Ekologiczy statek do transportu węgla :-)

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Ekologiczy statek do transportu węgla :-)

Postprzez Edward Teach » 2017-12-22, 15:32

https://tech.wp.pl/pierwszy-taki-statek ... 550681217a

Jak wiadomo elektronie węglowe w przeważającej części przyczyniają się do globalnego ocieplenia. O ile dobrze rozumiem prąd do ładowania akumulatorów będzie pochodził z elektrowni węglowej. Tak więc jaki tu zysk dla środowiska? :D
Edward Teach www.pdf-model.pl
Avatar użytkownika
Edward Teach
 
Posty: 418
Dołączył(a): 2006-09-22, 23:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ekologiczy statek do transportu węgla :-)

Postprzez Gregski » 2017-12-24, 08:21

Widziałem ten artykuł.
No cóż po pierwsze to nie jest żaden statek tylko barka, i to barka o ograniczonym zasięgu.
Dla mnie to nic innego to tylko PR.
A swoją drogą to zastanawiam się czy ktoś robił uczciwe zestawienie jakim obciążeniem dla środowiska jest produkcja tej ilości akumulatorów.
Wśród ludzi człowiek dziczeje.
Waldemar Łysiak
Avatar użytkownika
Gregski
 
Posty: 116
Dołączył(a): 2006-01-27, 22:47
Lokalizacja: Na Kociewiu albo na morzu

Re: Ekologiczy statek do transportu węgla :-)

Postprzez adyrian » 2017-12-30, 13:45

W tym artykule jest mowa przede wszystkim o redukcji kosztów a nie o ekologiczności. Warto przy tym zauważyć triumfalny powrót napędu elektrycznego (diesel-elektrycznego) w nowobudowanych okrętach, dużych wycieczkowcach itd.

Jeszcze gdy byłem dzieckiem- a nie jestem już młody-wszędzie pisano, że prąd elektryczny jest "najlepszym źródłem energii, jedyny problem polega na tym, że nie umiemy go efektywnie i w odpowiedzniej skali magazynować".
Nic się w tej kwestii nie zmieniło od lat 20-tych XXw gdy amerykanie budowali okręty z siłowniami turboelektrycznymi: napęd elektryczny jest prosty, elastyczny, mało awaryjny, kompaktowy, cichy, łatwy w sterowaniu etc, etc. Problem był tylko w tym skąd wziąść prąd do zasilania. Obecnie coraz doskonalsze akumulatory powoli rozwiązują ten problem. Technologia cały czas się rozwija, na całym świecie nad tym pracują, tymczasem w naszym kraju jest masa "ideowych przeciwników" (bo inaczej nie sposób ich określić), którzy stale i obsesyjnie, w kompletnym oderwaniu od technicznych faktów krytykują tę formę napędu! (wystarczy choćby poczytać komentarze pod tym artykułem).

PS ciekawie i znamiennie wygląda sprawa w modelarstwie: jeszcze 20 lat temu w napędzie dużych modeli latających powszechnie królowały silniczki spalinowe. Dziś napęd spalinowy w modelarstie to niemal prehistoria a wielu młodych nawet nie rozumie, jak mozna było sie tak męczyć: bez żadnych dopłat, rządowych stymulacji etc napęd elektryczny zatriumfował powszechnie wraz z rozwojem wydajnych i lekkich akumulatorów.


Pozdrox
adyrian
 
Posty: 118
Dołączył(a): 2007-08-12, 20:15
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Statki Handlowe, Pasażerskie i inne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości