Sonar/hydrolokator w ORP Orzel ?

Moderatorzy: crolick, Marmik

on87
Posty: 2
Rejestracja: 2011-08-01, 23:28

Sonar/hydrolokator w ORP Orzel ?

Post autor: on87 »

Witam

Trochę się interesuje tematem II WS, ale historia ORP Orzeł od niedawna. Przeglądając kilkanaście artykułów itp nie uzyskałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dlatego chciałbym się dowiedzieć od was znawców tematu. Czy ORP Orzeł posiadał na swoim pokładzie sonar czy hydrolokator, czy jedynym jego źródłem wyszukiwania okrętów wroga był peryskop i lornetka?

Ps. każdy z was ma swoich znajomych którzy pewnie mniej się interesują IIWS jak oceniacie ich wiedzę na temat ORP Orzeł i jego działań?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Sonar/hydrolokator w ORP Orzel ?

Post autor: Wicher »

Witaj!

Tak, Orzeł miał na swoim wyposażeniu hydrolokator a dokładnie hydrofony, oscylator podwodny oraz sondę ultradźwiękową.
Zaś wspomnianych przez Ciebie peryskopów miał trzy.
Jeśli interesują Cię szczegóły techniczne Orła to odsyłam do zapoznania się ze specyfikacją tego okrętu w tym miejscu.

Pozdrawiam!
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
on87
Posty: 2
Rejestracja: 2011-08-01, 23:28

Re: Sonar/hydrolokator w ORP Orzel ?

Post autor: on87 »

Dziękuję za odpowiedz:)
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: Sonar/hydrolokator w ORP Orzel ?

Post autor: tom »

Starszy i zużywający się ORP "Wilk" otrzymał w Wielkiej Brytanii asdic. ORP "Orzeł" prawdopodobnie także by go dostał, ale ponieważ stale był potrzebny "w linii" do ostatniego siódmego patrolu - rozpoczętego w końcu maja 1940 r. - już tego nie doczekał, bo nie wrócił w czerwcu z Morza Północnego. Po siódmym patrolu okręt trafiłby na dok chyba na nieco dłużej - wtedy byłaby okazja do jego instalacji.
Ramond
Posty: 240
Rejestracja: 2007-12-12, 17:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sonar/hydrolokator w ORP Orzel ?

Post autor: Ramond »

Tak, Orzeł miał na swoim wyposażeniu hydrolokator a dokładnie hydrofony, oscylator podwodny oraz sondę ultradźwiękową.
Czy gdzieś można przeczytać coś więcej na temat tych urządzeń?
Adek77
Posty: 27
Rejestracja: 2012-01-05, 01:34

Re: Sonar/hydrolokator w ORP Orzel ?

Post autor: Adek77 »

"czy jedynym jego źródłem wyszukiwania okrętów wroga był peryskop i lornetka? "
Peryskopy były 3, (Bojowy - kiosk pb, wachtowy - kiosk lb, w Centrali - centrala lb). Wszystkie produkcji Zeissa. Natomiast echograf Atlas Werke wyglądał tak. Tyle znalazłem na dziś.
-Obrazek
większy - http://starefotki.p.ht/grafika/Gryf/Echograf_orzel.jpg
ODPOWIEDZ