Niszczyciel min - Kormoran II

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

Też dziś odwiedziłem :)
Obrazek
Piotr S.
Posty: 2314
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Piotr S. »

szafran pisze:Też dziś odwiedziłem :)
Obrazek
Martwi mnie trochę ten widok a to z tego powodu ,że pomału dwa programy okrętowe holownik i niszczyciela min dobiegają do końca a nowych programów nie ma .Wygląda na to ,że w przyszłym roku już nie będą budowane nowe okręty dla MW RP ciekawe czy decydenci są świadomi
,że lada moment powstanie luka w dostawach nowych okrętów na którą decydenci nie mają pomysłu .
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

lada moment powstanie luka w dostawach nowych okrętów
Też mi coś! MW powróci więc do normalnego stanu. To ostatnie 2-3 lata są anomalią...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

https://www.defence24.pl/polski-system- ... ny-analiza
Bardzo ciekawy artykuł o rozwoju systemu artyleryjskiego 35 mm z taką m.in. grafiką
Obrazek
Doświadczenia uzyskane w toku prac i prób posłużyły do opracowania nowej wersji systemu oznaczonej OSU-35K, dostosowanej do posadowienia na dwóch budowanych obecnie niszczycielach min: projektu 258 (Kormoran II) ORP Albatros i ORP Mewa. Prace dotyczące zabudowy systemu na pierwszym z okrętów zostały rozpoczęte i potrwają około 2 lat. Trwają również przygotowania w zakresie zabudowy na ORP Mewa. Wieża OSU-35K jest znacznie lżejsza, cechuje się również zdecydowanie większą ergonomią. Zmodyfikowano i unowocześniono także głowicę optoelektroniczną i system kierowania ogniem wraz ze stanowiskiem operatora.
Były już przecieki, że Albatros dostanie OSU-35K już "na dzień dobry", więc się zastanawiam, jak rozumieć te w/w 2 lata :roll: Okręt zostanie wyposażony w system, który będzie jeszcze w trakcie prób i udoskonalania? Czy w związku z tym będzie można taki okręt przyjąć do służby? W sumie to samo będzie dotyczyło Mewy...

Druga kwestia, to "po jakiego grzyba" było wymyślać dla zastąpienia kilku armat S-60 ekwiwalent w postaci przyczepki z A/AG-35, skoro "zaraz" będzie OSU-35K, który można zainstalować na czymkolwiek, choćby na Jelczu, których w MW już też trochę jest i mieć nowy system, jednolity dla całej formacji, do tego wymienny między okrętami, Jelczami, a nawet fundamentem na falochronie gazoportu, jakby ktoś miał taką fantazję
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

Znając polski przemysł to będzie minimum dwa lata. Na Albatrosa zrobi się jakąś replikę przykrytą siatką maskującą (BO SUPER TAJNE I ROSJA CHCE SKOPIOWAĆ) i wprowadzi do służby.
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Wojciech Łabuć »

Dla mnie nieciekawie wygląda system zasilania amunicją w OSU-258. Mam nadzieję, że to nie jest docelowa wersja tylko uproszczona wizja artystyczna.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

W niemieckich jest podobnie.
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Wojciech Łabuć »

Z tego co kojarzę na niemieckich Millenium układ zasilania amunicją jest osłonięty.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

Dzisiejsze wyjście Kormorana do Szczecina.
http://odwaszegofotokorespondenta.blogs ... -2020.html
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: AdrianM »

Chodzi o natowskie wyjście na Morze Północne?
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Orlik »

Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

AdrianM pisze:Chodzi o natowskie wyjście na Morze Północne?
Toć był w 2018 roku.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: karol »

Jak Kormoran stał w Gdyni, to go odwiedziłem (chyba rok temu) i przyznam, że byłem mocno zaskoczony wielkością okrętu. Na fotografiach wydaje się jednak mniejszy.
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: AdrianM »

Podpisano aneks na dwójki

https://zbiam.pl/kormorany-drozsze-i-pozniej/
Zgodnie z udzie­loną infor­ma­cją, aneks do umowy został pod­pi­sany w sierp­niu bie­żą­cego roku i ma war­tość 115 mln zło­tych brutto. Dotyczy zaim­ple­men­to­wa­nia zale­ceń wyni­ka­ją­cych z badań kwa­li­fi­ka­cyj­nych i eks­plo­ata­cyjno-woj­sko­wych pro­to­ty­po­wego ORP Kormoran – korekty obej­mują zmiany sys­temu obser­wa­cji tech­nicz­nej, roz­bu­dowę okrę­to­wego zauto­ma­ty­zo­wa­nego sys­temu wspo­ma­ga­nia dowo­dze­nia o nowe ele­menty oraz zin­te­gro­wa­nie z nowym sys­te­mem: sona­rem holo­wa­nym Kraken Katfish 180 wraz z sys­te­mem sta­wia­nia i wybie­ra­nia pojazdu. Dodatkowo zmiany obej­mują mody­fi­ka­cję pod­sys­temu arty­le­ryj­skiego poprzez pozy­ska­nie i insta­la­cję nowego okrę­to­wego sys­temu uzbro­je­nia.
Wygląda na to, że doświadczenia i zmiany zebrane przy badaniach kwalifikacyjnych jedynki zostały uwzględnione. Słuszne podejście nawet jeśli teraz wyjdzie dłużej i drożej :brawo:

Co tam się nie działo z tymi Kormoranami :gazeta: niesłychane te plotki były :czytaj:
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

To może być fatalna wiadomość dla RSB bo może oznaczać opóźnienie w płatnościach ze strony MON. A jak wiemy nie jest dobrze i każdy grosz się liczy.

Niedługo dostaniecie sporo nowych fotek Albatrosa i Mewy, które od robiłem od lipca do października.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

Mała zapowiedź tego co jutro wrzucę na bloga
Obrazek
ODPOWIEDZ