Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Waldek K »

gawron pisze:A ja chciałbym zaproponować szklaneczkę zimnej wody. Jeszcze nikt żadnych okrętów nie kupił, decyzja ma zostać przedstawiona. Nigdzie nie znalazłem jaka to decyzja. Nawet "gdyby" to nadal nie znamy warunków, kwot, konfiguracji itd.
Ależ to oczywiście prawda, tylko że gdy się to okaże nieprawdą lub nie dojdzie do skutku, to o czym będziemy dyskutować? :lol:
szafran pisze:Tylko u nas nie ma przemyślanej strategii pozyskiwania używanych okrętów. Plus ciągłe zapewnienia, że to opcja tymczasowa do czasu...
Pora taką strategię wypracować. Mam wrażenie, że jej zaczątki zaczęły się pojawiać przy pomyśle przejęcia Adelaid. Można by ją streścić: "bierzemy je bo znamy ten typ, krócej zajmie nam szkolenie". To oczywiście bardzo słabe, ale już coś.
AdrianM pisze: A tak to będziemy znów się naśmiewać, że to rozpoznania nie ma, to phalanx nie działa, a to znów jakiś flagowiec 3 rok na remoncie siedzi.
Ty się będziesz naśmiewał i może jeszcze kilku innych. Normalnie ludzi taka sytuacja MARTWI, a nie bawi. :?
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Waldku jakbyś nie zauważył to ja tu ciągle ubolewam, a naśmiewać się i owszem, że będę, ale z takich co pisali jakie to cudowne zdolności uzyskamy - wprost doczekać się nie mogę. Na głównym celowniku jest Duda z całym BBN i Jach główni piewcy "okazji". Ale jak pewnie się domyślasz ulubieńców mam już więcej na liście :) .
X_ray
Posty: 34
Rejestracja: 2009-04-07, 15:40

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: X_ray »

Zamiast kolejnych patrolowców, bankietowców i innych "okrętów obiecanych" MW dostanie narzędzie dzięki któremu posiadać będzie realne zdolności w dziedzinie strefowej i punktowej OPL - zdolności których jeszcze długi czas nie będzie w innych rodzajach SZ.

Ależ to niektórych tutaj boli. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6402
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

X_ray pisze:Zamiast kolejnych patrolowców, bankietowców i innych "okrętów obiecanych" MW dostanie narzędzie dzięki któremu posiadać będzie realne zdolności w dziedzinie strefowej i punktowej OPL...
Ale tylko pod warunkiem, że odpowiedni sprzęt przypłynie razem z kadłubami. :diabel:
Szczegółów nie znamy, więc na razie zdolności OPL Adel to tylko gdybanie.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Iksrej co nam da punktowa obrona? To że okręt może przetrwa pierwszą salwe? Jak to wpłynie na naszą obronność? Oskarowa wizja przynajmniej obronę obszarową zakłada, a to cóś to przecie na poziomie współczesnej korwety jest. No ale korweta się przecież nie nada, ale takie cudo wspaniałe bo co? Bo chyba duże tylko? Jak mi wytłumaczysz zasadność kupna fregat zamiast wykorzystania NDRow lub choć przyzwoitych zdolności ZOP?
X_ray
Posty: 34
Rejestracja: 2009-04-07, 15:40

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: X_ray »

Peperon, pełna zgoda. Nie wiemy jakie są/będą zapisy umowy. Tylko to nie przeszkadza kółku wzajemnego malkontenctwa snuć wizji czego NIE dostaniemy. Bo przecież oni już wiedzą. :wink:

AdrianM, przeczytaj proszę jeszcze raz co napisałem powyżej.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: AdrianM »

Forumowymnzwyczaje rzucę sobie linkiem
https://www.defence24.pl/raport-jak-obr ... k-suwalski

Usilnie się starałem znaleźć coś o flocie, ale tak się składa, że tym razem ktoś przeoczył.O ataku tomkietkami, też niewiele napisano.Za to wydaje się, że chłopy z widłami będą bardziej przydatni.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Mnie boli wiara w tabelki i dane w nich zawarte. A także wiara w Mirka-handlarza co mówi Paaaaanie okręt raz w miesiącu na redę wychodził :D


Najważniejsze, że będą utrzymane etaty w dOB. Reszta to tylko skromny dodatek :)
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

No i tak na marginesie dyskusji o modernizacji MW RP fragment książki Tarnów marynarzom

Obrazek[url=

WOT i projekt 767 :)
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Bry!

Podczas szczytu PAD & POTUS mieli jakoby rozmawiać między innymi o nabyciu przez Polskę TLAM! :D
Awatar użytkownika
Marek-1969
Posty: 429
Rejestracja: 2009-07-18, 21:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Marek-1969 »

TLAM?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: crolick »

Tomahawków
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: szafran »

Tylko jak je umieścić na Kormoranie\Kaszubie\Orle\holownikach?
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

szafran pisze:Tylko jak je umieścić na Kormoranie\Kaszubie\Orle\holownikach?
Np. holownik - jak sama nazwa wskazuje służy do holowania. Podejrzewam, że otoczenie Zwierzchnika mogło zasugerować rozwiązanie rodem z „Prüfstand XII” :P

EDYTA - zaś na 100% NIE dla okrętów podwodnych NG. Jak wiadomo - klasyczne OP nie są nosicielami CM... (wg viceBBN)
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Orlik »

Skoro mamy "polskie siły rozbrojone", to nie dziwota, że na morzu lepiej nie będzie ...
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
gawron
Posty: 36
Rejestracja: 2012-03-04, 23:02

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: gawron »

Wróbel III - http://www.altair.com.pl/e-report/view?article_id=630

cytat: "W związku z rosnącymi wymaganiami pola walki" .... uszczypnijcie mnie.


Rozwijamy "wróbla" niczym amerykanie "phalanxa" - ciekawe czemu żadne inne floty nie kupują tego sprzętu w związku z rosnącymi wymaganiami pola walki.. w końcu rakiety przeciw-okrętowe mają coraz większy zasięg, są coraz szybsze itd. Już nie mogę się doczekać na Wróbel IV, który z pewnością wprowadzi nasz kraj w BMD i będzie odrobinę tańszą alternatywą dla lądowych systemów THAAD.
ODPOWIEDZ