Taki mały wykazik mi się stworzyło.... jako punkt odniesienia dla jednostek powojennych przyjąłem rok 1961
1)
LECH, Gdy 14
(MIR 20)(St. Rybacka w Gdyni, 1937)(Jakub Dettlaff II) -->
X.1939 LECH(?) Got 14 --> NFV 2 --> MA 1 --> 31.VIII.1946
Der 6 (Wacław Grzelak - w 1947) -->
Dar 6 -->
Dzi 68 -->
Koł 3 (Bałtyk- w 1961) --> dalsze losy ?
2)
LUDWIKA, Gdy 67
(MIR 21)(St. Rybacka w Gdyni, 1937)(Ludwik Staszewski) -->
X.1939 LUDWIKA(?) Got 67 --> NFV 1 --> Go 42 --> 31.VIII.1946
Der 8 (Bolesław Tomicki - w 1947); -->
Dar 8 -->
Dzi 75 -->
Koł 4 --> Dzi 3(Bellona - w 1961) --> dalsze losy ?
3)
REKIN, Kuź 17
(MIR 22)(St. Rybacka w Gdyni, 1937)(Edmund Budzisz) -->
X.1939 REKIN(?) Kuß 17 --> Kra 2 --> III.1946 Luf 135 (Fishery Control Board) --> 31.VIII.1946
Kuź68 (Edmund Budzisz - w 1947) --> * --> dalsze losy ?
4)
BRYGIDA, Jas 4
(MIR 28)(St. Rybacka w Gdyni, 1937)(Adam Długi) -->
X.1939 BRYGIDA(?) P. Hei 4 --> Kriegsmarine --> po III.1945
Jas 1 (Jan Długi, w II. poł. 1945 zarekwirowany przez PMW; zwrócony po 5 miesiacach na początku 1946 - Adam Długi - w 1947 i w 1961) -->
Wła 30 --> dalsze losy ?
5)
BERNARD, WWs 5
(MIR 29)(St. Rybacka w Gdyni, 1937)(Jakub Myślisz) -->
X.1939 BERNARD(?) Gro 5 --> po III.1945
WWs 5 (Jakub Myślisz - w 1947) -->
Wła 5 (Gryf - w 1961) --> dalsze losy ?
6)
CECYLIA, Gdy 35
(MIR 30)(St. Rybacka w Gdyni, 1937)(Mikołaj Deppisz) --> losy po IX.1939 ?? Być może sprzedany w Norwegii w IV. kw. 1939.
7)
CYRYL, Chł 30
(MIR 31)(St. Rybacka w Gdyni, 1937)(Józef Czapp) -->
X.1939 CYRYL(?) Chl 30 --> po III.1945
Chł 3 (Józef Czapp - w 1947) --> * --> dalsze losy ?
8 )
DANIEL, WWs 37
(MIR 32)(St. Rybacka w Gdyni, 1937)(Juliusz Dettlaff) -->
X.1939 DANIEL(?) Gro 37 (Albert Dettlaff) --> Sas 23 --> w 1947 oczekujący na rewindykację, nie rewindykowany --> dalsze losy ??
9)
DONATA, Gdy 27
(MIR 33)(St. Rybacka w Gdyni, 1937)(Feliks Wesserling) -->
X.1939 DONATA(?) Got 27 --> Ki 336 --> 31.VIII.1946:
WsG 21 (Leonard Muża - w 1947) --> * --> dalsze losy ?
10)
EDWARD, Gdy 61
(MIR 34)(St. Rybacka w Gdyni, 1938)(Jakub Scheiba II) -->
X.1939 EDWARD(?) Got 61 --> po III.1945:
Gdy 29 (Antoni Scheiba - w 1947 i w 1961); --> wycofany ze służby w latach 80-tych
11)
EMILIA, Hel 6
(MIR 35)(St. Rybacka w Gdyni, 1938)(Jan Myślisz) ) -->
X.1939 EMILIA(?) Gro 44 --> 20.IV.1946
Hel 43 (Jan Myślisz - w 1947 i w 1961) --> dalsze losy ?
12)
FILIP, Gdy 83
(MIR 36)(St. Rybacka w Gdyni, 1938)(Paweł Krüger) -->
X.1939 FILIP(?) Got 83 (czy może Got 1?) --> Taucherboot 1 --> Thora --> L 2250 --> 21.XII.1946
Koł 26 (Stefan lub Szczepan Felisiak - w 1947); -->
Dar 26 -->
Ust 11 -->
Ust 29 -->
Wła 95 (Gryf - w 1961) --> dalsze losy ?
13)
FELICJA, Kuź 16
(MIR 37)(St. Rybacka w Gdyni, 1938)(Wiktor Budzisz) -->
X.1939 FELICJA(?) Kuß 16 --> Fle 125 --> 31.VIII.1946
Hel 19 (Leonard Budzisz - w 1947) -->
Wła 44 (prywatny - w 1961) -->
WsG 21 --> dalsze losy?
14)
IRENA, Jas 6
(MIR 38)(St. Rybacka w Gdyni, 1939) -->
X.1939 IRENA(?) P. Hei 6 --> 1947:
Jas 66 (Ryszard Konhke - w 1947 i w 1961); --> dalsze losy ?
15)
IGNACY, Hel 22
(MIR 39)(St. Rybacka w Gdyni, 1939) -->
X.1939 IGNACY(?) Hela 22 --> 1947(?) Gdy 81 (prywatny - w 1961) --> dalsze losy?
16)
HELENA, Gdy 29
(MIR 41)(St. Rybacka w Gdyni, 1939)(Jan Hermann) -->
X.1939 HELENA(?) Got 29 --> FORTUNA Got 3 --> po III.1945
Gdy 3 (Jan Hermann - w 1947 i w 1961) --> dalsze losy ?
17)
GABRYELA, Gdy 94
(MIR 42)(St. Rybacka w Gdyni, 1939)(Hermann Krüger) -->
X.1939 GABRYELA(?) Got 52 --> III.1946 Luf 20 (Fishery Control Board) --> 02.VI.1946
Gdy 18 (Michał Sołończyk - w 1947 i w 1961) -->
Jas 65 -->
Hel 36 --> ?
18)
HENRYK, Gdy 95
(MIR 43)(St. Rybacka w Gdyni, 1939) -->
po IX.1939 ??? --> III.1946 Luf 26 (Fishery Control Board) --> 11.IX.1946
Gdy 9 (Anastazy Konkol - w 1947 i w 1961) --> dalsze losy?
(możliwe, iż zmobilizowany w końcu VIII.1939 otrzymałby wówczas ozn. T-. z numerem w zakresie od 1 do 24, możliwe jest również, że zamiast litery "T" były litery "KT")
19)
GUSTAW, Gdy 97
(MIR 44)(St. Rybacka w Gdyni, 1939) -->
po IX.1939 Westerplatte --> Ki 353 --> w 1947 oczekujący na rewindykację, nie rewindykowany? --> dalsze losy ??
(możliwe, iż zmobilizowany w końcu VIII.1939 otrzymałby wówczas ozn. T-. z numerem w zakresie od 1 do 24, możliwe jest również, że zamiast litery "T" były litery "KT") Uwaga możliwe iż w czasie wojny Niemcy używali go pod oznaczeniem Vit 5.
20)
JEREMI, Gdy 98
(MIR 45)(St. Rybacka w Gdyni, 1939) --> zmobilizowany 31(?).VIII.1939:
T-.(z numerem w zakresie od 1 do 24, możliwe że zamiast litery "T" były "KT") -->
po IX.1939 ??? --> III.1946 Luf 184 (Fishery Control Board) --> w 1947 oczekujący na rewindykację, nie rewindykowany? --> dalsze losy ??
21)
JANINA, znak ryb.?
(MIR 46)(St. Rybacka w Gdyni, 1939) --> zmobilizowany 31(?).VIII.1939:
T-.(z numerem w zakresie od 1 do 24, możliwe że zamiast litery "T" były "KT") --> losy po IX.1939 ??
22)
KAROL, Gdy 92(?)
(MIR 47)(St. Rybacka w Gdyni, 1939) --> zmobilizowany 31(?).VIII.1939:
T-.(z numerem w zakresie od 1 do 24, możliwe że zamiast litery "T" były "KT") --> losy po IX.1939 ??
23)
KRYSTYNA, znak ryb.?
(MIR 48)(St. Rybacka w Gdyni, 1939) --> zmobilizowany 31(?).VIII.1939:
T-.(z numerem w zakresie od 1 do 24, możliwe że zamiast litery "T" były "KT") --> losy po IX.1939 ??
25)
bez nazwy (MIR 51)(St. Rybacka w Gdyni, ∞) --> zdobyty przez Niemców w trakcie budowy --> losy po IX.1939 ??
26)
bez nazwy (MIR 52)(St. Rybacka w Gdyni, ∞) --> zdobyty przez Niemców w trakcie budowy --> losy po IX.1939 ??
27)
bez nazwy (MIR 53)(St. Rybacka w Gdyni, ∞) --> zdobyty przez Niemców w trakcie budowy --> losy po IX.1939 ??
UWAGA: jedna z trzech nie ukończonych jednostek podobno otrzymała polski znak rybacki Gdy 89 ] i po ukończeniu służyła pod banderą niemiecką, lecz jej nazwa w tym okresie jest nieznana, od III.1946 jako Luf 129 (179) w ramach alianckiej Fishery Control Board, w 1947 oczekiwała na rewindykację
* - oznacza, że w 1961 roku nieznany jest numer rybacki tej jednostki, a mogą to być następujące kutry z 1961 roku:
a) Gdy 51 (prywatny - w 1961)
b) Gdy 113 (Jedność Rybacka - w 1961) (eks-Gda 15, eks-Wła 23) --> Łeb 7 --> Wła 10 --> Jas 79 - dalsze losy ?
c) Jas 12 (prywatny - w 1961)
d) Wła 40 (prywatny - w 1961)
przy czym czwarta, nieprzyporządkowana jednostka może być „kontynuacją losów” jednego z „zaginionych w zawierusze wojennej” kutrów. W przypadku gdyby nie było czwartej jednostki wówczas byłoby o jeden więcej kutrów zbudowanych po wojnie.
28)
WsG 23 (St. Rybacka w Gdyni, 1946) (Urbanek) †1948-1960
29)
Gdy 41 (St. Rybacka w Gdyni, 1946) (Jedność Robotnicza - w 1961) -->
Dar 19 -->
Ust 29 -->
Jas 91 --> dalsze losy ?
30)
Gdy 96 (St. Rybacka w Gdyni, 1946) (prywatny - w 1961) --> dalsze losy ?
Pozycje 29 i 30 zostały zbudowane jako: WsG 26 (Kołos i Saczewa) i WsG 30 (Gabryszczak) - brak informacji któremu konkretnie odpowiadają. Jest możliwe, że jeden z tych kutrów miał następnie takie nazwy:
Dzi 47 --> Dar 4 --> przed. IV.1949 Świ 69(Barka)
Numery stoczniowe - 18, 20 i 47
31)
NPo 10 (St. Północna w Gdańsku, 1947) (prywatny) -->
Gda 18 -->
Gdy 85 -->
Wła 102 (Gryf - w 1961) --> dalsze losy ?
32)
Arka 18, Gdy 52 (?) (St. Rybacka w Siankach, uk. St. Rybacka w Gdyni, nr budowy 9, 1947)(Arka) --> po 1951
Wła 125 (Arka --> 1.I.1955 Szkuner) --> 1960?
Gdy 31 (prywatny - w 1961) --> nie wykazywany w rejestrach PRS od 1964
33)
Dar 11 (1947) -->
Ust 12 (Łosoś) -->
Jas 61 (prywatny - w 1961) --> dalsze losy ?
34)
Dzi 8 (1947) -->
Koł 27 -->
Koł 2 (Bałtyk - w 1961) -->
Koł 97 -->
WsG 14 --> dalsze losy ?
35)
Gdy 20 (St. Rybacka w Siankach, uk. St. Rybacka w Gdyni, nr budowy 7, 1947) (Arka) -->
Ust 9 --> po 1951
Wła 77 (Arka --> 1.I.1955 Szkuner) --> 1959
Łeb 29 (10-lecie PRL - w 1961) -->
Wła 47 --> dalsze losy ?
36)
Gdy 47 (1947) (Jedność Rybacka - w 1961) --> dalsze losy ?
37)
Arka 91, Gdy 84 (St. Rybacka w Siankach, uk. St. Rybacka w Gdyni, numer budowy 12, 1947) (Arka) -->
Koł 25 --> przed XI.1951
Wła 64 (Arka --> 1.I. 1955 Szkuner - w 1961) --> 1960
Hel 23 -->
Wła 66 ---> dalsze losy ?
38)
Koł 27 (1947) (Barka) -->
Jas 30 (prywatny - w 1961) --> dalsze losy ?
39)
Koł 30 (1947) -->
Koł 21 -->
Gdy 24 (prywatny - w 1961) --> dalsze losy ?
40)
Ust 3 (1947) -->
Ust 20 -->
Wła 90 (Gryf - w 1961) --> dalsze losy ?
41)
Wła 51; (1947) (prywatny - w 1961) --> dalsze losy ?
42)
WsG 29 (1947) -->
Gdy 95 -->
Wła 103 (Gryf - w 1961) --> dalsze losy ?
43)
Arka 15, znak rybacki? (Stocznia nr 3 w Gdańsku, numer stoczniowy S-5, 1948) (Arka) -->
Ust 13 --> po 1951
Wła 79 (Arka --> 1.I.1955 Szkuner) --> 1960
Gdy 65 (prywatny - w 1961) --> dalsze losy ?
44)
Arka 14, Gdy 21 (Stocznia nr 3 w Gdańsku, 1948) (Arka) -->
Dar 48 -->
Dar 13 --> 1956:
BORA (PIHM, statek badawczy) --> po 1961:
WsG 6 --> dalsze losy ?
45)
Arka 25, Gdy 65 (1948) (Arka) -->
Ust 53 -->
Ust 10 -->
Dar 18 -->
Łeb 18 (10-lecie PRL - w 1961) --> dalsze losy ?
46)
Arka 16, Gdy 137 (Stocznia nr 3 w Gdańsku, numer stoczniowy S-6, 1948) (Arka) -->
Ust 54 --> po 1951
Wła 59 (Arka --> 1.I.1955 Szkuner - w 1961) --> 1968 holownik portowy
WŁADEK (Szkuner) (skreślony z PRS w 1970, oczekujący na kasację) --> VIII.1972: s/y
BONAWENTURA, PZ-228 (Krzysztof Bussold) (nabyty w VIII.1972, w 1974 przeholowany na barce do Warszawy i rozpoczęcie przebudowy, wiosną 1975 przeholowany na barce do Gdańska, w celu dokończenia przebudowy, na początku 1993 zakończono prowadzona z przerwani przebudowę) --> nadal istnieje
47)
Arka 17, Gdy 138 (Stocznia nr 3 w Gdańsku, numer stoczniowy S-4, 1948) (Arka) -->
Ust 11 --> po 1951
Wła 78 (Arka --> 1.I.1955 Szkuner) --> 1960
Gdy 38 (prywatny - w 1961) --> dalsze losy ?
48)
Dzi 60 (1948) -->
Dzi 1 (Belona - 1961) -->
Koł 91 --> dalsze losy ?
49)
Gdy 39 (1948) (Jedność Robotnicza - w 1961) -->
Wła 18 -->
Jas 8 --> dalsze losy ?
50)
Hel 48 (1949) -->
Gdy 166 (Jedność Robotnicza - w 1961) --> dalsze losy ?
51)
Hel 54 (prywatny - w 1961) --> dalsze losy ?
52)
Jas 34 (prywatny - w 1961) --> dalsze losy?
53)
Gdy 51 †1948-1960
54)
Gdy 146 †1948-1960
55)
Łeb 18 †1948-1960
Stocznia Rybacka w Gdyni zbudowała (z wyjątkiem 1946 roku) sześć kutrów o numerach budowy 17, 48-51 oraz jeden jest nieznany; Stocznia nr 3 w Gdańsku zbudowała siedem kutrów o numerach S1-S7, natomiast Stocznia Rybacka w Siankach wodowała 12 kutrów o numerach budowy 4-15, które następnie ukończono prawdopodobnie w stoczni Rybackiej w Gdyni.
Dodałem jedną jednostkę o której zupełnie zapomnieliśmy, a nie ma jej w książce Micińskiego i Kolickiego. To kuter meteorologiczny(?) „Bora” należący w 1961 roku do PIHM (eks- Arka 14) - pozycja 44 w wykazie.
Poniżej 10 jednostek, których nazw nie udało się połączyć z kutrami istniejącymi w 1961 roku pozycje a), c) oraz e)-i), z całą pewnością są nazwami które posiadały przed 1955 rokiem.
a)
Arka 12, Gdy 7 (1947)(Arka) -->
Ust 8 --> po 1951
Wła 76 (Arka --> 1.I.1955 Szkuner) --> 1960
Łeb 28 -->
Wła 38
b)
Gdy 85 (1947) -->
Wła 192 -->
Dar 27 -->
Ust 24 -->
Jas 78
c)
Hel 3 (St. Rybacka w Gdyni, 1947) (Augustyn Netzel - w 1947)
d)
Koł 26 (1947) (Barka) -->
Gdy 53 -->
WsG 10
e)
nazwa nieznana (St. Rybacka w Siankach, uk. St. Rybacka w Gdyni, 1947) --> przed IV.1949
Świ 68 (Barka)
f)
Arka 23, Gdy 80 (Stocznia nr 3 w Gdańsku, 1948) (Arka)
g)
Arka 25, Gdy 94 (Stocznia nr 3 w Gdańsku, 1948) (Arka)
h)
Arka 91, Gdy 84 (St. Rybacka w Siankach, uk. St. Rybacka w Gdyni, 1948) (Arka) --> Koł 25 --> przed IV.1949
Świ 57 (Barka)
i)
Gdy 147 (St. Rybacka w Siankach, uk. St. Rybacka w Gdyni, 1948) --> przed IV.1949
Świ 55 (Barka)
j)
Ust 12 (1947) -->
Jas 61 -->
WsG 37
Teraz mogę się wziąć za B-368