Strona 1 z 1

środowiskowy Instytut Nautologiczny

PostNapisane: 2006-08-02, 20:29
przez Andrzej J.
Ponieważ zaczynamy przez wielu być postrzegani jako środowisko naukowe w temacie historii żeglugi i okrętownictwa, a kilkuletnia nasza współpraca wokół Forum, "MSiO", kilku innych wydawnictw, Stowarzyszenia Lastadia oraz w ogóle muzealnictwa morskiego i morskiego dziedzictwa technicznego stworzyła trochę niespodziewanie (przynajmniej dla mnie) efekt kuli śniegowej, warto by stworzyć - na razie nieformalnie - dyskutowany rok temu Instytut Nautologiczny.
Chciałbym wybadać opinię PT Kolegów na temat zrobienia spisu swoich księgozbiorów, łącznie z kserokopiami i płytami CD lub plikami książek i ich upublicznienia. Oczywiście nie jest to zachecanie do korzystania ze zbiorów jako biblioteki (już raz to przeżyłem, nie chcę tego po raz drugi), ale jako źródło informacji o książkach, mozliwość zapytania o ich jakość i przedatność, zeskanowania jakiś pojedynczych stron, etc.
Nie przewiduje się żadnej fuzji, depozytów i innych tego rodzaju komunizmów ("wszystkie dzieci są nasze").
Podkreslam rzecz dotyczy tylko SPISU książęk, a nie ich pożyczania.
Andrzej Jaskuła, RN

PostNapisane: 2006-08-03, 17:44
przez pothkan
Oddałem głos "tak, wewnątrz niewielkich grup", gdyż wydaje mi się że pomysł jest stanowczo wart poparcia, a ograniczenie (gdzie przez "niewielką grupę" rozumiem, w uproszczeniu - aktywnych użytkowników FOW) pozwoli na zachowanie wzajemności (tzn. że każdy będzie miał możliwość wniesienia czegoś). Wnoszę również postulat zorganizowanej digitalizacji zbiorów (tzn. pozycji dla zakupu niedostępnych lub bardzo-trudno-dostępnych). Szczegóły można by np. przedyskutować przy okazji osowego sympozjum.

PostNapisane: 2006-08-10, 21:07
przez deglock
Myślę że pomysł wymaga dokładnej analizy i nasze spotkanie piątkowo-sobotnie będzie temu sprzyjało.
MG

PostNapisane: 2006-08-10, 21:15
przez pothkan
Też tak myślę - mam nawet pewien zarys projektu (ustny rzecz jasna), który możnaby przedyskutować.

Instytut Nautologiczny - spisy książek shiploverskich

PostNapisane: 2006-08-12, 14:32
przez Andrzej J.
Piotr (syn) zrobił mi przez ostatnie dwa tygodnie w Excelu pełny spis prawie 2000 książek, broszur, xerokopii ww. i samych tytułów czasopism, z czego 80-90 procent to pozycje stricte shiploverskie (reszta to encyklopedie, atlasy, słowniki i nieco literatury pięknej). Mam to w laptopie, pokażę na sesji w sobotę. ale na razie jeszcze nie upubliczniam :-(
M.in. muszę sprawdzić pisownię i przenumerowac wg jakiegoś klucza.

PostNapisane: 2006-08-12, 14:46
przez pothkan
Wydaje mi się, że najlepiej byłoby zrobić jakiś spis zbiorczy - tzn. połączyć wszystkie spisy w jeden wg. tytułów, a przy tytułach np. inicjały właściciela/li, uwagi czy jest to oryginał, ksero, czy skan... W razie czego mogę się tym zająć.

PostNapisane: 2006-08-16, 12:38
przez Napoleon
To jak? W innym temacie zgłosiłem swą gotowość do udziału w swego rodzaju "spółdzielni" - zostałem odesłany tutaj. Jestem więc gotów udostępnić swe zbiory. Zagłosowałem "wewnątrz niewielkich grup", bo akurat to wydaje mi się zrozumiałe - trudno kserować ksiązki każdemu kto tego zechce. Opowiadam się więc za wymianą, choć małostkowy nie jestem. Listę tego co mam jestem gotów przesłać.
Propozycję współpracy proponuję jednak jeszcze rozszerzyć - mozna, w miarę posiadanych możliwości - kupowac również ksiązki "na zamówienie" lub je sprowadzać (w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych) itp.

PostNapisane: 2006-08-16, 13:12
przez Grzechu
Napoleon napisał(a):To jak? (...)

Myślę, że więcej wiadomo będzie po weekendowym spotkaniu.

PostNapisane: 2006-08-16, 19:58
przez pothkan
Dokładnie.

PostNapisane: 2006-08-22, 10:07
przez Napoleon
Weekend minął... Czy cos już wiadamo (przepraszam, jeżeli jestem "upierdliwy")?

PostNapisane: 2006-08-22, 10:19
przez pothkan
Na razie zrobiliśmy sekcje (podforum) roboczą, po południu zamieszczę tam generalny zarys pod dyskusję.

Link tutaj.