ORP Grom

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: ORP Grom

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Tedi, zdaje się, że model robisz wg jakichś starych planów. Nie wiem, czy to jest dla Ciebie istotne, żeby był jak najwierniejszy oryginałowi,ale sądząc po włożonej pracy, to chyba tak. Przejrzyj rysunki i zdjęcia jakie są dostępne na rynku . Np Opracowanie Marka Twardowskiego EOW 24, 25. Znajdziesz tam m innymi plany, wprawdzie nie kompletne, ale merytorycznie bardzo dobre.Wykorzystaj w dużej mierze plany Huragana, taż tam zamieszczone.. Zapowiada się piękny model, więc szkoda go zmarnować. Wiem, że łatwo krytykować, ale też wiem co znaczy niezadowolenie z roboty, którą można było wykonać lepiej. Przemyśl to, bo w tej skali, wszelkie niedociągnięcia merytoryczne będą bardzo widoczne.
Życzę satysfakcji z wykonanego dzieła.
tedi
Posty: 24
Rejestracja: 2006-02-17, 21:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: ORP Grom

Post autor: tedi »

tak wygląda roboczy rysunek modelu
tak wygląda roboczy rysunek modelu
0.JPG (140.73 KiB) Przejrzano 12607 razy
Witam i dzięki za uwagi. Stare plany odłożyłem do kosza, a podpierając się monografiami i wszystkim co dostępne, sam opracowuję dokumentację. Może to brzmi dziwnie, ale nie jest mi obcy rysunek techniczny i budownictwo okrętowe. Szkoda tylko że nie mam doświadczenia w programach graficznych, wszystko robię na piechotkę. Sory też za jakość fotki, jakoś tak wyszło nie najlepiej. Oprócz tego każdy praktycznie element wyposażenia mam rozrysowany osobno i na tych rysunkach nanosiłem wszelkie poprawki, gdy tylko coś nowego udało się ustalić lub znaleźć. Samą dokumentacją zajmuję się już chyba szósty rok albo dłużej, a model powstaje równolegle z nią. Dlatego też między innymi, narazie nic przy nim nie maluję, żeby była możliwość wprowadzenia poprawek.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: ORP Grom

Post autor: Iron Duke »

Budując model Groma podpierałem się EOW i wojennymi zdjęciami z Live. No i fotkami zrobionymi na Błyskawicy.
8)
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: ORP Grom

Post autor: Krolik »

tedi pisze:Jak najbardziej, jak tylko będzie co pokazać to dam Ci znać, ewentualnie umieszczę na forum fotki. A tak gwoli ścisłości, to relacja z budowy modelu jest zamieszczona tu: http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic. ... 21&t=45454.
Pozdrawiam.
Nie moge sie doczekac konca prac nad Twoim modelem...... Ajjjj Cos mnie korci sie spotkac z toba po skonczonych pracach. :-) :) Mam marzenie ze ten model bedzie wyposazeniem Przydomowego jeziora w Barrington IL. :-)
:wink: :wink: :wink:
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re:

Post autor: ramm »

Slaw pisze:Ct"
Podejrzewam że mechanik w najciemniejszym kombinezonie to porucznik Aleksy Krąkowski, który zginął pod Narwikiem. "

Chyba raczej to nie jest on.
Dla porównania zdjęcie jakie zostało wykonane pomiędzy rokiem 1936 a 38 w czasie jego służby w Dyonie Minowców.
Obrazek
Slaw
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP Grom

Post autor: m_k »

tedi pisze:
0.JPG
Witam i dzięki za uwagi. Stare plany odłożyłem do kosza, a podpierając się monografiami i wszystkim co dostępne, sam opracowuję dokumentację. Może to brzmi dziwnie, ale nie jest mi obcy rysunek techniczny i budownictwo okrętowe. Szkoda tylko że nie mam doświadczenia w programach graficznych, wszystko robię na piechotkę. Sory też za jakość fotki, jakoś tak wyszło nie najlepiej. Oprócz tego każdy praktycznie element wyposażenia mam rozrysowany osobno i na tych rysunkach nanosiłem wszelkie poprawki, gdy tylko coś nowego udało się ustalić lub znaleźć. Samą dokumentacją zajmuję się już chyba szósty rok albo dłużej, a model powstaje równolegle z nią. Dlatego też między innymi, narazie nic przy nim nie maluję, żeby była możliwość wprowadzenia poprawek.
Pozdrawiam
A dokładnie na jaką datę ma być to model? Na 1937? 1938? 1939? Jak mniemam chodzi o Groma a nie o Błyskawicę, prawda?
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
tedi
Posty: 24
Rejestracja: 2006-02-17, 21:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: ORP Grom

Post autor: tedi »

Witam, jak w tytule będzie to model Groma na rok wejścia do służby, czyli 1937. Chwilowo cisza w mojej stoczni, ale niedługo ruszam dalej.
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: ORP Grom

Post autor: Iron Duke »

A jaki miały kolor wykładziny przeciwpoślizgowe wokół dział 120 mm w 1937 roku i czy były na stałe czy tez były rozkładane w razie potrzeby?

8)
tedi
Posty: 24
Rejestracja: 2006-02-17, 21:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: ORP Grom

Post autor: tedi »

Z tego co znalazłem to na początku były to maty kokosowe tak jak na Wichrze i Burzy, tylko inaczej mocowane. Nie znalazłem nic , kiedy założono arkusze gumowe. Zresztą o gumach pisze się też w założeniach technicznych odnośnie kolejnych gromów.
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: ORP Grom

Post autor: Iron Duke »

Dzięki. Robię Groma wg stanu na czerwiec-sierpień 1937 jeszcze z G na burcie i mam nadzieję go w końcu skończyć w tym roku. Czyli maty muszę domalować.

8)
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: ORP Grom

Post autor: Krolik »

Tedi , a jak postep prac przy modelu ???? Wrzuc jakies foty .
tedi
Posty: 24
Rejestracja: 2006-02-17, 21:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: ORP Grom

Post autor: tedi »

Całość relacji z budowy modelu można obejrzeć tu : http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic. ... 21&t=45454
Jak wcześniej pisałem chwilowo w stoczni zastój.
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Grom

Post autor: Slaw »

Szukam informacji na temat dzwonu okretowego .
Przypuszczam, ze powinien byc taki sam jak na Błyskawicy ale ... .Czy ktos posiada jakies zdjecie , ewentualnie podpowie gdzie mozna je znalasc.
Slaw
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 250
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: ORP Grom

Post autor: Iron Duke »

G.jpg
G.jpg (40.45 KiB) Przejrzano 9736 razy
8)
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re:

Post autor: ramm »

Baltic pisze:
ramm pisze:Dowódcą okrętu podczas walk o Narvik był kmdr ppor. Aleksander Hulewicz. Na zdjęciu wykonanym po uratowaniu członków załogi niszczyciela stoi wśród oficerów w czarnej ?czapce?.
Obrazek
W czarnej czapce to kmdr. por Stanisław Hryniewiecki. Hulewicza na tym zdjęciu chyba nie ma ( być może jest nim ten stojący po lewej od Hryniewieckiego patrząc z naszej strony). Z innych rozpoznałem - 2 z lewej por. mar. Kazimierz Hess (blondyn), 5 z lewej kmdr.ppor. Konrad Namieśniowski ( ten najmniejszy z wysokim czołem).
W kolorze
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Grom

Post autor: ramm »

Iron Duke pisze:
G.jpg
8)

To zdjęcie Błyskawicy, a nie Groma.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
ODPOWIEDZ