Okręty Rzeczypospolitej XVI-XVIII w.

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

maxgall
Posty: 148
Rejestracja: 2008-10-28, 08:01
Lokalizacja: Silesia

Re: Okręty Rzeczypospolitej XVI-XVIII w.

Post autor: maxgall »

Witam,
Czy posiada może ktoś wiedzę, z jakiego źródła pochodzą informacje o tonażu (a właściwie łasztażu) i uzbrojeniu okrętu Władysława IV Święty Piotr (St. Peter)?
Mnie udało się znaleźć tylko tonaż i uzbrojenie pozostałych okrętów (w rachunkach Hewla jest tylko cena Świętego Piotra), zaś w temacie:
Flota Władysława IV (1635-1643) http://fow.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=5474
mamy komplet informacji (włącznie z długością okrętów i załogami, co jak podejrzewam jest przepisane z wykazów podobnych okrętów szwedzkich z tego okresu).
Niestety temat Flota Władysława IV jest zamknięty, więc pytanie wrzuciłem tutaj.

pozdr
Krzysztof Gerlach
Posty: 4452
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Okręty Rzeczypospolitej XVI-XVIII w.

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Pełną listę okrętów Władysława IV, razem z wielkością i uzbrojeniem wszystkich, w tym Św. Piotra (alias Fortuny]) podali m.in.:
1) Władysław Czapliński w „Polska a Bałtyk w latach 1632-1648. Dzieje floty i polityki morskiej” (str.44-45), Wrocław 1952, z powołaniem się na własne wydanie i redakcję źródeł pt. „Akta do dziejów Polski na morzu”, tom VII: 1632-1648, cz.1, str.163-165, 190) Gdańsk 1951 [informacja z drugiej ręki, nie zaglądałem tam]
2) Kazimierz Lepszy „Dzieje floty polskiej” (str.260) Instytut Bałtycki 1947, z odwołaniem do źródła w postaci „Riksarkivet (Sztokholm), Polska Arkivet, Rakenskapar”.
Pozdrawiam, Krzysztof Gerlach
maxgall
Posty: 148
Rejestracja: 2008-10-28, 08:01
Lokalizacja: Silesia

Re: Okręty Rzeczypospolitej XVI-XVIII w.

Post autor: maxgall »

Czapliński i Lepszy odwołują się właśnie do rachunków Hewla.
Jednak tutaj chodzi o dwa różne okręty. Jeden Św. Piotr został zakupiony w Danii przez Mikołaja Kocha (Nicolas Kock) za 8 tys. Rt. (24 tys. zł.), zaś drugi Św. Piotr (alias Fortuna) został przekazany/zakupiony u Hewla za 6 tys. Rt. (18 tys. zł.). Co do tego drugiego wiemy że miał 80 łasztów i był uzbrojony w 12 dział. Podobnych informacji dotyczących pierwszego z nich nie udało mi się odnaleźć.

pozdr
przem0l
Posty: 9
Rejestracja: 2012-04-21, 16:12

Re: Okręty Rzeczypospolitej XVI-XVIII w.

Post autor: przem0l »

Odświeżam stary temat, ponieważ szukam literatury.
Czy książka Edmunda Kosiarza "Wojny na Bałtyku X-XIX wiek" jest dobrą publikacją do czytania o dawnej polskiej flocie?
maxgall
Posty: 148
Rejestracja: 2008-10-28, 08:01
Lokalizacja: Silesia

Re: Okręty Rzeczypospolitej XVI-XVIII w.

Post autor: maxgall »

Tyle czasu i nikt Ci nie odpowiedział? Granda ;)

Z publikacji przekrojowych to chyba warto zacząć od:
Tadeusz Górski: "Dzieje Polskiej floty. Od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta II Mocnego".
Książka trochę chaotyczna, ale jest tam sporo informacji.

Jeśli zaciekawią Cię konkretne tematy/okresy to daj znać, a może ktoś pomoże...

pozdr
ODPOWIEDZ