JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Marmik »

Seth pisze:Można i modele okrętów zrobić, o różnej skali i dokładności w zależności od popytu i Klienta, można figurki marynarzy, żołnierzy i oficerów stworzyć.
Pewnie by się przyjęły takie modeliki. Chińskiej tandety z muszelek (żadna nadbałtycka) pełno po straganach, więc być może coś poważniejszego i ładniejszego przyciągnęło by kupujących.
Moim zdaniem żołnierzyki wypaliłyby na pewno i do tego można byłoby pokazać jak w rzeczywistości wyglądali walczący na okrętach żaglowych. Owszem byłoby to sprzeczne z ramieniem na proporcu MW opancerzonym przez kogoś o wątpliwej motywacji, ale za to bardzo kształcące. Co do modeli to jednak mimo wszystko zacząłbym od Batorego w wersji złożonej, ultra prostej, zamkniętej w niewielkim opakowaniu z jednym z elementem przezroczystym na jednym/dwóch bokach tak by można było eksponować bez wyjęcia z pudełka. Nie wiem czy pisałem, że jakiś czas temu będąc w Lizbonie kupiłem bardzo dokładny model tramwaju ze słynnej linii 28 w takim właśnie pudełku za 10 euro. Myślę, że Batorego dałoby się zrobić wyraźnie taniej.

A co do modeli to zaawansowane zaawansowanymi, ale niektórym wystarcza takie:
pocztówka.jpg
pocztówka.jpg (57.34 KiB) Przejrzano 7446 razy
pocztówka2.jpg
pocztówka2.jpg (44.14 KiB) Przejrzano 7446 razy
Jeśli chodzi o suweniry to nie powiem, że sky is the limit, ale pole do działania jest baaaardzo szerokie.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: AdrianM »

Z tą bitwą Oliwską to i faktycznie może i niezły pomysł, ale muszę się zgodzić z Markiem, że jak nasze szkraby zaczną węszyć dlaczego to była ostatnia zwycięska to może im się odechcieć floty na ament :lol: . Kolejny z Wazów to już chyba klasyk dbania o interes morski po naszemu i odkręcaniu dealówwedle wyłącznie nam znanych norm i zasad, a wieńczonych wiekopomną porażką na wszystkich możliwych płaszczyznach po wszeczas.

Z drugiej strony jak patrzę na zainteresowanie flotą w GB to nie jest aż tak kolorowo jakbyśmy chcieli w to wierzyć. Młodsze pokolenia i tam niezbyt rozumieją co znaczyć ma ten militarny twór, który to niby co miałby w obecnych czasach, chronić, bronić, czy też zdobywać? Wojna o Falklandy stała się symbolem raczej schyłku tej floty. Młodym pokoleniom też ciężko będzie wytłumaczyć, że fajnie jest mieć siły morskie, które gdzieś wyślemy by swoją wolę narzucać, a jak nie to wpierdol :bije:

Zresztą sami chyba nie wierzymy, że moglibyśmy za pomocą paru okrętów dbać o nasz interes morski, a w końcu do tego od wieków służyły floty, a ich konkwistadorski charakter nijak się ma do naszych defensywno-parasolkowych ciągotek. Niestety fakty są takie, że jak już coś lepszego będziemy mieć to tylko i wyłącznie po to by zrobić dobrze naszemu największemu sojusznikowi, a robienie dobrze silniejszym kolegom to nie jest coś cobyśmy dziatkom chcieli tłumaczyć... :x :diabel:

Kończąc z dygresjami dobrze byśmy dorosłe Polaki się wpierw sami zastanowili po co to właściwie wielką flotę chcieć. To takie moje życzenie na ten Nowy Rok.

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roczku i miłej zabawy
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: crolick »

Strzałem w 10 z promocją MW są takie pendrive jak te oferowane w najnowszym konkursie MORZA!
Swoją drogą - ktoś wie czy da się kupić te cudeńka?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Marmik »

Adrianie, prawie cały Twój post jest nie na temat. W Nowym Roku życzę wszystkim, by pisali na temat.

Andrzej, jakie pendrive? Jeśli z Kormoranem to mała seria zrobiona na zamówienie CTM. Nie do kupienia.
Pendrive to kolejna sprawa, która poruszałem. Są w Polsce firmy co robią to od ręki.
48365833_1851238581671139_5975696631532617728_n.jpg
48365833_1851238581671139_5975696631532617728_n.jpg (13.51 KiB) Przejrzano 7413 razy
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: crolick »

Marmik pisze:Adrianie, prawie cały Twój post jest nie na temat. W Nowym Roku życzę wszystkim, by pisali na temat.

Andrzej, jakie pendrive? Jeśli z Kormoranem to mała seria zrobiona na zamówienie CTM. Nie do kupienia.
Pendrive to kolejna sprawa, która poruszałem. Są w Polsce firmy co robią to od ręki.
48365833_1851238581671139_5975696631532617728_n.jpg
Tak z KORMORANEM.
Super sprawa - szkoda że są nie do kupienia, a aż prosi się żeby były w MMW wraz ze ŚLĄZAKIEM czy ORKĄ do kupienia!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

Czemu mnie nie dziwi, że fajne gadżety (lub wartościowe książki) nie są do kupienia? To o czym dyskutujemy powinno już być dawno dostępne a zwłaszcza w minionym roku jubilejłuszowym. Nie były bo praktycznie nikomu nie zależało żeby je wprowadzić na rynek i upowszechniać.

Mamy już 2019 rok a problemy te same co w 2010, 2013, 2015 czy 2018. I tylko grupka pasjonatów bez wsparcia państwowych instytucji czy pieniędzy od lobbystów coś próbuje zmienić.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: marek8 »

Ale możebyśmy tak sobie oddzielili dwie istotne rzeczy od siebie a mianowicie nasze indywidualne pasje i poczucie misji od faktycznych potrzeb instytucji?
Słyszał kto, że MW ma jakieś problemy kadrowe lub, że wobec planowanego intensywnego rozwoju może mieć na takowe zapotrzebowanie w dającej się przewidzieć przyszłości? Czy flota musi walczyć o wartoścowych kandydatów lub o jakichkolwiek kandydatów?
Bo jakby to ująć wszystkie floty promowały się o ile miały takowe potrzeby a nasza jakby wygląda tak jakby akurat ich nie miała...
I sorry - super ciekawe, pomysłowe i naprawdę budzące szacunek inicjatywy wielu tu piszących sprawiają wrażenie bycia wobec tych potrzeb zupełnie niezależną formułą działania i zupełnie z nimi nie związanych...
Royal Navy, Bundesmarine i wiele innych szukają pracowników - nie wiem może się mylę ale chyba praca w naszej MW nie jest postrzegana jako cuś atrakcyjnego czy przesadnie prestiżowego? Ot robota jak kazda inna...
Jeżeli zas chodzi o swoiście misjonarskie zwiększenie zainteresowania flota jaką taką - w zupełnym oderwaniu od realiów pracodawca-pracownik to de facto zawsze - z nielicznymi tylko i mocno sezonowymi wyjątkami można tu mówić o jakichś formach wzajemnej współpracy. Dziwi mnie, że kogoś to tak naprawdę dziwi... ;)
To, że kreowanie wizerunku w wykonaniu np. MMW jest jakie jest to zas chyba o wiele szerszy problem dotykający w ogóle naszą kulturę na o wiele wykraczających poza tematykę floty obszarach... Dla bardzo wielu jednak taka formułą jest jednak w zupełności wystarczająca i fakt tego, że jak przed x- dziesięcu laty nie można było nabyć jakiegoś albumu z fotkami naszych okrętów czy bodaj pocztówek tak i dziś w zasadzie wcale nie uległ jakiejś zmianie.
Pytanie jakie chce zadać to to czy takie oddolne kreowanie zainteresowania w sytuacji ewidentnego braku potrzeb ze strony samej instytucji docelowej jest w ogole potrzebne skoro pasja do morza - o czym chyba wszyscy tu wiedzą budzi się w mocno irracjonalny i często przypadkowy sposób...
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

Nie spotkałem się z informacją, że nie ma chętnych na studiowanie na wojskowych kierunkach w AMW. Zatem nie jest tak źle. A w razie czego kandydatami z Zatoki Perskiej obsadzi się akademickie ławy. Pieniądz się zgadza i wszyscy zadowoleni :)
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Marmik »

Z tego co mi wiadomo obecne zainteresowanie studiowaniem na kierunkach wojskowych w AMW to ułamek zainteresowania jakie było 20 lat temu.

Natomiast pytanie Marka jest jak najbardziej zasadne. Problem chyba sprowadza się do tego, że zainteresowani w ogóle nie zdają sobie sprawy, że powinni być zainteresowani. Co więcej, wcale nie chodzi tu o to, żeby zapewnić sobie przetrwanie tylko by w szerszej i długoterminowej perspektywie zapewnić realizację pewnego interesu kraju. Możliwe, że i tego są nieświadomi. Bardzo uogólniam, ale na potrzeby tegoż wątku jest to chyba akceptowalne. Natomiast ci, którzy jakoś oddolnie próbują cokolwiek ruszyć to nie tyle marzyciele, co ludzie którzy nie godzą się z obecną sytuacją, przeczuwając dokąd ona może zaprowadzić. Pewnie stąd te konwulsje, w których uczestniczymy. Zapewne robimy to nie tak jak trzeba, albo nie najlepiej, ale z racji tego, że robimy to we własnym wolnym czasie i za własne pieniądze, które można byłoby przeznaczyć na inne przyjemności, to chyba można wybaczyć pewne potknięcia.

Dzisiejszy szeroki dostęp do mediów sprawia, że robienie dobrej miny do złej gry jest natychmiast obnażane. Wyliczanie, że takie, czy takie okręty, bez jasnych zadań i bez zbudowania zrozumienia, a przynajmniej jakieś "neutralnej przychylności" społeczeństwa prowadzi do jednego. To ostatnie leży chyba jeszcze bardziej niż wszystko pozostałe. Kiedyś luźno rzuciłem propozycję utworzenia swego rodzaju poradni terminologicznej MW na wzór poradni językowej PWN, ale pewien emerytowany admirał skwitował to stwierdzeniem, że w ogóle nie rozumie po co. Jakieś pytania?

BTW Sprawdziłem, że niestety kioskowce to też kopia, tym razem francuskiego Starluxa. Pozostaje wyrzeźbić o podstaw. Chyba to zrobię. Na pierwszy rzut pójdzie bosman w mundurze desantowym z połowy lat 30.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

Ja nie przeczuwam do czego to zmierza tylko dokładnie (albo tak mi się wydaje) wiem - MW RP jako morski komponent Wojsk Lądowych ze zdolnościami MCM, ratownictwa na morzu (okrętowego ma się rozumieć) i transportu. Wszystko przez zmarnowane dekady na edukację i pytania - A po co nam to?

Teraz zastanówmy się czy w 2019 i później uda się zainteresować decydentów i społeczeństwo sprawami MW? Czy jakiekolwiek partie czy politycy mają konkrety a nie zapowiedzi no i czy uda się je zrealizować w szczytowej fazie wojny polsko-polskiej? Nie sądzę bo jest 1234567 pilniejszych tematów i potrzeb niż jakieś tam szare stateczki, pocztóweczki i figureczki.

W mojej edukacyjnej branży tez nie dostrzegano zagrożeń jakie nadchodzą. I cyk część z nas już widzi dokąd zmierzamy i co się dzieje z edukacją. Też polegliśmy ws. promocji i pokazywania, że nauczyciel to nie nierób z 18 godzinami pracy a gimnazja to nie siedlisko patologii. No i widać, że młodych coraz mniej w służbie. Podejrzewam, że marynarze również są podzieleni tak jak nauczyciele podstawówek, gimnazjów i szkół średnich. Byle tylko nas to nie dotknęło. A dotknie wszystkich...

Mniej chętnych to zapewne efekt niżu i większej konkurencji na rynku cywilnym. Ale można to zrekompensować kierunkami cywilnymi i Zatoką Perską i się powinno zgadzać.

PS Jednak bezlicencyjna kopia :(
Awatar użytkownika
Seth
Posty: 144
Rejestracja: 2006-10-14, 22:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Seth »

AdrianM pisze:Z tą bitwą Oliwską to i faktycznie może i niezły pomysł, ale muszę się zgodzić z Markiem, że jak nasze szkraby zaczną węszyć dlaczego to była ostatnia zwycięska to może im się odechcieć floty na ament :lol:
Przy takim podejściu o jakim piszesz, to może lepiej w ogóle o marynarce nie pisać bo przecież wprawdzie jakieś tam sukcesy były, ale przecież wszystko i tak kończyło się porażką - więc co by nie zniechęcać "szkrabów" lepiej nic o marynarce nie pisać, żeby się im nie odechciało.
Albo lepiej całkiem ją zlikwidować i problem z głowy :shock: nikt nie będzie się zniechęcał.

A już poważniej (trochę).
Jeżeli takie działania odniosłyby taki skutek, o jakim piszesz - czyli szkraby zaglądają do książek/podręczników aby poznać bliżej historię floty polskiej, dlaczego/po co chciano ją zbudować, co poszło ok, a co udało się schrzanić .....kurde śmiem twierdzić, że to byłby sukces :lol:

Ale jeżeli chce się uzyskać taki efekt, to muszą się tym zająć fachowcy od PR wsparci przez historyków - czyli musi to być finansowane "odgórnie" a nie prywatna inicjatywa hobbystów :-|

Tylko, tak jak już kilku dyskutantów zauważyło, ani partie (i rządzące i opozycyjne), ani rządy, ani co gorsza chyba rówież MW jako całość przez ostatnie lata(?) nie bardzo wiedziała po co nam flota, chyba że im to podniesie notowania wyborcze.

Więc odpowiedzią na pytanie : "JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW (wśród obywateli RP)?" powinien zajać się rząd/instytucję rządowe i MW.
To powinno działać w tym kierunku, a nie odwrotnie.
Chyba :wink:

Również życzę Wszystkim najlepszego w Nowym Roku
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: AdrianM »

Sukcesem byłoby usunięcie naszych elit i zastapienie ich dziećmi. Może początkowo trzeba byłoby zacisnąć mocno zęby, ale doczekalibyśmy się pewnie nowej jakości nieskalanej pamięcią historycznom :P

Wracając na Polskom ziemie i wode to w mojej wcześniejszej dygresji chodziło mi bardziej o to co mamy promować i dlaczego. Jeśli nasze elity nie są w stanie zdefiniować po co nam MW i jaka ma być jej rola to zasadniczo może lepiej sobie odpuścić to budowanie świadomości morskiej i promocje. Zbytnio przypomina mi to naszą ostatnia walkę o dywersyfikacje dostaw gazu dla Europy po czym dowiedzieliśmy się o planach budowy Nord Stream i OPAL – no bo jakby nie patrzyć to nie o to nam w tej walce chodziło. Ja rozumię, że niektórych jara wizja Polskich okrętów w grupach eskortowych amerykańskich lotniskowców. Ale jeśli rolą naszej MW ma być usługiwanie lub realizacja interesów sojuszników, bo sami nie potrafimy zdefiniowac komu to za morzem należy się łomot oraz jak na tym interes narodowy miałby skorzystać. To wolę by jednak zlikwidować ten niezrozumiały dla naszego narodu twór. Może i prawdą jest, że marynarka powinna być obrazem narodowych ambicji – obawiam się, że my ich po prostu nie mamy.

Niestety w domu jako szkraba mnie uczono, że po to mamy Polskie wojsko by biło się o nasze sprawy i dlatego komuchów należy z kraju przegonić. Wstając z kolan zdaje się mocno upadliśmy na głowę skoro tak mocno wierzymy, że po raz kolejny obietnica braterskiej pomocy stała się na nowo mocną kartą, choć jak zwykle bez pokrycia. Dopóki nasze elity nie zrozumieją lub nie będą potrafiły powiedzieć o co się ma nasza flota bić lub po co być – to sugeruję wstrzymać konie i niech jeździec w końcu ochłonie. Możemy stwierdzić, że sporo interesów z USA jest dla nas zbierznych, ale to chyba coś innego niż tworzenie floty dla tej całej sojuszniczej szopki. Bo jeśli flota na pokaz lub wysługi, to wolałbym prowadzić antypromocje floty i gorąco zachęcałbym do tego wszystkich matki, łysych i dzieci. Jakby ktoś miał jeszcze wątpliwości to tak, jest to głos przeciwko flocie dla floty i promowaniu bez głowy.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Marmik »

Super, przedstawiłeś swoje jasne stanowisko, co jednocześnie oznacza, że w tym wątku, z uwagi na jego tytuł, głosu zabierać nie będziesz.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

Coś się ruszyło na YT. Wysyp nowych filmików
https://www.youtube.com/channel/UC4KXoR ... mDrVPITLXA

Natomiast dziś mija 55 lat od pierwszych pocisków przeciwokrętowych do MW. Kto o tym wspomina?
domek
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-09, 04:44

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: domek »

to ja mam taką propozycje niech każdy z nas przedstawi swoje uzasadnienie do potrzeby posiadania rodzaju sił zbrojnych w postaci marynarki wojennej . temat jest tak oklepany ze w sumie niepowinno być problemu wyrobienia się do końca miesiąca?
Stoje na jasnym stanowisku że wymagać powinniśmy zacząć od Siebie :( i to znacznie więcej :( Nie musicie otwierać z tego powodu prac nad doktoratem ale biorąc pod uwage wiedze posiadaną to prace na poziomie pracy magisterskiej mile widziane

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Marmik »

Nie ten wątek

EOT
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ