Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Piotr S. pisze:Ja na poważnie a wy sobie jaja robicie
Na poważnie to są już nazwy okrętów podwodnych z tradycjami sięgającymi lat 30-stych XX wieku i nie ma co na siłę wymyślać.
Sam wymieniłeś 10 nazw, które już były używane na naszych OP.
Sądzę jednak, że należy poczekać na coś konkretnego, ponieważ jest duży szum informacyjny, a mało konkretów. Jeśli w ogóle jakieś są.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Peperon pisze:Ponieważ Polska jest krajem wybitnie lądowym to....
...Karp, Pstrąg, Sum.. ;)
No wiesz!? Masz zamiar odwoływać się do tradycji flot byłych zaborców? "Karp", "Forelle" czy "Som" to przeca jednostki cesarskich flot Prus i Rosji :D
Ja osobiście stawiam na odwołanie sie do tradycji MW RP z 2 wojny:
1. "Dzik" (przy okazji uklon w stronę Admirała),
2. Jeżeli"Dzik", to musi być i "Sokół" (tradycja Terrible Twins zobowiązuje),
3. "Jastrząb" ( w końcu to jedyny polski OP, który samodzielnie przepłynął Atlantyk),
4. "Wilk" ("Uajk" pierwszy wyrwał się z Bałtyku i doplynął do Wysp Brytyjskich).
W razie potrzeby na uwolnienie nazwy "Orzeł", obecny OP projektu 877 przemianuje się na "Owcę" :)

Pozdrawiam - K.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Wicher »

G. będzie więc się nie nakręcajcie.

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... aliza.read
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Krzysztof Kucharski pisze:...3. "Jastrząb" ( w końcu to jedyny polski OP, który samodzielnie przepłynął Atlantyk),...
Jastrząb odpada, bo był pechowy.
Jednak sądzę, że pomysł z parami nie jest zły.
1. Orzeł i Sęp
2. Sokół i Dzik
Z tym, że Orła budowałbym na końcu, żeby nazwa zwolniła się w "sposób naturalny". W końcu parę lat minie od podpisania kontraktu, a nasza Warszawianka pierwszej świeżości nie jest.
I nie ma się co powoływać na jeszcze starsze Kobbeny.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Piotr S.
Posty: 2303
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Piotr S. »

Ale Sokół z Dzikiem to złamanie serii ,albo ptaki albo zwierzęta w jednej serii .
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Piotr S. pisze:Ale Sokół z Dzikiem to złamanie serii ,albo ptaki albo zwierzęta w jednej serii .
Niech Ci będzie - Dzik i Wilk ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Wiadomość, która może być interesująca w świetle polskiego programu MPA:
http://www.defensenews.com/articles/bus ... equirement

W skrócie: adaptacja samolotów klasy biznesowej podstawą analogicznego programu w Singapurze. W tym kontekście wymieniane są SAAB oraz IAI/ELTA.

Pozdrawiam - K.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

A w cieniu okrętów mamy nowy dialog techniczny...
http://www.defence24.pl/598008,rusza-di ... l-za-burta

Jeśli tak ma wyglądać zapowiadane wsparcie polskiego przemysłu, to długo on nie pociągnie...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Marek T »

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że działalność MON obecnie sprowadza się do tego, aby dostać jak najwięcej pieniędzy i wydać je jak najgłupiej.
Najlepiej na konsultacje.
Broń Boże na jakikolwiek sprzęt.
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Info z dzisiejszego dnia, D24:
http://www.defence24.pl/602373,pgz-kupu ... i-wojennej

W nawiązaniu do mojej poprzedniej wypowiedzi:
Krzysztof Kucharski pisze:
Waldek K pisze: -----
Krzysztof, dlaczego uważasz, że 4 o.p wskazują na A26?
Cena. Tylko i wyłącznie cena.

ZTCP - obecna cena U212/U214 dla Polski oscyluje w granicach 0,9 mld EU za jednostke, A26 - cena na poziomie 70%.
Gdzieś indziej wyczytałem, że cena A26 ma być o około 0,2 mld EU niższa od cen okrętów niemieckich czy francuskiego.
Uwaga - dane wyłącznie z internetu, to są wyłącznie plotki, nawet nie szacunki!
[...]

1. W podanym przeze mnie dzisiaj linku do newsa na D24 pada kwota 10 miliardów złotych jako przewidywany koszt programu "Orka".
2. Cirka abałt daje to kwotę rzędu 2,4 miliarda EURO lub 2,6 do 2,7 miliarda USD.
3. Cena A26 oferowanego Polsce to 0,6 do 0,7 miliarda EURO.
4. Przy takiej cenie całość świetnie się bilansuje: 4 x 0,6 = 2,4.
5. Oferty TKMS i DCNS nie mają szans przy wyżej podanym progu dostępnych środków i liczbie 4 planowych jednostek.

Pytanie: co w tej cenie? Okręt w standardowym wyposażeniu czy w wersji "boomer a'la polonaise"? Pytanie pomocnicze: cena obejmuje kompletny system, łącznie z pełną jednostką ognia czy tylko z pustymi wyrzutniami?

Szwedzi raczej na pewno nie zgodzą się na budowę okrętów w polskich stoczniach. Na początku jakieś drobne prace pomocnicze, w przyszłości może budowa pustych modułów wyposażanych w Szwecji. TKMS i DCNS oferują w tym względzie znacznie więcej. Osobiście wolałbym, aby udział polskich stoczni, przynajmniej na początku, był możliwie ograniczony. Nie wierzę w dotrzymanie terminu oddania pierwszego okrętu w 2023 roku w przypadku znacznego zaangażowania polskiego przemysłu w realizację programu :(

Pozdrawiam - Krzysztof.
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Dzień dobry

Tytułem uzupełnienia mojej wczorajszej wypowiedzi: wiele źródeł w internecie podaje, że koszt dwóch pierwszych A26 dla Szwecji to suma 0,82 miliarda USD (wg cen z roku 2015).
Przykład D24: http://www.defence24.pl/278432,szwedzki ... gramu-orka
GS: http://www.globalsecurity.org/military/ ... 26-ngu.htm
Daje to cenę wyjściową za okręt na poziomie 0,42 miliarda USD.

TLAM Block IV w wersjach RGM/UGM-109E to, według wielu doniesień w Sieci, cena rzędu 1,5 miliona USD za jedną sztukę.
W zeszłym roku za partię 147 pocisków podano cenę 298 milionów USD: http://comptroller.defense.gov/Portals/ ... df#page=63, co daje średnią cenę na poziomie 2 milionów USD za sztukę.
W bieżącym roku za partię 100 sztuk planuje się wydać kwotę 298 milionów USD. To z kolei daje cenę na poziomie nieco poniżej 3 milionów USD za pocisk.
Wg tych danych, koszt jednostki ognia na jednym okręcie to kwota około 54 milionów USD, bez kosztów systemu wyrzutni czy systemu planowania misji.

To daje całkowitą sumę (okręt wraz z pełną jednostką ognia TLAM) na poziomie około 0,5 miliarda USD. Odnosząc się do doniesień o proponowanej przez Szwedów cenie jednostkowej za okręt 0,7 miliarda wydaje się, że ta propozycja jest całkiem sensowna i może być realizowalna.

Tak czy owak - IMHO - "Orka" przypłynie do Gdyni z północy :-)

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
K.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Waldek K »

Twoje wyliczenia dla A26 mają sens, jednak dla porównania przydałyby się takie same dla konstrukcji konkurencyjnych. Można by wówczas porównać różne opcje, a szczególnie wysokość kwot je różniących.
Czy są gdzieś zdjęcia z postępów prac nad pierwszym okrętem A26? Kiedyś pokazali kawałeczek wyspawanego kadłuba i od tamtego czasu na nic nie natrafiłem. Ciekawe jak im idzie...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Marek-1969
Posty: 429
Rejestracja: 2009-07-18, 21:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Marek-1969 »

o A26 usłyszymy za kilka miesięcy po technicznym wodowaniu
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Dzień dobry
Waldek K pisze:Czy są gdzieś zdjęcia z postępów prac nad pierwszym okrętem A26? Kiedyś pokazali kawałeczek wyspawanego kadłuba i od tamtego czasu na nic nie natrafiłem. Ciekawe jak im idzie...
Info z dnia dzisiejszego: https://www.shephardmedia.com/news/imps ... lity-high/

Pozdrawiam - K.
Krzysztof Kucharski

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Krzysztof Kucharski »

I kolejna informacja "zdziś" [(C) by KKM]:
http://www.defence24.pl/602453,kownacki ... ezygnujemy
Moje uwagi w kwestii programu "Orka":
1. Wg mnie, dogadanie się polskiego MON z SAAB rozbija się o jedną rafę: jest nią kwestia skali udziału polskiego przemysłu w budowie okrętów. Strona polska nalega na "budowę okrętów w polskich stoczniach", strona szwedzka proponuje udział w produkcji gołych modułów, jakieś prace wykończeniowe, tablice rozdzielcze itp. Rozumiem stanowisko MON RP, ale podzielam obawy Szwedów. Zwłaszcza, gdy się pomyśli o "epopei" projektu 621 lub co te [...] zrobiły naszemu "Orłowi" (proj. 877E) :-( W SMW jakiekolwiek gruntowne zmiany mogą się rozpocząć dopiero we wrześniu br.
Skala proponowanego przez SAAB zaangażowania polskiego przemysłu jako żywo nasuwa bezpośrednie skojarzenia z budową OP w Holandii w latach 1936 - 1939. Historia zatoczyła koło i w dziedzinie OP wróciliśmy do poziomu sprzed 80 lat. Postęp jak cholera... :(
2. Skoro zboczyłem w stronę Holandii, to dzisiejsza wypowiedź viceMONa Kownackiego o potencjalnym wpływie wyboru dostawcy OP dla Polski na decyzje Holandii jest chyba (?) pierwszym oficjalnym, acz nie bezpośrednim potwierdzeniem zainteresowania Koninklijke Marine ewentualnym nabyciem A26. Nieskromnie zaznaczę :D, że pisałem już o tym w poście opublikowanym na FOW 23 maja o godz. 21:44. Paradoksalnie to zwiększa szanse polskiego MON na wymuszenie na Szwedach znaczących ustępstw w kwestii "polonizacji" projektu "Orka". Pisząc po ludzku - "Nauta" będzie mogła "klepać" gołe moduły dla większej liczby okrętów. Co przy niższych kosztach robocizny w RP aniżeli u naszego północnego sąsiada może mieć znaczenie. Znaczenie PRowskie bezcenne - wespół w zespół współtworzymy obronne ramię naszych partnerów. :P
3. A jeżeli już zahaczyłem o "Nautę", to informacja o wyborze tej stoczni na dostarczyciela nośnika dla systemu rozpoznania nawodnego dla MW Szwecji:
http://www.defence24.pl/585650,polska-s ... la-szwecji nabiera nowego znaczenia i to w sposób dwojaki:
- po pierwsze - pokazuje skalę determinacji SAABa w pomyślnym sfinalizowaniu rozmów. To taki gest dobrej woli, wręcz próba nakłonienia strony polskiej do podpisania umowy,
- po drugie - odczytuję go jako bezpośredni test zdolności organizacyjnych i wykonawczych polskiego podmiotu, sprawdzenie, co tak naprawdę potrafi, jaką jakość prac jest w stanie zaoferować.
Należy pamiętać, że ze strony szwedzkiej zlecenie podpisał nie kto inny, jak SAAB :-). Reasumując - wydaje mi się, że po stronie polskiej podmiotem wiodącym będzie Stocznia Remontowa Nauta, z oczywistym udziałem (acz niekoniecznie pożądanym) pozostałych stoczni z grupy PGZ.

Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.
K.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Grzechu »

Może coś w tym wszystkim jest...
Mnie jednak smuci zupełnie coś innego - w czeluściach tego (lub któregoś pokrewnego) wątku można wyczytać, że "szwedów" nie ma sensu w ogóle rozpatrywać przy wyborze, bo dopiero zaczynają je projektować.

Tymczasem "szwedy" już zaczynają powstawać "w metalu", a my... nadal nie wiemy nie tylko co wybrać, ale po co to wybrać, dlaczego to wybrać, a nawet jak to wybrać.
Ech...
Republika marzeń...
ODPOWIEDZ