CKU Nieuchwytny

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

serek
Posty: 154
Rejestracja: 2005-03-02, 16:00
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: serek »

Ja tez nie slyszalem ,ale jest to moje przypuszczenie oparte na rozwiazaniu zastosowanym w wiezy drezyny Tatra.Ckm do strzelan plaskich mial osobne jazmo a do strzelan plot, strzelanie przez wlaz.Rozwiazanie dziwne ale mozliwe jak pokazuje zdjecie -podobnie ale w inny sposob moze byc na Nieuchwytnym. :roll:
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Obrazek
Wieżyczka z T5
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
gen. baron Piotr Wrangel
Posty: 239
Rejestracja: 2005-01-17, 22:05
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Post autor: gen. baron Piotr Wrangel »

Ryszardzie, a jaka jest prędkość twojego kutra?
"Już czwartą dobę płonie stanica
Goreje pod nogami Dońska ziemia
NIe upadajcie na duchu poruczniku Galicyn
Kornecie Oboleński siodłajcie konia."

Białogwardzista z www.dws.org.pl
Adam Leszczyński GG:5607859
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

Prędkość kutra jest taka jak na naszej stronie. Czyli około 21 km/h
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

Własnie, mam pytanie co do tych prędkości - jak rozumiem są podawane dla stojącej wody ale ciekawi mnie jak zmieniaja sie charakterystyki manewrowe i prędkość z i pod prad.
Horodyszcze

Post autor: Horodyszcze »

Nie chciałbym dodatkowo mieszac w wieżyczkach, ale jest jeszcze jedna sprawa. Otóz poza CKU i byc może Z-Z-Z, w pozostałych drobnoustrojach
strzelec wiezyczki był również STERNIKIEM, albo odwrotnie, sternik był
równocześnie strzelcem. To siłą rzeczy wymuszało (a przynajmniej powinno) inne rozwiązania niż w SP.

A poza wszystkim może spróbowalibyśmy wrócic do rufy, usterzenia i pędników CKU.
Ktos ma jakiś pomysł lub chociaz przypuszczenia ?

Nieuchwytny,okręt o wręcz kobiecej urodzie, mimo właściwych dla tej odmiany ludzi (?) wad, wymaga dopieszczenia do ostaniego nitu i blachy.
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

Emden pisze:Własnie, mam pytanie co do tych prędkości - jak rozumiem są podawane dla stojącej wody ale ciekawi mnie jak zmieniaja sie charakterystyki manewrowe i prędkość z i pod prad.
Witaj, nie wiem dokładnie jak to się odbywa, ale Nieuchwytny był badany na Wiśle. Podane są prędkości z prądem rzeki i pod. W trakcie badania prędkości maksymalnej (w dniu 25.04.1934 r.) zostały wykonane 4 przebiegi wzdłuż odcinka pomiarowego. Z otrzymanych wyników zaakceptowano dwa pomiary przy pływaniu z prądem rzeki i 2 pomiary pod prąd. Tak więc średnia prędkość wynosiła 23,89 km/h. Głębokość koryta rzeki na odcinku pomiarowym miało ok. 4 m. Po załadowaniu jednostki jej zanurzenie wynosiło średnio 52,5 cm. Powyższe wyniki uznano jako zadawalające i komisja przyjęła wykonany kuter .N", komisja miała zastrzeżenia co do sposobu rozruchu głównych silników. Po dotarciu do Pińska przeprowadzono próby na płytkich wodach, okazało się że predkości były niższe.
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Emden pisze:Własnie, mam pytanie co do tych prędkości - jak rozumiem są podawane dla stojącej wody ale ciekawi mnie jak zmieniaja sie charakterystyki manewrowe i prędkość z i pod prad.
Mam dane z prób monitorów (chyba "Toruń") z pływakami (1936 rok). Bez pływaków osiągały średnią prędkość 13,5 km/godz, z pływakami pełnymi (średnie zanurzenie 76 cm) pod prąd 9,2 km/godz, z prądem 10,45 km/godz (średnio 9,8 km/godz), z pływakami pustymi (średnie zanurzenie 60 cm) pod prąd 10,15 km/godz, z prądem 10,65 km/godz (średnio 10,4 km/godz).
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

janik41 pisze:Witaj, nie wiem dokładnie jak to się odbywa, ale Nieuchwytny był badany na Wiśle. ... Po dotarciu do Pińska przeprowadzono próby na płytkich wodach, okazało się że predkości były niższe.
Próby odbyły się na Narwii, późniejsze próby (maj 1936 roku) na jeziorze Horodyszcze wykazały średnią prędkość 21,5 km/godz. Na wodach płytkich "Nieuchwytny" osiągał 17-18 km/godz.
JB
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

JB pisze:
janik41 pisze:Witaj, nie wiem dokładnie jak to się odbywa, ale Nieuchwytny był badany na Wiśle. ... Po dotarciu do Pińska przeprowadzono próby na płytkich wodach, okazało się że predkości były niższe.
Próby odbyły się na Narwii, późniejsze próby (maj 1936 roku) na jeziorze Horodyszcze wykazały średnią prędkość 21,5 km/godz. Na wodach płytkich "Nieuchwytny" osiągał 17-18 km/godz.
JB
Masz rację Wisła mi się wpisała odruchowo :) jeśli chodzi o Pińsk to inż. A. Potyrała przeprowadził pierwsze pomiary w dniach 15 i 16.09.1934 r. W poniższym cytacie pisze wyraźnie że chodzi o rzekę mozna się domyslać ze o Pinę:
"Ze względu na to, że kuter Nieuchwyt¬ny pływał z reguły po wodach płytkich stąd praktycznie jego prędkość nie przekraczała 17-18 km/godz. Ze względów taktycznych prędkości tej nie można było uznać za zadowalającą.
Średnie prędkości uzyskane przy różnych głębokościach koryta rzeki podczas prób CKU Nieuchwytny z 15 i 16.09.1934 r. zawiera tabela"


Źródło CAW, Akta KMW. t. 577, Srawozdanie ... .
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Ja też opieram się na dokumentach z CAW (Akta KMW, I.300.21.577), jest tam oczywiście relacja Potyrały.
JB
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

Tak też myślałem, były dwa badania Nieuchwytnego w 1934 kiedy to zalecono wymianę śrub i wydłużenie jednostki o 4 metry i parę innych rzeczy. A w 1936 po dokonaniu zmian.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Post autor: SmokEustachy »

Mitoko pisze:
SmokEustachy pisze:Motory tam sa, pod kominem.
?? To jaki on ma napęd ??
Diesle + galernicy + zagiel...
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

SmokEustachy pisze:
Mitoko pisze:
SmokEustachy pisze:Motory tam sa, pod kominem.
?? To jaki on ma napęd ??
Diesle + galernicy + zagiel...
W to już latwiej uwierzyć - tylko jeszcze barka z dźwigiem na holu podtrzymująca rufę by nie ryła
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Mitoko pisze:
SmokEustachy pisze:
Mitoko pisze: ?? To jaki on ma napęd ??
Diesle + galernicy + zagiel...
W to już latwiej uwierzyć - tylko jeszcze barka z dźwigiem na holu podtrzymująca rufę by nie ryła

Mitoko, Smok jedynie ustawił atrape, żeby straszyć tubulców, jak w koloniach przystało czynić. ale oni nie wiedzą, że to atrapa.
Przyjdzie takich dwóch nad wodę, popatrzą i mówią
- Uj, patrz Pan, jaka wielka umba ?!
- Wiesz Pan, co?! My się lepiej nie przyglądajmy. Un może wystrzelić.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Post autor: SmokEustachy »

RyszardL pisze:
Mitoko pisze:
SmokEustachy pisze:
Diesle + galernicy + zagiel...
W to już latwiej uwierzyć - tylko jeszcze barka z dźwigiem na holu podtrzymująca rufę by nie ryła

Mitoko, Smok jedynie ustawił atrape, żeby straszyć tubulców, jak w koloniach przystało czynić. ale oni nie wiedzą, że to atrapa.
Przyjdzie takich dwóch nad wodę, popatrzą i mówią
- Uj, patrz Pan, jaka wielka umba ?!
- Wiesz Pan, co?! My się lepiej nie przyglądajmy. Un może wystrzelić.
Atrapa, kurde....
No dobra - na http://UsSnevada.prv.pl zmianiony obrazek i Koluszki.
A ja nie mam pojecia, jakie toto ma miec parametry
ODPOWIEDZ