JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: fdt »

Jeśli wolno sie powymądrzać, to wg mnie największą porażka "promocyjną" PMW jest to, że w mediach w ogóle nie ma (no niewiele jest) newsów o tym jak nasza marynarka się... przydaje do czegoś. Przekleństwem wizerunkowym PMW jest powszechne przekonanie, że PMW nic nie robi poza pływaniem "paradnym". Zamiast ględzić o jakichś tam tajnościach, każdy fakt gdy nasze okręty (włączając w to SG) przegonią jakiegoś rybaka, czy zrobią cokolwiek ... powinien być roztrąbiony w mediach. Naprawde nie wiem, czy wysłanie jednego OHPa z XC na piratów do Somalii (z ekipą TV na pokładzie) nie zrobiłoby więcej wizerunkowo dla PMW niż te wszystkie pikniki i wystawy... Jakby nasi sobie tam postrzelali, to byłoby lepsze niz wożenie Kobbena po całej Polsce na platformie ciągniętej przez wielblądy. :)
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: ALF »

Do tego rep z wykrycia i wydobycia, a później detonowania miny morskiej. Takie SRU (czy ktoś pamięta co to jest SRU? ;) ) byłoby widowiskowe i udowodniło wszem i wobec, że sił przeciwminowych ci u nas potrzeba.
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: miczman »

Takie informacje są... na stronie internetowej MW, której jak nietrudno się domyślić wiele osób nie otwiera. Swoją drogą jej design na kolana nie powala.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: thomson »

Sama MW nie ma prawie żadnego wpływu na dobór tematów w prasie i tv(radio w tym akurat przypadku jest mniej istotne. Gdzieś już pisałem że "wina" leży po stronie mediów. Gwarantuję że akurat z kmdr. Zajdą i jego ekipą można naprawdę dobrze współpracować. Czasy jego poprzednika na szczęście bezpowrotnie minęły. Wyjście w morze, lot patrolowy Bryzą czy ćwiczebny śmigłowcem-to wszystko jest do załatwienia. Trzeba tylko chcieć. I chociaż trochę się znać na rzeczy. Ale tej chęci nie ma . W mediach (prasa wielkonakładowa ,TV) na Wybrzeżu od jakiegoś czasu nie ma już nikogo kto zajmowałby się na codzień sprawami morskimi. Dlatego tematy morskie pojawiają się okazjonalnie-a ich poziom bywa...różny.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

miczman pisze:Takie informacje są... na stronie internetowej MW, której jak nietrudno się domyślić wiele osób nie otwiera. Swoją drogą jej design na kolana nie powala.
I to w stolicy polskiego designu. Normalnie skandal :) Swoją drogą strona Muzeum MW jest jeszcze mniej designerska.

MW powinna być bardziej agresywna w swoim promowaniu. Uzmysławiać obywatelowi jej istnienie. Np. poprzez zestawienie wszystkich akcji ratunkowych z ostatnich 10 lat i udziału w misjach i zespołach NATO. Na chama wspominać, że kiedy nasze niszczyciele min działały w ramach zespołów to Wojska Lądowe jechały pociągiem do Kosowa a lotnicy oglądali F-16 na rozkładówkach w SP.

Coś się ruszyło w tej kwestii i profil MW na Mordoksiągu działa dość prężnie.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: fdt »

Nie da rady zastąpić mediów masowych przez amatorskie czy półamatorskie publikacje / akcje. Nie ma sensu użalanie się, że "brzydkie" pismaki nie rozumieją PMW... to jak kopać się z koniem i narzekać, że boli. Trzeba wykorzystywać to co jest, tak jak się da.... czytaj trzeba sobie "wychować" pismaków i karmić ich materiałem jakiego chcą. Nie takim jaki by chcieli widzieć tzw decydenci PMW (bo oni w ząb współczesnych tablomediów nie czują) a takimi, z których da się zrobić newsa w stylu "nasze dzielne matrosy niosą biało-czerwoną po morach i oceanach i nie dają sobie w kaszę dmuchać". Teraz jest spore zapotrzebowanie społeczne na taki ton i takie wieści. Problem widzę w tym, że trzeba do takiej PR=owskiej roboty kogoś kto czuje gdzie przebiega granica autoośmieszenia...
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: ALF »

Ale taki jest poziom dzisiejszych mediów. Wszystkich, nawet specjalistycznych. Jedyne, co trzyma jakiś poziom, to specjalistyczne fora internetowe.
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: miczman »

thomson pisze:Sama MW nie ma prawie żadnego wpływu na dobór tematów w prasie i tv(radio w tym akurat przypadku jest mniej istotne. Gdzieś już pisałem że "wina" leży po stronie mediów. Gwarantuję że akurat z kmdr. Zajdą i jego ekipą można naprawdę dobrze współpracować. Czasy jego poprzednika na szczęście bezpowrotnie minęły. Wyjście w morze, lot patrolowy Bryzą czy ćwiczebny śmigłowcem-to wszystko jest do załatwienia. Trzeba tylko chcieć. I chociaż trochę się znać na rzeczy. Ale tej chęci nie ma . W mediach (prasa wielkonakładowa ,TV) na Wybrzeżu od jakiegoś czasu nie ma już nikogo kto zajmowałby się na codzień sprawami morskimi. Dlatego tematy morskie pojawiają się okazjonalnie-a ich poziom bywa...różny.
To świetnie, że z można współpracować a jeszcze lepiej, że można załatwić lot czy też jakiś rejs. I faktycznie trzeba tylko chcieć. Lecz uważam, że to nie prasie czy też telewizji ma zależeć a panom z marwoja bo to oni mają się promować. Siedzenie i czekanie aż ktoś się zgłosi to moim zdaniem nienajlepszy pomysł. A doskonała okazja do promocji MW była całkiem niedawno-wigilia na okręcie.
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: thomson »

To prawda. W TVP przez kilkanaście lat pod rząd pojawiały się relacje z wigilii na okręcie. Jeżeli chodzi o współpracę z mediami obecne biuro prasowe robi dużo. Ale jak, zdaje się słusznie (miałem sprawdzić ale w sumie zapomniałem a teraz mam młyn zwiazany ze sprawami zawodowymi), zauważył Marmik to nie Zajda i jego ludzie są od promocji. Rzeczywiście daje się zauważyć brak długofalowych działań w tej kwestii. Wigilia czy Wielkanoc to swego rodzaju standardy wykorzystywane do promowania MW a przynajmniej tak było. Od jakiegoś czasu nie jestem z tym na bieżąco. Przy tym niezbędna jest współpraca z dziennikarzami. Uważam że wstydem dla wybrzeżowych mediów jest brak większego zainteresowania sprawami morskimi. A to przekłada się również na brak obecności w/w kwestii w ogólnopolskiej prasie i programach tv. Odpowiedzialni za promocję mogliby korzystać ze wzorców amerykańskich. Siły zbrojne USA współfinansują np. produkcję niektórych fabularnych filmów o tematyce związanej z wojskiem. Mają dzięki temu wpływ na scenariusz i ogólny wydźwięk dzieła. U nas chyba długo jeszcze nie będzie na to kasy.... A może jest? Tyle że nie w Gdyni a w Warszawie w komórce odpowiedzialnej za promocję WP?
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

Zważywszy na złe doświadczenia z filmem "Ostatni po Bogu" (wiem coś o tym) i na żenująco niski poziom kinematografii masowej NIE MA żadnej szansy na fabularny film z MW w tle.
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: ALF »

Ot choćby takie programy:
Cz I
http://youtu.be/5sp5gB5yJkg

Cz II
http://youtu.be/CyT36Uk3_aQ

Może nie jest to pierwszy sort, ale... dlaczego nie robi się tego więcej?
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Marmik »

A jak się okazuje trzeba tylko strzelić z pomysłem.
Takie reklamóweczki zbierają miliony odsłon i generalnie bardzo pozytywne komentarze (ludziom podoba się luz i dystans do siebie). Koszt produkcji właściwie zerowy (kamera HD, parę funtów na zrobienie "rekwizytów"), montaż może zrobić nawet absolutny amator, a efekt przyzwoity.
Zastanawiam się jak to by wyglądało u nas?
Komentarze byłyby takie, że "marynarze bawią się na koszt podatników i szargają barwy narodowe", a dowódca okrętu po powrocie do portu straciłby dowodzenie. Niestety, ale jako naród jesteśmy sztywniakami i malkontentami.
Pamiętam, że kiedyś krążył był u nas podobny filmik, ale z lądówki (uśmiałem się gdy czołgiście w T-72 podłożono tekst z Misia "Długo będziecie tam siedzieć? 15 lat, ale będę apelował.") i od razu zaczęły się poszukiwania autorów, dochodzenia, śledztwa itd.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: crolick »

ALF pisze:Jedyne, co trzyma jakiś poziom, to specjalistyczne fora internetowe.
Polemizowałbym :?
szafran pisze:Zważywszy na złe doświadczenia z filmem "Ostatni po Bogu" (wiem coś o tym)
A co było nie tak z tym filmem?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

Niska oglądalność, słabe recenzje w prasie i ogólne niezrozumienie filmu przez publiczność. W sumie pozostałe filmy dt. WP czyli "Czerwone berety", "Przeciwko bogom", "Na niebie i na ziemi" miały podobny żywot.

Obecnie w Polsce jest tylko dwóch reżyserów którzy mogliby nakręcić genialny film z żenującego scenariusza - Władysław Pasikowski i Wojciech Smarzowski. Reszta robi tylko lektury i "komedie".

Zatem nie tędy droga. W TVP nie ma nawet 30 minutowego programu o wojsku...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: crolick »

Dobry film był. Mi się przynajmniej podobał :wink:


Dla mnie kompletnie niezrozumiałe jest czemu jeszcze nikt nie nakręcił na fali filmów pirackich filmu o Bitwie pod Oliwą...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: thomson »

W TVP Gdańsk był: "Latający Holender"-ogólnie o sprawach morskich-program połaczony z realną pracą wśród młodzieży
-"Peryskop"-rzecz dosyć długo na antenie. Początek chyba w latach siedemdziesiątych, chodziło bodajże do 1993 roku.
-"Pod biało-czerwoną banderą"-chodziło najczęściej raz na dwa tygodnie. program sponsorował PROKOM w czasach kiedy Ryszard Krauze miał naprawdę duże pieniądze , powszechny szacunek i angażował się choćby w budowę MMW.
-"Na morze"-tematyka-tak jak w "PBCB" związana głownie z MW i MOSG
Pochodną tego było sporo materiałów w mediach ogólnopolskich-głównie w Teleexpresie i programach nieistniejącej już Redakcji Programów Wojskowych TVP
No ale jakieś trzy lata temu ostatecznie wszystko ch... strzelił
ODPOWIEDZ