Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Postprzez Piegziu » 2020-01-08, 13:11

Ja przewertowałem i widzę, że to solidne opracowanie dosyć niszowego tematu. Na pewno cel badawczy został zrealizowany, niemniej bardzo zdziwiło mnie, że Pani dr w ogóle nie słyszała o dokumentach z The National Archives i The National Archives and Records Administration. Na tym poziomie naukowości (w końcu to nie praca licencjacka, czy magisterka) wypadałoby przeprowadzić chociażby podstawową kwerendę źródłową...
Piegziu

Postprzez Krzysztof Gerlach » 2020-01-08, 14:42

Nie jestem przekonany, czy jak się pisze o wojnie/wojnach w sumie trzech państw, nawet przeczytanie wszystkich archiwów tylko w jednym z nich, da zadowalającą "kwerendę źródłową". Tytuł pracy jest mylący - to powinno być coś w rodzaju "Jak propaganda amerykańska wykorzystała konflikty z Francją i Wielką Brytanią do zbudowania narodowo-morskiej mitologii". O ile autorka zdaje sobie sprawę, że spojrzenie Anglików na te same wydarzenia mogło być całkiem inne, to absolutnie szczątkowe sięgnięcie do opracowań francuskich (nie mówię o źródłach) zmienia część o konflikcie z Francją (z grubsza 144 strony) w coś bliskiego karykatury. Nie wiem, czy kiedykolwiek zdobędę się na pełną recenzję, ponieważ jak czytam o "odstrzeleniu kaptura wantowego masztu przedniego" czy o "54-działowym okręcie liniowym V klasy" (mowa o fregacie "Vengeance"), dostaję torsji. Zarówno totalny brak obiektywności, całkowita nieznajomość słownictwa morskiego z epoki, jak i mocno infantylny styl - na uczelni technicznej nikt nie obroniłby doktoratu przy takim słownictwie - mocno mnie do lektury zniechecają.
Krzysztof Gerlach

Postprzez Napoleon » 2020-01-15, 10:32

Prawda. Spojrzenie jest od strony amerykańskie. Ale to właśnie ono mnie zaciekawiło (choć prac w tym stylu ukazuje się w USA stosunkowo sporo). Więc i może stąd taka a nie inna opinia. O kwestiach "morskich" wspominałem, ale pod tym względem jestem dość wyrozumiały. Może za bardzo? Ale z drugiej strony nie takie rzeczy się czytało!
Tak czy inaczej, mimo wszystko, uważam, że warto przeczytać. Mając oczywiście lekki dystans w kwestiach o których wspomniałem. :-)
Napoleon

Postprzez Bormac » 2020-01-16, 15:35

Muzeum Miasta Gdyni wydało katalog do wystawy fotografii Romana Morawskiego - jest dużo fotografii budowy portu oraz okrętów floty polskiej oraz z wizyt jednostek zagranicznych w latach 20.

Na stronie udostępniają darmowego pdfa z tą publikacją (http://www.muzeumgdynia.pl/wp-content/u ... 96-dpi.pdf), natomiast wersja drukowana również istnieje - z tego co widzę można ją kupić wraz z muzealnym kalendarzem (http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/ka ... ki-gratis/). Samego katalogu w sklepiku teoretycznie brak (http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/roman-morawski/), ale po wysłaniu pytania o niego udało mi się otrzymać egzemplarz, więc może jeszcze nadal jest to możliwe.

Warto złapać egzemplarz zanim osiągnie bandyckie ceny na allegro. ;)
Bormac

Poprzednia strona

Powrót do Opracowania i źródła