JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Peperon »

A zaczęło się od mundurów w gablotach ...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: marek8 »

Drogi Kolego - chyba się nie zrozumieliśmy - pojęcia nie miałem, że jakieś muzeum o tej nazwie powstało lub przepoczwarzyło się i istnieje od 2012 roku. Usiłując je zwiedzić począwszy od 1986 w roku 2006 dałem sobie spokój cały czas słysząc najróżniejsze teorie jak to się buduje i już za rok będzie... Zaliczyłem bodaj 14 podejść - a wystarczyło poczekać jeszcze tylko 6 lat :x Moja ocena dotyczyła stanu w tym okresie i to zarówno co do ekspozycji zewnętrznej jak i enigmatycznych "wystaw" gdzieś tam nie wiadomo gdzie... Abstrahując nieco od tematu - może ten Gawron to wcale nie taki precedens jak się na pozór wydaje? :(
Czy sobie robicie obecnie pogadanki czy potańcówki tematyczne trudno mi ocenić ani tym bardziej nie zamierzam wam ich odbierać :lol: (nie wiem skąd taki pomysł) bo stanu i celu takich strategii nie znam a i do muzeum się już nie wybieram - zniechęciłem się przez dwadzieścia lat czekania i jakoś kreowana przez Kolegę liczba i forma jego obecnych atrakcji szczerze mówiąc mnie nie zachęca. Czytając to czuję się tak jakbym miał się wybrać do muzeum w stylu lat 60-tych może tylko z lekkim liftingiem.
Powiem wprost - wolę pojechać do Szwecji czy do Niemiec a nie zachodzić w głowę jakież to zawiłe motywy mogły skłonić nas do stworzenia czegoś w rodzaju skansenu muzealnego i uzasadnienia tego na co najmniej kilka zadziwiających sposobów.
Po prostu nie zrozumieliśmy się - pisałem o strukturze sprzed jakiegoś czasu i jej "wizerunku" jaki wyniosłem z owych czasów, kiedy raczej nie zawsze można sobie było sprawdzić, że jest nieczynne a o tym, że ekspozycja wewnętrzna (na której zwiedzeniu mi zależało) ponoć nie bardzo warta zachodu dowiedziałem się dosyć późno. Gdy Kolega z niemal dumą napisał, że wkrótce znowu będzie nieczynne... Co ciekawe zapewne będąc młodym człowiekiem pisze Kolega jakoś tak jak by był o wiele, wiele starszy... albo też tradycja tegoż ośrodka ma swoją specyfikę, której nie do końca sens chwytam.
Dlatego też - poznając już nieporozumienie nie odnoszę się do pytań kolegi jako w tej sytuacji bezprzedmiotowych z uwagi na przedawnienie i okres z którym zapewne nikt z żyjących pracowników muzeum nie ma niczego wspólnego ;). Jedyne co podtrzymam to zgłoszony postulat finansowania w oparciu o wyniki frekwencyjne bo tylko to może zmusić instytucje tego rodzaju do aktywności adekwatnej do potrzeb "klienta". Naprawdę dobrze by to wam zrobiło...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Marek T »

Peperon pisze:...NMM (CMM) ma program zwiedzania dla młodzieży do 15-stego roku życia za 1 PLN...
Niestety, już nie ma.
To był program ministerialny, a ministerstwo w 2017 r. wycofało się z niego.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Marmik »

Lata temu zwiedziłem Vasa Museet. Nie chciałem do tego wracać, ale chyba trzeba. Owszem, eksponat centralny fajny, ale i tak się nie dało dotknąć ;) To co zrobiło wrażenie to cała otoczka. Stamtąd po prostu nie chciało się wychodzić.
VASA.JPG
VASA.JPG (188.68 KiB) Przejrzano 10214 razy
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Bormac
Posty: 32
Rejestracja: 2006-04-24, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Bormac »

p11c pisze:Dobrze że jest cokolwiek.
28 listopada mamy kolejna okrągła rocznice Bitwy pod Oliwą, jakoś nic nie słyszałem aby było
Coś jednak się działo. ;)

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Ob ... 18776.html
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: thomson »

marek8 pisze:Drogi Kolego - chyba się nie zrozumieliśmy - pojęcia nie miałem, że jakieś muzeum o tej nazwie powstało lub przepoczwarzyło się i istnieje od 2012 roku. Usiłując je zwiedzić począwszy od 1986 w roku 2006 dałem sobie spokój cały czas słysząc najróżniejsze teorie jak to się buduje i już za rok będzie... Zaliczyłem bodaj 14 podejść - a wystarczyło poczekać jeszcze tylko 6 lat :x Moja ocena dotyczyła stanu w tym okresie i to zarówno co do ekspozycji zewnętrznej jak i enigmatycznych "wystaw" gdzieś tam nie wiadomo gdzie... Abstrahując nieco od tematu - może ten Gawron to wcale nie taki precedens jak się na pozór wydaje? :(
Czy sobie robicie obecnie pogadanki czy potańcówki tematyczne trudno mi ocenić ani tym bardziej nie zamierzam wam ich odbierać :lol: (nie wiem skąd taki pomysł) bo stanu i celu takich strategii nie znam a i do muzeum się już nie wybieram - zniechęciłem się przez dwadzieścia lat czekania i jakoś kreowana przez Kolegę liczba i forma jego obecnych atrakcji szczerze mówiąc mnie nie zachęca. Czytając to czuję się tak jakbym miał się wybrać do muzeum w stylu lat 60-tych może tylko z lekkim liftingiem.
Powiem wprost - wolę pojechać do Szwecji czy do Niemiec a nie zachodzić w głowę jakież to zawiłe motywy mogły skłonić nas do stworzenia czegoś w rodzaju skansenu muzealnego i uzasadnienia tego na co najmniej kilka zadziwiających sposobów.
Po prostu nie zrozumieliśmy się - pisałem o strukturze sprzed jakiegoś czasu i jej "wizerunku" jaki wyniosłem z owych czasów, kiedy raczej nie zawsze można sobie było sprawdzić, że jest nieczynne a o tym, że ekspozycja wewnętrzna (na której zwiedzeniu mi zależało) ponoć nie bardzo warta zachodu dowiedziałem się dosyć późno. Gdy Kolega z niemal dumą napisał, że wkrótce znowu będzie nieczynne... Co ciekawe zapewne będąc młodym człowiekiem pisze Kolega jakoś tak jak by był o wiele, wiele starszy... albo też tradycja tegoż ośrodka ma swoją specyfikę, której nie do końca sens chwytam.
Dlatego też - poznając już nieporozumienie nie odnoszę się do pytań kolegi jako w tej sytuacji bezprzedmiotowych z uwagi na przedawnienie i okres z którym zapewne nikt z żyjących pracowników muzeum nie ma niczego wspólnego ;). Jedyne co podtrzymam to zgłoszony postulat finansowania w oparciu o wyniki frekwencyjne bo tylko to może zmusić instytucje tego rodzaju do aktywności adekwatnej do potrzeb "klienta". Naprawdę dobrze by to wam zrobiło...
Od kilku postów próbuję z Tobą rozmawiać merytorycznie. Stąd m.in. próby wyjaśnienia co miałeś na myśli pisząc w kontekście l 80, 90 że nie mogłeś zwiedzić ekspozycji w budynku, bo był tam ustawiczny remont. Budynku, którego wówczas po prostu nie było. Nic nie pisałem o powstaniu w 2012 jakiegoś nowego MMW. Napisałem że w końcu otrzymało ono budynek wystawienniczy z prawdziwego zdarzenia. A utworzone zostało w czerwcu 1953 roku. Sprzeciwiasz się jakimś "pogadankom"(cokolwiek miałoby to znaczyć) a w kolejnym poście mówisz że wcale nie i dziwisz się skąd taki pomysł. Zarzucasz,jak rozumiem pracownikom MMW "pracę" i wysokie mniemanie o sobie uniemożliwiające funkcjonowanie takie jakbyś chciał. Domagasz się porządnej ekspozycji a krytykujesz MMW za to że taką właśnie tworzy. Piszesz że "prawie z dumą" informuję o zamknięciu muzeum do zwiedzania....To nieprawda. Budynek MMW musiał zostać, jak już wyjaśniałem z racji potężnych prac w jego wnętrzu, budowy zupełnie nowej wystawy na poziomie odpowiednim do oczekiwań zwiedzających, zamknięty zaś muzealia usunięte do magazynów. Z dala od pyłu. Będę nie "prawie" ale rzeczywiście dumny i szczęśliwy gdy budowa nowej wystawy, takiej na ok. 15 - 20 lat się zakończy i zyska ona uznanie zwiedzających. Schodzisz na poziom zupełnej ogólności, niestety także insynuacji. Mam dosyć takiej dyskusji, która do niczego nie prowadzi. A, i proszę byś nie tytuował mnie "Kolegą". Nie dopatruję się tu jakiejś złej woli. Po prostu mi to nie odpowiada. I , jeszcze na koniec-napisałeś o powiązaniu finansów z frekwencją. To w sumie dobry pomysł(mimo że państwowe muzeum nie jest instytucją nastawioną na zysk) I nie nowy. Bo obecnie tak to mniej więcej działa. A pracowników MMW nie trzeba do niczego zmuszać. Pracują dobrze. Niektórzy bardzo ciężko-także w niemal wszystkie weekendy w roku. Wolny poniedziałek tego nie rekompensuje. Kończę dyskusję bo w takiej formie jaką zastosowałeś nie ma ona sensu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: marek8 »

Nie wiem co przedmówca-nie kolega (czy teraz pasuje Waćpanu?) :D ma na myśli ale sposób komunikacji mnie także nie odpowiada umacniając tylko w jasnym przekazie, że to instytucja, której przesłanie najwyraźniej skierowane jest do jakiegoś innego zupełnie odmiennego odbiorcy lub ktoś gdzieś zgubił specyficzne wyczucie róznicy gdzie jest poczucie identyfikacji z miejscem pracy a gdzie potrzeby zwiedzającego... Pozwoli zatem przedmówca, że ja także na użytek prywatny nie będę tego nazywał muzeum bo mi po prostu nie pasuje? :P Idea frekwencyjności to nie chęć "olśnienia" kogokolwiek jakimś "genialnym pomysłem" co tylko i wyłącznie chętka na sprawdzenie czy tak przesadnie jak dla mnie "tradycyjna" ;) formuła działalności po prostu trafia w gusta odbiorcy i jego potrzeby. Jeżeli tak to bawcie się dobrze... :cmok1: W końcu jak to się u nas mawia - większość nie protestuje i wali w ciemno... :x
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

Dyskusja dyskusją, ale 80 lat Błyskawicy przeszło bez echa. Teraz rocznica odtworzenia MW (którą ukradnie Kormoran) i spokój. Potem kolejne rocznice w stylu apel, msza, odczytanie rozkazu. Tak nie zbuduje się morskiej świadomości w naszym narodzie.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Waldek K »

thomson, nic się nie przejmuj. Marek 8, jak sam przyznał jest prawnikiem, więc wszelka dyskusja z nim jest z góry skazana na niepowodzenie 8) Nie twierdzę, że nie pisze (czasem) ciekawych rzeczy, ale wystarczy chyba je poczytać (jak się ma za-dużo czasu) i już.
Pozdrawiam wszystkich (Marka też) :lol:
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

W tym roku znowu wypuściłem kalendarz. Większość sztuk już się rozeszła i zostały resztki
http://allegro.pl/kalendarz-z-okretami- ... 92079.html
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Skoro tak dzielnie walczyłeś o uczczenie 80 lecia Błyskawicy, może należało wypuścić kalendarz z jej oryginalnymi (ciekawymi) fotkami. Chociaż fakt , że i ten który wydałeś jest też ciekawy. Masz fif do fotografii, nie da się zaprzeczyć.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

Dziękuję za miłe słowo. Co do Błyskawicy to była brana pod uwagę w pierwszej wersji ale wypadła na rzecz innego okrętu. Zresztą mój kalendarz jest niszowy i raczej nie wpłynąłby na odbiór tej rocznicy.

Moim zdaniem nie wykorzystano należycie 80 lat ORP Błyskawica bo temat praktycznie nie istniał w mediach. Oczywiście wiem, że one wolą klepać wypowiedzi polityków czy inne głupoty, ale jak nie przebijemy się to będzie jak będzie.

Dodam z mojej strony, że najwięcej wejść na blogu mam ostatnio na hasła Ślązak i Kormoran. Jak Błyskawica weszła do WoW to też sporo tego było.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: crolick »

szafran pisze:Moim zdaniem nie wykorzystano należycie 80 lat ORP Błyskawica bo temat praktycznie nie istniał w mediach. Oczywiście wiem, że one wolą klepać wypowiedzi polityków czy inne głupoty, ale jak nie przebijemy się to będzie jak będzie.
Myślę, że masz rację. Jak po wielu staraniach m.in. użytkowników FOW udało się zrobić paradę floty, to jednak było to medialne wydarzenie. Baardzo wiele osób na plażach, relacje TV.

Więc moim zdaniem trzeba robić swoje - i jak będzie coś dobrze i ciekawie przedstawione - to się przebije nawet MW :wink:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

Róbmy swoje. I tak 100 lat Najjaśniejszej i Sił Powietrznych nas przyćmią, ale ja nie zamierzam składać broni.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: thomson »

Andrzej Ciszewski pisze:Skoro tak dzielnie walczyłeś o uczczenie 80 lecia Błyskawicy, może należało wypuścić kalendarz z jej oryginalnymi (ciekawymi) fotkami. Chociaż fakt , że i ten który wydałeś jest też ciekawy. Masz fif do fotografii, nie da się zaprzeczyć.
Kalendarz z "Błyskawicą" wypuściło na jej dziewięćdziesięciolecie MMW. Medialnie jednak jakiś oddźwięk dot. rocznicy , zapewne zbyt mały, ale jednak był. Tzn. TV w tym antena ogólnopolska, która skorzystała z materiału filmowego zrealizowanego przez Muzeum. Jakiś oddźwięk był także w WB, na uroczystości przybyła delegacja z Cowes. Promowanie MW to nie tylko pojedyncze, głośne akcje(nie zawsze się udają bo nie zawsze jest to mozliwe) ale żmudne, ciągłe i cierpliwe działania informujące o jej historii i współczesności. A także publicystyka, dyskusja o tym do czego może i powinna służyć. W przyszłym roku , pierwszego maja Bł rozpoczyna poprzez kolejną "Błyskawiczną Majówkę" następny sezon wystawienniczy.
.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Peperon »

thomson pisze:Kalendarz z "Błyskawicą" wypuściło na jej dziewięćdziesięciolecie MMW...
:o
Sorki Tomek, ale nie machnąłeś się o dziesięciolecie ?
Poza tym zgadzam się z Tobą. Promocja to ciągłe starania i również nagłaśnianie różnych ważnych i mniej ważnych rocznic.
Wiem - nie mieliśmy wielkiej floty, ale sądzę, że tym bardziej powinniśmy pamiętać o wszystkich okrętach. Tak krążownikach, jak i rzecznych krypach pod biało-czerwoną.
Tak mi wpadło do łba, czy nie dałoby się wykorzystać kontaktów P11c na wschodzie i wydać jakiś fajny kalendarz z okrętami rzecznymi. Powiedzmy na stulecie bitwy warszawskiej. Niektórzy Koledzy już wydawali takie rzeczy i doświadczenie mają, więc ewentualne wsparcie techniczne (czytaj naukę/doradztwo) mogliby dać. Również widzę tu miejsce dla MMW, które mogłoby w jakiś sposób wesprzeć takie działania. Oczywiście po wcześniejszym zgłoszeniu się inicjatorów.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ