Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Waldek K » 2017-05-19, 10:07

Informacja z dzisiejszego poranka:
Bartosz Kownacki‏ @KownackiBartosz

Za chwilę rozpoczynam w Karlskronie rozmowy z Sek. Stanu w MON na temat oferty szwedzkiej OPNT - A26 i współpracy przemysłowej. @MON_GOV_PL

https://twitter.com/KownackiBartosz/status/865438783096803334

W-ce minister wczoraj rozmawiał z Niemcami, dzisiaj ze Szwedami. Ponieważ w polityce wszystko ma znaczenie (zwłaszcza kolejność wizyt), rozumiem to tak, że w pierwszej kolejności zależy nam na przystąpieniu do kontraktu Norweskiego i podpięcie się pod zakup typu 212. Jeśli się nie dogadamy, wówczas rozważymy propozycję Saaba. Jeśli w najbliższych dniach wiceminister nie uda się do Francji, będzie znaczyło, że oferta DCNS wypadła z kręgu naszego zainteresowania. Będzie też znaczyło, że Tomahawki mamy obiecane. Jak widać, skoro SAAB otrzymał jakąś tam zgodę od Amerykanów na prezentowanie swojej propozycji razem z Tomahawkami, to prawdopodobnie otrzymają ją także Niemcy (chyba, że kolejnym kanclerzem będzie Schulz - wtedy nie koniecznie :x )

Przy okazji, dzięki Wicher za info o stanowisku Amerykanów w/s Tomahawków. Nie natknąłem się na to wcześniej.
Waldek K
 
Posty: 1014
Dołączył(a): 2004-01-30, 11:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez ptasznik » 2017-05-19, 11:16

Waldek K napisał(a):A tymczasem:
[b]
Norwegia chce kupić cztery okręty podwodne w ramach wspólnego zamówienia z Niemcami, które chcą nabyć dwie jednostki. Norwegia chciałaby podpisać wspólny kontrakt w 2019 r., aby umożliwić dostawy w latach 2025-30.

Znaczy się nasze ewentualne perspektywy czasowe są podobne, 8 - 13 lat ?
To ja rozumiem teraz po co nam dźwigi pływające.
ptasznik
 
Posty: 159
Dołączył(a): 2015-06-15, 23:05

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Waldek K » 2017-05-19, 15:13

Kolejne informacje:
http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,10576,aktualnosci-z-polski,tygodnie-od-decyzji-w-sprawie-orki
W mijającym tygodniu przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej na czele z sekretarzem stanu w MON Bartoszem Kownackim przeprowadzili serię spotkań dotyczących programu pozyskania okrętów podwodnych nowego typu (OPNT) kryptonim Orka. We wtorek, 16 maja br. w siedzibie MON spotkano się z przedstawicielami Francji, która oferuje Polsce okręty podwodne typu Scorpène, wczoraj miały miejsce rozmowy Polsko-Norwesko-Niemieckie, związane z możliwością pozyskania niemieckich okrętów typu 212CD, a dzisiaj, polska delegacja uczestniczyła w Karlskronie w rozmowach na temat szwedzkiej oferty na jednostki typu A26. Wczoraj, wiceminister Kownacki poinformował także, że „Polskę dzielą tygodnie” od podjęcia decyzji dotyczących programu Orka. Decyzja ta ma rozstrzygać, czy zakup OPNT będzie realizowany w trybie negocjacji międzyrządowych (G2G), czy też przeprowadzone zostanie otwarte postępowanie.

Czyli Francja jak najbardziej pozostaje "w grze". Ale "najlepsze" jest to co wytłuściłem. Okazuje się bowiem, że w ciągu tych "tygodni" bynajmniej nie poznamy dostawcę nowych o.p., lecz zostanie podjęta decyzja co do trybu ich pozyskania :lol: Oczywiście trzeba oddać MONowi, że w przypadku decyzji o negocjacjach międzyrządowych odbędą się one prawdopodobnie tylko z jednym krajem (podbnie jak w przypadku programu Wisła), więc coś tam już będzie wiadome. Jeśli jednak zdecydują się na przetarg, to na ten rok nie ma co liczyć (może i na następny też nie).
Waldek K
 
Posty: 1014
Dołączył(a): 2004-01-30, 11:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez crolick » 2017-05-19, 16:57

Ja pierdziu - zaczynam się poważnie obawiać że przerżnę zakład z Wichrem :?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Avatar użytkownika
crolick
 
Posty: 3678
Dołączył(a): 2004-01-05, 21:18
Lokalizacja: East Staines Massive

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Krzysztof Kucharski » 2017-05-19, 20:03

[quote="Waldek K"]Kolejne informacje:
[...]
We wtorek, 16 maja br. w siedzibie MON spotkano się z przedstawicielami Francji, która oferuje Polsce okręty podwodne typu Scorpène,
[...]

Wcześniej zaś pisałeś m.in:
[...]
Ponieważ w polityce wszystko ma znaczenie (zwłaszcza kolejność wizyt), rozumiem to tak, że w pierwszej kolejności zależy nam na przystąpieniu do kontraktu Norweskiego i podpięcie się pod zakup typu 212. Jeśli się nie dogadamy, wówczas rozważymy propozycję Saaba. Jeśli w najbliższych dniach wiceminister nie uda się do Francji, będzie znaczyło, że oferta DCNS wypadła z kręgu naszego zainteresowania.
[...]

Skoro z Francuzami spotkaliśmy się już we wtorek, to by znaczyło, że są na topie, a SAAB dołuje :D

Osobiście sądzę, że obecny MON raczej "bierze na przeczekanie" - czeka z podjęciem wiążących decyzji na pojawienie się A26 "w metalu", tak, aby między innymi nie narazić się na zarzut wyboru nieistniejącego okrętu. Sądzę, że wyboru OP dokona się w momencie znacznego zaawansowania budowy prototypowej jednostki A26. Zaś jakikolwiek pośpiech wskazywałby na wybór jednostki rodem z TKMS. Inaczej - jakiekolwiek zaostrzenie sytuacji wewnętrznej czy międzynarodowej spowoduje wybór oferty TKMS. Spokój i pokój wskazuje na SAABa.
Wątpię, aby doszło do znaczących rozstrzygnięć w kwestii wyboru nowych OP przed podjęciem decyzji w programach "Wisła" i "Homar". Te są przecież absolutnym priorytetem, "Orka" jest niestety na trzecim miejscu.
Tak, uważam, że podpiszemy kontrakt ze Szwedami, zwłaszcza, że obu stronom na tym zależy. Stawiam na przełom lat 2019 i 2020. Nie zdziwiłbym się, gdyby w umowie została zawarta opcja na kolejne jednostki, może w wersji "myśliwskiej" & SpecOps, nie zaś "boomera dla ubogich" ;-)
Stawiam na sfinalizowanie "Wisły" w tym roku, "Homara" w przyszłym, a "Orki" - jak wyżej pisałem. W tym roku, być może we wrześniu, na MSO zostanie ogłoszenia decyzja rozpoczęcia rozmów z SAABEM.

Ale to już z mojej strony bicie piany & wróżenie z fusów w wykonaniu kompletnego laika...

Serdecznie pozdrawiam - K.
Pozdrawiam - Krzysztof.
Krzysztof Kucharski
 
Posty: 49
Dołączył(a): 2011-08-02, 13:24
Lokalizacja: GOP

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Waldek K » 2017-05-19, 22:56

Istotnie, sądząc z kolejności spotkań Francja wysunęła się na czoło stawki. Byłoby niezłe zaskoczenie, choć z drugiej strony.... :roll:
Waldek K
 
Posty: 1014
Dołączył(a): 2004-01-30, 11:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Krzysztof Kucharski » 2017-05-20, 08:31

Waldek K napisał(a):Istotnie, sądząc z kolejności spotkań Francja wysunęła się na czoło stawki. Byłoby niezłe zaskoczenie, choć z drugiej strony.... :roll:


Wiesz, wg mnie oferta DCNS nie jest obecnie na czele stawki. Nie może być. Dlaczego? Otóż ma jedną cechę, która może być uważana za zasadniczą wadę: pocisk MdCN nie może być uzbrojony w głowicę W-80... A wg mnie - o to tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. IMHO - rzecz sprowadza się do pozyskania systemu, "który kiedyś, być może, w razie potrzeby", w ramach natowskiego Nuclear Sharing umożliwi Polsce dostęp do głowic taktycznych. Bez posiadania systemu - wykrywania, zarządzania, planowania misji i samego nosiciela szanse na przystąpienie naszego kraju do Nuclear Sharing są zerowe. 0%. Posiadanie przez nasz kraj możliwości zmienia szanse na >0%.
SAAB ma wielki atut w postaci systemu GlobalEye (Erieye ER), w pełni kompatybilnego z systemami NATO. Polska potrzebuje takiego systemu "na wczoraj" - bez niego MJR, pociski RBS15 to przerośnięte petardy o zasięgu ograniczonym do horyzontu optycznego (tak, wiem - upraszczam). Sądzę, że SAAB spróbuje namówić nas do transakcji wiązanej: A26 + Erieye w jakiejkolwiek postaci. Może nawet w wersji zainstalowanej na naszych CASA C-295. Widzę zestrony SAABa determinację zakończeniu negocjacji z Polską sukcesem.
Mam jedynie nadzieję, że czegoś już się nauczyli od czasu przegranego przetargu na NDR :-)

OK, biorę się za to, na czym się znam - pranie, sprzątanie i prasowanie. :-D
Miłego wypoczynku.

K.
Pozdrawiam - Krzysztof.
Krzysztof Kucharski
 
Posty: 49
Dołączył(a): 2011-08-02, 13:24
Lokalizacja: GOP

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez marek8 » 2017-05-20, 11:28

Istotnie - warto byłoby aby każdy pisał o tym na czym się choćby trochę zna a nie mu się wydaje... ;) Idąc tym tropem mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że gdzie jak gdzie ale akurat w naszych politycznych realiach "kolejność spotkań" akurat nie ma żadnego praktycznie istotnego znaczenia. tzn. jej odgórne założenia i tak weryfikuje proza życia, że... kompletnie nic nie wynika z takiej a nie innej kolejności ;) Warto więc może przyjąć sobie nieco inne "kryterium" oceny ewentualnych postępów postępowania - no nie wiem może układ chmur albo ilość słów lub spółgłosek w słowach użytych przez wiceministra?... :bije: Wbrew pozorom szanse trafiania szóstki byłyby chyba jednak większe... :diabel:
marek8
 
Posty: 1056
Dołączył(a): 2011-07-01, 12:22

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Krzysztof Kucharski » 2017-05-20, 14:01

Waldek K napisał(a):Istotnie, sądząc z kolejności spotkań Francja wysunęła się na czoło stawki. Byłoby niezłe zaskoczenie, choć z drugiej strony.... :roll:


Jeszcze jedno - link do fotki z IMDEX 2017, adm. Mordel na stoisku SAABa:

http://saab.com/globalassets/regional-w ... iander.jpg

Pozdrawiam - K.
Pozdrawiam - Krzysztof.
Krzysztof Kucharski
 
Posty: 49
Dołączył(a): 2011-08-02, 13:24
Lokalizacja: GOP

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Waldek K » 2017-05-22, 15:46

Jutro ogłoszenie wyników najnowszego SPO, choć już dzisiaj pojawiły się pierwsze zajawki:
http://biznesalert.pl/szatkowski-polska-postawi-umacnianie-potencjalu-defensywnego/
Planowane jest rozbudowanie floty okrętów podwodnych i rakietowych oraz minowych systemów obrony wybrzeża.
Waldek K
 
Posty: 1014
Dołączył(a): 2004-01-30, 11:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Piotr S. » 2017-05-22, 16:57

Nie wiem co w naszych polskich warunkach oznaczać będzie rozbudowanie floty okrętów podwodnych? mamy ich pięć mowa jest o zbudowaniu trzech ,stara piątka zniknie lada moment ,będą trzy ale to nie jest rozbudowanie . Ma być ich więcej? ale ile ? trzy z Tomahawkami a reszta? . Można by się pokusić o zbudowanie powiedzmy nie dużych kilkuset tonowych OP wielkości Kobbenów ale już z rakietami przeciw okrętowymi w sumie dziwna ta wiadomość chyba znów dla pokrzepienia serc .
Piotr S.
 
Posty: 1162
Dołączył(a): 2006-05-24, 18:48

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Krzysztof Kucharski » 2017-05-22, 18:18

Dzień dobry

Waldek K napisał(a):Jutro ogłoszenie wyników najnowszego SPO, choć już dzisiaj pojawiły się pierwsze zajawki:
http://biznesalert.pl/szatkowski-polska-postawi-umacnianie-potencjalu-defensywnego/
Planowane jest rozbudowanie floty okrętów podwodnych i rakietowych oraz minowych systemów obrony wybrzeża.


IMHO - może być ciekawie. Oby tylko MON nie musiał wystosować dementi, jako drzewiej bywało - patrz: http://www.thenews.pl/1/10/Artykul/2317 ... ar-weapons
:D

Osobiście obstawiam większą liczbę OP aniżeli deklarowane 3 jednostki, być może stworzenie dla nich osobnej bazy, położonej na środkowym wybrzeżu (może przy okazji rozbudowy portu w Ustce?). Nie zdziwiło by mnie staranie o pozyskanie 1 lub 2 "Burków" (zapewne Flight 1), pytanie tylko: zamiast "Adeli" czy wespół w zespół? :) Zwiększenie liczby zamówionych "Kormoranów".
OK, stop wróżeniu z fusów, jutro być może sporo się wyjaśni. Oby.
Bo to, że będziemy bardzo blisko współpracować z USA jest oczywistą oczywistością :)
Ciekawe artykuły z dzisiejszego popołudnia:
http://www.defence24.pl/598818,100-mld- ... ski-opinia
http://www.defence24.pl/598482,mon-koniec-geparda

Ten pierwszy, bardziej ogólny, ten drugi dotyczy co prawda WL, ale oba dość dobrze opisują pewien przełom: ma być kasa, ucieczka do przodu, zakończenie w grzebaniu w postsowieckim złomie. Muszą być wyniki - przed wyborami, a zwłaszcza przed kontrolą NIK :D

Przed chwilą natknąłem się na ciekawą informację na DefenceNews o uruchomieniu programu pozyskania samolotów patrolowych dla MW RP:
http://www.defensenews.com/articles/pol ... aft-tender
[...]
WARSAW, Poland — The Polish Ministry of Defence has initiated the tender to acquire new maritime patrol aircraft for the country's armed forces. The ministry said it has issued a request for information from potential suppliers.
The ministry's Armament Inspectorate is awaiting potential offers from aircraft producers until May 31, 2017, according to the statement.
[...]

Pozdrawiam - K.
Pozdrawiam - Krzysztof.
Krzysztof Kucharski
 
Posty: 49
Dołączył(a): 2011-08-02, 13:24
Lokalizacja: GOP

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez crolick » 2017-05-22, 21:04

Krzysztof Kucharski napisał(a):Nie zdziwiło by mnie staranie o pozyskanie 1 lub 2 "Burków" (zapewne Flight 1), pytanie tylko: zamiast "Adeli" czy wespół w zespół? :) Zwiększenie liczby zamówionych "Kormoranów".

Ale zdajesz sobie sprawę, że 1 kwietnia już był? :|
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Avatar użytkownika
crolick
 
Posty: 3678
Dołączył(a): 2004-01-05, 21:18
Lokalizacja: East Staines Massive

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Waldek K » 2017-05-23, 09:39

Widzę, że Koledzy wolą czytać w/w cytat tak:
Planowane jest rozbudowanie floty okrętów podwodnych i rakietowych

oraz minowych systemów obrony wybrzeża.

A co jeśli należy go czytać tak?:
Planowane jest rozbudowanie floty okrętów podwodnych

i rakietowych oraz minowych systemów obrony wybrzeża.


Zwłaszcza, że:
Ponadto - jak wskazał - szef MON - "musimy też zmienić podejście do obrony Bałtyku z położeniem większego akcentu na okręty podwodne, które muszą być wyposażone nie tylko w elementy obronne, ale także samoloty i środki odstraszania. Ich działanie będzie zintegrowane z walką minową, działaniem rakietowej obrony wybrzeża i lotnictwem".

http://fakty.interia.pl/polska/news-macierewicz-w-naszym-dzienniku-postawiony-cel-jest-mozliwy-d,nId,2396889
Oczywiście te "samoloty" w pierwszym zdaniu to jakiś skrót myślowy: albo chodzi o drony na o.p., albo o współdziałanie z morskimi samolotami patrolowymi. Ale ważniejsze jest drugie zdanie, bo oznaczać może kolejny NDR, czy raczej powiększenie MJR oraz zakup samolotów patrolowych (program Rybitwa, zapewne). Nawet gdzieś wczoraj czytałem (teraz nie mogę znaleźć), że do końca maja czekamy na zgłoszenia chętnych w postępowaniu na zakup takich samolotów.
Waldek K
 
Posty: 1014
Dołączył(a): 2004-01-30, 11:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez Waldek K » 2017-05-23, 13:03

Koncepcja Obronna RP
http://www.mon.gov.pl/d/pliki/rozne/2017/05/KORP_DRUK_v03_mn2.pdf
Fragmenty dot. MW:
Istotne znaczenie będzie miała Marynarka Wojenna, której podstawowym zadaniem będzie przygotowanie ochrony polskiego Wybrzeża i uniemożliwienie przeciwnikowi panowania nad południowym Bałtykiem.
....
Dzięki wzmocnieniu nabrzeżnych jednostek rakietowych, załogowym i bezzałogowym platformom rozpoznawczym, nowoczesnym technikom walki minowej, a także nowym okrętom podwodnym,
radykalnie wzrośną możliwości obrony Wybrzeża.
....
W zreformowanym systemie rolę „pierwszego żołnierza” będzie pełnić Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i podlegające mu nowe dowództwa rodzajów sił zbrojnych: Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Specjalnych.
....
System pozyskiwania i eksploatacji sprzętu wojskowego zostanie uproszczony, zaś sama procedura zoptymalizowana. Skrócona zostanie faza analityczno - koncepcyjna, zaś liczba podmiotów zaangażowanych w proces zredukowana. Jednocześnie, będziemy dążyć do usprawnienia zarządzania eksploatacją sprzętu, poprzez analizowanie całego cyklu jego użycia. Wyżej wymienione kwestie, zostaną bardziej szczegółowo przedstawione w „Narodowej Polityce Zbrojeniowej”.

Waldek K
 
Posty: 1014
Dołączył(a): 2004-01-30, 11:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Postprzez de Villars » 2017-05-23, 13:21

Oczywiście te "samoloty" w pierwszym zdaniu to jakiś skrót myślowy: albo chodzi o drony na o.p., albo o współdziałanie z morskimi samolotami patrolowymi.

Dziękuje bardzo za takie skróty myślowe, klient chyba nigdy na oczy nie widział OP i drona od samolotu nie odróżnia.
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Avatar użytkownika
de Villars
 
Posty: 1725
Dołączył(a): 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum Polskiej Marynarki Wojennej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości