powinno być okey, bo ile tam ten skuter wodny potrzebuje? ;) Akwen zdaje się dobry pod windsurfing, a latem lodu to raczej nie będzie :idea:

Jak pisałem gdzieś wcześniej to narodowe tuzy jak Orlen może będą przyciśnięte z piętra politycznego by coś tam ruszyć w Elblągu. Może ktoś na siłę będzie tam pchał coś na zasadzie stref ekonomicznych. Nie mam pojęcia ile zacięcia będzie w tym wszystkim lub może jak już kanał powstanie to się znajdą ważniejsze sprawy dla ratowania polskiej niezależności strategicznej? ;)
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: Wojciech Łabuć »

Rozumiem jak to działa. Pisałem tylko w celu podkreślenia bezsensu narracji obecnych decydentów robiąca głupi PR jak wiele pod względem "handlowym" da nam ta inwestycja. Albo jakie to będzie przydatne dla MW. Tam są takie warunki jakie są po prostu.

Dla mnie ta inwestycja to tak jakbym piękniejsze połówce tłumaczył, że muszę kupić sportowe superauto w wersji cabrio bo dzieciaki szybciej do szkoły dam radę wozić a latem będą mieli więcej słońca więc i witaminy D3. :czarodziej:
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: AdrianM »

Witamina D3! Na to jeszcze nie wpadłem. Niemniej dziękuje za pomysł ;)
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: marek8 »

No właśnie - gdy dostatek u "właściwie namaszczonych" rośnie rosną też luksusowe potrzeby a gdy połączy się je z wciąż niemałymi możliwościami "kreowania stanów prawnych" to i powstać może prawie wszystko... Dla przykładu potrzebował w przedwojniu jeden taki prywatnej linii kolejowej dla swojej hacjendos co by łatwiej mu handel szedł to nie mogąc rzeczy normalnie załatwić uderzył w "patriotyczny ton" i pierwszy polski jacht pełnomorski w środku kraju "zbudował" - a, że takie cudo nie mogło przecie tkwić na lądzie to mu wojskowym sumptem bocznice postawiono aby jacht nad morze przetoczyć ku chwale ojczyzny... Czy trzeba dodawać, że linia powstała w ramach "ćwiczeń" wojsk kolejowych i jakoś się jej przypadkiem zostało nieco dłużej? ;)
Może i teraz warto "dziennikarskim śledztwem" wytropić beneficjentów tego iście ramzesowego przedsięwzięcia?
Awatar użytkownika
Marek-1969
Posty: 429
Rejestracja: 2009-07-18, 21:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: Marek-1969 »

W latach Osiemdziesiątych jeździłem na obozy wędrowne w te okolice . Malbork-Elblag- Braniewo . Już wtedy tubylcy mówili że po wojnie zamarło życie na Zalewie z powodu blokady przejścia na Bałtyk przez ZSRR.
Dla przypomnienia krytykującym wszystko bez wyjątku co robi aktualny rząd przypomnę że budowa kanału miała pozytywną opinią ekonomiczno - techniczna w 2011
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: Wojciech Łabuć »

Panie Marku ale takie opinie potrafią mieć nawet wielkie wtopy. I trudno brać na poważnie opinie o tym jaki ma mieć wpływ ta inwestycja jeśli kanał nie rozwiązuje problemów istniejących na tym akwenie oraz nie bierze się pod reszty infrastruktury w rejonie, tego jak jest "nisza ekologiczna" portu w Elblągu, itp, itd. W kwestii turystycznego pływania to da się obecnie i nie trzeba przez wody FR.

Pewne lotnisko w mieście na "R" też miało entuzjastyczną opinię.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Post autor: szafran »

Plany inwestorów są zapewne związane z realizacją przekopu przez Mierzeję Wiślaną, który ma się przyczynić m.in. do wzrostu ruchu turystycznego w tej części regionu. Tym bardziej że z Tolkmicka prowadzi najkrótsza wodna droga w okolice budowanego kanału.
https://www.portel.pl/gospodarka/tolkmi ... cja/117031
ODPOWIEDZ