Flotylla Rzeczna 1939

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

:D

Miło, że tak piszesz. Dodaj, że okładka też jest Twoja - wywalczyłeś to.

PS, na stronie gdzie jest monitor Kraków, nie wydrukował się podpis do zdjęcia :o . Nie wiem dlaczego. :?:

A to było waże, bo to przecież pierwszy okręt wojenny zaprojektowany i wybudowany w Polsce. :(
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: ptasznik »

Dlaczego tak mało zdjęć z kutrami ? Ograniczenia prawne ?
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

ptasznik pisze:Dlaczego tak mało zdjęć z kutrami ? Ograniczenia prawne ?
Gdzie? W książce, czy w ogóle?

Tak czy inaczej zdjęć kutrów meldunkowych w rękach niemieckich nie było po co zamieszczać, bo książka o polskich losach. Natomiast polskich zdjęć kutrów meldunkowych praktycznie nie ma (jakieś odległe i niewyraźne a do książki się nie nadają). W książce jest wyjaśnienie. Zajączkowski zabraniał fotografowania swoich jednostek i o ile te ważniejsze mimo wszystko przy jakichś okazjach uwieczniono, o tyle kutry meldunkowe jakoś uszły uwadze :)
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: ptasznik »

To przy burcie ''Dickmana'' faktycznie za wyraźne nie jest, niemieckie jako dokumentacja techniczna, a przed dziobem statku uzbrojonego, co prawda tylko rufa, to może by i bardziej na okładkę pasowało ? Nie marudzę, taki bardziej komplet by wyszedł, myślę.
Dzięki za trud w temacie.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

ptasznik pisze:To przy burcie ''Dickmana'' faktycznie za wyraźne nie jest
Niestety druk ma swoje prawa. Na okładkę musi być dostateczna rozdzielczość w pikselach i odpowiednie dpi (czyli 300). Proponowałem na okładkę kilka zdjęć a w zasadzie ich fragmenty. Żadna z nich nie sprostała zapotrzebowaniu (najlepiej 3000 pikseli lub więcej). To dlatego na okładce znaleźli się marynarze i to z Szeptyckiego. Wybrałem to zdjęcie z powodu mało zobowiązującego pozowania załogi. Miałem do wyboru np. ustawioną w szeregu załogę monitora. Wybrałem to z kilku zdjęć o dużej rozdzielczości, ale i tu z pomocą przyszedł Mateusz Prociak, gdyż grafik Edipresse ustalił inną wagę kolorów i statek wyszedł mu w odcieniach brązu zamiast szarości.

Ogólnie jestem zadowolony z wyjątkiem kilku rzeczy, które już dziś bym nieco (niewiele) poprawił.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

Muszę niestety przyznać się do porażki.

W książce WLU nr 177 za zgodą rodziny kmdr por. Kanafoyskiego zamieściłem zdjęcia. Niestety nie zweryfikowałem (do głowy mi nie przyszło) czy na fotografii odznaczenia jest rzeczywiście Krzyż Virtuti Militari.

Przepraszam wszystkich :(

Mea culpa :(
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: ptasznik »

Jaki jest poprawny rok dostawy do Rosji kutrów typu D ? W druku wyszedł 1936.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

Dzięki za uwagę.
Oczywiście chodziło o rok 1916. Są tu pewne odchylenia w źródłach, ale większość podaje ten rok.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: ptasznik »

Dzięki. Tak myślałem, wolałem się jednak upewnić.
Awatar użytkownika
Edward Teach
Posty: 803
Rejestracja: 2006-09-22, 23:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: Edward Teach »

Witam,
Na początku chciałbym bardzo podziękować Panu m_k za wspaniałą książkę. Teraz mały off topik.
Na początek film.


Teraz moja rekonstrukcja ORP Toruń dla Wikipedii

Obrazek

Teraz obraz Henryka Uziembło przedstawiający jak się wydaje Kanonierkę typ Z.

Obrazek
Jak widać kanonierka jest pomalowana w kolory żółty, zielony i brązowy. Czyli tak jak polska broń pancerna. Z tego powodu przy mojej rekonstrukcji użyłem kolorów farb Hattaka.
https://swiatmodeli.eu/pl/p/Hataka-HTK- ... -1939/3149

Do czego zmierzam.
Na stronie 51 czytamy. Według pisanych źródeł z epoki
Według pisanych relacji (W. Panas i J. Woźny) okręty dotychczas pomalowane na kolor zgniło zielony w większości pokryto tzw. pstrym kamuflarzem: Na tle zgniłej zieleni malowane były różnej wielkości i kształtu plamy w kolorach czarnym, ciemnobrązowy i szarym

Mam co do tej relacji następujące wątpliwości.
1.) Obrazy Uziembło dowodzi, że kamuflaż stosowano już wcześniej.
2.) Rosyjskie zdjęcia ORP Kraków nie pokazują żadnego kamuflażu. Czyli pomalowano nie wszystkie okręty.
Obrazek

Teraz robię model ORP Toruń i nie wiem jak go pomalować. Nie wiem czy ciemne plamy na filmie to kolor brązowy czy czarny. :-|
Edward Teach www.pdf-model.pl
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

Nie pomalowano wszystkich okrętów, nie były to kolory broni pancernej ale przypadkowe kolory w zależności od dostępności farb i inwencji załóg,
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

Edward Teach pisze:Teraz moja rekonstrukcja ORP Toruń dla Wikipedii
Piękna rekonstrukcja, tylko kolory trochę nie te
Edward Teach pisze:Jak widać kanonierka jest pomalowana w kolory żółty, zielony i brązowy. Czyli tak jak polska broń pancerna.
Nie wykluczam, że podejmowano próby stosowania kamuflażu, ale zasadniczą część czasu okręty były szare. Nic ze źródeł ani zdjęcia nie potwierdza stosowania kolorystyki broni pancernej na okrętach Flotylli Rzecznej. Proszę pamiętać, że to artysta i wizja artystyczna. Poniżej inny obraz Uziembło. Czy w związku z tym będziemy od teraz malować kamuflaż pomarańczowo-brązowy bez plam a za to przechodzące w siebie odcienie?
Edward Teach pisze:Na stronie 51 czytamy. Według pisanych źródeł z epoki
Według pisanych relacji (W. Panas i J. Woźny) okręty dotychczas pomalowane na kolor zgniło zielony w większości pokryto tzw. pstrym kamuflarzem: Na tle zgniłej zieleni malowane były różnej wielkości i kształtu plamy w kolorach czarnym, ciemnobrązowy i szarym
Dokładnie tak
Edward Teach pisze:Mam co do tej relacji następujące wątpliwości.
1.) Obrazy Uziembło dowodzi, że kamuflaż stosowano już wcześniej.
Artyści są jak powieściopisarze, tylko swoje przekonania przenoszą za pomocą obrazów. Czy Matejko był na polu bitwy pod Grunwaldem czy widział hołd pruski? Poniżej dwie wersje jak widzieli zaślubiny z morzem Uziembło i Kossak. U Uziembło odstrasza mnie kilka rzeczy a głównie wbity na pamiątkę słup zaślubin Polski z morzem jest jak wrzucony do morza (drugą jego wersję odsłonięto na lądzie). Dla mnie osobiście piękniejsza jest wersja Kossaka. A jak było naprawdę? Za 4 tygodnie ukaże się moja książka o kontrtorpedowcach Huragan w której temat jest poruszony.
Edward Teach pisze:2.) Rosyjskie zdjęcia ORP Kraków nie pokazują żadnego kamuflażu. Czyli pomalowano nie wszystkie okręty.
Edward Teach pisze:Teraz robię model ORP Toruń i nie wiem jak go pomalować. Nie wiem czy ciemne plamy na filmie to kolor brązowy czy czarny. :-|
Załączniki
krak_1.jpg
krak_1.jpg (56.96 KiB) Przejrzano 6738 razy
kossak_1.jpg
kossak_1.jpg (134.01 KiB) Przejrzano 6738 razy
uzie_2.jpg
uzie_2.jpg (117.15 KiB) Przejrzano 6738 razy
uzie_1.jpg
uzie_1.jpg (152.21 KiB) Przejrzano 6738 razy
Ostatnio zmieniony 2019-11-02, 21:14 przez m_k, łącznie zmieniany 6 razy.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

Ucięło chyba część powyższego wpisu.

Na koniec napisałem, że zastanawiałem się nad kolorami, ale tu trzeba fachowca od zdjęć.

Dzięki formoza58 za zdjęcia, bo swoje teraz gdzieś zakopałem.

3m się

PS
wycięło też wpis, że załączone przeze mnie zdjęcie Krakowa pochodzi z tej samej sowieckiej kroniki filmowej i ja osobiście nie upierałbym się, że plam tam nie ma. Czy przy tak złej jakości można powiedzieć to na pewno? Ponadto jak słusznie zauważył p11c nie wszystkie okręty pomalowano w plamy, nie wiemy które a może też nie wszystkie skończono malować? Na 52 stronie nieco wyjaśnień dlaczego. Nie był to jednak zestaw tak do końca przypadkowy.


Przy okazji wyjaśnienie: w tomiku 177 WLU część zdjęć pięknie pokolorowanych przez Mateusza Prociaka pochodzi ze zbiorów Macieja Dąbrowskiego. Dziękuję


:-)
Ostatnio zmieniony 2019-11-04, 23:38 przez m_k, łącznie zmieniany 1 raz.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: p11c »

Takie znane zdjęcie.
Załączniki
75223619_2418575471750697_2714114109221109760_n.jpg
75223619_2418575471750697_2714114109221109760_n.jpg (238.52 KiB) Przejrzano 6627 razy
73283261_2418575455084032_1090853884240330752_n (1).jpg
73283261_2418575455084032_1090853884240330752_n (1).jpg (121.74 KiB) Przejrzano 6627 razy
Awatar użytkownika
Edward Teach
Posty: 803
Rejestracja: 2006-09-22, 23:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: Edward Teach »

p11c pisze:Nie pomalowano wszystkich okrętów, nie były to kolory broni pancernej ale przypadkowe kolory w zależności od dostępności farb i inwencji załóg,
Nie byłbym taki kategoryczny. Ani Ty ani ja nie możemy udowodnić na jakie kolory pomalowano monitory. :D
Załóżmy, że Jesteś kwatermistrzem Flotylli Pińskiej i dostałeś od komandora Zajączkowskiego zadanie przemalowania okrętów w barwy ochronne. Jak do tego podejść czy szukać odpowiednich farb z sklepie chemicznym prowadzonym przez jakiego Starozakonnego z Pińska czy po prostu zamówić odpowiednie farby w kwatermistrzostwie WP. Malowanie kamuflażowe to nie jest taka prosta sprawa. Chodzi nie tylko o odpowiedni kolor, ale także o to by farba nie błyszczała na słońcu.
Obrazek
Na tym zdjęciu mamy porównia kolorów czołgów 7tp i kutrów uzbrojonych. Wyglądają bardo podobne.

Obrazek
Teraz dla odmiany monitor. Kontrast jest trochę większy niż między kolorami na kutrach. Może to dla tego, że plamy są po prostu większe.
Obrazek
Tu z kolei zdjęcie gdzie plamy kamuflażu mają mniejszy kontrast.
m_k pisze:
Edward Teach pisze:Na stronie 51 czytamy. Według pisanych źródeł z epoki
Według pisanych relacji (W. Panas i J. Woźny) okręty dotychczas pomalowane na kolor zgniło zielony w większości pokryto tzw. pstrym kamuflarzem: Na tle zgniłej zieleni malowane były różnej wielkości i kształtu plamy w kolorach czarnym, ciemnobrązowy i szarym
Dokładnie tak
.
Kolor zgniło zielony to może być khaki, który używano do malowania armat, samochodów lub hełmów, równe dobrze może to być jasno zielony którym malowano czołgi. Częścią kamuflażu czołgów były też kolory szaropiaskowy (szary) i ciemnobrązowy. Tylko czarny kolor nie pasuje do tego opisu.
Co do wiarygodności opisów naocznych światków po 50 latach. W książce Dyskanta "Oddział Wydzielony Wisła" są trzy różne opisy malowania kutra KU 30. strona 204. Każdy na podstawie relacji naocznych świadków.
Edward Teach www.pdf-model.pl
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Flotylla Rzeczna 1939

Post autor: m_k »

Edward Teach pisze: Nie byłbym taki kategoryczny. Ani Ty ani ja nie możemy udowodnić na jakie kolory pomalowano monitory. :D
Załóżmy, że Jesteś kwatermistrzem Flotylli Pińskiej i dostałeś od komandora Zajączkowskiego zadanie przemalowania okrętów w barwy ochronne. Jak do tego podejść czy szukać odpowiednich farb z sklepie chemicznym prowadzonym przez jakiego Starozakonnego z Pińska czy po prostu zamówić odpowiednie farby w kwatermistrzostwie WP. Malowanie kamuflażowe to nie jest taka prosta sprawa. Chodzi nie tylko o odpowiedni kolor, ale także o to by farba nie błyszczała na słońcu. .
A czy takie porównania starych zdjęć coś dają? Jak rozpoznałeś te kolory? Tak to można kijem Wisłę zawracać. Malowanie kolorem khaki zostało dopuszczone rozkazem z lipca 1939 r. Tylko czy zwykli marynarze używali anglojęzycznej nazwy? Dla nich bliższy był zgniłozielony i nie zdziwiłem się, że tak to nazwali. Ponieważ zdjęcia są mało czytelne pod względem kolorów, wolę opierać się na dokumentach i wspomnieniach.

Odcienie na zdjęciach zależą od klisz, papieru, zmian z upływem lat, sposobu przechowywania i tego jak współcześnie je obrobiono zanim zamieszczono.

Sppecem od kolorów jest ramm - niech dorzuci kamyczek do ogródka :-D
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ODPOWIEDZ