ORP Burza

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP Burza

Post autor: m_k »

ptasznik pisze: Wracając do 100 mm z ''Burzy'' i BAS, tu też ciekawe jakie miały numery, czy jest jakiś dokument na tę okoliczność ? Niestety nie udało mi się uchwycić żadnej numeracji na zdjęciach z 27 BAS w Helu, ani na ocalałym ze stanowiska 1001, ani na szczątkach z 1002 i 1003. Może były na tabliczkach, mosiężnych ?
Zapytaj dolek2 - on jest specjalistą od artylerii nadbrzeżnej :D
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: ORP Burza

Post autor: marek8 »

A ja mam takie małe pytanie dodatkowe - czy możliwe jest określenie do kiedy wspomniane powyżej harmaty miały status sprzetu bojowego i były za takowy uważane?
Okres ich czynnej służby na Burzy był przecież stosunkowo krótki - potem - jak to już wyjaśniono w tym lub innym wątku nie były konserwowane ani utrzymywane w stanie używalności - czy możliwe jest określenie granicy kiedy zaczęły robić za efektowną atrapę i co było tego przyczyną? To były jakoś szczególnie nieudane czy przestarzałe w tamtym czasie działa czy po prostu padły ofiarą procesu "rakietyzacji" ?
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

marek8 pisze:A ja mam takie małe pytanie dodatkowe - czy możliwe jest określenie do kiedy wspomniane powyżej harmaty miały status sprzetu bojowego i były za takowy uważane?
Okres ich czynnej służby na Burzy był przecież stosunkowo krótki - potem - jak to już wyjaśniono w tym lub innym wątku nie były konserwowane ani utrzymywane w stanie używalności - czy możliwe jest określenie granicy kiedy zaczęły robić za efektowną atrapę i co było tego przyczyną? To były jakoś szczególnie nieudane czy przestarzałe w tamtym czasie działa czy po prostu padły ofiarą procesu "rakietyzacji" ?
Postaram się odpowiedzieć na twoje pytanie. Posiłkując się rosyjskim opisem działa B-34U ( tłumaczenie nie najlepsze, ale tylko na tyle mnie stać), i tym co znalazłem w internecie.
B34-U
W związku z nieudanymi próbami z armatą B-14 w październiku 1935 r. podjęto decyzję o stworzeniu nowej 100-mm morskiej armaty przeciwlotniczej. Decyzją STO z 13 marca 1936 r., nr. OK-60SS zakładowi "Bolszewik" wydano polecenie wyprodukowania do 10 października 1936 r. dwóch doświadczalnych działa przeciwlotnicze 100 mm /50 - B-34 bez zasilania synchronicznej transmisji.

Prototypy armat wzór B-34 został wyprodukowano w zakładzie "Bolszewik" w połowie 1937 r. a w sierpniu 1937 r. rozpoczęto z niego strzelanie na NIAP-je. Zgodnie z ustawą z 21 września 1937 r. prototyp ten został zwrócony do fabryki celem wykonania poprawek. Poligonowe próby trwał do 16.XII. 1938r i ponownie armaty zostały wysłane do usunięcia wykrytych wad. Testy ponowiono znowu w 1939 r., - jednak i te skończyły się ich powrotem do zakładów, dla wprowadzenia zmian.
W dniach od 19.05-29.07.1940 r., na naukowo-badawczym przeciwlotniczym poligonie odbył się próby działa wz. B-34, celem których było przyjęcie jej na uzbrojenie w charakterze stacjonarnego przeciwlotniczego działa wojsk lądowych. Próby pokazały, że półautomat nie był wyregulowany, zasuwa otwierała się tylko ręcznie, na 150 strzałów zanotowano 12 odmów. Mechanizm dosyłający okresowo dosyłał nie z pierwszego rzutu, a jego zasilanie dochodziło do skutku przez zewnętrzne źródło.
W przełomie kwietnia-maja 1941 r. przeprowadzono pierwsze próby poligonowe nowego prototypu działa wz. B-34-U. Działo wz. B-34-U odróżniała się od B-34 obecnością półautomatycznych sprężyn, zamiast pneumatycznego, jak również wielu drobnych zmian w konstrukcji dosyłacza i urządzenia zwalniającego. Zmiany w konstrukcji działa B-34-U nie usuwała całkowicie jego niedostatków - niepewność działania i częste wypadnięcie naboju przy jego ładowaniu.

W 1940 r. produkcja działa wz. B-34 w zakładzie "Bolszewik" została zaprzestana i zaczęto przygotowanie do produkcji w Kirowskom zakładzie ulepszonego wzoru działa B-34-U. Ale, w związku z blokadą Leningradu, Kirowskie zakład do produkcji B-34-U nie przystąpiły, przez co produkcja dział w późniejszym okresie została przekazana do fabryki im. Ł Woroszyłowa w mieście Krasnojarsk. W latach od 1946 r. do 1950 r. zakład nr. 4 wyprodukował 213 dział typu B-34-U.
Lufa składa się z wolnej rury, obudowy i zamka. Zamek - poziomy klin, sterowane mechanizmu półautomatyczne powietrzem (później zastąpione sprężyną). Ładowanie pocisku wymuszone ubijakiem pneumatyczny.
W instalowanych działach typu B-34 i B-34-U także były nieczynne siłownie synchroniczno-śledzące przekazywanie - SSSP i działały tylko ręczne napędy.
W 1945-48 r. CKB-34 wniosło szereg zmian w konstrukcję B-34-U w celu umieszczenia urządzenia kierowania ogniem (PUS) "Zenit-42" i zastosowania nowej przekładni synchronicznej (SSSP) typu MISS-42. Do nazwy działa, CKB-34 dodało litery swojego indeksu - "SM", i w ten sposób otrzymaliśmy działo wzór B-34-USM. Pilotażowe działo wz. B-34-USM w 1948 r. przeszło poligonowe próby na Rżewkie.

Tak więc pod koniec 1954 roku, do Polski trafiły 12 działa typu B-34U, będących produktem z końca lat 40-stych. Czyli bez późniejszych modyfikacji. Natomiast Robert Rochowicz w w swoim artykule ORP Burza - weteran w nowej szacie. Pisze << Dla przykładu armaty i wyposażenie centrali artyleryjskiej dotarły do Gdyni nie w 1953 r., lecz w marcu roku następnego, a potem okazało się, że brak jest dokumentacji technicznej uniemożliwiającej montaż sprzętu na pokładzie. >> Do tego, M. Szafran natomiast napisał. << Ale okazało się, że wszystkie egzemplarze są wadliwe i niezbędna okazała się ich wymiana.>>
Od początku lat sześćdziesiątych artyleria nadbrzeżna jak i okrętowa, powoli przestawała liczyć się jako nowoczesny oręż walki na morzu. Okręty przeciwnika zyskały możliwości projekcji siły ze znacznych odległości, przekraczających skuteczny zasięg rażenia dział.

W związku ze zmianą koncepcji wykorzystania PMW w ramach Układu Warszawskiego (m.in. wsparcie operacji desantowej na Cieśniny Duńskie), znaczenie i potrzeba utrzymywania rozbudowanej struktury artylerii nadbrzeżnej stanęła pod znakiem zapytania. Inną przyczyną likwidacji BAS-ów mógł być rozwój broni rakietowej i wzrost zagrożenia środkami napadu powietrznego. Główny ciężar obrony wybrzeża przejęły Wojska Obrony Powietrznej Kraju dysponujące systemami rakietowymi S-125 Newa, S-75 Wołchow i S-200 Wega, a także artylerią przeciwlotniczą (głównie działka 57mm S-60).
Rozkazem d-cy MW z dn. 15 czerwca 1974 roku bateria BAS-28 (wraz z 3,11,25,27 i 34) została rozformowana.
Sprzęt baterii postawiono w stan stałej konserwacji, z której zrezygnowano w 1977 r.
Nie wiem czy to wyczerpało temat. Zwłaszcza że tłumaczenie może być trochę mało czytelne. Ale próbowałem.

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-11-23, 18:35 przez Storm, łącznie zmieniany 10 razy.
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: ORP Burza

Post autor: dolek2 »

Storm pisze:Ale okazało się, że wszystkie egzemplarze są wadliwe i niezbędna okazała się ich wymiana.
A można wiedzieć skąd to info ...
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Informacja ściągnięta z internetu.
Autor: Michał Szafran. Tytuł: Artyleria nadbrzeżna w Polsce po 1945 roku.

http://wiekdwudziesty.pl/artyleria-nadb ... 1945-roku/
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: ORP Burza

Post autor: marek8 »

Dziękuję za informację ale choć ciekawa nie do końca odpowiada ona na moje pytanie sugerując tylko pośrednio możliwe rozwiązania... ;) Tak na marginesie coś chyba było na rzeczy z tymi niesprawnościami bo kołacze mi gdzieś taka zapamiętana z rosyjskich stron myśl jakoby wszystkie lub na pewno cześć dział została nam w końcu po właśnie perturbacjach technicznych "podarowana" bez konieczności zapłaty za nie :) Ale nie jestem w stanie w tej chwili przywołać źródła choć miał to być "dar przyjaźni" ;) Sprawa jest o tyle ciekawa, że przecież wspomniane działa stanowiły główne uzbrojenie patrolowców/dozorowców typ 50 a te trochę jednak posłużyły...
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Ale to już były zmodyfikowane armaty. I tak:
Według stanu na 1 kwietnia 1954 r. zmodyfikowane B-34 otrzymał następujące okręty:

B-34-USM - 8 SKR pr. 42 i Krążownik "Kirow", 35 dział posłano na przybrzeżne baterie i magazyny.
B-34-USMA - 23 SKR pr. 50 i jedna SKR "Zamieć" (pr. 52), i 10 dział na przybrzeżne baterie.
B-34-USM-1 - na Krążownik "Mołotow" i 4 działa na przybrzeżne baterie.
B-34-USMA-1 - na 5 SKR pr. 50.
Ostatnio zmieniony 2018-10-09, 19:18 przez Storm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Kolejne zdjęcia znalezione w sieci. (Y)
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Powoli kończą się zdjęcia znalezione w internecie. Ale do póki są, to proszę oglądać. (Z)
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Kolejna porcja zdjęć znalezionych w Internecie na Halloween. (Ż)
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Znalazłem piękne zdjęcie. W podpisie oprócz nazwiska, podana jest data 1965 r. Tylko że w tym czasie ORP Burza była prezentowana jako okręt muzeum najpierw w Szczecinie (10.V. - 30.VIII. 1965 r.). A później od 01.09 - 15.09. 1965 r. w Świnoujściu. Pytanie do znawców > Gdzie zrobiono to zdjęcie?
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Zagadka rozwiązana .
Zdjęcie zrobiono w Świnoujściu we wrześniu 1965 r. Na zdjęciu uczniowie ze szkoły podstawowej nr 4 z oddziałami Integracyjnymi, ze Świnoujścia.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

I znowu pewnie zdenerwuję co nie których. A chodzi mi o uzbrojenie p-lot ORP Burzy.
W artykule " Ostatnie lata służby ORP Burza" Jerzego Łubkowskiego , czy w artykule Roberta Rochowicza "Weteran w nowej szacie " autorzy piszą że na uzbrojeniu p-lotniczym Burzy znalazły się armaty wzór W-11-M. A w artykułach J. Łubkowskiego i M. Twardowskiego (w Hachette - artykuły identyczne) autorzy piszą że Rosjanie dopiero w 1958 r wprowadzili zmodernizowane armatki p-lot. wz. W-11-M, do produkcji seryjnej. Więc w jaki sposób miałyby się one znaleźć na uzbrojeniu ORP Błyskawicy w 1951 r., i na ORP Burza w 1955 r. Czy Rosjanie zmodernizowane działka dali nam, przed wprowadzeniem ich na swoje uzbrojenie. . Nie wydaje mi się. Prawdopodobnie na pokładach OORP Błyskawicy i Burzy zainstalowano działka sprowadzone do Polski w ilości 48 szt., w latach 1949-52, i była to wcześniejsza wersja tych działek, czyli wersja dwulufowa W-11 chłodzona wodą, które zostały wyprodukowane w ilości 1872 szt w latach 1946-57. Szkoda że nie ma zdjęć pokazujących różnicę między tymi działkami.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Przedstawiam parę zdjęć podpisanych przez autorów zdjęć. Pierwsze 3 zdjęcia to zajęcia armaty p-lot. typu W-11. Następne 3 zdjęcia zrobione w Kołobrzegu, i opisane jako armata p-lot typu W-11M. I informację uzyskana od kolegów z Rosji. - Отличия больше "внутренние", из "внешности" - буртик по верхней части щита (у В-11М грани щита "гладкие") и отсутствие маленького выреза (под что - не в курсе) в его лобовой части." i jego tłumaczenie - " Różnice są bardziej "wewnętrzne", niż "zewnętrzne" - ramię w górnej części tarczy (w W-11-M, powierzchnia tarczy jest "gładka") i brak małego nacięcia (o którym mało kto wie) w jego przedniej części." Tekst przetłumaczony przez translator . Tak więc rozróżnić działko typ W-11, od jego zmodernizowanej wersji W-11M, przy kiepskiej jakość zdjęć jest prawie niemożliwe. I tu wielu autorów tekstów dotyczących naszych okrętów może się mylić. O ile nie mają tzw. dokumentów mówiących, że było tak , nie inaczej.
Zdjęcia armaty typu W-11. Obrazek Obrazek Obrazek
I zdjęcia armaty typu W-11-M zrobionych w Kołobrzegu przez mnie.Obrazek Obrazek Obrazek
Na zdjęciach tych jak się dobrze przyjrzeć, widać różnicę w budowie obu armat. Ale i tak oczekuję opinii ekspertów.
I jeszcze jedno. W artykule J. Łubkowskiego " Ostatnie lata służby ORP Burza", możemy przeczytać, że zmodernizowane działo (W-11-M) wyposażone było w celownik AZP-37-1 typu wektorowego. A na stronie Zakładów Mechanicznych Tarnów można przeczytać. "Pierwszym licencyjnym sprzętem wojskowym, którego produkcję uruchomiono w Tarnowie, była 37 mm armata przeciwlotnicza wz. 1939 (61-K) z celownikiem AZP-37-1. Tak więc na stronie http://militaryrussia.ru/blog/topic-71.html , autor ma rację pisząc "На установке В-11М использован автоматический прицел АЗП-37-2М."
Tutaj zdjęcie celownika AZP-37-1M
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-11-07, 15:14 przez Storm, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 515
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Tak jak pisałem wcześniej, nie jestem wstanie stwierdzić jakiego typu działek p-lot., użyto na ORP Burza. Chociaż skłaniam się ku tezie że na Burzy, były instalowane działka typu W-11. Mając tylko parę zdjęć trudno o jednoznaczną odpowiedź. I tu jest pole do popisu dla historyków. Trzeba to sprawdzić, aby nie było niejasności. Ja przedstawię dwa zdjęcia jedno z ORP Burza z 1956 r., drugie z Rosyjskiego trałowca proj. 254 z oryginalnym podpisem. " Кормовая В-11. Лебедев Болтунов Леонтьев на кормовой АУ." Dla mnie podobieństwo uderzające.
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-11-06, 16:43 przez Storm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP Burza

Post autor: m_k »

M. Twardowski jest obecny na forum, więc pewnie odpowie.

Nie zgłębiałem zbytnio tematu, choć przygotowuję publikację w przyszłości (zbieram materiały), natomiast obawiam się, że w ogóle działka 37 mm zaprzestano produkować w 1957 roku.

:?:

Nadal nie wiem, czy ten wątek dotyczy "Burzy" dopiero po przebudowie, czy od początku istnienia?

Na drugim powyższym zdjęciu zastanawia mnie brak fragmentu gumowego przewodu od instalacji chłodzenia. Kogoś usunęli ze zdjęcia?
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ODPOWIEDZ