Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: marek8 »

Ktoś przywołał tu przykład uziemionych Migów i Suchoi - sorry panowie ale na forum lotnictwo.net każdy może sobie znaleźć pewną doktorską pracę analizującą faktyczny stan techniczny tego "pomostowego" sprzętu. Włącznie z tym, że nawet gdy przyczyna ostatniej katastrofy stanie się jasna nic i nikt nie zmieni prostego faktu, że z ich realną a nie pokazową służbą to jedno wielkie udawanie jest, że mają jakieś tam zdolności... Nawet na papiórze i przy żonglerce statystyką widać, że są one u kresu a jedyne co mogłoby je uratować to po prostu serwis producenta a nie kombinowanie na 1001 sposobów jak go obejść mimo, że się ma zdolnosci tylko do pewnego poziomu :lol: No ale jak to zrobić :x
Taka postawa czy precyzyjniej aż filozofia funkcjonowania to niestety u nas nic nowego i dobrze by było aby ktoś - obojętnie czy będzie to Antoni czy ktoś inny zrobił z tym porzadek bo po prostu szkoda ludzi muszących pracować na naprawdę skrajnie wyeksploatowanym sprzęcie...
Co do Adeli to - na serio - ich nie będzie (choć pewnie fani sądzą inaczej) alem bardzo ciekawy bo może ktoś wie skąd też wzięła się owa "medialna" cena ok. 2 mld złotych. Ja mam bardzo sprzeczne informacje wskazujące, że to totalna bzdura wyssana z niewiadomo czego ale skoro koledzy tacy biegli i oblatani w medialnych wizjach i marach i co najważniejsze koncepcjach wszelkiej maści to może ktoś rozwinie ten ciekawy wątek...
Tak swoją drogą nikogo nie dziwiło, że to miało być horrendalnie drogo jak za to co miało rzekomo być nabyte? W końcu gdyby "potrzeba" była taka ostateczna to i działania byłyby zupełnie inne i akurat na taki wariant Adele zwyczjanie nie byłyby do niczego potrzebne... :faja:
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Nie wiem czy medialna... Koniec końców cene poznaliśmy w wywiadzie wiceszefa BBN - czyli ciężko to nazwać plotką prasową. Więc albo BBN grał albo robił komuś interes, ale nie zmienia to faktu że taka kwota padła z ust urzędnika państwowego.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Też jestem urzędnikiem. Co mam obiecać?

Przy okazji można się zapoznać z tekstem o tym jakie Adelaidy są wspaniałe. Aż dziwne, że nikt na nie się nie chce rzucić
http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art, ... osc-bojowa

Ostatnio ciągle przywołuję lotnictwo więc przypomnę historię jak to Polacy szkolili się na Jakach 27R. Niby wszystko było już załatwione i nagle cyk i przerwano szkolenie z dnia na dzień.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: marek8 »

Aby nie było, że tylko w lotnictwie :-D to przecież i na S-300 oraz na Buki nasze ekipy się i szkoliły i nawet poczyniono już na te intencje niemałe inwestycje w terenie i nawet zakupy gotowego sprzetu ... :x Ale się koncepcja zmieniła i... Chyba raczej drżyj kontrahencie bo nigdy nie wiesz czy nasz kupujący się w ostatniej dosłownie chwili nie rozmyśli :oops: lub ni z gruszki ni z pietruszki nie zmodyfikuje "planów zakupowych" :clever: ... (Trzeba być pełnym szacunku do tego jak amerykańscy lobbyści zdołali - tak na wszelki wypadek się zabezpieczyć przed tą i innymi możliwymi niespodziankami) Ponoć taka scena miała miejsce z zakupem Weg, gdzie w ostatniej chwili i bez ostrzeżenia żeśmy sobie zredukowali zamówionko o 1/3... :o :o :o Po prostu lubimy robić to dziwnie, choć czemu ma służyć takie epatowanie nonszalancją ? :x ... Podejrzewam, że tak "wychodzi" zupełnie mimo woli bo ekipy są zajęte "innymi ważnymi zadaniami"... :czarodziej:
Ale na serio - ów wywiad przedstawiciela BBN chyba nie był wcale pierwszym "znakiem", że to taka kwota wchodzi w grę. Pojawia się ona wcześniej i jest przedstawiana jako "okazja" ;) - choć chyba jakoś tak się dziwnie składa, że "mimochodem" wspominają o niej głównie ludzie z jednego zespołu nawet gdyby formalnie nim nie był...
Być może za to wywiad był "pierwszy" w sensie publicystyczno-formalnym.
I teraz pytanie do naszego biegłego w wyliczeniach eksperta - na czym miała polegać owa okazyjność nabycia tych "delikatesów" bo mam mimo wszystko wrażenie, że za to co miało być kupione a nie będzie mimo wszystko wcale tanio nie wychodziło... Czyżby więc nasze "tanie rozwiązania" tak po staremu okazywały się znowu ponadprzeciętnie drogie? :bije: Ciekawi mnie - jako przestroga ale i nauka na przyszłość - jak zdołano wykreować koszt aż 2 (z porywami 3...) miliardów za stare okręty, które dodatkowo nie musza przecież - wedle doniesień przechodzić ani remontów ani modernizacji tylko mogą być przejęte niemal "z marszu"... Co jest takie drogie - skoro nawet rakiety chcieliśmy "dostać" bądź sfinasować przecież z zupełnie innych środków... :bije:
Jak wiem, że się nie powinno kopać leżącego - szczególnie teraz gdy projekt zwalił się z hukiem ale - tak a ciekawpści - jak to zostało policzone i dlaczego to miałaby być "okazja" ? Czy nie lepiej byłoby - w takiej sytuacji zoferować naszemu nowemu największemu sojusznikowi ofert usług holowniczych na całym świecie i zwielokrotnienia po niewątliwym przyjęciu tak wspaniałomyślnej ofert sojuszniczej współpracy naszego potencjału w tym obszarze? :diabel: Mielibyśmy flotę oceaniczną, nowoczesną i zintegrowaną z sojusznikami w formie takiej jak to się u nas lubi... ;)
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Nie wiem też jak można usprawiedliwiać przejęcie okrętów bez jednostki ognia i śmigłowców i liczyć, że w przyszłości uda się to załatwić. A jak nie? Takie sprawy jak pieniądze, wola Amerykanów czy zmiana koncepcji wśród decydentów mogą to pogrzebać.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: marek8 »

Zdaje się, że miłośnicy tabelek po prostu mają w głębokiej pogardzie nijak nie dające się do nich wpisać dane dotyczące specyfiki procesów decyzyjnych na danym obszarze oraz graniczącą z groteską zmienność opinii w bardzo poważnych kwestiach. Nad Wisłą 2+2 bardzo rzadko równa się 4 a to dla technicalsa po prostu niemożliwe... Szukanie algorytmów akurat na naszym terenie zawodziło, zawodzi i raczej nie da efektów co dosyć pozytywnie nastajać winno na przyszłość ale niestety budowaniu okrętów wojennych akurat nie sprzyja :P
Aha - fakt, że Adeli nie będzie wynika po prostu ze zmiany koncepcji i dostrzeżenia nierealności poprzedniej... Co nie zmienia faktu, że jestem naprawdę ciekawy jak można niczym w szacownym komisie wykreować cenę 2-3 mld za produkt, którego realna wartość wydaje się minimalnie niższa :faja:
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Okrętów jeszcze nie ma a już proponują modernizację. Jeżeli to taki doskonały system to po co go modernizować? No i kto miałby to zrobić (bo nie wierzymy w polskie stocznie) i za ile (nie stać nas).
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

A mnie akurat nie dziwi, kiedy żyjemy w kraju, gdzie już chodziły słuchy o wynoszeniu pełnych waliz z ambasady wielkiego sojusznika, grunt to chyba mieć/zapewniać odpowiednie poparcie sojusznicze, tak by w kraju nikt nie śmiał owych sytuacji wyciągać na wierzch - no chyba, że jakiś zawzięty publicysta. :P
gawron
Posty: 36
Rejestracja: 2012-03-04, 23:02

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: gawron »

Autorzy napisali rzetelną analizę i obnażyli prawdziwą wartość manipulacji D24 (zapewne będzie ich jeszcze sporo) z Durą na czele. Można mieć swoje zdanie ale ten artykuł z „Wakacjami na Antypodach” trudno porównywać.

Problem w tym że autorzy napisali artykuł dla ludzi zorientowanych w temacie a Max i d24 pisze dla zupełnie innego odbiorcy (wszystkich niezorientowanych).
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Raczej mamy z jednej strony absolutny hejt na Adelaidy a z drugiej bezgraniczną wiarę w te okręty. Tylko rzeczywistość nie jest zero-jedynkowa.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

Nie zauważyłem w tym artykule wiary, tylko opisanie jakie możliwość i ograniczenia mają systemy tego okrętu.

Michale, nic nie stoi na przeszkodzie abyś napisał tekst na podobnym poziomie opisujący alternatywy.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Czytałem szkic fajnego i krytycznego tekstu o Adelaidach i z niecierpliwością czekam aż autor puści go do prasy drukowanej. Tabelkowcy mogą zawału dostać bo dotarł do naprawdę ciekawych informacji :)

Alternatywa istnieje tylko niektórzy boją się o niej wspominać.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

Czekam z niecierpliwością. Oby był rzetelniejszy od tekstów Dury i innych "ekspertów".

Nie bój się! Odwagi!
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Pisałem już o tym wcześniej, że nie stać nas na posiadanie okrętów bojowych więc po co się oszukiwać? Zostawić to co przetrwa, kupić trochę jednostek do zabezpieczenia (ratowniki, holowniki itp) i tyle. NATO coś tam pokwiczy i tyle. W razie czego poprosi się sojuszników o pomoc i im zapłaci za obecność.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

Mam inne zdanie na ten temat.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Też miałem kiedyś inne zdanie tylko przez ostatnie 20 lat nic nie zrobiono. Nawet jak rządził decydent z Pomorza to jakoś nie ruszył niczego do przodu. Ten temat rozpoczął się 10 lat temu i co od tamtego czasu?
- Kormoran,
- niedokończony Ślazak
- dwie używane fregaty

Myślisz, że kolejne rządy rozpoczną budowę\kupno nowoczesnych jednostek? Zmodernizują Adelaidy do takiego poziomu, że Australia będzie je chciała odkupić? Od lat powtarzamy ten sam schemat i zero wniosków. Więc może czas powiedzieć głośno i wyraźnie, że nie mamy pieniędzy ani nie potrafimy podjąć żadnych decyzji poza doraźnymi zakupami na szybko.
ODPOWIEDZ