Huragan i Orkan

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Huragan i Orkan

Post autor: szafran »

Autor robi dobrą robotę więc wypada mieć jedno i drugie.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6373
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Huragan i Orkan

Post autor: Peperon »

Dzisiaj byłem w Empiku i oglądałem WLU nr 181. Muszę przyznać, że kolorowanki Pana Prociaka robią duże wrażenie, zwłaszcza Grom . :brawo:
Nie będę ukrywał, że dużym zaskoczeniem dla mnie były warianty wyglądu Huragana. Zwłaszcza NKM-y zaraz za kominem robią wrażenie prowizorki. Ale cóż zrobić, jeśli to już chyba taka specyfika naszej nacji...
Chyba będę musiał odświeżyć znajomość z EOW o Gromach... :diabel:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: m_k »

:oops:

Dzięki za dobre słowo. Staraliśmy się wszyscy trzej.

Tak dla przypomnienia: można u mnie nabyć jeszcze ostatnie sztuki S.1 i książki o Huraganie z puli autorskiej z autografem lub dedykacją od autora - PRIV :-)
Załączniki
Rekl_15y.jpg
Rekl_15y.jpg (160.17 KiB) Przejrzano 7129 razy
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: m_k »

Piszę to w tym dziale, gdyż w książce „Kontrtorpedowce ORP Huragam ORP Orkan” znalazło się najwięcej prac Andrzeja Ciszewskiego.

Z wielkim żalem muszę poinformować, że zmarł mój przyjaciel i współpracownik Andrzej Ciszewski. Dowiedziałem się o tym z opóźnieniem z listu jego syna Piotra Ciszewskiego. Pogrzeb już się odbył.

Więcej na ten temat tutaj: http://fow.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=8981
Załączniki
kondolencje.jpg
kondolencje.jpg (120.26 KiB) Przejrzano 6395 razy
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Huragan i Orkan

Post autor: Marmik »

:shock: :shock: :shock:

Obrazek
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
serek
Posty: 152
Rejestracja: 2005-03-02, 16:00
Lokalizacja: olsztyn

Re: Huragan i Orkan

Post autor: serek »

:cry: :( :(
Piotr S.
Posty: 2284
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Huragan i Orkan

Post autor: Piotr S. »

Ciekawe porównanie . Dwie wizje polskich niszczycieli nr 5 i 6 – ORP Huragan i ORP Orkan z okrągłym i kanciastym pomostem dowodzenia – wykreślone przez nieżyjącego Andrzeja Ciszewskiego - przedstawione w pracy Macieja Tomaszewskiego / Rysunek: Andrzej Ciszewski
https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=30871
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: crolick »

Autor zadeklarował, iż podczas spotkania z czytelnikami w Gdyni przedstawi także nieznane szerzej plany przedwojennej modernizacji niszczyciela ORP Wicher
Maciek - ale to są plany przyszłej modernizacji WICHRÓW, czy przeróbek dokonanych faktycznie przed wojną?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: m_k »

Redaktorzy jak redaktorzy, trochę przesadzili. Radziłem im, żeby nie używali nazw Huragan i Orkan a tam cały artykuł niemal o tym. Co do Wichra, to chodziło mi jedynie o polemikę z rysunkiem Wichra po modernizacji jaki jest np. w książce bardzo cenionego przeze mnie Józefa Dyskanta, czy fotomontażem wyglądu Wichra po modernizacji. Obie rzeczy dobrze znane i chodzą po internecie.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Huragan i Orkan

Post autor: Marmik »

Tego ""Wichra"" już dawno rozmontowaliśmy na kawałki. W dużym uproszczeniu jest to rysunek Przemysława Budzbona z Morza. Czysta fikcja graficzno-literacka. Szkoda się nad nim pastwić. Jak już się pastwić to nad ustaleniami crolicka, moimi i wichra (który się koniec końców wyklamkował ;) ) .

Co do używania Huragan i Orkan (i to jeszcze z ORP) to własnie o tym pisałem jakiś czas temu zdaje się w tym właśnie wątku. Takie używanie (w tytułach, w skrótach myślowych itp) powoduje utrwalenie się w świadomości czegoś, na co nie ma żadnego dowodu. Ile czasu zajęło wyrugowanie tych Chartów, Wyżłów i Wilczurów? A to było dużo mniej "popularne" niż rzeczone Huragany. W moim przekonaniu mogłeś zrobić coś wielkiego (absolutnie nie ujmując nic z tego, czego dokonałeś decydując się na publikacje :ok: ) tj. wydać książkę, która już samym tytułem walczyła z utrwalonymi, a nieudokumentowanymi informacjami, czyli "Kontrtorpedowce zmodyfikowanego typu Grom". Teraz niestety będziesz musiał połknąć tę żabę ;).
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: m_k »

Marmik pisze: Teraz niestety będziesz musiał połknąć tę żabę ;).
Rzeczywiście muszę połknąć tę "żabę". Obiecuję lepsze wytłumaczenie sprawy w następnym wydaniu i może zmianę tytułu, co jeszcze bardziej wszystkim namiesza. Tylko nie sądzę by dla mnie cokolwiek to zmieniło. Zauważyłem, że cokolwiek bym nie napisał, to dokopuje mi autor, który uważa, że wszedłem z butami w jego działkę, a jak nie on, to nie omieszkają koledzy z forum. Już mam chitynowy pancerzyk a jak tak dalej pójdzie to będę miał skorupę żółwia. :cmok1: :lol: :lol: :lol:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Huragan i Orkan

Post autor: Marmik »

O tak, w tej branży trzeba mieć pancerz żółwia ;) . No i nie bardzo chodzi o to, że ktoś komuś dokopuje tylko, że otwartych drzwi nie warto wyważać. No i nie znam takiej działki, która byłaby tak mała by pomieścić jedynie kilku autorów :gazeta: .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: m_k »

Zapraszam pana komandora i wszystkich zainteresowanych
Załączniki
image005b.jpg
image005b.jpg (156.62 KiB) Przejrzano 5807 razy
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: crolick »

m_k pisze:Redaktorzy jak redaktorzy, trochę przesadzili. Radziłem im, żeby nie używali nazw Huragan i Orkan a tam cały artykuł niemal o tym. Co do Wichra, to chodziło mi jedynie o polemikę z rysunkiem Wichra po modernizacji jaki jest np. w książce bardzo cenionego przeze mnie Józefa Dyskanta, czy fotomontażem wyglądu Wichra po modernizacji. Obie rzeczy dobrze znane i chodzą po internecie.
Coś nowego w stosunku do naszego teksu wspólnego z Marmikiem?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: m_k »

crolick pisze:Coś nowego w stosunku do naszego teksu wspólnego z Marmikiem?
Pisząc opieram się na materiałach archiwalnych. Z pewnych powodów od dłuższego czasu nie kupuję gazet. Nie znałem tego artykułu. Przeczytałem obecnie dzięki uprzejmości kolegi. Gratuluję, materiał bardzo wyważony i dobrze zilustrowany.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: crolick »

m_k pisze:Pisząc opieram się na materiałach archiwalnych. Z pewnych powodów od dłuższego czasu nie kupuję gazet. Nie znałem tego artykułu. Przeczytałem obecnie dzięki uprzejmości kolegi. Gratuluję, materiał bardzo wyważony i dobrze zilustrowany.
Fajo :-)
Można gdzieś przeczytać/zobaczyć Twoje wnioski co do modernizacji WICHRÓW?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
ODPOWIEDZ