Statek 'OSA'- (Dniestr- Zaleszczyki) -pytanie

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Statek 'OSA'- (Dniestr- Zaleszczyki) -pytanie

Post autor: Slaw »

Czy może ktoś posiada jakieś informacje na temat tego rzecznego pasażera ?

Obrazek
Slaw
Gość

Post autor: Gość »

A gdzie to jest? Rejon Zaleszczyk? Gdzie był taki most?
Andrzej J.
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

Andrzeju J.! Zaleszczyki są obecnie na Ukrainie (Obwód Tarnopolski) - do 1772 i od 1918- 1939 r. była to Polska. Od 1772 - 1918 Austria. Miasto malowniczo położone na półwyspie na brzegu Dniestru. Za austriackich i polskich czasów były tam 2 mosty - drogowy i kolejowy. Na zdjęciu widzimy most kolejowy. Nie wiem kiedy go zbudowano, na pewno dobrze przed 1914 r. - w wydanym w 1914 r. "Ilustrowanym przewodniku po Galicyi" autorstwa M. Orłowicza figuruje fotografia Zaleszczyk, bez daty, zawierająca widok ww. obiektu, ale w stanie nadającym się do użytku, t. j. ruchu przez Dniestr. Czy to oznacza, iż zdjęcie pochodzi z austriackich czasów, sprzed I Wojny, kiedy most budowano? Chyba nie, wygląda na to, iż most nosi na sobie ślady zniszczeń z czasów I Wojny. Widoczni na zdjęciu marynarze, ubrani w mundury kroju niemieckiego są chyba marynarzami polskimi z wczesnych lat dwudziestych XX wieku. O ile mam rację, to może te rozważania pomogą komuś w identyfikacji tej całej "Osy".
Gość

Post autor: Gość »

Czyli most był "wzorwan" podczas którejs wojen 1914-1920 (21?)? A Dyskant o tym nie pisze?
Andrzej J.
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

Ten most, a zapewne to również drugi - drogowy, padł chyba ofiarą walk austriacko-rosyjskich w 1914 czy 1915 roku. Dokładnie nie wiem, zresztą nie muszę, bo "shiplower" jestem, nie "armylower". Dyskant to raczej nic o tym nie pisze, bo Flotylla Pińska walk na Dniestrze nie toczyła. Ale i tak, to zdjęcie jest super!
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Na Dniestrrze Austriackie
k.k.galizische Statthalterei (Flussbad-Verwaltung) mial nastepujace parowce w 1912 r. (wszystkie kolowe)
LOMNICA 20x3x0.47m 45km osobowy dla inpekcji
HALICZ 36x4,8x0,54m 150km 68t holownik
OKOPY 38x4,6x0.54m 114KM holownik
ANDRZEJ HR.POTOCKI 38x4,6x0.54m 114KM holownik
te ostatnie zbud L.Zieleniewski w Krakowie o ile pamietam

Rojsa miala tez kolo 10 parowcow.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Przejzalem rosysjkie rejestry do 1909 . Wszystkie parowce to kolowce :-(
Chyba tylko Waldek pomoze :-)
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Ten most w Zaleszczykach chyba nie został odbudowany do 1939 roku .
Co do fotki , myśle że została zrobiona pod koniec lat 20 lub początek 30 .
Slaw
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

AvM pisze:Na Dniestrrze Austriackie
k.k.galizische Statthalterei (Flussbad-Verwaltung) mial nastepujace parowce w 1912 r. (wszystkie kolowe)
LOMNICA 20x3x0.47m 45km osobowy dla inpekcji
HALICZ 36x4,8x0,54m 150km 68t holownik
OKOPY 38x4,6x0.54m 114KM holownik
ANDRZEJ HR.POTOCKI 38x4,6x0.54m 114KM holownik
te ostatnie zbud L.Zieleniewski w Krakowie o ile pamietam

Rojsa miala tez kolo 10 parowcow.
Super spis ;) AvM czy wszystkie te jednostki były używane do 1939 roku ?
Slaw
Gość

Post autor: Gość »

Nazwa Osa jest chyba jakąs lokalną nazwą geograficzną, bo jak się w guglach wpisze Zaleszczyki +Osa to wyskakuje jako jedyne:
MAPS OF UKRAINE, detailed maps of Ukrainian regions. Karte der ...
... area around Zalishchyky Includes: Zalishchyky - Zaleszczyki - Zaleshchiki, Melnytsya ...
Tulyczew, Tulychev), Bilashiv (Bilaszow), Nemyr, Osa, Vitonizh, 59400 bytes. ...
www.personal.ceu.hu/students/97/Roman_Zakharii/maps.htm - 101k - Kopia - Podobne strony
A czy ten most nie został zniszczony czasem przez Rumunów w 1915?
Ten drugi kamienny był chyba odbudowany (???)
Andrzej J.
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Znalazlem jeszcze taką fotkę zrobiona w 1924 roku , ten drugi most jest cały :? . Na zakręcie rzeki jest chyba jakaś przystań :?
[/img]http://fow.idysk.com/album_pic.php?pic_id=643[img]
Slaw [/img]
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

i jeszcze raz ;
Obrazek
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

To, że statku "Osa" znaleźć nie mogę, to normalka. Ale o tych mostach też nic nie wyszukałem. Owszem, jest w sieci o miejscowości sporo, o mostach nie widziałem.
Jasna sprawa, że drogowy most kamienny odbudowano - to są te sławne Zaleszczyki, przez które w 1939 uchodzono przed Armią Czerwoną do Rumunii.
Metropolia ta (notabene w zdecydowanej większości zamieszkała przez Starozakonnych) przed II Wojną starała się pełnić rolę uzdrowiska -chyba była najdalej na południe położoną miejscowością II RP. I tutaj zdjęcie mi pasuje - jednostka jest jakby jakaś wycieczkowa czy relaksowa.
Rumuni nie mogli zniszczyć mostu - jak ruszyli na wojnę z Austrią i Niemcami, to nie doszli do Galicji, odbijać Siedmiogród próbowali. Owszem, ich armia była na tym obszarze - w 1920 podczas wojny polsko-radzieckiej, na naszą prośbę pilnowali tzw. Pokucia przed bolszewikami. Do walk z Czerwonymi chyba nie doszło, nic nie niszczyli. I nadal, niestety, nic o statku nie wiemy!
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

Jak zobaczyłem teraz to kolejne, fantastyczne zdjęcie, to powstała we mnie wątpliwość (może i szkoda, że dopiero teraz powstała) , czy tego pierwszego nie zrobiono po rumuńskiej stronie Dniestru! Jak patrzę na zdjęcie mostu i Zaleszczyk sprzed 1914 r., zamieszczone w cytowanym powyżej przeze mnie przewodniku, to wyraźnie widzę, że brzeg po galicyjskiej (polskiej) stronie był niższy, niż po bukowińskiej (po wojnie-rumuńskiej). A jak tak, to może te matrosy, to nie polskie, a rumuńskie matrosy? Polska marynarki wojennej na Dniestrze nie miała, a Rumunia i owszem - ze 3 patrolowce chyba. Czyżby więc ta "Osa" była stateczkiem jakimś zarejestrowanym u naszego dzielmego sojusznika???
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

A co to za dziwaczna bandera?! :shock: Polska to raczej ona nie jest...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

Może rumuńska?
ODPOWIEDZ