Huragan i Orkan

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Huragan i Orkan

Post autor: jareksk »

W 1939 połozono stępkę pod nowy "kobtrtorpedowiec" w WPMW. Nowe niszczyciele miały być zbliżone do Groma. W ich charakterystyce znalazłem coś ciekawego cyt.: "4 podw. zespoły NKM 13,2 typu Hotchkiss, wzgl. 20 mm polsk.". I tu problem: co za 20 mm polskie. Planowano, budowano, planowano zakup. Czy ktos coś wie ?
Źródło informacji : zlecenie szefa Słuzb KMW dla WPMW w Gdyni budowy dwóch kontrtorpedowców - CAW Warszawa zesp. KMW, sygn. 626.

CO za działa 20 mm plot ???
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

Moze te nkm w ktore przezbrajano tankietki? własciwie to były działka automatyczne, na kilkudziesieciu tankietkach je zamontowano. Moze myslano o ich morskiej wersji
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

Rzecz w tym,że wystepują w oficjalnym dokumencie. Szukam innych informacji o tych hipoteteycznych działkach. Czy były prowadzone prace projektowe ?
Awatar użytkownika
stryju68
Posty: 117
Rejestracja: 2004-06-29, 17:19
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: stryju68 »

Chyba chodzi tu o nkm kalibru 20mm FK wz.38 model D. Jest to rozwinięcie konstrukcji modelu A (stosowanego w tankietkach ).Miał być używany w samolotach P-38 Wilk i P-48 Lampart oraz P-50 Jastrząb. Jako broń plot dla marynarki wojennej miała być podwójnie sprzężona, na podstawie wzorowanej na francuskiej R4 dla Hotchkissa, oraz wyposażona w celowniki produkcji PZO.
dane techniczne:
kaliber: 20 mm (20x204mm)
masa broni: ok. 40 kg
długość lufy: 1350mm
prędkość początkowa pocisku: 960 m/s
szybkostrzelność teoretyczna: 600 strz/min
zasilanie odmiany morskiej: magazynek bębnowy na 25-35 naboi
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

Dziękuję. Czy możesz podac źródło :o :-D
Awatar użytkownika
stryju68
Posty: 117
Rejestracja: 2004-06-29, 17:19
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: stryju68 »

Jasne.
książka pt :"Polskie konstrukcje broni strzeleckiej"- Zbigniew Gwóźdź, Piotr Zarzycki; wyd. SIGMA NOT Sp. z.o.o; Warszawa 1993.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

stryju68 pisze:Chyba chodzi tu o nkm kalibru 20mm FK wz.38 model D. Jest to rozwinięcie konstrukcji modelu A (stosowanego w tankietkach ).Miał być używany w samolotach P-38 Wilk i P-48 Lampart oraz P-50 Jastrząb. Jako broń plot dla marynarki wojennej miała być podwójnie sprzężona, na podstawie wzorowanej na francuskiej R4 dla Hotchkissa, oraz wyposażona w celowniki produkcji PZO.
iiii
1. Nie było to rozwinięcie mod. A, a konstrukcja równoległa

2. linia rozwoju wersji lotniczej i plot. też się rozeszła ze względu na wymagania.

Ten błąd wynika z jednej kwestii - po szeregu decyzji i działań w okresie 1931-35 (nie będę się rozpisywał - powiem w skrócie, że zarżnięto przy okazji prace nad polską wersją amerykańskich nkm-ów 12,7mm w wersji na amunicję 13,2mm i nad lotniczym działkiem 20mm model L) zadecydowano o skonstruowaniu uniwersalnej broni 20mm jako broni lotniczej, plot i ppanc. Prace nad 4-ema (potem 3-ema) modelami A-D dowiodły że takiej broni (spełniającej wymagania wszystkich stron) zrobić się nie da - status produkcyjny osiągnął przeciwpancerny model A (ok. 50 sztuk), nad pozostałymi prace były dosyć zaawansowane.
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

A ja myślałem, że mam powazny problem, a tu koleżeństwo go rozwiązało pomiędzy zupą, a kotletem :D Będę miał takich więcej. Trafiłem na smaczne źródełko, ale na razie cicho sza...
Awatar użytkownika
stryju68
Posty: 117
Rejestracja: 2004-06-29, 17:19
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: stryju68 »

Zgadzam się z uwagami Mitoko. Chciałem szybko napisać posta i nie doczytałem szczegółów :oops: mój błąd.
z tym że model A miał być produkowany jako przeciwpancerny dla tankietek, i przeciwlotniczy dla piechoty. Wprowadzono go do użycia jako konstrukcję przejściową do czasu opracowania doskonalszych modeli. Modelu B nie podjęto budowy. Zaś uniwersalne miały być modele C i D- przebadane prototypy. Przy okazji: zamówiona pierwsza seria modelu D na podwójnych podstawach morskich 10 podwójnie sprzężonych z terminem dostawy do 01.01.1941. Czy ktoś wie jak to się ma do planowanych terminów budowy HURAGANA i ORKANA ????
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

akurat do zasadzenia na te okręty, rok 41 to wyznaczony czas ich wcielenia
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

Zamówienie było alternatywne.
Awatar użytkownika
Marek-1969
Posty: 429
Rejestracja: 2009-07-18, 21:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Huragan i Orkan

Post autor: Marek-1969 »

wcielenie w 40 było niemożliwe , a w 41 mało prawdopodobne . W wrzesniu 39 były dopiero zarysy stepki !
Awatar użytkownika
Boruta
Posty: 702
Rejestracja: 2004-06-13, 22:09
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: Boruta »

Jeśli budowa G i B w Wlk. Brytanii trwała circa 2 lata, to w przypadku niedoświadczonej polskiej stoczni stawiałbym na najwcześniej na koniec 1942, a może nawet początek 1943 roku.
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: m_k »

Witam zainteresowanych.

Za trzy tygodnie ukaże się w księgarniach moja książka o kontrtorpedowcach typu Huragan. Polecam zakup u mnie z autografem i przesyłką taniej niż w księgarniach, ale pula autorska jest mocno ograniczona. Kto pierwszy ten lepszy.

Zawiera aktualny stan wiedzy archiwalnej na temat tych planowanych jednostek z wykorzystaniem licznych reprodukcji oryginalnych planów. Posiada też liczne wysokiej jakości barwne rekonstrukcje wykonane przez Andrzeja Ciszewskiego, członka tego forum oraz znakomicie koloryzowane fotografie Mateusza Prociaka, także tu już dobrze znanego.

Z uwagi na jakość wydania polecam na prezent gwiazdkowy.
Załączniki
Rekl_3c.jpg
Rekl_3c.jpg (220.33 KiB) Przejrzano 7355 razy
Ostatnio zmieniony 2019-11-15, 21:01 przez m_k, łącznie zmieniany 2 razy.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Huragan i Orkan

Post autor: marek8 »

Gratuluję i podziwiam zrealizowaną w postaci książkowej pasję w temacie naszej floty :brawo: :brawo: :brawo:
Mam tylko pytanie czy poruszony w książce jest wątek zapewnienia źródeł finansowania dla tegoż programu? Czy też była szansa aby stał się "ogniwem pośrednim" pomiędzy Smokiem oraz Gawronem? :clever:
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Huragan i Orkan

Post autor: m_k »

Upsss...

Zapewne to jak doszliśmy do obecnego najdroższego jachtu wojennego pod tytułem ORP Ślązak, jest bez wątpia godne rozważań nie tylko materialnych i dokumentalnych, ale też niebywale szerokich rozważań filozoficznych. Niestety moja książka nie opisuje współczesnego programu Gawron i jego efektu w postaci patrolowca Ślązak.

Książka jest książką historyczną i dotyczy głównie przedwojennego programu budowy kontrtorpedowców Huragan i Orkan.

:mrgreen:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ODPOWIEDZ