Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Marmik »

Kilka spostrzeżeń.
1. Koronawirus zabije pewnie dużo więcej osób z innymi chorobami, które na skutek ograniczeń działania systemu opieki zdrowotnej nie zostaną odpowiednio wcześnie zdiagnozowane.
2. Z pewnością wiele osób nie zachoruje na tzw. choroby brudnych rąk, bo nagle Polacy odkryli, ze trzeba myć ręce.
3. Niestety ale granica pomiędzy ostrożnością, a histerią często się zaciera, albo jest przekraczana. Obecnie w Polsce jest pewnie kilka tysięcy osób zakażonych koronawirusem (tylko jeszcze tego nie wiedzą), ale wystarczy kaszlnąć, albo krzyknąć "Buongiorno!", by ludzie zaczęli patrzeć jak na trędowatego.
4. Element mało humorystyczny... są już bójki w sklepach o jedną konserwę. Na pocieszenie, półki papieru toaletowego czyszczone są np. w Szwecji, Stanach etc, czyli świat kręci się wokół dupy.
5. Skala fakenewsów jest przerażająca i niestety wielu ze strachu łyka wszystko (choćby nie wiem jak było irracjonalne) jak pelikany.
6. Praca zdalna, siedzenie z nudów na YT, oglądanie filmów w necie, prowadzenie zajęć online... to wszystko wzrosło wielokrotnie i już pojawiają się problemy z przepustowością. Ludzie nie chcą wiedzieć, że są ważniejsze rzeczy niż zabijanie nudy. Takie rzeczy jak teleporady medyczne via Skype, transmisje EKG z karetki do szpitala, podgląd online wyników z laboratoriów, funkcjonowanie systemów bankowych, dostęp online do monitoringów etc, etc.
7. I kto się teraz śmieje z prepersów?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: jogi balboa »

de Villars pisze:co ma na celu ta manipulacja.
Manipulacja? Nie wiem. Ja tylko dzielę się odczuciami. A te są takie że pandemia paniki przerosła już z nawiązką pandemię chińskiej grypy. Minął tydzień, a wszędzie dookoła słychać biadolenie że wszyscy umrzemy a jak nie umrzemy to zginiemy bo gospodarka leci szybciej niż w 1929. Może poleci a może nie poleci, ale na pewno poleci bardziej niż powinna tylko i wyłącznie z powodu strachu przed strachem. Uważam że obecnie najlepszym sposobem na uzdrowienie ludzi i gospodarki, była by całkowita cenzura ze szczególnym uwzględnieniem internetu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Marmik »

Kto się nie boi śmierci ten umiera raz, kto się jej ciągle boi ten umiera każdego dnia.
Czy jakoś tak...

Dla mnie sprawa jest o tyle ciekawa, że jest kolejnym dowodem na to, iż w razie budowy elektrowni jądrowej w regionie turystycznym wystarczy jedna anomalia na poziomie nawet tylko INES1 i kilka fakenewsów, by wszystko zaczęło żyć własnym życiem doprowadzając do exodusu kilkuset tysięcy ludzi w czasie krótszym niż 48 godzin. Straty liczone w wielkich milionach trwać będą latami.
Naprawdę, jakbyście słyszeli jakie pytania już słyszałem zadawane poważnym tonem to nie uwierzylibyście.

Obecny stan pokazuje jednak, że Polacy jako masa generalnie nadal są lepiej przygotowani do trudnych czasów, bo jednak pamięć lat 80. żyje jeszcze w zbyt wielu ludziach. Niemniej, właśnie ta pamięć mimo wszystko podsyca niepokój i brak wiary w szczerość elit rządzących. W tej sytuacji podatność na panikę jest wysoka.

Zaznaczam, że nie należy lekceważyć obecnej pandemii, zwłaszcza, że bardzo różni się od ostatniej, która nas poważnie nawiedziła i tym razem wirus atakuje tych, którzy przy AH1N1 byli względnie bezpieczni, czyli osoby 60+. W tym wieku w zasadzie większość ma już jakieś choroby współistniejące, stąd zagrożenie jest duże i śmiertelność relatywnie duża. Stąd obecne działania, pomimo pewnych znamion przesadnego chuchania na zimne, wydają się być całkowicie uzasadnione. Może dzięki temu śmiertelność nie sięgnie tej z 2009/2010 roku, kiedy świńska grypa przyczyniła się do śmierci ponad 180 osób.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: AdrianM »

Szczerze mówiąc jak słyszę, że politycy mają się czymś zająć lub nas ratować to ciarki mi po plecach przechodzą. Polski system zdrowotny jest kompletnie nie przygotowany na taką ewentualność jak epidemia. Jak słucham o brakach podsawowych środków to jest to rzecz, która może ludzi nie napawać optymizmem. Nie wiem czy szczerość rządu akurat w tym przypadku byłaby wskazana, ale z pewnością polityka informacyjna będzie bardzo istotna.

Podoba mi się kwestia informowania nas o przewidywanym wzroście zachorowań. Jeśli się sprawdzą to można przypuszczać, że są duże szanse iż ogniska epidemi są pod jakąś względną kontrolą oraz moga pomóc prognozować potrzeby i możliwe, że uniknąć chaosu. Słyszałem opinie, że zyskujemy czas by przygotować może jakieś skuteczniejsze leki lub nawet szczepionkę. Co ciekawe pojawiła się informacja potwierdzana przez lekarzy, że nie zaleca się stosowania środków na bazie Ibuprofenu co już jest jakąś wskazówką czego nie robić. W Australi testowane są procedury leczenia z kombinacją leków na HIV i malarie, więc bardzo możliwe, że dla ciężkich przypadków szanse będą znacznie większe.

Bardzie zastanawia mnie na ile wiarygodne dane da się oszacować na temat ilości zakażeń gdy jakaś część populacji jednak nie wykazuje objawów, a testy są jednak zbyt nieliczne by zbudować na tej podstawie jakąś statystyke. Były dane z jakiegoś wycieczkowca gdzie w zamkniętym środowisku na 2500 osób wirusa złapało 700 osób. To już jakaś podstawa do tworzenia teorii. Dane z Chin kompletnie nie koreluja się z tym co widzimy w Europie, ale przypuszczam, że za miesiąc może dwa powinniśmy wiedzieć znacznie więcej.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: de Villars »

jogi balboa pisze:
de Villars pisze:co ma na celu ta manipulacja.
Manipulacja? Nie wiem.
Jaja sobie ze mnie robisz?
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: jogi balboa »

Szczerze mówiąc jak słyszę, że politycy mają się czymś zająć lub nas ratować to ciarki mi po plecach przechodzą. Polski system zdrowotny jest kompletnie nie przygotowany na taką ewentualność jak epidemia.
Należałoby sobie najpierw zadać pytanie, co to znaczy: "system zdrowotny przygotowany"? Nie ma takiej organizacji której prędzej czy później nie przytłoczy jakaś ilość klientów. Głownie jest to kwestia finansowania a dopiero na drugim miejscu organizacyjna. Ocena wydolności służby zdrowia w sytuacji kryzysowej nie jest żadną miarą wydajności.
Były dane z jakiegoś wycieczkowca gdzie w zamkniętym środowisku na 2500 osób wirusa złapało 700 osób. To już jakaś podstawa do tworzenia teorii.
Teorie można tworzyć, ale praktyka jest taka że najłatwiej złapać syfa w hotelu lub restauracji, na basenie itd. Wycieczkowiec to wszystko w jednym ;)
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: jogi balboa »

de Villars pisze:
jogi balboa pisze:
de Villars pisze:co ma na celu ta manipulacja.
Manipulacja? Nie wiem.
Jaja sobie ze mnie robisz?
A jak tam zdrowie tego twojego przerażonego? Potwierdziło się?
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: AdrianM »

Nie ma choćby respiratorów dla palaczy co mnie (oględnie mówiąć) irytuje :faja:

Lekarzy podobno irytuje brak środków ochrony osobistej, a i co raz jakiś ostro niezdrowy spór jak z tym szpitalem w Łomży. Mieli chyba kurna z 2 miesiące odkąd było wiadomo, że cuś się może dziać. Ta panika wśród ludzi też z czegoś wynika. Widocznie wiele osób nie zrozumiało komunikatów. Nie twierdzę, że gdzieś to działa lepiej, ale nie jest to dowodem naszego profesjonalizmu. Nie twierdzę, że trzeba urządzać polowanie na czarownice, ale właściwa i rzeczowa ocena obecnej sytuacji może pozwoli na przyszłość lepszego reagowania na tego typu sytuacje kryzysowe.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Piotr S. »

Szef Pentagonu nakazał marynarce wojennej USA przygotowanie okrętów szpitalnych https://www.portalmorski.pl/bezpieczens ... zpitalnych
W związku z pandemią koronawirusa duński operator kontenerowy Maersk zawiesił podmiany załóg na wszystkich kontenerowcach. Zmiany w załodze zostają wstrzymane na cztery tygodnie, do 14 kwietnia 2020 br.
https://www.portalmorski.pl/zegluga/446 ... iany-zalog
Szpital Marynarki Wojennej w Oliwie został przekształcony w szpital zakaźny
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/korona ... m,a,166452
Amerykańska marynarka wojenna poinformowała o pierwszym odnotowanym przypadku zarażenia koronawirusem na pokładzie okrętu US Navy.
Zgodnie z oficjalnym komunikatem US Navy, testy przeprowadzone 13 marca br. u jednego z marynarzy załogi śmigłowcowca desantowego doku USS „Boxer” (LHD 4) wykazały „domniemany wynik pozytywny https://www.defence24.pl/pierwszy-zawir ... zarazeniom
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: AdrianM »

No i mamy reakcję na kryzys:
https://www.money.pl/banki/tarcza-antyk ... 3313a.html

Ciekawe jak będzie wyglądał nowy budżet.
Awatar użytkownika
Gregski
Posty: 964
Rejestracja: 2006-01-27, 21:47
Lokalizacja: Na Kociewiu albo na morzu

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Gregski »

Piotr S. pisze: W związku z pandemią koronawirusa duński operator kontenerowy Maersk zawiesił podmiany załóg na wszystkich kontenerowcach.
Nie tylko.
Shell, Chevron, TK i inne firmy zawiesily podmiany.
Wśród ludzi człowiek dziczeje.
Waldemar Łysiak
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Peperon »

Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Piotr S. »

Z braku miejsc w szpitalach prom Gnv Splendid ma być przeznaczony do adopcji na statek szpitalny i cumować w Genui https://www.rainews.it/dl/rainews/media ... tml#foto-1
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: AdrianM »

Rosja twierdzi, że jest w stanie wytrzymać wojnę cenową na rynku ropy przez kolejne 5-10 lat w zależności od scenariuszy:
https://oilprice.com/Energy/Energy-Gene ... llion.html

Co ciekawe zrównoważony budżet mają przy cenie 42usd/bbl, a przy 30usd deficyt ca. 40mld usd. Wszystko wskazuje, że okresowo ropa może polecieć nawet do 10usd/bbl. Obecnie mają problemy by sprzedać swoją rope po cenach poniżej 20usd/bbl:
https://www.finanz.ru/novosti/birzhevyy ... 1029010687

No i teraz ciekawe czy faktycznie wytrzymają więcej niż kilka lat, a zwłaszcza, że na innych sektorach gospodarki ten kryzys też się odciśnie.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Piotr S. »

Tysiące bez pracy po zwolnieniach w Hurtigruten, Color Line i Fjord Line https://www.gospodarkamorska.pl/Porty,T ... -line.html mam takie wrażenie jak do wakacji sytuacja się nie ustabilizuje to na jesieni będzie katastrofa
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: jogi balboa »

Tak sobie ostatnio przeglądałem indeksy giełdowe i doszedłem do takiego amatorskiego wniosku. Światowe rynki finansowe to sprzedawcy baloników a wirus to kaczor z wiatrówką. "Pac" i banieczki inwestycyjne popękały jedna za drugą. Ale koniec końców ten hel i tak by z tych baloników nie za długo pouciekał.
Winię za taki stan rzeczy światową tendencję do oddawania władzy w krajach w ręce republikańskich oszołomów, którzy szczerzą się do PKB jak szczerbaci na suchary.
ODPOWIEDZ