Ward Jackson, Emilly

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

glos
Posty: 7
Rejestracja: 2014-04-12, 22:37

Ward Jackson, Emilly

Post autor: glos »

Dzień dobry :cry: , poszukuję fotografii (szkiców, rysunków) wymienionych w tytule wątku żaglowców z połowy XIX wieku. Obydwa brały udział w powstaniu styczniowym, miały za zadanie dostarczyć broń na Litwę. Ward Jackson był trójmasztowcem z dodatkowym napędem parowym, Emilly to był dwumasztowiec. Może ktoś dysponuje fotografiami podobnych żaglowców lub jakimś oryginałem. Założyłem ten wątek w innym dziale, ale otrzymałem odpowiedzi. Może ktoś mógłby mi pomóc.
Z góry dziękuję
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Dokładnie pół wieku temu wydano Miniaturę Morską Jerzego Pertka "Pod powstańczą banderą 1863-1864", w której nie tylko zamieszczono "rysunek konstrukcyjny bliźniaczego względem Ward Jackson statku" (str.13), ale i podano wcale obszerną bibliografię (w większości pozycje z międzywojnia). W tych pracach nic nie ma? Oczywiście po wklepaniu w Googlu hasła "Ward Jackson" razem ze słowami uzupełniającymi stoczni - Denny, Dumbarton, pojawia się (oprócz dokładnych danych konstrukcyjnych i losów) minimum jeden kolorowy obraz tego parowego szkunera. Epoka wybiega poza moje zainteresowania, więc nie wiem, jaką nazwę nosił ów bliźniak statku "Ward Jackson", lecz może tym tropem też warto pójść?
Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: Chemik »

a mnie się wydaje, że to kolejny "mącący wodę" na FOW-ie :roll: a jeżeli się mylę, to na pewno leń czekający na "gotowca" podanego pod nos :roll:
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: AvM »

Bardzo przepraszem
Tak mam takie dn i duzo pozbieranych materialow, ale

1) Aktualnie pracuje nad ksiazka o innej tematyce. Jest to wielka rzecz (i olbrzymia)
Wyszukanie obrazkow wg dzisiejszej wiedzy to jest jednak troche czasu (por nizej)

2) Powstanie Staczniowe wymaga naprawde nowego opracowanie, Musze niestety przypomniec jak po 2 publikacjach w Rosjii o flotylli wisanej pojawily sie 3 opracowania (plagiaty) w Polaskiej prasie (MiSio, Przeglad Morski i Polityka). Mimo tego ze o wyposazeniu flotylli ich losach, szmuglu broni, pobyceie delegacji Rosyjskiej w Gdansku, aukcji sprzedazy statku WISLA, roli statkow Zamoyskiego, np. czy Rosenthal sprzedal WISLE bo musial, gdyz jego syn byl w fortecy zatrzymany za przerzut broni. itd jest w Poslkich bibliotekach i archiwach troche, nikt z domroslych autorow nie ruszyl d... zeby cokolwiek poszukac, a sprawa niby dla Polski wazna
Szytem bylo zamieszczenie w PM jakiegos planu amerykanskiego lamcacza blokady jako statku WISLA

3) Powstanie Styczniowe na morzu to jeszcze inna sprawa. Wymaga naprawde pracy od podstaw, bo znane sa prawie tylko wspomnienia, zebrane min we wspomnianej miniaturce s.p. Pertka. Jaka robla byla statku GIPSY QUEEN. Jakie byly jinn jednostki zaczertarowane. Jaki byl "krazopwnik" PRINCESS, i co sie z nim stalo. Jakie statki i na jakich zasadach zajmowaly sie transportem broni na Kaukaz. Jacy byli tam i w Turcki Polacy , ktorzy brali udzial.
Jakie plany, i jakie dzialania prowadzily Polskie "dowodztwo" na Emigracji. Z kim rozmawiano, jakie statki byly jkupione a jakie wyczarterowana, jakie tylko uzyto bez przejmowania? jakie byly zapobiegawcze dzialania Rosjii.
glos
Posty: 7
Rejestracja: 2014-04-12, 22:37

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: glos »

Chemik pisze:a mnie się wydaje, że to kolejny "mącący wodę" na FOW-ie :roll: a jeżeli się mylę, to na pewno leń czekający na "gotowca" podanego pod nos :roll:
Nie, potrzebna mi jest taka fotografia do artykułu na temat powstania styczniowego.
glos
Posty: 7
Rejestracja: 2014-04-12, 22:37

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: glos »

glos pisze:Dzień dobry :cry: , poszukuję fotografii (szkiców, rysunków) wymienionych w tytule wątku żaglowców z połowy XIX wieku. Obydwa brały udział w powstaniu styczniowym, miały za zadanie dostarczyć broń na Litwę. Ward Jackson był trójmasztowcem z dodatkowym napędem parowym, Emilly to był dwumasztowiec. Może ktoś dysponuje fotografiami podobnych żaglowców lub jakimś oryginałem. Założyłem ten wątek w innym dziale, ale otrzymałem odpowiedzi. Może ktoś mógłby mi pomóc.
Z góry dziękuję

Dzięki za radę, poszukam wedłgu takiego klucza.
glos
Posty: 7
Rejestracja: 2014-04-12, 22:37

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: glos »

AvM pisze:Bardzo przepraszem
Tak mam takie dn i duzo pozbieranych materialow, ale

1) Aktualnie pracuje nad ksiazka o innej tematyce. Jest to wielka rzecz (i olbrzymia)
Wyszukanie obrazkow wg dzisiejszej wiedzy to jest jednak troche czasu (por nizej)

2) Powstanie Staczniowe wymaga naprawde nowego opracowanie, Musze niestety przypomniec jak po 2 publikacjach w Rosjii o flotylli wisanej pojawily sie 3 opracowania (plagiaty) w Polaskiej prasie (MiSio, Przeglad Morski i Polityka). Mimo tego ze o wyposazeniu flotylli ich losach, szmuglu broni, pobyceie delegacji Rosyjskiej w Gdansku, aukcji sprzedazy statku WISLA, roli statkow Zamoyskiego, np. czy Rosenthal sprzedal WISLE bo musial, gdyz jego syn byl w fortecy zatrzymany za przerzut broni. itd jest w Poslkich bibliotekach i archiwach troche, nikt z domroslych autorow nie ruszyl d... zeby cokolwiek poszukac, a sprawa niby dla Polski wazna
Szytem bylo zamieszczenie w PM jakiegos planu amerykanskiego lamcacza blokady jako statku WISLA

3) Powstanie Styczniowe na morzu to jeszcze inna sprawa. Wymaga naprawde pracy od podstaw, bo znane sa prawie tylko wspomnienia, zebrane min we wspomnianej miniaturce s.p. Pertka. Jaka robla byla statku GIPSY QUEEN. Jakie byly jinn jednostki zaczertarowane. Jaki byl "krazopwnik" PRINCESS, i co sie z nim stalo. Jakie statki i na jakich zasadach zajmowaly sie transportem broni na Kaukaz. Jacy byli tam i w Turcki Polacy , ktorzy brali udzial.
Jakie plany, i jakie dzialania prowadzily Polskie "dowodztwo" na Emigracji. Z kim rozmawiano, jakie statki byly jkupione a jakie wyczarterowana, jakie tylko uzyto bez przejmowania? jakie byly zapobiegawcze dzialania Rosjii.
Byłbym wdzięczny za fotografię, nie mam książki Pertka. Mam wspomnienia Teofila Łapińskiego, ale w nich na temat wyglądu samego żaglowca nie ma wiele. Mam też książkę Jerzego Łątki "Romantyczny kondotier", w której jest opis tej wyprawy, ale nie ma żadnej fotografii. Potrzebuję takie zdjęcie do zilustrowania artykułu o powstaniu styczniowym. Jak Pan chce to prześlę Panu szkic tego artykułu.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: AvM »

glos pisze: Jak Pan chce to prześlę Panu szkic tego artykułu.

Jaki jest termin, do 15 watpie bym mail czas :(
glos
Posty: 7
Rejestracja: 2014-04-12, 22:37

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: glos »

AvM pisze:
glos pisze: Jak Pan chce to prześlę Panu szkic tego artykułu.

Jaki jest termin, do 15 watpie bym mail czas :(

Jeśli do 15 maja, to byloby ok. Artykuł ma się ukazać w Zakazanej Historii, dodatku historycznym do Warszawskiej Gazety.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: pothkan »

AvM pisze:Musze niestety przypomniec jak po 2 publikacjach w Rosjii o flotylli wisanej pojawily sie 3 opracowania (plagiaty) w Polaskiej prasie (MiSio, Przeglad Morski i Polityka).
Wypraszam sobie, mój tekst (Polityka) być może miał charakter kompilacyjny (również wykorzystując dyskusję z tobą tutaj na forum), ale plagiatem nie był. Pomijam fakt, że pierwotnie był to referat ze studenckiej konferencji, a którego przerobienie na artykuł popularno-naukowy zostałem poproszony.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: AvM »

pothkan pisze:
AvM pisze:Musze niestety przypomniec jak po 2 publikacjach w Rosjii o flotylli wisanej pojawily sie 3 opracowania (plagiaty) w Polaskiej prasie (MiSio, Przeglad Morski i Polityka).
Wypraszam sobie, mój tekst (Polityka) być może miał charakter kompilacyjny (również wykorzystując dyskusję z tobą tutaj na forum), ale plagiatem nie był. Pomijam fakt, że pierwotnie był to referat ze studenckiej konferencji, a którego przerobienie na artykuł popularno-naukowy zostałem poproszony.
Powinno byc w mojej wypowiedzi "opracowania (plagiaty?)"
Chcialem poprawic moj tekst, ale w miedzyczasie pojawilo sie kilka postow, wiec zmiany by wypaczyly dyskusje.

Ala chcialem przypomniec , ze w Gdansku, Bydgoszczy, Warszawie w bibliotekach (czsopisma) i ew w Archiwach powinno byc troche materialow na ten temat.

Nikt do tej pory w Polsce sie za temat powazne nie zabral, i to jest glowny punkt mojej krytyki, czy tez tylko stwierdzenia faktow.

Troche wstyd , ze dzialania na rzekach (por. moje uwahoi wyzej) sa tylko wg. opracowan rosyjskich.
Sprawa Rosenthala z Bydgoszczy, czy tez statkow Zamoyskiego , ktore zajmowaly sie szmuglem broni i wyposazenia sa wg mnie rownie wazne.
Syn Rosenthala zostal zatrzymany i zamkniety w twierdzy, jak znaleziono na statku MATADOR materialy wojskowe.
Rosenthal ekspolatowal pod koniec 1860-tych lat ten statek na Dnieprze. Czy sie wykupil, sperrzedajac statak THORN i wypozyczajac statek WEICHSEL.
Nic na ten temat nie ma w wymienionych pracach.itd.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: pothkan »

AvM pisze:Powinno byc w mojej wypowiedzi "opracowania (plagiaty?)"
Mógłbyś po prostu nie wrzucać różnych tekstów do jednego worka. Bo zgadzam się, jeden z ww. był niestety bardzo nieładnym plagiatem (przetłumaczenie cudzego artykułu w obcym języku na polski i podpisanie się pod nim).
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: AvM »

Ja nie dyskutuje tutaj o tych artykulach, tylko opisuje stan wiedzy (niewiedzy) w Polsce dotyczacych morskich (wodnych) aspektow Powstania Styczniowego.

Wydawaloby sie ze publikacje autorow rosyjskich zainspiruja badania w Polsce.

Nie wiedomo
- Co sie dzialo z parowcami Zamoyskiego?
- Gdzie sie znajdowaly?
- Czemu Rosjanie ich nie zarekwirowali? Moze byly po "polskiej stronie"
- Przynajmniej jeden z nich zostal zatrzymany przez pruska kontrole celna na przewozie kontrabandy wojennej
- Przynajmniej jeden z nich byl uzyty (albo planowano go uzyc) do transportu wojska powstanczego.

Artykuly WSZYSTKIE sa na podstawie jednego zrodla, a powinno ich byc kilkanascie
1) Wszyscy autorzy nie wspomnieli o statku o 100koniach WEICHSEL, ktory tez chciano sprzedac flotylli, nie byl przyjety ze wzgledu na duze zanurzenie. Statek ten zostal jedak wyczarterowany do przewozu zolnierzy.
2) Nie wspomina sie ze flotylla miala swoje poczatki w latach 40-tych, kiedy
- zbudowano kanonierki u Klawittera w Gdansku
- na polecenie namiestnika Paszkiewicza zakupiono 2 statki u Lairda w Birkenhead, jeden transportowy, drugi pasazerski. Zaincjanowalo to zegluge parowa wtedy na Wisle. Statki mialy sluzyc w razie potrzeby wojsku.
3) BUG i NAREW mialy odwrotne nazwy, tylko ze wzgledu na spoznienia w dostawach je przemianowano.
itd
4) WISLA to by ex THORN. Znajdowal sie w chwili zakupow w remoncie w stoczni Schichaua.
5) Zaden z autorow nie podaja indfromacji o sytuacji zeglugowj na Wisle, itd. Ile bylo statkow, co robily, tez nieparowych
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: AvM »

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: pothkan »

To przedruk.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Ward Jackson, Emilly

Post autor: AvM »

Фонды и описи РГАВМФ

Фонд: 410
Опись: Фонд 410, Опись 2-2
Номер единицы хранения (текстовый): 2616
Заголовок дела:
Донесения русских посланников в Англии и Германии о снаряжении польскими повстанцами английского судна 'Ward Jackson' для отправки экспедиции к Курляндскому берегу (приложение). На франц. яз.
Количество страниц: 43
Начальная дата: 1863
Конечная дата: 1863
ODPOWIEDZ