Sesja w Muzeum WP

Wszystko na temat zlotów, zjazdow i spotkań poświeconych wymianie myśli na temat okretów wojennych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Sesja w Muzeum WP

Post autor: JB »

Obrazek

W imieniu organizatorów mam przyjemność zaprosić Koleżanki i Kolegów na popularnonaukową sesję historyczną: 90 lat Polskiej Marynarki Wojennej: 1918-2008. Spotkanie odbędzię się 28 listopada 2008 roku (dokładnie w 90 rocznicę powołania marynarki) w salach Muzeum Wojska Polskiego, a rozpocznie się o godzinie 11. Przewidziane są cztery referaty i kilka komunikatów. Następnie odbędzie się niezwykle ciekawy pokaz filmów krótkometrażowych o PMW z okresu międzywojennego, wojennego i powojennego (niektóre filmy, ze zbiorów Filmoteki Narodowej, są fascynujące dla miłośników okrętów). Referentami będą historycy: prof. Paweł P. Wieczorkiewicz - U źródeł PMW, prof. Bogdan Zalewski - Plany rozwoju polskiej marynarki wojennej i ich realizacja w latach 1945-1989 oraz członkowie naszego Forum: Andrzej Bartelski "Crolick" - Wybrane aspekty działalności polskich okrętów podwodnych w latach 1939-1945 i niżej podpisany "JB" - Nieznane i mało znane jednostki polskiej marynarki wojennej.
W komunikatach będą mogli Państwo usłyszeć m.in. o "polskich" krążownikach" z lat dwudziestych XX wieku i najprawdopodobniej o prawie nieznanej krakowskiej Flotylli Wiślanej.
Zapraszam serdecznie wszystkich do Warszawy!
Materiały z sesji, jak również inne ciekawe prace o Polskiej Marynarce Wojennej (które ze względu na szczupłość sesji nie znajdą się w jej programie), znajdą się w specjalnej książce wydanej przez Muzeum WP.
Jan Bartelski
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Noo... ja chciałbym się wybrać...

Czy ktoś z Trójmiasta albo z moich okolic wybierze się samochodem? Chętnie bym się dosiadł (partycypując w kosztach paliwa), bo okrutnie jest teraz skopane połączenie kolejowe i nie mam szansy dotrzeć na 11.00 bez kolosalnych komplikacji, dodatkowych kosztów i straty czasu...

Janku, czy ta książka będzie dostępna już w dniu sesji?
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Grzechu pisze:Noo... ja chciałbym się wybrać...

Czy ktoś z Trójmiasta albo z moich okolic wybierze się samochodem? Chętnie bym się dosiadł (partycypując w kosztach paliwa), bo okrutnie jest teraz skopane połączenie kolejowe i nie mam szansy dotrzeć na 11.00 bez kolosalnych komplikacji, dodatkowych kosztów i straty czasu...

Janku, czy ta książka będzie dostępna już w dniu sesji?
Nie, książka ukaże się w 2009 roku, nakład będzie niewielki, może być trudno dostępna, stąd wcześniejsza zapowiedź o jej wydaniu.
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Bardzo ciekawie zapowiada się pokaz filmów o PMW. Będzie można zobaczyć filmy przedwojenne m.in.:
- o uroczystości otwarcia portu w Gdyni (rok 1923),
- o łodziach podwodnych (lata 30.).
Najliczniej prezentowane bedą filmy z okresu wojny pokazujące m.in.:
- ORP "Wilk" z niecenzurowanym numerem taktycznym na kiosku,
- polskie niszczyciele w Narwiku,
- ORP "Dragon" po uszkodzeniu "żywą" torpeda,
- polskie ścigacze w akcji.
A to nie wszystko! Jeśli chodzi o referaty, to prawdopodobnie ich teksty znajdą się w niskonakładowej publikacji, ale możliwość obejrzenia unikatowych filmów będzie jednorazowa.
ZAPRASZAMY
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Współorganizatorami sesji będą: Filmoteka Narodowa i Centralne Archiwum Wojskowe. Pierwszy współorganizator dostarczy unikatowe materiały filmowe, a drugi wypożyczy plany okretów i jednostek pomocniczych. W piątek, 28 listopada b.r. w Muzeum Wojska Polskiego będzie ekspozycja planów jednostek PMW! I tylko tego dnia.
Patronem medialnym będzie redakcja miesięcznika Morze, Statki i Okręty. Jednak o tym, jakie atrakcje przygotował ten sponsor powinien napisać jego reprezentant.
ZAPRASZAMY DO MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO
JB
PS. Program sesji zamknie się w godzinach 11-16 z krótką przerwą na kawę lub herbatę.
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

PLAKAT SESJI

Obrazek
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

i ZAPROSZENIE

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
JB
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

re

Post autor: jkrzew »

Wspaniała sprawa!
Melduję posłusznie, że chyba nie wytrzymam i wybiorę się do Warszawy na tak ciekawą imprezę - o ile dostanę dzień urlopu, którego już nie mam :). Czy bierne uczestnictwo trzeba zgłosic komuś "oficjalnie" ?
Pozdrawiam
Jkrzew
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: re

Post autor: crolick »

jkrzew pisze:Wspaniała sprawa!
Melduję posłusznie, że chyba nie wytrzymam i wybiorę się do Warszawy na tak ciekawą imprezę - o ile dostanę dzień urlopu, którego już nie mam :). Czy bierne uczestnictwo trzeba zgłosic komuś "oficjalnie" ?
Pozdrawiam
Jkrzew
Bardzo się cieszymy Jacku, że wybierasz się do Warszawy :)

Oczywiście niczego nikomu zgłaszać nie potrzebujesz - po prostu pojawiasz się w MWP o wyznaczonej godzinie i wszystko gra :-D
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

re

Post autor: jkrzew »

To świetnie! Mam urlop, którego nie mam :)
Ale 28 listopada na 99% jestem!
Czy będzie można jakoś "utrwalić" te wyeksponowane plany? Aparat wezmę ze sobą :) I ostrożne pytanie - czy EWENTUALNIE mógłbym dodać na zakończenie jakiś akcent na temat najnowszych okrętów MW RP? Ale tu nie chcę nic obiecywać "na 100%" bo nie mam wpływu na decyzje. W domyśle chodzi mi o komputer z rzutnikiem, w który można włożyć USB pena.
Pozdrawiam
Jkrzew
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: re

Post autor: JB »

jkrzew pisze:To świetnie! Mam urlop, którego nie mam :)
Ale 28 listopada na 99% jestem!
Czy będzie można jakoś "utrwalić" te wyeksponowane plany? Aparat wezmę ze sobą :) I ostrożne pytanie - czy EWENTUALNIE mógłbym dodać na zakończenie jakiś akcent na temat najnowszych okrętów MW RP? Ale tu nie chcę nic obiecywać "na 100%" bo nie mam wpływu na decyzje. W domyśle chodzi mi o komputer z rzutnikiem, w który można włożyć USB pena.
Pozdrawiam
Jkrzew
Będzie komputer z rzutnikiem. Ja z Crolickiem przygotowujemy nasze wystąpienia w PP.
JB
jkrzew
Posty: 164
Rejestracja: 2004-01-07, 20:50
Lokalizacja: Gdańsk

re

Post autor: jkrzew »

Dzięki! Wsio OK czyli jasne :)
Jeśli uzyskam zgodę to coś przygotuję.
A zatem do miłego zobaczenia!
Acha! Jest połączenie pociągiem IC z Gdańska do Warszawy (Centralna około 10.00, wyjazd z Wrzeszcza ok. 5.40). Na tej trasie zdecydowanie preferuję pociąg zamiast samochodu, ponieważ w pociągu mogę podumać o różnych różnościach lub poczytać, a w samochodzie można tylko doszukiwać się powodów, dlaczego większość kierujących chce mnie zabić :)
Pozdrawiam
Jkrzew
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 795
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Re: re

Post autor: Zelint »

jkrzew pisze: Acha! Jest połączenie pociągiem IC z Gdańska do Warszawy (Centralna około 10.00, wyjazd z Wrzeszcza ok. 5.40). Na tej trasie zdecydowanie preferuję pociąg zamiast samochodu, ponieważ w pociągu mogę podumać o różnych różnościach lub poczytać, a w samochodzie można tylko doszukiwać się powodów, dlaczego większość kierujących chce mnie zabić :)
Ten pociąg IC który w Warszawie Centralnej jest o 9:56 wyjeżdża z Wrzeszcza teraz o 5:25... To tak na marginesie, żeby ktoś się nie spóźnił... Ja jako wielki śpioch chyba przyjadę dzień wcześniej...
Rhino
Posty: 19
Rejestracja: 2007-04-12, 04:25
Lokalizacja: Gdynia/Dęblin

Post autor: Rhino »

To ja tak tylko wspomnę o opcji 'dla oszczędnych i studentów' ;) - po 4 (Gdynia - 4:05) jest TLK do Warszawy Wschodniej, lądujący przed 9:00, z biletami na oko w 1/2 ceny IC :lol:.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Dla kolegów spoza Warszawy króciutki przewodnik jak dotrzeć do Muzeum WP:
Obrazek

Tutaj mapka ze strony MWP ale raczej niezbyt pomocna:
http://www.muzeumwp.pl/mapka.php

Przystanek nas interesujący to przystanek Muzeum Narodowe:
http://www.ztm.waw.pl/baza/20081124/PRZYST/7041.HTM

Oraz wyniki połączeń wyszukiwarki na stronie ZTM:
http://www.ztm.waw.pl/wyszuk.php
DW.CENTRALNY => MUZEUM NARODOWE
Tramwaje:
07: Al.Jerozolimskie 7 --> KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA 3 przyst. 4-5 min. 05: Al.Jerozolimskie
07: Al.Jerozolimskie 8 --> WIATRACZNA 3 przyst. 4-5 min. 05: Al.Jerozolimskie
07: Al.Jerozolimskie 9 --> OKĘCIE 3 przyst. 4-5 min. 05: Al.Jerozolimskie
07: Al.Jerozolimskie 21 --> ŻERAŃ FSO 3 przyst. 4-5 min. 05: Al.Jerozolimskie
07: Al.Jerozolimskie 22 --> WIATRACZNA 3 przyst. 4-5 min. 05: Al.Jerozolimskie
07: Al.Jerozolimskie 24 --> GOCŁAWEK 3 przyst. 4-5 min. 05: Al.Jerozolimskie
07: Al.Jerozolimskie 25 --> ANNOPOL 3 przyst. 4-5 min. 05: Al.Jerozolimskie

Autobusy:
17: ul. Emilii Plater E-5 --> GOCŁAW 2 przyst. 4-7 min. 01: Al.Jerozolimskie
17: ul. Emilii Plater 507 --> GOCŁAW 2 przyst. 4-6 min. 01: Al.Jerozolimskie
01: Al.Jerozolimskie 517 --> TARGÓWEK 2 przyst. 4-6 min. 01: Al.Jerozolimskie
01: Al.Jerozolimskie 521 --> FALENICA 2 przyst. 5-6 min. 01: Al.Jerozolimskie
01: Al.Jerozolimskie 158 --> OS.OSTROBRAMSKA 3 przyst. 5-7 min. 01: Al.Jerozolimskie
Ostatnio zmieniony 2008-11-26, 00:54 przez crolick, łącznie zmieniany 3 razy.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

A dokładniej, jeśli chodzi o materiały filmowe:
– Pobyt Pana Przydenta Wojciechowskiego w Gdyni (1923)
– Łódź podwodna "Żbik" (1932)
– Pobyt prezydenta Mościciego w Gdyni i przegląd floty (193?)
– wraki polskich okrętów na Wybrzeżu i przejęcie trałowców przez Kriegsmarine (1939 - z "Danziger Bucht...")
– z filmów z PMW na Zachodzie:
dyon kontrtorpedowców we fiordach (IV-V 1940)
ORP "Wilk" na morzu (1942?)
wodowanie ORP "Dzik" (X 1942)
ORP "Dragon" - załadunek amunicji i przygotowania bożonarodzeniowe (XII 1943)
ORP "Błyskawica" - ćwiczenia artylerii plot. i sceny w maszynowni (XII 1943)
ORP "Ślązak" - roboty konserwacyjne
ORP "Piorun" - sceny z życia pokładowego
ORP "Dzik" i ORP "Sokół" (IV 1944)
storpedowany "Dragon" (VII 1944)
zespół ścigaczy w porcie i na morzu (1945)
rejs OORP "Conrad", "Błyskawica". "Piorun" (1945)
sceny z życia na ORP "Conrad" (1945)
+ "Garland" i "Piorun" w operacji "Halberd" (IX 1941)

Dodatkowo w rezerwie (jeśli czas pozowoli, a zapewne nie pozwoli) przedwojenne:
– Ćwiczenia polskiej floty (193?)
– Budujemy ścigacz (1939)

A dodatkowo, już po sesji, dla forumowych miłośników broni pancernej (jak się uda to gdzieś pokazać) – tajny film z rajdu doświadczalnego "Jesień 1937" z prototypami czołgów PZInż. 130, PZInż. 140, ciągnika PZInż. 152 i haubicy na ogumionych kołach – to w nagrodę dla tych, którzy przyjadą :D

JB
ODPOWIEDZ