Domy pod...

czyli malarstwo, literatura, muzyka, szanty i... dowcip morski

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Domy pod...

Post autor: Peperon »

Szlajałem się ostatnio po Gdańsku i znalazłem takie osobliwe budynki, które można określić jako zafalowane (pod mewami)...
DSC06120.JPG
DSC06120.JPG (229.69 KiB) Przejrzano 6534 razy
DSC06205.JPG
DSC06205.JPG (299.46 KiB) Przejrzano 6534 razy
...i pod gaflem z bomem.
DSC06262.900.jpg
DSC06262.900.jpg (437.91 KiB) Przejrzano 6534 razy
Może koledzy mają inne podobne fotki ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Domy pod...

Post autor: Maciej »

Jeśli pozwolisz, skomentuję, ok?

Dwa pierwsze to kiepski żart spółdzielców, epatujących swym niedorozwojem.
Pozbawione wartości estetycznych. Brak kontekstu, sensu, czegokolwiek - po prpostu, bzdura.
Niestety, to zjawisko występuje w całym kraju..

Natomiast na ostatnim zdjęciu wszystko pasuje.
Zabudowa nawiązująca do starej, szachulcowej, w wlkp zwanej "murem pruskim" i kontekst nadmorski.
Jedynie parzysty podział okienny (4 i 6 zamiast 3 i 5 okien) oraz nieco zbyt płaska, "papierowa" elewacja mogą razić - ale raczej niewielu.
Wg mnie może być. Całkiem neutralnie.

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Domy pod...

Post autor: Peperon »

Maciej pisze:...Dwa pierwsze to kiepski żart spółdzielców...
...Natomiast na ostatnim zdjęciu wszystko pasuje.
Zabudowa nawiązująca do starej, szachulcowej...
Nie wiem czy to kiepski żart, ale według mnie miał co innego za zadanie i je spełnił.
Pierwsze dwa zdjęcia, to są dwie strony tego samego bloku przy ul. Dunikowskiego 1 w Gdańsku Brzeźnie. Co ciekawe wszystkie bloki w okolicy są pomalowane, a każdy posiada inny wzór i częściowo kolorystykę. Ten jest jedynym posiadaczem "morskich klimatów". Jednak szczegółem, który wręcz "uderzył mnie po oczach", to brak na ich ścianach różnego rodzaju bohomazów. Coś raczej niespotykanego na blokowiskach. Co więcej, w okolicy jest dość duża liczba niewielkich budynków, które posiadają własne murale i żadnych bazgrołów na ścianach. I pewnie o to w tym wszystkim chodzi.

Trzecia fotka, to budynek przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. Praktycznie zaraz przy Zielonym Moście. Mur pruski w tym przypadku to norma, a nie fanaberia. ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Domy pod...

Post autor: Maciej »

Nie jestem pewny, czy się zrozumielśmy, Peperonie;

"Mur pruski" czyli budynek w konstrukcji szachulcowej nie jest fanaberią, oczywiście. Zresztą, nie napisałem nic podobnego.
To, po prostu, nawiązanie do starych form budowlanych. Ja nie jestem ich przeciwnikiem, natomiast nie dopatrywałbym się w nich jakości samej w sobie. Czy nawet estetyki z racji zastosowania tej techniki - a często tak się dzieje. Dobrą architekturę definiują trzy elementy, w tym forma.
Nie rozwinę tematu głębiej, żeby nie zanudzać. Jednak w interesującym nas wymiarze to ona jest najważniejsza.
SAMO zastosowanie konstrukcji szachulcowej nie wypełni tego warunku.

To są dopuszczalne zabiegi.
Ale jestem przeciwnikiem utożsamiania ich z jakością lub nawet twierdzenia, że tylko takie mają sens w danym miejscu.
Przeciwstawna "maksyma" głosie, że współcześnie nie ma uzasadnienia technika rodem z XVI wieku. ;)

Natomiast w kwiestii tego pierwszego budynku lub murali to jestem jednoznacznie przeciwnikiem.
Bo nie ma znaczenia, Peperonie, czy mamy do czynienia z "estetycznym" wymalowaniem ptaszków i wzburzonego morza na fasadzie dużego budynku lub z "ładnym" obrazkiem na murze - to nie miejsce na jedno i drugie. I nie widzę różnice pomiędzy nimi a bazgrołami pod wiaduktem. Mógłbym to porównać do tablicy szkolnej, gdzie Jasiu i Agatka na przerwie rysują kwiatki lub inne śmieszności.
To tylko mazy mających problem z własną ekspresją - bo "pani" akurat wyszła..

Ogólnie, w obu sprawach chodzi o estetykę (i ład) w przestrzenii.
Wbrew pozorom, nie są to kwestie uznaniowe. 8)

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Domy pod...

Post autor: SmokEustachy »

Mnie się podoba
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Domy pod...

Post autor: Maciej »

Podobnie jak Admiral Graff Spee.. :wink:

Pozdrawiam,
Maciej
ODPOWIEDZ