Zdjęcia starych parowców na Wiśle

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
W.Danielewicz
Posty: 692
Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zdjęcia starych parowców na Wiśle

Post autor: W.Danielewicz »

Oznaka armatorska holownika LEON jest trudna do zidentyfikowania [przynajmniej dla mnie] poza tym nie spotkałem się z takim emblematem. Jak się dobrze przyjrzeć zdjęciu to na tamborze pod łezkami jest jakiś napis. Być może przebija jego dawna nazwa. Czy pochodził on z Prypeci trudno na 100 % stwierdzić tak samo kto był jego armatorem gdyż statek ten praktycznie nie pojawia się ani w rejestrach czy innych opracowaniach. Występuje on jak już pisałem w 1925 r. w spisie jednostek Zjednoczonego Warszawskiego Towarzystwa Transportu i Żeglugi Polskiej. Wiadomo że został on uszkodzony podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r. koło Solca Kujawskiego. Podniesiony z dna został przeholowany do Bydgoszczy. Tam przejęty przez niemieckie HTO w 1940 r. i sprzedany Bromberger Schleppschiffahrt AG. W spisie jednostek BSA będących na stoczni w 1940 r. [An der Werft befindlische Dampfer und Kahne / In bezw. zu Repratur in Wasser Dampfer LEON-gekauft von HTO] Natomiast w innym dokumencie z 1941 r. jest napisane Dampfer LEON -Wurde bereits im Herbst zur Werft genommen zwecks Umbau. Der Kessel liegt bereits in der Werft. [ Parowiec LEON na jesień skierowany do stoczni celem odbudowy. Kocioł jest na terenie stoczni
To wszystko na razie co mi wiadomo.
W.DANIELEWICZ
admiralcochrane
Posty: 806
Rejestracja: 2004-05-28, 15:45

Re: Zdjęcia starych parowców na Wiśle

Post autor: admiralcochrane »

Proszę o pomoc w identyfikacji widocznego na zdjęciu statku. Czy coświadomo o barce 'Walentyna" widocznej po lewej?
Załączniki
IMG_0002bis.jpg
IMG_0002bis.jpg (315.88 KiB) Przejrzano 5885 razy
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Zdjęcia starych parowców na Wiśle

Post autor: p11c »

Nie wiem czy zdjęcie zrobiono na Wiśle, ale pierwszy raz widzę wnętrze komina wiec może wam się spodoba.

Obrazek

I przy okazji mam pytanie, czy ktoś wie co to za jednostka nosi dumna nazwę LWÓW ? Zdjęcie zrobiono raczej na Polesiu bo na pierwszym planie są monitory gdańskie, wiec przepraszam że je tu zamieszczam, ale po prostu widzę że są tu aktywni ci co najwięcej wiedzą na temat naszych statków rzecznych. Jeśli to złe miejsce na takie pytanie to zaraz skasuje ten post
Obrazek
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Zdjęcia starych parowców na Wiśle

Post autor: dessire_62 »

I przy okazji mam pytanie, czy ktoś wie co to za jednostka nosi dumna nazwę LWÓW ?
Przecież odpowiedz masz na stronie zapodanej przez ciebie. :-D


https://wojsko2rpfoto.wordpress.com/tag ... arka-lwow/
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Zdjęcia starych parowców na Wiśle

Post autor: p11c »

:oops: Dzięki, nie mam pojęcia dla czego tego nie widziałem,
A czy coś więcej wiadomo na temat tej pogłębiarki ?
ODPOWIEDZ