Zabytkowe statki w Polsce

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

A nie była to z serii SP-150 ??? - patrz mój topic o Dziwożonie.
A propos statków konińskich pływajacych po wodach elektrowni - w Koninie mieszka dziennikarz prasy regionalnej o imieniu chyba Janusz (?), który kiedyś napisał o tej flocie art. do "Morza" (kto zna jego nazwisko i nr "M."?). Przed jakies 20-30 laty pracował on w Gdańsku, w redakcji "Budownictwa Okrętowego".
Możeby go warto ściągnąć na FOW?
Ostatnio zmieniony 2004-10-07, 23:13 przez Andrzej J., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

Na jez Pątnowskim jest statek o nazwie "SPOKOJNY" to dawny parowiec z 1907 r. o nazwach BOLESŁAW PRUS - BARTOSZ - UNDINE- ONDYNA - ZOLLWACHE - CEMENT dzis własność prywatna
W.DANIELEWICZ
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

Masz rację Andrzej "ONDYNA" to statek z serii SP-150 pływał w ŻBydgoskiej od 1992 roku własność prywatna nazwa obecna "JOANNA" ostatnio w Szczecinie
W.DANIELEWICZ
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Aktualne zdjęcie tego, co pozostało z Wyspiańskiego:
Obrazek
i odnośnik do strony o historii tego statku-okrętu: http://www.anw.pl/index.php?go=dunajec.
JB
Ostatnio zmieniony 2004-10-21, 13:15 przez JB, łącznie zmieniany 1 raz.
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

W. Danielewicz pisze:
Co do statków zabytkowych.
W Warszawie stoi na lądzie KOŚCIUSZKO dawny bocznokołowiec oraz POCHWIST tez dawny bocznokołowiec.

Bardzo mnie interesuje, gdzie ww. stoją.
Z dawnych spacerów wzdłuż brzegów Wisły mam w pamięci obraz kadłuba statku, chyba z drewnianą nadbudówką, stojącego na terenie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego (Wwa, ul. Zaruskiego 12). W sierpniu br postanowiłem zweryfikować poprawność mojej pamięci - wyszło na to, iż jest z nią bardzo źle - zobaczyłem zero statku pod ww. adresem. Na szczęście (dla pamięci, nie dla zabytku) jakiś cieć, czy inny pracownik Towarzystwa zeznał mi, że statek, owszem był, ale się przed kilku laty spalił. Czy to był "Kościuszko"? A gdzie konkretnie stoi, o ile jeszcze stoi, "Pochwist"?
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

No cóż o tym że KOŚCIUSZKO się spalił nie wiedziałem ale wielkie dzięki za informacje a może dokładnie kiedy to nastąpiło. Co do "POCHWISTA" to był on własnoscią PTTK nie mam informacji gdzie stał on dokładnie istniał jeszcze w 2000 roku podobno. Bedę wdzieczny za korekte
W.DANIELEWICZ
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

W.Danielewicz pisze:No cóż o tym że KOŚCIUSZKO się spalił nie wiedziałem ale wielkie dzięki za informacje a może dokładnie kiedy to nastąpiło.
"Kościuszko" został osadzony na lądzie w 1961 lub 1962 roku, a spalił się w grudniu 1994 roku. A oto jego zdjęcie jako budynku klubowego WTW:
Obrazek
JB
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

Tu się nie zgadza otóz "KOŚCIUSZKO" na podstawie księg rejestracyjnych został wycofany ze słuzby w 1963 r. Dowód wykreślenia z rejestru oryginał w moim posiadaniu. Ponadto w marcu 1968 roku podczas wysokiej wody osadzony na ladzie jako budynek klubowy WTW gruntownie przebudowany i zeszpecony.
W.DANIELEWICZ
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

W.Danielewicz pisze:"KOŚCIUSZKO" na podstawie księg rejestracyjnych został wycofany ze słuzby w 1963 r. Dowód wykreślenia z rejestru oryginał w moim posiadaniu.
Moje dane pochodzą ze stron WTW: http://www.wtw.waw.pl/historia.html i http://www.wtw.waw.pl/zaruski.html. Na tej samej stronie są podane dwie daty osadzenia Kościuszki na lądzie: wiosna 1961 roku i wiosna 1962 roku. Może autor stron nie pamięta, kiedy się to zdarzyło.
JB
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

Bardzo fajne jest zdjęcie "Kościuszki" jako budynku klubowego, ale mamy problem - o ile dobrze je interpretuje, to on "stoi" (no jest jakoś zacumowany) na wodzie. To co ja NIBY pamiętam, to raczej stało na lądzie, na wodzie był (i chyba nadal jest) anemiczny pomost. Za wczesnego czy średniego Gierka dużą część warszawskiego (tzn. lewego, przeciwnego do praskiego) brzegu Wisły ocementowali, stopnie takie porobili. Może wtedy stateczek przenieśli na brzeg?
O ile "Pochwist" był własnością PTTK, to stał może w tzw. Porcie Praskim, dość niedaleko od Dworca (i kolejowego i autobusowego) Warszawa Stadion. "Basen" tego portu dochodzi aż do dworca, z którego często korzystałem. Pamiętam istotnie, iż jakiś kadłub był (jest nadal?) tam zacumowany. PTTK chyba na jego pokładzie jakieś badziewie produkowało. Będę musiał naocznie sprawdzić, co tam stoi - na suchym lądzie to się tam roi od Wietnamczyków, przewożacych na wózkach różnorodne tekstylia, charakteryzujące się niską ceną i zapewne takaż jakością.
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Nemo 1 pisze:ale mamy problem - o ile dobrze je interpretuje, to on "stoi" (no jest jakoś zacumowany) na wodzie.
Oj chyba nie, myślę ze na piasku.
JB
Nemo 1

Post autor: Nemo 1 »

Ok, niech będzie piasek. Ciekawe, czy słowna kwerenda w WTW coś może przynieść nt. okoliczności pożaru? Tzn. kiedy, czy od "zwarcia" instalacji, czy w trakcie TAAAKIIIEEEEJ zabawy?
Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

Ten ktoś to pisał historię WTW myli się na pewno "KOŚCIUSZKĘ" przekazano WTW w maju 1965 roku. W 1962 jeszcze normalnie pływał. Co do POCHWISTA to ja go pamietam z lat siedemdziesiatych w porcie praskim tam tez na brzegu stał statek "RACŁAWICE" jako obiekt Klubu PTTK FSO. Acha jak umieścić zdjęcie na Forum?
W.DANIELEWICZ
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: W.Danielewicz »

Mam pytanie, kilka lat temu o ile dobrze pamiętam stał chyba w Serocku holownik bocznokołowy "WARMIA" jako przystań klubowa. Ma on bogatą historię. Czy ktoś z W-wy lub okolic może powiedzieć czy ta jednostka jeszcze istnieje?.
W.DANIELEWICZ
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

W.Danielewicz pisze:Mam pytanie, kilka lat temu o ile dobrze pamiętam stał chyba w Serocku holownik bocznokołowy "WARMIA" jako przystań klubowa. Ma on bogatą historię. Czy ktoś z W-wy lub okolic może powiedzieć czy ta jednostka jeszcze istnieje?.
W MORSiO nr 5, który właśnie pojawił się w Warszawie, Marek Michalski pisze, że "Warmia" stoi obecnie na lądzie z odciętymi tamborami i nadbudowanym piętrem!?
JB
ODPOWIEDZ