ORP Burza

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Kolejne zdjęcie z mojej kolekcji. Zdjęcie zrobiono w 1968 roku.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Ostatni mój nabytek. ORP Burza z 1969 r. Na dawnym jej miejscu cumowania, teraz stoi m/s Batory .
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Nie tak dawno, minęło 100 lecie PMW. W Gdyni z tej okazji odbyła się wielka wystawa przedstawiające Polskie okręty wojenne. Szkoda że mieszkam zbyt daleko i nie mogłem osobiście odwiedzić tej wystawy.
Tu zdjęcie promujące tą wystawę znalezione w internecie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

W dniu moich urodzin dostałem niezwykły prezent. Pasek skórzany robiony na zamówienie i jedyny taki w Polsce. Przyjaciele poprawili mi humor na wiele, wiele dni.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Mój najnowszy nabytek.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Równo rok temu zadałem pytanie, jakie działa przeciwlotnicze były montowane, na ORP Burza. I na tym pytaniu, właściwie skończyło się. Nikt nie umiał dać prawidłowej odpowiedzi. Do dzisiaj. Właśnie dostałem odpowiedź od kolegi z Rosji.
<< Szczegóły znajdziesz na tych zdjęciach (które publikowane są na forum). Różnice są bardziej „wewnętrzne”, niż „zewnętrzne”. I tak na W-11, wzdłuż górnej części pancerza znajduje się obramowanie (w W-11М krawędzie pancerza są „gładkie”), drugą różnicą jest brak małego wycięcia w pancerzu W-11 w jej przedniej części z prawej strony. W-11M miało takie – (nie wiem do czego służyło).>>

Zdjęcia W-11.
Obrazek Obrazek Obrazek
W-11M.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak więc na ORP Burza, były montowane działa W-11.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Szukając zdjęć do ORP Burzy. Natknąłem się na ciekawa stronę w internecie . Firma SHAPEWays wykonuje części do modeli okrętów w 3D w różnych skalach. Mnie zainteresował Miotacz bomb głębinowych Thornycroft; Mk IV. w skali 1:72
https://www.shapeways.com/product/GSW8B ... arketplace
Cena 16.09 Euro.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Dziś bez komentarza. Zdjęcie zakupione na allegro.
Obrazek
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: ORP Burza

Post autor: Marek T »

Załączniki
BURZA.jpg
BURZA.jpg (165.36 KiB) Przejrzano 8550 razy
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych z bliskimi, w ciepłej, rodzinnej atmosferze, oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym nowym roku życzy..Storm
Obrazek
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP Burza

Post autor: m_k »

Marek T pisze:Do kupienia za 8 USD.
Ciekawe i chyba wyjątkowe zdjęcie.
Storm pisze:Spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych z bliskimi, w ciepłej, rodzinnej atmosferze, oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym nowym roku życzy..Storm
Obrazek
Dziękuję za życzenia i na wzajem. Osobiście bardzo żałuję, ze zbyt późno w swoim życiu pojechałem na wybrzeże, by lepiej poznać Burzę, zanim ją zezłomowano. Jak też oczywiście, że w ogóle ją zezłomowano.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Znowu podczas przeszukiwania Internetu natrafiłem na ciekawe zdjęcie ORP Burza. Zdjęcie wykonano w 1972 r. Najprawdopodobniej na Oksywiu. I albo była to późna jesień albo wczesna wiosna ( sam nie wiem). Do fotografii pozuje, Pan Jerzego B., na okręcie ORP Zwrotny (355)
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Dzisiaj podpatrzone zdjęcie ORP Burza z Allegro. Na stronie 17 z dnia 2017-01-31 wprowadziłem uzupełnienie do postu już istniejącego.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Każdy okręt , w tym i ORP Burza oprócz swojego uzbrojenia, został wyposażony w urządzenia do kierowania, nasłuchu i nadawania. Niektórzy historycy wspominają o tych urządzeniach, ale nie zamieszczają zdjęć które by nam przybliżyło jak takie urządzenia wyglądają. Chciałbym tą lukę wypełnić. I teraz przedstawiam urządzenia elektroniczne w które została wyposażona ORP Burza podczas swojej krótkiej kariery w MW w latach 1955-60.
1.- (1) wzmacniacz 500W-K-6 - radiostacji RAF-KW-3; (2) Radiostacja UKF R-609 Akacja
Obrazek
2.- Radiostacja KF średniej mocy RAF-KW3 (wersja morska). „RAF-KV-3” - główna naziemna stacja radiowa w jednostkach i formacjach sił powietrznych. Od 1943 r., zaczęto je masowo produkować, a jego zmodernizowane wersje nazwano „RAF-KV-4” i „RAF-KV-5”. W sumie wyprodukowano co najmniej 500 radiostacji.
Obrazek
3.- (3) Wzbudnik nadajnika RAF-KW3; (7) odbiornik US-P (RAF-KW3);(4) Odbiornik śledzący Purga-45; (6) Radiostacja RBM-1
Obrazek
4.- Odbiornik śledzący Purga-45 opracowany pod koniec II wś. Слежечный приемник Пурга -45
Obrazek Obrazek Obrazek
5.- Radiostacja UKF R-609 Akacja, to morska wersja radiostacji R-800. «Р-609» /К/КМЛ/М/МЛ/ «Акация» корабельная УКВ радиостанция (РСИУ-3). Zakres: 100 - 150 MHz
ObrazekObrazek Obrazek
6.- Radiostacja KF R-641- (Neptun) to morska wersja radiostacji R-102 lub R-820 (końcówka na 2 szt. GU-81). МОРСКОЙ ПЕРЕДАТЧИК "Р-641" (НЕПТУН), .
Obrazek Obrazek Obrazek
7.- Radiostacja KF małej mocy RBM-1, z 1942 r.Радиостанция РБМ-1. Podziwiać ją można na wielu filmach z okresu wojny. Z takiej radiostacji nadawano między innymi meldunki słynnego J-23 i widzieliśmy ją w serialu "Czterej pancerni .."
Po wycofaniu z wojska bawili się nimi harcerze a w związku z tym, że obejmowała pasmo amatorskie 3,5 MHz nie gardzili nią i początkujący krótkofalowcy. Radiostacja działa w zakresie częstotliwości 136-174 MHz, moc 50 W.
Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
8.- Radiostacja RAF-KW3 ; 1. Fragment stacji radiowej RAF-KV3; 2. Nadajnik radiostacji RSB-1;3. odbiornik radiowy US-P1. Był odbiornikiem bardzo rozpowszechnionym w wojskach łączności we wczesnym okresie powojennym. Wchodził w ukompletowanie radiostacji RAF ; 4. Skalowanie odbiornika US-P; 5. Radiostacja RAF-KV3
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 512
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

4.VII.2019 odszedł na wieczną wachtę członek Stowarzyszenia Załóg Niszczycieli mat Janusz Bokiewicz. 1958-1961 ORP Burza, ORP Wicher (274). Informacja ściągnięta ze strony Stowarzyszenia Załóg Niszczycieli. R.I.P
Obrazek
ODPOWIEDZ