Niszczyciel min - Kormoran II

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: AdrianM »

Ano pisałem, że nie potrzebujemy floty K+W, bo nie jestem przekonany do żadnej z istniejących koncepcji bez uprzedniego zapewnienia tych różnorakich zdolności rozpoznania i wsparcia MW. A patrząc na postępy jestem coraz mniej przekonany o słuszności obranej przez nas drogi. Wdzięczny ci jestem za wyjaśnienia zawsze jakieś zalety mogły uciec mojej uwadze. Nie chodzi mi też o łapu-capu, ale o to jakie zmiany mogą skutkować poprawą sytuacji w perspektywie dłuższej niż 10lat, bo chyba tyle nam potrzeba na przeprowadzenie dowolnego większego programu. Stworzyła, że się jakaś dziwna retoryka, że za dzień, dwa Polska będzie bezbronna na morzu, a w mojej opinii już od dawna to jest faktem. Utrzymanie starych "zdolności" jest obecnie dla mnie kiepskim argumentem za. Zastanawiam się jakie kroki w międzyczasie mogą zmienić obraz floty, a mieć jak najmniejszy wpływ na jej transformacje w coś nowocześniejszego niż same zdolności MCM, bo chyba na tym polu wielu naszych sojuszników może nas chyba też wspomóc? Sugeruje, że może niekoniecznie potrzebujemy ilości do pełnej samowystarczalności i 24szt. tak potrzebnych Kormoranów ;) oraz 12 holowników (bo na tym polu chyba też chcemy być w pełni niezależności strategicznej).
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Orlik »

AdrianM pisze:Stworzyła, że się jakaś dziwna retoryka, że za dzień, dwa Polska będzie bezbronna na morzu, a w mojej opinii już od dawna to jest faktem.
Przejrzyj to forum o kilka lat wstecz, a przeczytasz wiele opinii, że od dawna jest to faktem. Natomiast to, że politycznie i tak po ludzku trudno jest być tym ostatnim, który "zgasi światło", chyba trudno się dziwić.
AdrianM pisze:Utrzymanie starych "zdolności" jest obecnie dla mnie kiepskim argumentem za.
Zgoda, w takim razie wymyślmy te "nowe", ale niech będą lepsze od "starych".

Wracając do liczby Kormoranów i ogólnie zdolności przeciwminowych - jak widać tego nie da się określić w oderwaniu od ogólnych celów i zdolności całej MW. To jest system naczyń połączonych i czasem brak jednego elementu może zdecydować o "sensowności" nawet najnowocześniejszego uzbrojenia. Może u Bartosiaka i Szatkowskiego to nie wybrzmiało, ale siły morskie, jak każdy rodzaj wojska, wymagają sprawnej logistyki oraz efektywnego systemu dowodzenia i łączności, które też kosztują i wymagają wiele wysiłku. W tym kontekście DWA Kormorany (czyli 6 sztuk na stanie) oraz minimum DWA autonomiczne systemy przeciwminowe (czyli minimum 3 zestawy na stanie) w pełnej gotowości operacyjnej może by starczyły i zapewniły niezależność od sojuszniczego wsparcia na ograniczonym obszarze, ale to wciąż wymagałoby dobrej analizy.
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: AdrianM »

Musimy pamiętać, że te kalkulacje dostępności czasów pokoju, a wojny znacząco się różnią. To co w remontach wiadomo nie wejdzie szybko do linii albo może i w ogóle. 6 sztuk Kormoranów to zapewne będzie więcej niż tylko 2 szt. dostępne w razie W. Kijanka chyba dalej w planach więc można powiedzieć, że te 6 Kormoranów i trochę USV to będzie rzeczywiście jakiś plan optimum na kolejne 15 lat. Może warto będzie powrócić w którymś momencie do koncepcji programu Czapla jeśli się sprawdzi w innych krajach lub uda się wyciągnąć właściwe wnioski czym może być taki OPV i zredefiniować ZTT. Właściwie taka Czapla to u nas mógłby być taki okręt dowodzenia oraz zaplecze logistyczne dla zespołów nurków czy dla bezzałogowców. Zespół MCM w takim układzie to mógłby być docelowo skład Czapla, 2 Kormorany i 2 USV lub coś w ten deseń. Jakby nie przesadzać z wymaganiami dla Czapli to nie musi być wcale drogi pomysł, a mógłby np. zwiększać efektywność działania Kromoranów i całego zespołu. Sprawa z pewnością do przemyślenia.
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Orlik »

Okręt dowodzenia i wsparcia sił przeciwminowych jest - ORP Czernicki, wystarczy i jeszcze długo posłuży.
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: AdrianM »

Więc dlatego to nie problem na dziś :) i można spokojnie poczekać z pomysłem na Czaple. Jeśli chodzi o priorytety to widziałbym tą Kijanke i następnie kolejne Kormorany III
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

http://odwaszegofotokorespondenta.blogs ... lding.html

Tymczasem postępy w budowie Albatrosa.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

Remontowa wyturlała z hali przyszły ORP Mewa
Obrazek
https://www.facebook.com/RemontowaShipb ... _tn__=kC-R
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Piotr S.
Posty: 2300
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Piotr S. »

Aż się prosi o następny czwarty okręt tego typu hala stoi pusta logicznym posunięciem było by rozpoczęcie budowy jak najszybciej następnej jednostki aby wspomóc gospodarkę . Kilka lat temu przedstawiono projekt okrętu magneto na bazie kormorana czyli jest jakaś opcja w razie czego gdyby ORP Mewa była ostania , jakieś decyzje powinny być podjęte i to jak najszybciej bo szkoda potencjału .
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4950
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Marmik »

Dla kogo logiczne dla tego logiczne. Oczywiście można od razu zamówić 24 Kormorany (jak to chciał pewien doktor) i wtedy wspomożemy gospodarkę na zabój. Tyle tylko, że prócz niszczycieli min za 600-700 milionów złotych sztuka to jednak wydaje się, że potrzebujemy innych okrętów. No chyba, że nadal stawiamy sobie za punkt humoru mieć najwięcej okrętów przeciwminowych na kilometr linii brzegowej lub na milę morską kwadratową obszarów morskich.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

Niech się modlą o to żeby przyszła ORP Mewa była w pełni wyposażona tak jak 601 i 602. W MON będą ostre cięcia i kto wie co się stanie z 603.

Sama RSB już chyba ma dość współpracy z MW RP. No chyba, że nie będzie innego wyjścia jak zabraknie zamówień.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: AdrianM »

Marmik pisze:No chyba, że nadal stawiamy sobie za punkt humoru mieć najwięcej okrętów przeciwminowych na kilometr linii brzegowej lub na milę morską kwadratową obszarów morskich.
Można ambicjonalnie i można inaczej. Nie jestem przekonany czy 3 Kormorany to optymalna licza i nie mam przekonania co do tego kiedy ją zwiększać. Czysto technicznie ruszanie z budową kolejnych NiMów nie ma specjalnie uzasadnienia, bo jeśli miano takie decyzje podejmować to raczej z 2 lata temu. Istotnie jest potrzeba zabezpieczenia finansowania innych programów okrętowych, ale niezbyt jestem przekonany czy ktokolwiek chce :(
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: szafran »

Musi być więcej Kormoranów. Bo gdzie indziej wcisnąć Super Działko Jakiego Świat Nie Widział? No i przecież Bułgaria chętnie kupi Kormorany ;)
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

Nie wiem, czy widzieliście projekt koncepcyjny niszczyciela min jako rozwinięcie Kormoranów https://rmdc.rh.pl/pl/portfolio/3823-niszczyciel-min
Zabawna jest ta ruska armata 76 mm... choć... :roll: Czy to mogło powstać dla jakiegoś konkretnego odbiorcy, u którego takie armaty są jeszcze użytkowane?
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Grzechu »

Indie coś tam mają w dalszych lub bliższych planach, z tym że bardziej naciskają na to potencjalni dostawcy niż sama IN - to info z majowej "nowej Techniki Wojskowej".
Republika marzeń...
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

https://wobiektywieshipspottera.blogspo ... l?spref=fb
Przyszły Albatros, czyli znajdź 200 różnic :wink:
Obrazek
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Niszczyciel min - Kormoran II

Post autor: Waldek K »

„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
ODPOWIEDZ