Filmy telewizyjne i kinowe o sprawach wojennomorskich

czyli malarstwo, literatura, muzyka, szanty i... dowcip morski

Moderatorzy: crolick, Marmik

Re: Filmy telewizyjne i kinowe o sprawach wojennomorskich

Postprzez MacGreg » 2020-07-15, 13:26

Widziałem ten film, co prawda nie na Apple+, ana takiej innej 'bezpłatnej ' platformie.
Nie będe zamieszczł recenzji tej produkcji, bo znowu wyglądałoby na to że ciągle narzekam i jestem ze wszystkiego niezadowolony. :?
Film ten osiągnął ocenę 81% na Rotten Tomatoes i 7.1/10 na IMDb.
Wygląda na to że generalnie film się podobał.
Jeden z krytyków w swojej recenzji (krytycznej zresztą) napisal
''The historical accuracy of “Greyhound” makes it entertaining''
"Historyczna dokladność (tego filmu), powodują że jest on interesujący"
Myślę ze każdy zaineresowany powinien to dzieło obejrzec i wyrobić o nim swoje zdanie.

Dla mnie ta historyczna dbałość o szczegóły to sposób w jaki Tom Hanks (który napisał scenariusz), pokazuje jak to Amerykanie, wygrali tę wojne i jak bardzo źli i podli byli
Niemcy (naziści?).
Tak tylko dwa"kwiatki" z tego filmu.
1. Dowódca U-boota podczas walki w jakiś sposób podłączył się do wewnętrznego interkomu na amerykańskim niszczycielu 'Greyhound" i
wykrzykiwał złowieszcze pogróżki typu "Zabiję was wszystkich' itp.
2, U-booty notorycznie wystrzeliwaly torpedy do niszczyciela gdy ten byl skierowany do niego dziobem!
To tylko dwa "kwiatki" o innych nie wspomnę
Moim osobistym i niezwykle subiektywnym zdaniem ten film :dupa:
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
MacGreg

Postprzez Edward Teach » 2020-07-15, 15:08

Jak grałem Silent Hunter to bez problemu mogłem trafić niszczyciel od strony dziobu. :-)
Edward Teach www.pdf-model.pl
Edward Teach

Postprzez MiKo » 2020-07-16, 10:26

A oni naprawdę nie mieli co wyrenderować brytyjskiego tylko Błyskawicę?
MiKo
admin fow

Postprzez tom » 2020-07-16, 17:38

Ci Amerykanie dostali jakiejś obsesji z tym prezentowaniem w filmach "strzału prosto w dziób" (w "U 571" tak samo). Bo w trakcie wojny USS Wahoo tak trafił (dopiero szóstym strzałem i dlatego, że Japończyk próbował robić zwrot, odsłaniając lepiej burtę) to teraz filmowcy lansują teorię, że tak zwalczało się niszczyciele. W rzeczywistości to był najgorszy ze strzałów, wręcz "koszmar", którego jak ognia starano się unikać! Nawet celnie wystrzelona torpeda mogła się odbić od dziobnicy bez detonacji, gdyby okręt nawodny "trzymał kurs", a wiadomo, co potem mogło spotkać okręt podwodny!
Ostatnio edytowano 2020-07-17, 21:28 przez tom, łącznie edytowano 1 raz
tom

Postprzez MiKo » 2020-07-17, 09:26

Wydaje mi się, że była to dość powszechna taktyka, szczególnie w sytuacji kiedy op został wykryty i szarżował na niego niszczyciel. Fakt, że skuteczność raczej słaba (Greyhounda też nie trafili - dbałość o realia historyczne! ;) ). Na Pacifiku jeszcze tylko Harder i Sawfish tak trafiły (tj. w jednostkę eskorty).
MiKo
admin fow

Postprzez adyrian » 2020-07-17, 17:11

Jedną z największych zalet zapalnika magnetycznego było to, że umożliwiał taki strzał ze sporą szansą na sukces. Był to jeden z argumentów, który podnosili przeciwnicy jego wyłączenia.
adyrian

Postprzez tom » 2020-07-17, 20:51

Tylko ten zapalnik musiałby działać przynajmniej tak jak dopracowany zadowalająco w niemieckiej torpedzie zapalnik Pi2, a Amerykanom u siebie nie udało się wyeliminować wad własnego. W większości wypadków nie było detonacji, lub były przedwczesne.
Ale wracając do filmu- akcja toczy się przecież na Atlantyku! A co Niemcy sądzili o takich atakach? Dowódca, który to ryzykował, był uważany przez nich za takiego, który długo nie pożyje. Taką opinię zyskał Schneider - dowódca U 522 (Hirschfeld, "Ostatni U-Boot", Gdańsk 2007, s. 243). Niemcy atakowali w ten sposób bardzo rzadko. Inny U-Boot - U 252 strzelił tak do korwety, a ta dwoma nieznacznymi manewrami lewo-prawo zeszła z linii ciosu. Wkrótce U-Boota "upolowano".

Nawet jeśli więc u Niemców później teoretycznie były większe szanse przy użyciu Pi2, to do takiego ryzyka było niewiele chęci. Pewnie dlatego, że na U-Booty polowało w tamtym czasie już więcej okrętów naraz niż jeden. Dopiero akustyczna T-V zmieniła nieco sytuację.
tom

Postprzez szafran » 2020-07-22, 22:39

Przecierpiałem "Greyhounda"...
szafran

Postprzez cochise » 2020-07-30, 21:31

a coś więcej ?
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
cochise

Poprzednia strona

Powrót do Forum Marynistyki