Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Re: Nowości wydawnicze: OW (w tym numery specjalne)

Postprzez dessire_62 » 2019-11-27, 15:23

W poniedziałek zamówione, dziś czyli w środę mam w domu i to Pocztą Polską :lol: .
Jak ktoś wyśle to i dojdzie.
Dzięki.
dessire_62

Postprzez Napoleon » 2019-11-29, 17:38

Naszła mnie taka refleksja na temat OW. A naszła, bo ostatnio zauważyłem, że po to pismo najczęściej sięgam (choć kiedyś było inaczej)...
Jest to w sumie najdłużej funkcjonujące na naszym rynku czasopismo morskie. Patrząc z perspektywy, tematyka w nim poruszana jest całkiem "zbilansowana" - nie dominują czasy współczesne czy II wojna, okres "pary i żelaza" (tak mi bliski) jest ZAWSZE reprezentowany i to całkiem "obficie". To wielki plus, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Widać, że Jarosław Malinowski ma wizję pisma które wydaje i je konsekwentnie realizuje. Szkoda, że mało ukazuje się w nim materiałów na temat "okresu żagla". OW współpracują z wieloma autorami rosyjskimi, a ci "okresem żagla" też się zajmują. Co prawda głównie własną flotą (choć nie tylko), ale jednak zawsze. Może by coś pomyśleć w tej sprawie?
Obecność autorów rosyjskojęzycznych na łamach OW to osobny temat. Na wschodzie ukazuje się dużo prac, jeżeli chodzi o marynistykę, więc jeżeli OW te prace przybliża na nasz rynek, to wielki plus za to!!! Co prawda spora część autorów rosyjskojęzycznych pisze ze specyficzną manierą (która mnie się średnio podoba - ale co się komu podoba to rzecz subiektywna), często też są oni mało krytyczni wobec materiałów źródłowych z których korzystają, ale generalnie to autorzy dobrzy i prezentowane przez nich prace też do dobrych lub bardzo dobrych można zaliczyć. Na pewno zaś są to prace bardzo pomocne i dostarczające sporo informacji osobom w temacie zainteresowanym. Niekiedy tłumaczenie szwankuje, kiedyś było jednak jeszcze gorzej (pamiętam artykuł o flocie portugalskiej, który był tak "przetłumaczony" że nie byłem w stanie zrozumieć co czytam), teraz jest już całkiem nieźle (a co najmniej znośnie). Żeby jeszcze tylko dać trochę więcej o XVII-XVIII wieku? Da się?

Per saldo wychodzi na to, że konsekwentna linia, próba objęcia wszystkich tematów wojenno-morskich, przynosi efekty. Pomimo dość wysokiej ceny pismo się trzyma. Może dlatego, że nie płaci autorom (płaci czy nie?)? Ale nawet jeżeli, to chyba nie tylko tego to zasługa.
Napoleon

Postprzez dessire_62 » 2019-11-29, 18:16

Szkoda, że mało ukazuje się w nim materiałów na temat "okresu żagla". OW współpracują z wieloma autorami rosyjskimi, a ci "okresem żagla" też się zajmują. Co prawda głównie własną flotą (choć nie tylko), ale jednak zawsze. Może by coś pomyśleć w tej sprawie?

Popieram Napolenona :brawo:
Warto zauważyć, że nie tak dawno było o Windjammerach Siergieja Bałakina, co prawda w odcinkach i o statkach cywilnych :x , ale czytało się super.

OW mam od pierwszego numeru, teraz mi się mała mora zdarzyła, ale odrobiłem zaległości.

Okładka z " Pogromcą Wiatrów ".

ps
ponawiam apel o tłumaczenie tekstu o naszym przyszłym Bałtyku, szczegółowość tego opracowania na pewno wielu by się przydała. Może wtedy "naukowcy" nie pisali by, że miał taran :-D
Załączniki
ow138_big.jpg
ow138_big.jpg (56.08 KiB) Przeglądane 1419 razy
dessire_62

Postprzez Kazimierz Zygadło » 2020-01-09, 19:42

Okręty Wojenne Nr 159 (1/2020)

Jochen Krüsmann
Īdare-i Nehriye-i Osmaniye

Jarosław Palasek
Pancerniki typu „Maine”, część IVb

Maksim Dianow
Okręty podwodne typu „Pluviôse”, część II

Maciej Chodnicki
Długa droga do ostatecznej katastrofy czyli krążowniki liniowe typu „Izmaił”, część I

Aleksandr Mitrofanov
Hiszpańskie niszczyciele typu „Churruca”, część I

Mieczysław Amielańczyk
Statki KdF-u, część I

Krzysztof Dąbrowski
Luftwaffe kontra Kriegsmarine

Dariusz Kołodziejczyk
Radzieckie kutry pancerne projektu 1125, część II

Krzysztof Cieślak
Kutry pancerne projektu 1124 i 1125 - suplement

Waldemar Danielewicz
„Duże holendry”

Jarosław Malinowski
Korweta patrolowa Ślązak
Załączniki
Okrety-159_Okładka.jpg
Okrety-159_Okładka.jpg (281.12 KiB) Przeglądane 1012 razy
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
Kazimierz Zygadło

Postprzez Napoleon » 2020-01-15, 10:26

Pancerniki typu „Maine”, część IVb

Ta numeracja kolejnych części jest "rozkoszna". Ja doceniam tematykę podejmowana przez OW i to, że tłumaczenia są jednak lepsze niż kiedyś. Ale z tym dzieleniem tekstów na części... Z całym szacunkiem, ale to jest przegięcie!
Napoleon

Postprzez Kazimierz Zygadło » 2020-02-04, 00:11

Zapewne wszyscy wiedzą, ale gdyby nie wiedzieli, starsze numery OW i nr specjalne, do ściągnięcia:

http://okretywojenne.pl/ow/download/?aid=15

http://okretywojenne.pl/ow/download/?aid=18
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
Kazimierz Zygadło

Poprzednia strona

Powrót do Opracowania i źródła