Poszukiwanie ORŁA

Moderatorzy: crolick, Marmik

DAREK MAYEN
Posty: 42
Rejestracja: 2005-06-29, 16:11
Lokalizacja: Warszawa , USA

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: DAREK MAYEN »

Na początku chaciałbym zaznaczyć iż nie należę do zwolenników spiskowej teorii dziejów. Chciałbym jednak poruszyć pewną kwestię dotyczącą poszukiwań wraku Orła. Myślę iż należałoby w pierwszej kolejności przeszukać sektor "pierwszy" zakładając iż ORZEŁ zginął pomiędzy 25 a 29 maja. Z zaciekawieniem przeczytałem relację Prządaka - marynarza z Orła któremu los oszczędził ostatniego rejsu.W relacji tej jest mowa o zatopieniu ORŁA 25 maja przez Holendra i o konsternacji jaka zapanowała w dowództwie II Flotylli.Zatopienie miało mieć miejsce "niedaleko Helgolandu". Może faktycznie Brytyjczycy zatuszowali całą sprawę a póżniejsze rozkazy operacyjne wysyłane do naszego okrętu miały tylko na celu zmylenie wszystkich którzy chcieliby ustalić prawdę o zatopieniu Orła. Oddalenie od właściwego sektora, wysyłanie rozkazów w próżnię, iformacje o niemieckich polach minowych B-1, B-2 (Trident jakoś przez owe pola przepłynął).Druga wersja iż Orzeł zginął na minach 25-V(powtarza się data). Na forum strony grupy poszukiwawczej ORP ORZEŁ jest post dotyczący relacji marynarza biorącego udział w kładzeniu rurociągu podmorskiego na morzu Północym. Ów maryanrz przypadkiem obejrzał film z "dna" (na statku Norten Horizont)na którym widział wrak okrętu podwodnego bardzo przypominającego naszego Orła. Trop chyba się urwał a szkoda. Mam pytanie czy ktoś z kolegów ma spis jednostek II flotylli z Rosyth. Może wytypujemy Holendra który mógł zatopić "U-boota" w dniu 24-25 V 1940r.Zakładając jednak iż sprawę zatuszowano nie będzie to proste. I jeszcze o której godzinie Orzeł wyruszył w swój ostani rejs-pojawiają się dwie możliwości: godz. 18 i 23. Może ktoś z kolegów myśli podobnie lub ma inną wersję zdarzeń?Myślę jednak iż każda wersja powinna być sprawdzona. Pozdrawiam D M
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
DAREK MAYEN
Posty: 42
Rejestracja: 2005-06-29, 16:11
Lokalizacja: Warszawa , USA

Post autor: DAREK MAYEN »

Dzięki za "stronę".
Piotr S.
Posty: 2284
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Mam pytanie jaki obszar teoretycznie mógł by być brany przy poszukiwaniu wraku ORP Orzeł ,czy da sie to jakoś ustalić na podstawie aktualnie posiadanej wiedzy .
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

W ostatniej 'Banderze' [do pobrania tutaj] jest artykuł o podróży Heweliusza i poszukiwaniach - niestety bezskutecznych - Orła!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

a co tak na prawdę usprawiedliwia zakłócenie spokoju grobu wojennego? :?
jak mnie juz rozsypią do wody jako proch, bardzo bym nie chciał, żeby mnie próbowano scalać spowrotem przed Sądem Ostatecznym :roll:
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Nikt niczego nie zakłóca, bo najpierw trzeba wiedzieć, GDZIE ten grób wojenny jest!
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

crolick pisze:W ostatniej 'Banderze' [do pobrania tutaj] jest artykuł o podróży Heweliusza i poszukiwaniach - niestety bezskutecznych - Orła!
Może kiedyś uda się odnaleźć "Dumę Narodu".

Andrzej wspaniały gest ta "ślubna cegiełka" dla MMW. Powodzenia dla Ciebie i Żony na nowej drodze życia. ;)
DAREK MAYEN
Posty: 42
Rejestracja: 2005-06-29, 16:11
Lokalizacja: Warszawa , USA

Post autor: DAREK MAYEN »

Jeżeli faktycznie "zabójcą" ORŁA był TAKU to po trafieniu trzech torped chyba niewiele z naszego okretu pozostało. Jeżeli była to mina lub bomba lotnicza to jest szansa że ORŁA jeszcze zobaczymy-znacznie mniejszego od Orła, szwedzkiego ULVENA po "spotkaniu" z miną nawet wydobyto. Mój niepokój wzbudza jednak metoda poszukiwań. Wydaje mi się iż w przypadku okretu wielkości Orła lepiej byłoby poszukiwać jego warku przy pomocy podwodnej obserwacji dna morskiego(kamery). Może Heweliusz nawet nad Orłem przepłynął?..... D.M
DAREK MAYEN
Posty: 42
Rejestracja: 2005-06-29, 16:11
Lokalizacja: Warszawa , USA

Post autor: DAREK MAYEN »

Jeszcze tak przy okazji. Polecam art.dotyczący badań wraku francuskiego okretu podwodnego DORIS, zainkasował cygara od U-9. U-boat.net - discovery Doris. D.M
dar7914
Posty: 15
Rejestracja: 2006-06-17, 06:34
Lokalizacja: Polska - Irlandia

Post autor: dar7914 »

Szanowni Forumowicze !
Zwracam sie z goracym apelem o wsparcie posiadana przez Was wiedza jaka moze przyblizyc nas do odnalezienia miejsca spoczynku ORP Orzel. Organizowana jest prywatna ekspedycja poszukiwawcza. Niestety nie mozna szukac w nieskonczonosc, wszystko kosztuje. Dlatego prosba o pomoc. Szczegolnie cenne beda materialy z Londynu, relacje uczestnikow tamtych wydarzen - obu walczacych stron. Kazdy slad, hipoteze warto sprawdzic, moze akurat ta ? Oczywiscie zadnych medali nie bedzie jednak kazda zasluga bedzie swiatu przedstawiona. Kontakt na email: dar7914@o2.pl
Speedy
Posty: 549
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Speedy »

Hej
DAREK MAYEN pisze:Mój niepokój wzbudza jednak metoda poszukiwań. Wydaje mi się iż w przypadku okretu wielkości Orła lepiej byłoby poszukiwać jego warku przy pomocy podwodnej obserwacji dna morskiego(kamery). Może Heweliusz nawet nad Orłem przepłynął?..... D.M
Hmm jak to sobie wyobrażasz? Wydaje mi się że widoczność w super-czystej płytkiej wodzie przy silnym nasłonecznieniu sięga kilkunastu - kilkudziesięciu m; ale tak normalnie to są to dystanse rzędu 5 m. Przeczesanie sporego akwenu w 5-metrowych pasach trwałoby całe wieki...
Ta metoda z sonarem + magnetometrem jest generalnie wydajniejsza. Znalezienie echa od kilkudziesięciometrowego obiektu nie powinno być specjalnie trudne, skoro podobnie wykrywa się np. miny denne a jak jeszcze magnetometr potwierdzi że obiekt jest z żelaza to już można niemal na 100% zakładać że to jest wrak okrętu o stalowym kadłubie. I dopiero wtedy wysyła się podwodnego robota z kamerą i dokonuje szczegółowych oględzin znaleziska, metr po metrze.
Pozdro
Speedy
Awatar użytkownika
TeeKay
Posty: 36
Rejestracja: 2006-07-29, 19:53
Lokalizacja: Z granicy Polsko-Kanadyjskiej

Post autor: TeeKay »

Szczegolnie cenne beda materialy z Londynu, relacje uczestnikow tamtych wydarzen - obu walczacych stron. Kazdy slad, hipoteze warto sprawdzic, moze akurat ta ? Oczywiscie zadnych medali nie bedzie jednak kazda zasluga bedzie swiatu przedstawiona.


Sprobujcie ponizszy katalog. Moze udostepnia?
http://www.nationalarchives.gov.uk/cata ... ssmethod=0

Pzdr
Grom

Post autor: Grom »

Closed For 100 years
Awatar użytkownika
TeeKay
Posty: 36
Rejestracja: 2006-07-29, 19:53
Lokalizacja: Z granicy Polsko-Kanadyjskiej

Post autor: TeeKay »

:)
Ja sie juz nie doczekam stycznia 2082...
Nasze dzieci dowiedza sie prawdy.
Grom

Post autor: Grom »

TeeKay pisze::)
Ja sie juz nie doczekam stycznia 2082...
Nasze dzieci dowiedza sie prawdy.
W styczniu 2082 zostanie przedłużony okres na następne 100 lat.
ODPOWIEDZ