ORP WŁADYSŁAWOWO

Sprawy związane z działalnością Stowarzyszenia

Moderatorzy: deglock, fdt

deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

ORP WŁADYSŁAWOWO

Post autor: deglock »

Drodzy Panowie
Rozpoczęliśmy dziś starania o pozyskanie z Marynarki Wojennej kutra rakietowego OPR Władysławowo (lub bliźniaka).
Nie wiem czy odniesiemy sukces, ale będziemy walczyć do końca, aby pozyskać tę wspaniałą jednostkę.
Liczę na wsparcie i pomoc wszystkich forumowiczów. W końcu dzięki FOW się poznaliśmy i postanowiliśmy wspólnie działać. Chciałbym też aby Władysławowo było naszym pierwszym celem, ale nie ostatnim i liczę na Was że wskażecie dalsze kierunki naszych działań.
PZDR
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 795
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

A chcecie gdzie go postawić? W Elblągu??

Sama idea jest jak najbardziej godna pochwalenia. Tylko czy się uda? Cena złomu idzie w górę...
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Czy jest znana cena wywoławcza? W 2002 r. za Ustkę i Oksywie MarWoj żądała po 50 tyś. zł każdy.
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Post autor: deglock »

My nie występujemy do Agencji Mienia Wojskowego tylko do Ministra ON. My chcemy pozyskać kuter bezpośrednio od marynarki. Problem z AMW polega na tym że jest to instytucja komercyjne i ma zarabiać pieniądze. Nie liczą się dla niej cele inne niż finansowe. Z tego co wiemy Dziwnów poszedł za 150 tys. na złom. My chcemy skorzystać z furtki jaką zasugerowano w marynarce czyli napisać bezpośrednio do ministra i liczyć na to że nasze podanie nie zaginie w chaosie dokumentów ale, że ktoś się zainteresuje i zechce pomóc w zachowaniu choć części naszego dziedzictwa.
Doświadczenia z OPR Grunwald aż nazbyt jasno pokazują, że jak coś trafi do AMW to tak samo jakby trafiło do pieca hutniczego.
PZDR
Jarek C.
Posty: 867
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Tak jak wcześniej mówiłem w rozmowie z L.T. jedyną szansą jest darowizna lub symboliczna PLN - dzięki decyzji MON. Gdy okręt przejmie AgMW nie bedą mogli już tego zrobić. Ten złom jest trochę wart i mogliby zostac oskarżeni o marnotrastwo lub niegospodarność.

Natomiast mocno sugeruję drogę poszukania wsparcia u jakiegoś posła lub grupy posłów. Mogą oni złożyć interpelację poselską do MON. Na pewno pomogłoby to.

Jeszcze jedną drogą nacisku jest BBN. Sugerowałbym oficjalne pismo na ręce szefa (min. Urbański) lub zastępcy szefa (adm. floty Łukasik). Adm. Łukasik służył na 205-tkach. Podobnie obecny dca MW (ale tu nie liczyłbym na pomoc niestety).
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Post autor: deglock »

Bardzo dziękuję za rady. Pismo do Admirała floty Łukasika zostało wysłane razem z pismami do ministra Sikorskiego, Wojewody Warmiński-Mazurskiego i Admirała floty Krzyżelewskiego. Zajmujemy się także pozyskaniem dla naszej idei elbląskiego senatora z PIS. Uzyskaliśmy także zapewnienia o wsparciu dla naszych działań jeszcze wiele innych osób, których nie wymienię.
Ze strony Prezesa Zarządu Portu Elbląg uzyskaliśmy zapewnienia o daleko idącym wsparciu w tym także pomoc w przygotowaniu miejsca gdzie kuter będzie zacumowany.
Chcemy także przy współpracy florumowiczów rozpocząć akcję zbiorowego wysyłania e-maili do mediów i do MON z prośbą o oparcie.
Jeżeli ktoś z was drodzy forumowicze ma jakieś znajomości w mediach, które mogą być przydatne dla nas i naszej działalności nich także włączy się do akcji.
piform1
Posty: 3
Rejestracja: 2006-08-14, 17:31
Lokalizacja: Puck

Post autor: piform1 »

Ciekawe, jak na pomysł "ratowania Władka" zareagowałyby władze miasta Władysławowa? Może z ich strony możnaby było liczyć na jakieś wsparcie!?
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Post autor: deglock »

Przygotowaliśmy pismo do burmistrza Władysławowa, ale nie wiadomo jaka będzie odpowiedź
piform1
Posty: 3
Rejestracja: 2006-08-14, 17:31
Lokalizacja: Puck

Zatopią ORP "Władysławowo"??!!

Post autor: piform1 »

To sie Panowie porobiło!!! Dziennik Bałtycki w dodatku "Kaszuby" z 25 września 2006 donosi, że okrętem zainteresowanych jest coraz więcej "samorządowców", którzy to - by nie pocięto Władka na żyletki - skłonni są posłać go na dno jako atrakcję turystyczną!!! (pomysłodawcą jest m.in. burmistrz Helu, miasta jakby nie było związanego z flotą, tyle że raczej rozumiejący sprawy historii morskiego oręża jakby na opak!). Sprawą okrętu próbowano też zainteresować na wrześniowej sesji Rady Miasta włodarzy Władysławowa - wszak o imiennika chodzi ... nie znam niestety efektów tych poczynań. Zdaje się, że bój o ocalenie okrętu nabiera rumieńców, choć z trwogą odbieram ostatnie doniesienia. Wydaje mi się, że zależy nam (nie tylko shiploverom), a przynajmniej powinno na zachowaniu jednostki dla potomnych ... dla wielu, którzy mogliby oglądać okręt i stąpać po jego pokładzie. Z całym szacunkiem dla Pana Wądołowskiego - amatorów nurkowania, elitarnego jak dotąd zajęcia, nie jest znowu aż tak wielu, żeby z zatopionego okrętu uczynić atrakcję turystyczną. O co zatem chodzi - jak nie wiadomo o co, to oczywiście o kasę - utrzymanie "atrakcji" na dnie nic nie kosztuje ... a że za chwilę korozja zrobi swoje - kogo to będzie obchodziło ...
sygnał
Posty: 3
Rejestracja: 2007-01-07, 18:13
Lokalizacja: giżycko

Post autor: sygnał »

jak przeczytałem że ORP Dziwnów został sprzedany na złom to o mało zawału nie dostałem . Pływałem na nim jak skasowali mój ORP HEL . Trzeba zrobić wrzystko żeby ratowć ORP WŁADYSŁAWOWO
Awatar użytkownika
poniatowski
Posty: 2
Rejestracja: 2007-02-16, 14:29

Post autor: poniatowski »

Witam. Pływałem 14 lat z małym kawałkiem na ORP "Władysławowo" Ucieszyła mnie perspektywa postawienia okrętu jako muzeum, lecz wolałbym pod prawdziwym numerem burtowym.

Obrazek
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Tak naprawdę, to nic by się nie stało, gdyby MW nieodpłatnie przekazała taki okręt zainteresowanym. Stowarzyszenie jest legalne i chce uchronić coś przed zniszczeniem dla przyszłych pokoleń więc nie ma sensu stawiać barier. I tak utrzymanie i konserwacja będą kosztowały, a Elbląg zyskałby atrakcje turystyczną. Ile można wziąć za cenę złomu? 50 tysięcy? Jakie może mieć istotne znaczenie taka suma w budżecie MON-u.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Świadome powtarzam mój post z Kronik Towarzyskiej

Byliśmy jako przedstawiciele Lastadii z prezesem Michałem Glockiem, Markiem T., Jarkiem, Przemkiem Gurg. oraz Lechem Trawickim, tudzież grupą innych zacnych ludzi z Elbląga i Gdańska w porcie Oksywie na ORP Rolnik oraz na naszym Władysławowie (jest tam jeszcze 2-3 osoby załogi, która dba o dobytek). Lekkiemu wgnieceniu uległa niestety boczna ściana hangaru. Po przejściu okrętów z Helu jest w porcie ciasna jak w tramwaju w okresie szczytu, a wiatr wschodni dopycha cumowane parami okręty.
Awatar użytkownika
stachu_polec
Posty: 3
Rejestracja: 2007-02-28, 14:18
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa

Post autor: stachu_polec »

Jestem jak najbardziej za pozyskaniem ORP Władysławowo
michaił
Posty: 3
Rejestracja: 2007-03-19, 00:16

odp.

Post autor: michaił »

Chciałbym zakomunikować państwu, że to zadeklarowane uszkodzenie hangaru, dotyczy wyrzutni nr 2 i jest aktualnie bardzo rozległe, zapewne zadacie państwo pytanie jak bardzo rozległe, otóż poszycie jest całkowicie rozdarte przez burtę ORP "HUTNIK" a dokładnie przez jego odbojnice. Istnieje także kilka innych uszkodzeń takich jak: złamany flagsztok, mała dziura w poszyciu na rufie, rufowa armata jest całkowicie zdezelowana i wiele innych pomniejszych usterek. Jeśli chodzi o chęć pozyskania tego obiektu przez organizację Lastadia jestem jak najbardziej za, tym bardziej że odchudzi to znacznie grafik służb marynarzy z okrętów ORP "ROLNIK" i ORP"METALOWIEC". Służyłem jakiś czas na ORP "WŁADYSŁAWOWO" i mam raczej miłe wspomnienia związane z tym okrętem jak i z jego załogą. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

Czy szansa na muzeum ORP Władysławowo przepadła już całkowicie czy jakaś walka jeszcze trwa?
Może by tak uderzyć do nowego ministra MON? Podobno miłośnik militariów, a w szczególności MW! W TV mówili :lol:
ODPOWIEDZ