Twórczość Marka Soroki

czyli malarstwo, literatura, muzyka, szanty i... dowcip morski

Moderatorzy: crolick, Marmik

marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: marek8 »

Witam,
Czy ktoś pamięta może jakie okręty Marek Soroka narysował w ramach cyklu Okręty wojenne Świata: kojarzę Kirowa, Invincibile i Mińsk ale czy na tym zakończył się cykl czy było coś jeszcze? Było też trochę statków cywilnych jak niedoszły Gwarek czy Inowrocław... czy w ogóle ukazywały się jakieś nowe rysunki autora w latach 1988-1990 lub może później?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Marmik »

krążownik Vittorio Veneto (?)
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: marek8 »

Niestety lata 87-91 to u mnie typowe "wakacje morskie" - nie wiem co się wtedy ukazywało w Morzu :(
W połowie przyszłego tygodnia z racji 4 godzinnego "okienka" pomiędzy wiekopomnymi :mrgreen: obowiązkami :) planuje mały wypad do biblioteki z rocznikami Morza z lat 80-tych i chcę zrobić sobie na pamiątkę kopie tych wielkoformatowych rzutów z całej dekady w dużym formacie. Stąd też ważne dla mnie pytanie - czy warto w tych latach w ogóle szukać - bo może nic juś się w tym temacie nie ukazało?
W ŻP bodaj w 87 lub 88 roku cykl Okręty wojenne 20-45 a potem Okręty wojenne PRL-u rysował już inny rysownik... skądinąd wcale nieźle ale trochę jakiś nieuchwytny klimat rysunku już zupełnie inny... A może po prostu człowiek nieco wyrastał? :)
Pozdrawiam i proszę o wszelką informację - gdyby zas ktoś mógł jeszcze podpowiedzieć w jakich numerach są np. w/w rzuty polskich okrętów to... :aniol:
Pozdrawiam
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Marek T »

marek8 pisze:... nasz Autor nie narysował (ale w tym cyklu) wielu sporych okrętów jak min. ORP Błyskawica, ORP Burza czy krążowników... Ktoś wie może co było tego przyczyną?
Ależ narysował ...
Obrazek

A przy okazji: spis rysunków w tym cyklu:
Obrazek
marek8 pisze:... czy w ogóle ukazywały się jakieś nowe rysunki autora w latach 1988-1990 lub może później?
Pod koniec lat osiemdziesiątych Marek był zajęty wydawaniem wspomnianego wcześniej "Morskiego Magazynu Sensacji". W 1990 roku zajęty był uruchomieniem "Morskiego Hobby", a potem - po wylewie - nie wrócił do formy.

Cykl w "Żołnierzu Polskim" o polskich okrętach kontynuował Stanisław Kieszkowski - bardzo uzdolniony człowiek; niestety zmarł kilka miesięcy temu.

Prócz przedstawionych wcześniej skanów Marek Soroka rysował dla "Morza" czarne sylwetki okrętów PRL-owskich (w latach 70tych ramach cyklu "Trzy pokolenia") oraz planiki okrętów tego samego okresu wykonane techniką, którą dziś można by określić jako 3D. Obie formy zostały potem wykorzystane w książce "Trzy pokolenia" - ale w "Morzach" niektóre planiki były kolorowe: na przykład trałowce BYMS, WODNIK (albo PIAST?).
Peperon pisze:Wszystkie były robione ręcznie, ponieważ technologie komputerowe w tym czasie dopiero raczkowały
To jest klasyczny understatement. Komputerów w "Morzu" wówczas zwyczajnie nie było. Pierwsze (chyba?) teksty pisane "na komputerze" pojawiły się w "Morzu" w 1987 r., gdy P. Budzbon oraz niżej podpisany zakupili komputery Amstrad 8256PCW.
A rysunki komputerowe ... Chyba ich nigdy nie było, choć może Jacek Krzewiński coś mógł próbować w 1992 r.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: marek8 »

Dziękuję za wyjaśnienie :brawo:
Gdyby jeszcze Kolega mógł wyjasnić to co powyżej czyli czy oprócz kutra torpedowego, rakietowego, niszczyciela rakietowego i małego okrętu rakietowego... no i okrętu desanotwego a także 3 okrętów w cyklu Okręty wojenne Swiata ukazało się w Morzu lub ŻP coś jeszcze w tej technice zbliżonej do dzisiejszego 3D?
Pozdrawiam
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Marek T »

marek8 pisze:Dziękuję za wyjaśnienie :brawo:
Gdyby jeszcze Kolega mógł wyjasnić to co powyżej czyli czy oprócz kutra torpedowego, rakietowego, niszczyciela rakietowego i małego okrętu rakietowego... no i okrętu desanotwego a także 3 okrętów w cyklu Okręty wojenne Swiata ukazało się w Morzu lub ŻP coś jeszcze w tej technice zbliżonej do dzisiejszego 3D?
Pozdrawiam
Niestety, nie mam takiego spisu. Trzeba przejrzeć roczniki.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Odpowiedź dla Marka 8.
Pomijając rys perspektywiczne,które musisz wyszukać samodzielnie w numerach Morza, to np cały zestaw okrętów biorących udział w wojnie 39 -45 możesz znaleźć w książeczce,, Broń Wojska Polskiego 1939-1945' Lotnictwo - Marynarka Wojenna. Autorem wydania jest Andrzej Zasieczny. Rysunki okrętów są autorstwa Marka Soroki. W tym roku ukazało się nowe wydanie , na pewno można to kupić w Empikach, bo widziałem to ostatnio.Jest to takie encyklopedyczne wydanie, ale ze względu na rys MS warto to mieć.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Peperon »

No to Panowie dzieła Marka Soroki z innej beczki.
Mam nadzieję, że ludzie z Magemara mnie nie zlinczują :lol:
Strona 20_21.jpg
(924.71 KiB) Pobrany 7695 razy
Strona 20_21-Dar Młodzieży.jpg
(759 KiB) Pobrany 7695 razy
Ten przekrój był przyczynkiem Pana Marka do powstania Daru.
Przypomnienie jest chyba niezłym pomysłem w 30-stą rocznicę wejścia Daru Młodzieży do służby.

Strona 34.jpg
Strona 34.jpg (414.8 KiB) Przejrzano 11372 razy
Strona 35 06.78.jpg
Strona 35 06.78.jpg (595.53 KiB) Przejrzano 11372 razy
I na zakończenie okładka.
A_okladka 1.jpg
A_okladka 1.jpg (510.46 KiB) Przejrzano 11372 razy
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: marek8 »

Witam,
No więc wreszcie zrobiłem kwerendę :) i przejrzałem roczniki z lat 1980-1990 i porobiłem kopie wielkoformatowe (tam gdzie się dało)
Podsumowując wychodzi dziwna sprawa - rysunki perpektywiczne ukazały się w nr 5 i 8 w 1982 (kuter torpedowy i rakietowy) potem mamy "złoty rok" czyli nr 3 ,5,10,11, potem rok przerwy i w 1985 jeszcze dwie pozycje - nr 2 i 6. Potem jest przerwa aż do 1988 roku, gdzie w nr 6 ukazała się nieznany mi wcześniej rysunek wszystkich trzech ORP Warszawa - w tym najnowszej perpektywiczny - czyli właściwie wszystko co wymienione powyzej w tym wątku. Do tego dochodzą oczywiście w 1980 Inowrocław i w tzw. Parada okrętów oraz ORP Iskra i Gwarek - i to właściwie wsio :( Przyznam , ze liczyłem na więcej i nie sądziłem, ze cykl Okręty wojenne świata zatrzyamł się na tym na czym się rozpoczął czyli na trzech jednostkach w 1983... Czyli ciekawe poczatki i brak kontynuacji. Co ciekawe w latach 1988-90 p. Marek Soroka narysował też kilka okładek Morza - w tym także takich jakby perpektywicznych- np. ORP Wicher broniący się przed samolotami 1 IX, ORP Błyskawica czy HMS Prince of Wales także w ogniu... Tyle, ze to jakby już ciut nie to i skala jakaś pogubiona i zobrazowanie prowadzonego ognia jakoś nie bardzo... ale rzecz gustu.
Chyba redkacja nie bardzo potrafiła wykorzystać talent autora...
To tyle - jak widać nie było tego dużo ale dla mnie stało się to impulsem do zgormadzenia pokaźnej kolekcji rysunków, rzutów i zdjęć których tak jakoś już ponad 25 tyś mam na stanie. Ale fajnie było było wrócić do samego poczatku :)"
Wszystkim bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki

Ps. z czego wynikała dziwna polityka pubikacji rysunków i rzutów bocznych np. p. Jaskuły w często takich mikrusich formatach? Powiększyłem sobie parę - miodzio...:)
Pozdrawiam
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Marek T »

marek8 pisze:... z czego wynikała dziwna polityka pubikacji rysunków i rzutów bocznych np. p. Jaskuły w często takich mikrusich formatach? ...
Z braku miejsca. Redakcja chciała zmieścić jak najwięcej materiału na ograniczonej liczbie stron, a rysunki i tak były czytelne.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Marek T »

Marek Soroka narysował też:
- perspektywę, z odsłoniętą burtą, węglowca SOŁDEK - do książeczki o tym statku autorstwa Ignacego Sienickiego, wydanej przez CMM około 1987 r.,
- zestaw plansz do TBiU 33 - "Torpeda parogazowa kalibru 533 mm",
- część plansz do TBiU 59 - "Okręt desantowy średni (ODS)" - wspólnie z S. Kierzkowskim,
- zestaw plansz do TBiU 61 - "Radziecki kuter torpedowy G-5",
- zestaw plansz do TBiU 62 "Stawiacz min GRYF",
- zestaw plansz do TBiU 140 - "Radziecki okręt podwodny typu K",
- zestaw plansz do TBiU 144 "ORP WODNIK",
Być może robił jeszcze plansze do innych TBiU, nie okrętowych.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Peperon »

Ponieważ w pewnym momencie wątek o "perspektywicznym" autorze rysunków niejako zamarł, wrzucam ciekawy rysunek znaleziony w sieci...
Miłego oglądania.
Dzierzynski-krazownik3-786x312.jpg
Dzierzynski-krazownik3-786x312.jpg (40.27 KiB) Przejrzano 10216 razy
A swoja drogą to zastanawia mnie, czy żadne wydawnictwo nie chciałoby zaryzykować wydania trzech albumów z rysunkami tego zapomnianego dziś rysownika ? Przecież na jego twórczości wychowały się co najmniej dwa pokolenia miłośników militariów i nie tylko.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Paperon, trochę dołożyłeś do pieca, bo w dzisiejszych czasach takie rysunki nie mają szans bytu. W epoce komputerów , rysunków 3D, dla wielu pachnie to anachronizmem. Dzisiaj;jego prace wydają się być mizerne.Dla efekciarzy. Ale jak sobie przypomnę Jego rysunki o malowaniu Błyskawicy, to czapki z głów. Do dzisiaj niewielu jest takich, którzy tak rozpracowali temat merytorycznie. Zresztą nie tylko ten. Ale widać moda ma swoje prawa.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Peperon »

Ale tu nie chodzi o dokładanie do pieca !!!
Marek Soroka to był KTOŚ. Był "technicznym" odpowiednikiem Adama Werki. Nic tego nie zmieni dla czterdziestoparolatków, którzy chowali się na jego rysunkach i pragnęli ich więcej i więcej... Ja i moi koledzy z podstawówki, czy później w zawodówce, polowaliśmy na "Żołnierza Polskiego" głównie dla cykli z rysunkami Soroki. Miałem tego trochę nazbierane, ale w pewnym momencie wyrzuciłem "Żołnierza" na makulaturę. Dopiero po latach doceniłem to, co z głupoty wywaliłem. Rysunki Marka Soroki nie tylko pokazywały różne konstrukcje morskie, lądowe czy powietrzne, ale równocześnie były artystyczne. I tego ostatniego aspektu często brakuje komputerowym grafikom 3D.

Pisząc o trzech albumach miałem na myśli wydanie rysunków Marka Soroki w wersjach tematycznych. Osobno rysunki konstrukcji morskich, lądowych i powietrznych. Wspólnie dla projektów cywilnych i wojskowych, ponieważ rysował jedne i drugie.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Mówiąc o ,,dołożeniu do pieca'' miałem na myśli, że włożyłeś kij w mrowisko, gdzie zwolennicy rysunków 3D nie zostawią suchej nitki na rysunkach M Soroki. Bo też trzeba przyznać, że były to na ogół rysunki w dużej części aksonometryczne, nie uwzględniające perspektywy,, z bliska". Poza tym , zmieniła się sama technika wydruku, i jak na dzisiejsze standardy, to co było drukowane w ŻP, czy Morzu jest obecnie raczej nie do przyjęcia. Ale pomijając sprawy poligraficzne,to jak na tamte czasy, były to często rysunki,,aż do bólu" konkretne w sensie merytorycznym. Jeżeli czegoś brakowało, to znaczyło , że Autor nie dotarł ( lub nie było materiałów), żeby te rysunki uściślić. Żadnej fantasmagorii, konkretnie i rzeczowo. Brakuje Go na rynku wydawniczym, bo niestety badziewie które łatwo można odnaleźć nawet w najnowszych publikacjach jest jak najbardziej akceptowalne przez współczesnych czytelników. Przy okazji, to warto może wspomnieć o zasługach St Woźniaka, który był nadwornym rysownikiem J Pertka. Jego ostatnie dokonania przed śmiercią, budzą duży szacunek. Przekrój Orkana w Miniaturach Morskich, czy kolorowy rysunek Groma w Morzu, to jak na tamte czasy mistrzostwo w tej kategorii. Można by długo się rozpływać nad osiągnięciami dawnych mistrzów,tylko, że nie ma zbytnio sensu, bo inne czasy i kryteria.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Twórczość Marka Soroki

Post autor: Peperon »

No wiesz...
Nie bardzo pojmuje upór przy tym 3D, które wtedy jeszcze nie istniało. Zresztą wszystko można opisać we wstępie do takiego wydawnictwa. Rysunki robione ręcznie spokojnie można wydać za pomocą dzisiejszych technik drukowania. Natomiast krytyków uciszysz dodając rok powstania rysunku przy podpisie i tyle. Czy sądzisz, że będą jęki na rysunek z roku 1975, czy 1984 ? Wiem, że rysunki M. Soroki to nie to samo, co grafiki np. J. Krzewińskiego prezentowane na Forum, ale przecież powstawały w innych realiach. Rozkładówki Morza z Kirowem, czy Mińskiem to była esencja wiedzy o tych okrętach w tamtym czasie i po tej stronie żelaznej kurtyny. Meritum powinno być jedynym kryterium oceny takich prac, a nie to czy wykonana jest ręcznie, czy przy użyciu programu graficznego.
Sam pisałeś o badziewiu, którego pełno w różnych wydawnictwach, więc dlaczego nie przedstawić merytorycznie doskonałych rysunków w jednym miejscu ?

A tak z innej beczki, to może po wystawie prac A. Werki MMW pójdzie za ciosem i zorganizuje wystawę prac M. Soroki ?
Ale to raczej taka luźna myśl.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ