XIII Konwencja Haska

Moderatorzy: crolick, Marmik

Nowak
Posty: 1
Rejestracja: 2013-06-08, 19:08

XIII Konwencja Haska

Post autor: Nowak »

Dzień dobry.
Pozdrawiam szanowne grono.
Dowiedziałem się wielu ciekawych spraw związanych z "Orłem", zaniepokoiło mnie tylko, często powtarzająca się w różnych postach opinia o tym, że Polska nie ratyfikowała XIII Konwencji Haskiej.
Jest to nie prawda.

http://dokumenty.rcl.gov.pl/D1927021016301.pdf

Pozdrawiam
Nowak
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: XIII Konwencja Haska

Post autor: Miner »

Link, który podałeś dotyczy przystąpienia do V Konwencji Haskiej (link), a nie XIII Konwencji Haskiej, czyli tej dotyczącej wojny morskiej. Z tego co wiem, Polska nie ratyfikowała tej konwencji.

Pozdrawiam
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: XIII Konwencja Haska

Post autor: Colonel »

Dz.U.1936.6.67
OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 28 listopada 1935 r.
w sprawie przystąpienia Polski i szeregu państw do konwencji z dnia 18 października 1907 r. o przystosowaniu do wojny morskiej zasad Konwencji Genewskiej, oraz jej ratyfikacji.
(Dz. U. z dnia 30 stycznia 1936 r.)

I.
Podaje się niniejszem do wiadomości, że w wykonaniu postanowień art. 24 konwencji, podpisanej w Hadze dnia 18 października 1907 r. o przystosowaniu do wojny morskiej zasad Konwencji Genewskiej i na podstawie art. 1 ustawy z dnia 2 marca 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 209), Rząd Polski zgłosił Rządowi Holenderskiemu dnia 31 maja 1935 r. przystąpienie Polski do tej konwencji.

II.
Jednocześnie podaje się do wiadomości, zgodnie z komunikatem Rządu Holenderskiego, że
a) w wykonaniu postanowień art. 23 wspomnianej konwencji zostały złożone w archiwach Rządu Holenderskiego przed dniem przystąpienia Polski dokumenty ratyfikacyjne powyższej konwencji w imieniu Rządów niżej wymienionych państw:
Niemcy, Stany Zjednoczone Ameryki, Belgja, Boliwja, Brazylja, Chiny - z zastrzeżeniem art. 21, Kuba, Danja, Hiszpanja, Francja, Gwatemala, Haiti, Japonja, Luksemburg, Meksyk, Norwegja, Panama, Holandja, Prtugalja, Rumunja, Salwador, Syjam, Szwecja, Szwajcarja.
b) w wykonaniu postanowień art. 24 rzeczonej konwencji zgłoszone zostało Rządowi Holenderskiemu, przed dniem przystąpienia Polski, przystąpienie do tej konwencji w imieniu Rządów niżej wymienionych państw:
Finlandja, Nikaragua.
Przekład.
..i tu nastepuje tekst Konwencji
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: XIII Konwencja Haska

Post autor: Miner »

Powyższe oświadczenie dotyczy X Konwencji Haskiej: link.

XIII Konwencja Haska dotyczy praw i obowiązków mocarstw neutralnych w razie wojny morskiej: link.

Pierwszy z brzegu link nt. źródeł prawa wojennego: link.

Pozdrawiam
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: XIII Konwencja Haska

Post autor: Colonel »

OK. Zmyliła mnie zbieżność dat: najpierw znalazłem w necie datę, a potem według daty w lexie konwencję. X.
ODPOWIEDZ