Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjalne

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: de Villars »

A tematy z XIX wieku czy nie daj Boże starsze są popularne niczym albańskie komedie romantyczne.
Takie podejście jest jedną z przyczyn zaistniałego stanu rzeczy. Czasopisma stały się monotematyczne. Tylko DWS i współczesność. Dlatego ja już dobre 10 lat temu dałem sobie spokój z kupowaniem jak leci. Czasem coś kupię, ale rzadko, bo jako miłośnik XIX w., czuję się generalnie olany.
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: marek8 »

Z tą współczesnością to prawdę mówiąc było mocno tak sobie - nie wiedzieć dlaczego powędrowano w jakieś syntezy czy artykuły, których czas się spóxnił o jakie 20 lat zmiast pokusić się o minimonografie wielu nowych jednostek, o których nic właściwie nie było i info trzeba było szukać jak kto ciekawy po obcojęzycznych...
Stanowczo zbyt wiele jednostek nowych nie znalazło swojego miejsca np. biała plama w kwestii flot azjatyckich czy szczególnie chińskiej wydaje się naprawdę trudna do wytłumaczenia...
Owszem - trzeba przyznać, że zarówno pewne okręty na życzenie czy nawet wspomniany powyżej XIX wiek były epizodycznie poruszane a zdarzało się, że nawet były to bardzo ciekawe opracowania ale widac było, że to nic trwałego w formule pisma i, że to raczej ciekawostka/eksperyment - ot taki nieco bez przekonania...
Zresztą wydaje się, że formuła mogaca zaspokoić większość oczkiwań tu piszących zdecydowanie bardziej pasuje do modelu OW niż zawieszonego Morza, które w zasadzie kontynuowało dawną formę "dla każdego cuś ciekawego"... Jak widać nie wystarczyło to dla podtrzymania pisma...
Skoro więc "ławki" wazniejsze są od dotowania pism z misją i nie ma co liczyć na państwowo-prywatne wsparcie warto zadać sobie pytanie czy dla tu piszacych istnieje w ogole jeszcze potrzeba posiadania niszowego pisma poruszającego tematy, które kiedyś trudne do zdobycia dziś są dla dociekliwych dostępne w zasadzie naprawdę szybko. A skoro tak to czego byśmy właściwie od takiego pisma chcieli i ile bylibyśmy - jako solidnie już utuczone na sukcesie kocury morskie ;) zapłacić za takie ewentualne pismo marzeń... Bo obawiam się, że może się okazać, że temat się wyczerpał od tak z racji spadku zapotrzebowania po prostu na tego typu pismo co jest efektem powszechnej dostępności wielu informacji dla każdego chętnego... :chat: Przykładowo informacje o nowych współczesnych okretach, których od lat nie można było sie doczekać w krajowych licznych pismach można - w bardzo dobre oprawie wizualnej znaleźć czy to w magazynach czeskich czy włoskich a więc jak się chce to się da - tyle tylko, że tam funkcjonują nieco inne modele finansowe.
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: ptasznik »

Warships pisze:Podobnie rzecz się ma z kosztami wysyłki, szczególnie prenumeratorom. W ciągu ostatnich 4 lat cena wzrosła 3-krotnie, a od kwietnia Poczta Polska zapowiedziała kolejną podwyżkę cen.
Jako chyba najstarszy prenumerator OW, przy wzroście ceny usługi pocztowej, czy czasem nie narażam Wydawnictwa na stratę ?
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: pothkan »

marek8 pisze:Takie "problemy" to były mozliwe do rozwiązania w tydzień - max w miesiąc - wiem bo cuś takiego w realu zrobiłem i publikacje poczytnej znajomej pisarki zniknęły z rosyjskich i innych portali a od pięciu lat nie ukazała sie bodaj jedna kopia...
Jakim sposobem, jeśli możesz zdradzić?
u-boot
Posty: 3
Rejestracja: 2012-12-20, 20:35

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: u-boot »

Za czasów PRL dostępne było tylko Morze w którym tematyka wojennomorska była dość skromna. Nieliczni mieli dostęp do Przeglądu Morskiego. Tematyka okrętów wojennych na rynku prasowym po prostu nie istniała. Po 1989 roku zaczęło się to zmieniać , z różnym skutkiem startowały coraz to nowe tytuły. Stabilną pozycję na rynku zdobyły Okręty Wojenne i MSiO , które niszę wspomnianej tematyki w pełni zaspokajały. Potem pojawiły się Okręty i Morze. Pojawienie się Morza którego trzon redakcyjny tworzyli redaktorzy którzy odeszli z redakcji MSiO w istocie było przesyceniem rynku. Pytanie zasadnicze jest takie - czy jest zapotrzebowanie na tyle tytułów ? Z samej lektury tego forum wynika , że nie. Większość tu piszących jest w tematyce zaawansowana i kupuje jakiś tytuł tylko ze względu na jakiś artykuł czy też tematykę numeru. Młodzieży raczej tu nie uświadczysz i wspomniane tytuły pośród takiego środowiska nie wzbudzą zainteresowania. Dzisiaj młodzież żyje fejssem , instagramem i układaniem sobie życia. Nie ma na rynku takich wydawnictw jak swego czasu Miniatury Morskie czy seria z Tygrysem które pozwalały zaszczepiać zainteresowanie sprawami morza. I nie ma co się dziwić , że znakomity tekst o genezie krążowników liniowych RN nie wzbudzi zainteresowania pośród nieprzygotowanego na jego odbiór czytelnika. Tematyka wojennomorska ( i ogólnie morska ) jest w polskich realiach niszowa. Fenomen OW polega na tym , że wydawnictwo jest skierowane do pasjonatów a nie na tzw szeroki rynek. Rynek właśnie weryfikuje ilu jest w Polsce pasjonatów gotowych kupować wszystkie publikacje wychodzące z dużą częstotliwością. Należy też zwrócić uwagę na to , że szeroko rozumiane czytelnictwo spada wraz z kolejnym rokiem i na odwrócenie tej tendencji w czasach You Tube , fejsa i im podobnych nie ma co liczyć.
Bormac
Posty: 32
Rejestracja: 2006-04-24, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: Bormac »

W Morzu 11/2017 znalazł się artykuł Pawła Janowskiego pt. "Od Lodówki do Kormorana II", który miał być pierwszą z trzech części historii niezrealizowanych polskich projektów niszczycieli min. Opisany był projekt 255 Lodówka, a zapowiedziane były dalsze - 256 i 257. Czy kontynuacja ukazała się gdziekolwiek? Bo w następnych numerach Morza nie mogę tego znaleźć.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjal

Post autor: Piotr S. »

Jak już tutaj jestem to mam pytanie do redaktorów czy są jakieś szanse na wznowienie wydawania Morza ? lub inne plany np. numery specjalne ?
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjalne

Post autor: Chemik »

Czy na forum jest ktoś z redakcji ZBiaMu?
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjalne

Post autor: Peperon »

Wie ktoś, co się dzieje ze ZBiAM-em ?
Z tym, że nie wydają MORZA już przebolałem.
Ale dlaczego nie można wejść na ich stronę ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
PawBur
Posty: 490
Rejestracja: 2006-06-06, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk

Nowości wydawnicze: Morze (ZBiAM) - w tym numery specjalne

Post autor: PawBur »

Ja mogę. I w sumie czytam aktualności codziennie
ODPOWIEDZ