Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

domek
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-09, 04:44

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: domek »

Dziadek pisze:Krzysztofie widzę, że wszedłeś na płaty jak wodolot do Helu... ;)
Osobiście nie wyobrażam sobie celu zakupu 1-2 niszczycieli typu Arleigh Burke a tym bardziej koszmaru logistycznego związanego z ich przejęciem...
Jeden koszmar w te czy tamte co to zmieni w kraju gdzie koszmarnym problemem jest zkup kilku śmiglaków dla SAR :(
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Krzysztof Kucharski pisze:
Waldek K pisze: -----
Krzysztof, dlaczego uważasz, że 4 o.p wskazują na A26?
Cena. Tylko i wyłącznie cena.

ZTCP - obecna cena U212/U214 dla Polski oscyluje w granicach 0,9 mld EU za jednostke, A26 - cena na poziomie 70%.
Gdzieś indziej wyczytałem, że cena A26 ma być o około 0,2 mld EU niższa od cen okrętów niemieckich czy francuskiego.
Uwaga - dane wyłącznie z internetu, to są wyłącznie plotki, nawet nie szacunki!

Dodatkowe info z DefenceNews - smrodek ciągnie się za brazyliskim kontraktem na "Scorpene":
http://www.defensenews.com/articles/fre ... rpene-sale
Jeszcze jedna informacja. Początkowo miałem zamiar odpuścić sobie ją, ale teraz zdecydowałem dopisać parę słów. W końcu moje "proroctwa" na temat ewentualnego przejęcia w przyszłości DDG od USN dostatecznie mnie pogrążyły :D
Otóż, jakiś czas temu natknąłem się na wypowiedź jakiegoś oficjela od SAABA o rzekomych zaawansowanych rozmowach z zagranicznymi ewentualnymi nabywcami A26. Padła liczba 5 do 6 jednostek. Polskie "Orki" w liczbie 3 lub 4 plus następcy WALRUSÓW Królewskiej Marynarki Holandii w liczbie 2 znakomicie sumują się. ZTCW, Holendrom zależy na okrętach nosicielach pocisków rakietowych. Zaznaczam, że ta wypowiedź była popełniona grubo po decyzji Norwegów o wyborze oferty TKMS. Niestety, nie jest w stanie podać linku do tej wypowiedzi - po prostu nie zadałem sobie trudu, aby gdzies to zapisać.
Reasumując - wyrażam przekonanie graniczące z pewnością, że MW RP będzie użytkownikiem A26

Pozdrawiam - K
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Piotr S. »

Śmiać się czy płakać sam nie wiem ale do rzeczy wychodzi na to że kosztem jednej orki więcej pozbyto się mieczników , to , że OP będzie więcej to plus , ale daje duży minus za rezygnacje z mieczników .
LC Jabulski
Posty: 54
Rejestracja: 2015-02-14, 21:06

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: LC Jabulski »

Krzysztof Kucharski pisze:4. ZOP - sytem MPA, np. CASA 295MPA lub SAAB Swordfish MPA. Pytanie, czy system MPA może zastąpić taki np. GlobaEye dla MJR? Dodatkowo MPA uzupełniany przez śmigłowce ZOP. ZOP na jednostkach nawodnych do likwidacji po złomowaniu "Kaszuba" czy obu OHP. W takim układzie pozyskanie "Adeli" jawi się jako jedyna szansa na podtrzymanie zdolności ZOP przez jednostki nawodne.
Prowadzone są prace nad UAV do ZOP - na potrzeby programu podjęto się też miniaturyzacji sonoboi:
http://www.janes.com/article/54256/sono ... -dsei15-d1

-celem tego rozwiązanie nie jest wyeliminowanie MPA, ponieważ się nie da i nie można także rozważać tego w kategoriach naszych potrzeb. Powodem jest skala operacyjna tych UAV, która będzie bardzo ograniczona - nawet tylko dla samego ZOP, ilość zabieranych sonoboi sprowadzi się do niedużego rejonu. Z drugiej strony UAV ASW mogą być bardzo przydatne jako jednostki stałego dyżurowania w rejonach przybrzeżnych - w ciągłej gotowości do poderwania i wysłania w strefę kontaktu lub datum. Przy czym, udział okrętów ZOP będzie nadal konieczny i tu nic się nie zmieni. Jeśli chodzi o Adelaide, okręty te mają mniejsze możliwości wykrycia OP niż nasze fregaty, ale nie spotkałem się z żadną ujawnioną alternatywą (w postaci jakiegoś spójnego projektu) oferującą od nich więcej
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Dziadek »

Krzysztof Kucharski pisze:Reasumując - wyrażam przekonanie graniczące z pewnością, że MW RP będzie użytkownikiem A26
Może i masz rację. Oby bo w obecnym stanie naszej floty podwodnej każda decyzja o zakupie nowych OOP jest zbawienna.
Co do ogólnie ofert szwedzkich to dobrze pamiętam jak kilkanaście lat temu toczyły się zajadłe dyskusje czy F-16 czy Gripen? Ileż było wtedy nagonki, że F-16 to starocie z pustyni i ogólnie są do d... A Gripeny super, bo mały, zwinny, tani i, że z drogi startuje. Dopiero później zaczęły wychodzić różne kwiatki w stylu, Gripen bez rakiet średniego zasięgu, bez bomb i, że tak prawdę mówiąc nie do końca z NATO kompatybilny... Osobiście uważam, że Szwedzi mają niezłą ofertę zbrojeniową ale można się też nieźle przewieźć. F-16 daliśmy ciała z offsetem ale przynajmniej pozyskaliśmy maszynę (niezależnie od plotek) wszechstronnie uzbrojoną i bardzo nowoczesną, dlatego jestem zwolennikiem kupowania broni od krajów, które tą broń non stop produkują, sprzedają i mają w tym doświadczenie. W przypadku OOP - od Niemiec, Francji lub nawet Korei Płd. Warto też przypomnieć, że A26 powstaje ~20 lat po zbudowaniu ostatniego okrętu podwodnego przez Kockums, w międzyczasie ostro przetrzebiony kadrowo i wydrenowany przez Niemców. Do czego w takich momentach może dojść pokazuje przykład rosyjskiej Nerpy...Nie wiem ile doświadczenia Kockumsa w budowie OOP pozostało w tym SaabKockumsie ale na pewno to co się tam działo przez ostatnie kilka-kilkanaście lat z pewnością odbiło się na ich zdolnościach...A26 to wielka niewiadoma i ryzyko i osobiście bym w to nie wchodził.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

Tez mi sie wydaje, ze jesli odstraszanie strategiczne ma miec nieco mniej smiesznosci w sobie, to pod tym wzgledem mikro boomer A-26 z 18 pionowymi celami dla pociskow manewrojacych jest jedynym sensownym rozwiazaniem (mimo calego spektrum zagrozen z tym wyborem zwiazanym).

Gdybym mial wybierac OP do klasycznych zadan to tu wybor padlby na U-212. Szwedzi raczej go nie przebija.

A na koniec takie podsumowanie:
Strategiczny Przegląd Obronny i wynikająca z niego Koncepcja Obronna RP są dokumentami o charakterze koncepcyjnym, wytyczającym kierunki przeobrażeń WP. Nie oznacza to automatycznego wdrożenia prezentowanych zaleceń. Wymaga to zmian w dokumentach wykonawczych i zweryfikowania w praktyce przyjętych założeń. Konieczne jest również uzyskanie zgody rządu i parlamentu na planowane zwiększenie wydatków wojskowych.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=22353
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Dzień dobry

W nawiązaniu do informacji, podanej przeze mnie za DefenceNews podaję link do strony IU:
http://iu.wp.mil.pl/userfiles/file/Dial ... _28_04.pdf

W skrócie - potwierdzenie info o rozpoczęciu procedury rozpoznania problemu :) czyli MPA a'la Polonaise.

Pozdrawiam - K.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Będzie numer, jak Antoni zafunduje nam Posejdony. :lol:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Peperon pisze:Będzie numer, jak Antoni zafunduje nam Posejdony. :lol:
Ciekawostka przyrodnicza, która oczywiście niczego nie przesądza :) - przeglądając fotografie ilustrujące ostatnią wizytę viceMON Kownackiego w Szwecji doszedłem do wniosku, że coś jest nie tak:
http://www.mon.gov.pl/d/foto/artykuly/2 ... karls1.jpg
Kownackiego otaczają oficerowie w mundurach wszelkich, a zwłaszcza SP. Zaś marynarza nie uświadczysz nawet na lekarstwo.
Link do info na stronie MON: http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artyk ... 017-05-19/
Spekuluję, że rozmowy na temat MPA ze stroną szwedzką już się toczą. Azaliż moje domysły są błędne?
:D

Pozdrawiam - K.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Pożyjemy, to się dowiemy.
Jak dla mnie artykuły na stronie MON o niczym konkretnym nie świadczą.
Wszystko i tak zależy od decyzji jednego szeregowego posła...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Piotr S. »

Jakie nazwy dla nowych OP ?
Propozycja
1. Orka ,Mors ,Rekin ,Foka ,Delfin
2. Orzeł ,Sokół, Sęp , Jastrząb ,Bielik, Kondor
3. Ryś ,Żbik , Wilk ,Dzik
Pierwsza wersja trochę z zaskoczenia ale zgodnie z nazwą programu.
Awatar użytkownika
Boruta
Posty: 702
Rejestracja: 2004-06-13, 22:09
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Kontakt:

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Boruta »

Orka, Bronka, Żniwa, Sianokosy.
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: crolick »

Piotr S. pisze:Jakie nazwy dla nowych OP ?
Propozycja
1. Orka ,Mors ,Rekin ,Foka ,Delfin
2. Orzeł ,Sokół, Sęp , Jastrząb ,Bielik, Kondor
3. Ryś ,Żbik , Wilk ,Dzik
Pierwsza wersja trochę z zaskoczenia ale zgodnie z nazwą programu.
A może zgodnie z przedwojennymi propozycjami:
1. Tryton, Neptun, Syrena
2. Dziryt, Włócznia, Oszczep, Kopja, Strzała
Akurat TRYTON, POSEJDON czy NEPTUN to IMO udane propozycje :wink:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: ptasznik »

Śledź, Szprot, Flądra, Turbot.
Tak po naszemu, żadne tam obce wynaturzenia. :diabel:
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Ponieważ Polska jest krajem wybitnie lądowym to....
...Karp, Pstrąg, Sum.. ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Piotr S. »

Peperon pisze:Ponieważ Polska jest krajem wybitnie lądowym to....
...Karp, Pstrąg, Sum.. ;)
Ja na poważnie a wy sobie jaja robicie
Ostatnio zmieniony 2017-05-25, 11:36 przez Piotr S., łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ