Zestrzelenia PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Re: Zestrzelenia PMW

Post autor: Baltic »

W PSZ (t.2, cz.2) jest napisane, że Piorun zestrzelił 1 samolot jeszcze przed operacją lądowania pod Salerno (miało to miejsce w okresie od połowy lipca do sierpnia(?) 1943 roku.
Gangut
Posty: 157
Rejestracja: 2007-07-21, 19:48
Lokalizacja: Z.Góra

Post autor: Gangut »

Za stroną Ryszarda L. :
http://www.rzeczna2004.republika.pl/chodkiewicz.htm

Zestrzelenie z 2 września koło Brdyujścia było zespołowe - wraz z CKU liczono KU-5 i KU-6

Wychodzi , że HETMAN CHDKIEWICZ zestrzelił więcej samolotów (8 września 3-4 , a wcześniej 5 września 1 (choć napisano "zestrzelony przez obronę" a więc mógł paść ofiarą opl z brzegu - w tym nkm-u z Hetmana Chodkiewicza)

Pozdrawiam
Navigare...
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zestrzelenia PMW

Post autor: Slaw »

Baltic pisze:W PSZ (t.2, cz.2) jest napisane, że Piorun zestrzelił 1 samolot jeszcze przed operacją lądowania pod Salerno (miało to miejsce w okresie od połowy lipca do sierpnia(?) 1943 roku.
Może wchodzić w grę 20.07.1943 , po powrocie z patrolu po Zatoce Squillace ( w zespole z HMS Aurora),Piorun bierze udział w obronie plot Great Habour
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Jeszcze o Garlandzie w obronie PQ-16.
Z opisu zamieszczonego w PSZ (t.2, cz.2) można wywnioskować, że zestrzelonym był He.111. Inaczej podaje Bartosik - pisze, że był to Junkers (Damski uszczegółowia - Ju-87), który próbował się wyprowadzić z lotu nurkowego. Jeżeli rzeczywiście by tak było to nie mógł być to He.111 (atakowały one konwój torpedami). Samoloty torpedowe nie nurkują w czasie ataku.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Króciutkie podsumowanie.

Wg Pertka zestrzelono 20 samolotów:
KUJAWIAK 4
ŚLĄZAK 4
BŁYSKAWICA 4
KRAKOWIAK 3
GARLAND 2
BURZA 1
PIORUN 1
ścigacze 1

Wg rozkazu z 19 IX 1946:
ŚLĄZAK 4
KRAKOWIAK 3
GARLAND 2
BURZA 1
PIORUN 1

Wg naszej rozpiski:
KUJAWIAK 5
ŚLĄZAK 4
BŁYSKAWICA 4
KRAKOWIAK 2
GARLAND 2
BURZA 1
PIORUN 1
ścigacze 1

z czego wniosek, że jedno z zestrzeleń (pewnie z 14 III 42) przypisywanych KUJAWIAKOWI winno być KRAKOWIAKA.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Re: Zestrzelenia PMW

Post autor: Baltic »

crolick pisze:Jako, że z RM Kaczmarkiem zabieramy się powoli do napisania czegoś w rodzaju 'PMW contra Luftwaffe' zbieramy na początku listę zestrzeleń jaką podaje polska strona (tzw. claims - nie wiem jak to prawidłowo przetłumaczyć na polski :x ). Poniżej znajduje się lista spisana z Pertkowo-Kosiarzowo-Dyskantowych mądrości.

Kolejno:
[table][mrow]Godzina[col]Data[col]Okręt[col]Miejsce[col]Typ samolotu
[row]11.45
[col]10 V 40
[col]BŁYSKAWICA
[col]Narvik
[col]?
[/table]
Marek Twardowski podaje, że był to He.111
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Ktoś może zajrzeć do Mielczarka i posprawdzać te samoloty?!
Ja nie mam tej kniżki w domciu (została u Papcia)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Jacek Bernacki
Posty: 431
Rejestracja: 2007-03-15, 13:32
Lokalizacja: Siecień k/Płocka

Post autor: Jacek Bernacki »

Z Pertka ("Wielkie dni małej floty") kojarzy mi się akcja między 14 a 17 IX 39 roku (nie pamiętam kiedy, a Pertka nie mam przy sobie) - wtedy ptaszki zestrzeliły Ju-87.
O ile pamiętam ten zanurkował, zdążyli puścić krótką serię z Maxima, który zaraz się zaciął i Sztukas spadł do wody (prawdopodobnie nie zdążył wyjść z nurkowania).
Co to za ludzie?
Co za różnica ważne, że są!
Adam
Posty: 1737
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

Baltic pisze:Jeszcze o Garlandzie w obronie PQ-16.
Z opisu zamieszczonego w PSZ (t.2, cz.2) można wywnioskować, że zestrzelonym był He.111. Inaczej podaje Bartosik - pisze, że był to Junkers (Damski uszczegółowia - Ju-87), który próbował się wyprowadzić z lotu nurkowego. Jeżeli rzeczywiście by tak było to nie mógł być to He.111 (atakowały one konwój torpedami). Samoloty torpedowe nie nurkują w czasie ataku.
Wątpię by w ogóle mógł to być Ju-87. Stukasy miały dość nikczemny zasięg i o ile mnie pamięć nie myli (nie mam źródeł po ręką), w ogóle nie były używane na walki z konwojami arktycznymi. Używane były na froncie fińskim i okresowo do ataków na Murmańsk, ale czy mógł wejść pod lufy Garlanda, raczej mało prawdopodobne. Trudno byłoby pomylić He 111 z Ju 87 - pierwszy jest dwu, a drugi jednosilnikowy. Co innego Ju 88 - ten brał udział w atakach na konwoje murmańskie i podobnie jak He 111 był dwusilnikowy.
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

crolick pisze:Ktoś może zajrzeć do Mielczarka i posprawdzać te samoloty?!
Ja nie mam tej kniżki w domciu (została u Papcia)
Chodzi Ci chyba o książkę Szczerkowskiego?
Nie mam tam nic o zestrzeleniu samolotu w lipcu 1942 roku, ten z Portsmouth to He 111, a kawałek tego z 10 VI 1940 można znaleźć dziś w mesie "Błyskawicy".
JB
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Adam pisze:Wątpię by w ogóle mógł to być Ju-87. Stukasy miały dość nikczemny zasięg i o ile mnie pamięć nie myli (nie mam źródeł po ręką), w ogóle nie były używane na walki z konwojami arktycznymi. Używane były na froncie fińskim i okresowo do ataków na Murmańsk, ale czy mógł wejść pod lufy Garlanda, raczej mało prawdopodobne. Trudno byłoby pomylić He 111 z Ju 87 - pierwszy jest dwu, a drugi jednosilnikowy. Co innego Ju 88 - ten brał udział w atakach na konwoje murmańskie i podobnie jak He 111 był dwusilnikowy.
Rzeczywiście. Adam masz rację. Ju-87 miał zasięg około 800 km. To za mało aby zaatakować PQ-16, więc Damski się myli. Co więcej, Woodman w "Konwojach arktycznych 1941-1945" podaje, że 25 V konwój atakowały He.111 i Ju.88. Ju.87 weszły do akcji dopiero 30 maja.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

Jacek Bernacki pisze:Z Pertka ("Wielkie dni małej floty") kojarzy mi się akcja między 14 a 17 IX 39 roku (nie pamiętam kiedy, a Pertka nie mam przy sobie) - wtedy ptaszki zestrzeliły Ju-87.
O ile pamiętam ten zanurkował, zdążyli puścić krótką serię z Maxima, który zaraz się zaciął i Sztukas spadł do wody (prawdopodobnie nie zdążył wyjść z nurkowania).
karol pisze:No i jeszcze jest wpis DO kpt. T.Borysiewicza o strąceniu Ju87 nad Zatoką Pucką 8 września przez jego ORP Jaskółka. Wykonał on nalot z wykorzystaniem techniki nurkowania jedną bombą, co minowiec skwitował seriami cekaemów i następnie zacięły się one (zemściło się demontowanie do osadzenia na lądowych stanowiskach obrony), ale bombowiec nie wyszedł już z lotu nurkowego i wybił dziurę w dnie Zatoki Puckiej (głębokość 10 metrów). Dowodem strącenia były lotnicze kamizelka ratunkowa i rękawica. Ja wiem Crolick, że negujesz te zdarzenie, ale według kmdr ppor. Boczkowskiego odbyło się ono na oczach jego i wachty Czajki oraz współdziałającej z Jaskółką Rybitwy. Dodatkowo do samolotów uszkodzonych (ponoć niemiecki wodnopłat był tego dnia zaginiony) można uznać ten atakujący ORP Czajka 2 września, gdy dywizjon minowy na rozkaz dowódcy floty kadm. Unruga płynął do bazy Jastarnia (samolot strzelał z karabinów i zabił st. mar. Heretę ster-sygnalistę minowca oraz ranił trzy inne osoby).
po zniszczeniu dywizjonu w Jastarni raczej na zestrzelenia bym nie liczył Jacku, jeśli Pertek to napisał, co podajesz Ty, to walnął potężny błąd.
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Slaw pisze:?/18 VIII 42 ŚLĄZAK (Dieppe) Do.217
?/18 VIII 42 ŚLĄZAK (Dieppe) Do.217
?/18 VIII 42 ŚLĄZAK (Dieppe) Ju.88
?/18 VIII 42 ŚLĄZAK (Dieppe) Bf.109

Slązak 18.08 godz. 2115 odkotwiczył , 19.08 godz.0144 wchodzi do kanału A , zaimuje pozycje wyjsciowe . 19.08 po godz. 0752 atak bombowcow Do-217 ( zestrzelenia) ,godz.1220 ostrzał plot "zmuszenie" do lądownaia na wodzie F.W -190(???, może to Bf109 z raportu Świrskiego ) ,około 13 w czasie podchodzenia do HMS "Calpe ' następne zestrzelenie ( brak danych)
Piaskowski "Kroniki.." t.3 str. 53

?/7-12 IX 43 PIORUN (Salerno) ?
08.09 - Piorun + bryt ktt

Slaw
Slązak - Operacja "Jubilee'
Piorun -Opecja "Avalanche"
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Cokolwiek więcej w kwestiach zestrzeleń Flotylli Rzecznej?!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Dokumenty obrony Modlina odnotowuj fakt, e mat Czesaw Sosnowski, celowniczy kutra, zestrzeli 21 wrzenia dwa niemieckie bombowce, a 24 wrzenia myliwiec.
Jest to cytat z artykułu "Kosmiczna broń II RP" - http://www.wprost.pl/ar/117500/Kosmiczn ... 17500&pg=1

2 bombowce i 1 myśliwiec - teraz trzeba odnaleźć konkretne typy samolotów.
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Slaw pisze:23.00/13 VI 42 KRAKOWIAK (~Trevosa Head/La Manche) Ju.88
23.00/13 VI 42 KRAKOWIAK (~Trevosa Head/La Manche) Ju.88

2317 -otwarcie ognia do Ju.88 , stracenie prawdopodobnie zaliczone na
pół z brytyjskim okrętem osłony konwoju ( brak nazwy) .
Co do drugiego samolotu , nie stwierdzono strącenia (ciemności) szłyszano tylko uderzenie czegoś o taflę wody , możliwe że to były bomby.
Slaw Trevose Head nie leży nad Kanałem La Manche, tylko nad Morzem Celtyckim.

Obrazek


Krakowiak zestrzelił te Junkersy w obronie konwoju WP.171. Konwój opuścił Milford Haven 13 czerwca, a dotarł do Portsmouth 15 czerwca.
ODPOWIEDZ