Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Napoleon
Posty: 3990
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Napoleon »

Czyli numer poświęcony krążownikom okresu "pary i żelaza"? Pomysł ciekawy. Z tym, że teza iż "Blucher" można by nazwać protoplastą krążowników ciężkich jest mocno "szalona" (delikatnie mówiąc) - nie ta bajka. Myślę, że spokojnie do tytułu wystarczałoby pytanie czy to był ostatni (jeden z ostatnich) krążowników pancernych czy jeden z pierwszych krążowników liniowych (choć przecież pierwsze krążowniki liniowe to krążowniki pancerne z artylerią najcięższą, więc "Blucherowi" zostaje rola ostatniego krążownika pancernego - tu pewnie Tadek Klimczyk powinien się wypowiedzieć :wink: ). Jak by nie patrzeć, autor lekko zaszalał, choć przecież to tytuł - a tytuł winien budzić zainteresowanie choćby przez wywołanie kontrowersji. Ale numer na pewno sobie kupię. Przeczytam i postaram się skomentować.
Ostatnio zmieniony 2016-07-12, 15:59 przez Napoleon, łącznie zmieniany 1 raz.
PawBur
Posty: 490
Rejestracja: 2006-06-06, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: PawBur »

Chyba drugi raz w życiu kupię OW
Napoleon
Posty: 3990
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Napoleon »

Kupiłem i przeczytałem. Tak krótko:
"Nieszczęsny krążownik z Toskanii" Oskara Myszora - jak dla mnie chyba tekst najlepszy. Bardzo przyjemne zaskoczenie (nie ze względu na autora tylko tytuł!) bo nie spodziewałem się tu niczego nadzwyczajnego a tekst okazał się bardzo ciekawy z masą przydatnych szczegółów.
"Krążownik pancerny Jeanne d'Arc" Gerarda Gariera - trochę zawód. Nie dlatego, że artykuł jest zły, ale spodziewałem się czegoś innego - informacji na temat rodzenia się koncepcji okrętu, danych itd. A jest generalnie dość dokładne kalendarium jego służby. Fajna rzecz, ale spodziewałem się czegoś innego.
"Krążowniki Chile przełomu XIX i XX wieku" Macieja Sobańskiego - standard. Może to być tekst ciekawy dla kogoś mniej obeznanego z tematem, ale ktoś kto ma pojęcie o wojskowości morskiej przełomu XIX/XX wieku i wie coś o flotach południowoamerykańskich nic nowego tam nie znajdzie. Przy czym to co piszę nie należy odczytywać jako krytykę tylko stwierdzenie faktu.
"Krążownik pancerny Sankt Georg" Zvonimira Freivogela - ciekawy artykuł o kulisach powstania, budowie i służbie ostatniego krążownika pancernego Austro-Węgier.
"Blucher - ostatni krążownik pancerny, pierwszy krążownik liniowy, czy też protoplasta krążowników ciężkich" Krzysztofa Dąbrowskiego - jw. Tu drobna uwaga do tego co napisałem wcześniej - autor w tytule "pojechał po bandzie" z premedytacją, tak jak sądziłem, mając świadomość kontrowersji jakie może wzbudzić tytuł (o czym zaznacza i na wstępie i na końcu) i chyba chcąc w ten sposób z jednej strony spowodować dyskusję a z drugiej zwrócić uwagę na swój tekst (?). Co mu się udało (przynajmniej u piszącego te słowa). Artykuł ciekawy jak dla mnie, konkluzje, że opinie o tym, że Blucher był jednostką nieudaną (niesłuszne) w moim przekonaniu celne, teza jednak, że można by go potraktować jako protoplastę krążowników waszyngtońskich, mimo wszystko jednak absurdalna. Jako "kij włożony w mrowisko" wystarczyłoby zapytać czy można go uznać za pierwszy krążownik liniowy. Ale w sumie tekst ciekawy i wart przeczytania.
Artykułów o Elli i Adventure jeszcze nie przeczytałem. Ogólnie jednak numer w moim przekonaniu udany i wart zakupu.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: pothkan »

Napoleon pisze:"Nieszczęsny krążownik z Toskanii" Oskara Myszora - jak dla mnie chyba tekst najlepszy. Bardzo przyjemne zaskoczenie (nie ze względu na autora tylko tytuł!) bo nie spodziewałem się tu niczego nadzwyczajnego a tekst okazał się bardzo ciekawy z masą przydatnych szczegółów.
Dziękuję :-o Niestety paru ciekawych drobiazgów nie udało mi się ustalić, co zasygnalizowałem tu i ówdzie w tekście.
Napoleon pisze:Artykułów o Elli i Adventure jeszcze nie przeczytałem.
Mnie się Elli najbardziej spodobał w numerze.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1172
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Napoleon pisze: Artykuł ciekawy jak dla mnie, konkluzje, że opinie o tym, że Blucher był jednostką nieudaną (niesłuszne) w moim przekonaniu celne, teza jednak, że można by go potraktować jako protoplastę krążowników waszyngtońskich, mimo wszystko jednak absurdalna.
To nierozwiązywalna kwestia. Jaki okręt jest udany ? Czy taki, który sprawdza się w warunkach bojowych, czy taki, który spełnia założenia projektowe ? Jeśli przyjąć to ostatnie kryterium to Blucher był raczej udaną konstrukcją. Prawdopodobnie najszybszy duży okręt wojenny świata napędzany maszynami tłokowymi, bardzo silne uzbrojenie i opancerzenie. Fakt, że kilku brytyjskim krążownikom liniowym zajęło sporo czasu, aby go zatopić także dobrze świadczy o jego konstrukcji. A że epoka mu "odjechała" to trudno winić jego projektantów. Blucher był wersja rozwojową Scharnhorstów i tyle.
Napoleon
Posty: 3990
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Napoleon »

To nierozwiązywalna kwestia.
Ale z twojej wypowiedzi wynika jednak, że gotów się jesteś zgodzić z opinią, że nie był to zły (czy jak kto woli "nieudany") okręt :wink:
Pojęcie "udany/nieudany" zawsze będzie do pewnego stopnia subiektywne. Mnie chodziło głównie o to, że w wielu opracowaniach można się spotkać z opiniami iż Blucher był jakimś nieporozumieniem, jego obecność w składzie eskadry niemieckiej nieuzasadniona itd. Ja skłaniałbym się raczej do opinii, że w bitwie miał po prostu pecha. I że wbrew temu co się często pisze, był wartościową częścią (choć najmniej) niemieckiego zespołu. I dobrze, że autor artykułu o którym wspomniałem, o tym napisał.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1172
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Masz rację - moim zdaniem był bardzo udany. Nie wiem czy nie był to najlepszy i najsilniejszy klasyczny krążownik pancerny w historii. Ale wszędzie opisywany jest na tle KL jako brzydkie kaczątko i zawalidroga no i tak się już utrwaliło.

Dr.Bruckner, odpowiedzialny za projektowanie wyjaśniał to dawno dawno temu w liście do.... chyba Marine Rundschau. Niemiecką odpowiedzią na Invincible był Von der Tann.

Mnie trochę w artykule brakuje opowieści po co w ogóle Niemcom były krążowniki pancerne. To ciekawa historia o tym, że Wilhelm II nie był nigdy do końca przekonany do tirpitzowskiej doktryny.
Napoleon
Posty: 3990
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Napoleon »

Mnie trochę w artykule brakuje opowieści po co w ogóle Niemcom były krążowniki pancerne.
Bo mieli je inni?
Takie samo pytanie można by zadać odnośnie tego po co Niemcom była potrzebna tak silna flota - o czym zresztą już kiedyś dyskutowaliśmy.
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 253
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Kazimierz Zygadło »

Obrazek

Okręty Wojenne Nr 138 (4/2016)


Siergiej Bałakin
Windjammery, część III

Curt Borgenstam
Szwedzki pancernik obrony wybrzeża Oscar II

Krzysztof Dąbrowski
Klęska krążowników

Alejandro Anca Alamillo, Nikołaj Mitiukow
Transportowiec wodnosamolotów Dedalo, część II

Kent R. Crawford, Nikołaj Mitiukow, Stanisław Mokrousow
W kwestii brytyjsko-włoskiego konfliktu na Morzu Śródziemnym w okresie II Wojny Światowej

Roman Kochnowski
Dramatyczny pojedynek w pobliżu Zatoki Rekina

Jacek Jarosz
Radzieckie bazy wielorybnicze

Stanisław Biela
"Ptaszki" w służbie powojennej, część II

Jan Radziemski
Komsomolec - anatomia katastrofy

Hartmut Ehlers
Międzynarodowy przegląd floty IFR-2016 - Lustrzane odbicie i prezentacja Indyjskiej Marynarki Wojennej, część I

Andrzej Nitka
Kormoran rozpoczął próby morskie
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

Napoleon pisze:Kupiłem i przeczytałem. Tak krótko...
"Krążownik pancerny Jeanne d'Arc" Gerarda Gariera - trochę zawód. Nie dlatego, że artykuł jest zły, ale spodziewałem się czegoś innego - informacji na temat rodzenia się koncepcji okrętu, danych itd. A jest generalnie dość dokładne kalendarium jego służby. Fajna rzecz, ale spodziewałem się czegoś innego...
Dla mnie ten tekst wygląda jakby był przycięty w sposób mało rozumny. Zwróć uwagę, że kalendarium służby kończy się uwagą, a na stronie 28 mamy wyliczankę związaną z siłownią i osiągami. Tak trochę bez związku z głównym tekstem, bo opisu technicznego (jako takiego) nie ma.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

Kazimierz Zygadło pisze:...Okręty Wojenne Nr 138 (4/2016)...
A na stronie OW króluje numer poprzedni. :lol:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: marek8 »

A ja mam takie pytanie - może ktoś będzie wiedział - czy cykl rosyjskich wielozadaniowych okrętów podwodnych będzie jeszcze w tym roku kontynuowany czy też jak poprzednio przyjdzie nam na kontynuację poczekać ze dwa lata... W końcu zostały tak naprawdę tylko 971 i najnowsze zabawki... :cisza:
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 253
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Kazimierz Zygadło »

Obrazek

"OW": numer specjalny
Krążowniki jedynaki, część II

numer: 59
autor: (red. wydania) Oskar Myszor i Jarosław Malinowski
stron: 112
cena: 26 zł

Spis treści

Oskar Myszor
Kubański lekki krążownik Cuba

Krzysztof Dąbrowski
York - przedostatni krążownik ciężki Royal Navy

Rafał Mariusz Kaczmarek
Leipzig - ostatni lekki krążownik Reichsmarine

Siergiej Patianin
Lekki krążownik Jeanne d`Arc

Hartmut Ehlers
La Argentina - jedyny prawdziwy krążownik szkolny

Grzegorz Nowak
Kłopotliwy jedynak. Japoński lekki krążownik Ôyodo

Jarosław Palasek
Amerykański atomowy krążownik rakietowy Long Beach
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

Po przeczytaniu "spisu cudzołożnic" powiem krótko.
Już mi się ten numer podoba :lol:

A w sprzedaży od kiedy ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 253
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Kazimierz Zygadło »

Od 2 lub 3 września.
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
Piegziu
Posty: 50
Rejestracja: 2013-12-22, 02:38
Lokalizacja: Wrocław/Hachiōji (Tokio)

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Post autor: Piegziu »

Dla mnie ten tekst wygląda jakby był przycięty w sposób mało rozumny. Zwróć uwagę, że kalendarium służby kończy się uwagą, a na stronie 28 mamy wyliczankę związaną z siłownią i osiągami. Tak trochę bez związku z głównym tekstem, bo opisu technicznego (jako takiego) nie ma.
Tekst został w całości przetłumaczony i opublikowany. Redakcja nie ingerowała w jego długość oraz zawartość. Autor po prostu ma bardzo specyficzny, chaotyczny styl, do którego można przyzwyczaić się po lekturze x-tekstu.
ODPOWIEDZ