ORP Burza

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Zaskakuje mnie popularność tej strony. Przekroczenie 95000 wejść. Imponujące.
Dla oglądających, kolejne zdjęcia odzyskane po stracie. Już się pogubiłem. (V)
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Miner pisze:Z rysunków wychodzi mi, że kabina pilota nie była "dwupoziomowa", ale była wysoka jak pomieszczenie radiostacji. Masz tam niżej rysunek z instalacją świateł nawigacyjnych i sygnałowych, na którym widać też rozmieszczenie kabin. I jeszcze uzupełnienie - to pomieszczenie na lewej burcie, o którym pisałem, to centrala artyleryjska.
Właśnie obejrzałem film "Rapsodia Bałtyku" z 1935 r. A tam pokazano dość szczegółowo pomieszczenie radiostacji. A zwłaszcza jego wysokość. Dwa zdjęcia z tego filmu.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: ORP Burza

Post autor: crolick »

Ja bym bardziej obstawiał, ze to było kręcone w studiu na lądzie :wink:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

crolick pisze:Ja bym bardziej obstawiał, ze to było kręcone w studiu na lądzie :wink:
Pewnie masz rację że scenę tą kręcono w studio. Zastanawiająca jest ta barierka z przodu i ostatnie zdanie z tej sceny to: Powiadomić dowództwo floty. A następna scena zaczyna się od wyjścia marynarza z kabiny radio, bieg po schodach do kabiny nawigacyjnej i przekazanie meldunku dowódcy okrętu.
SiostrzeniecwujKazia
Posty: 1
Rejestracja: 2018-09-13, 15:43

Re: ORP Burza

Post autor: SiostrzeniecwujKazia »

Ogólnie witam wszystkich! Jestem tu od niedawna i nie wiem jak właściwie zacząć i do kogo skierować moje pytania. Przejrzałem tutaj parę stron, ale nigdzie nie znalazłem wskazówki, jak zacząć nowy post - zaczynam więc tutaj i przy okazji proszę i instrukcję, jak niniejszy wątek przenieść na niezależny post. Zakładając swoje konto, miałem za cel nawiązać kontakt z kimś, kto ma dostęp do archiwów z czasów wojennych. Najstarszy brat mojej matki, Kazimierz Ziętek, służył na ORP Burza, o czym dowiedziałem się od mamy. Wiem, że brał udział w bitwie o Narwik i że na tym okręcie służył aż do końca wojny. Potem zdecydował, że nie wróci do Polski. Został w Szkocji, gdzie ożenił się z Margaret Robertson, rodowitą Szkotką, z którą miał kilkoro dzieci. Prawdopodobnie od niej przejął nazwisko, którym się potem posługiwał. Nigdy ich nie poznałem z prostego powodu. My nie mogliśmy wtedy podróżować na Zachód - moi szkoccy kuzyni nie chcieli, trudno. Zresztą, ja w tym czasie byłem jeszcze smarkaczem. Wujek zmarł końcem lat 50-tych. Wiem, że cierpiał na jakiś rozstrój nerwowy, spowodowany przejściami wojennymi. Mam ogromną prośbę: Jeśli ktoś z Państwa wie, gdzie mógłbym zdobyć jakieś informacje o powojennych losach Kazimierza Ziętka i miejscu jego pochówku, bardzo proszę o odpowiedź, będę serdecznie zobowiązany. Pozdrawiam wszystkich, Andrzej T.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Witam siostrzeńca.
Aby rozpocząć nowy wątek musisz wejść na stronę "Forum Polskiej Marynarki Wojennej". Później schodzisz na sam dół strony i odnajdujesz pozycję "Rozpocznij wątek". A w sprawie wuja najlepiej zgłoś się do Pana Mariusza Borowiaka - historyka i pisarza. Znajdziesz go w internecie. Lub na stronach "Napoleon V". Z tego co wiem ostatnio jak przebywał w Anglii dostał dużo materiałów dotyczących naszych niszczycieli w Anglii, jak i historii marynarzy służących na tych okrętach. W tym także ORP Burza. Może on pomoże Ci w poszukiwaniach.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Kolejne zdjęcia znalezione w Sieci. Choć mam wrażenie że już tu były. (W)
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Powoli zbliżamy się do końca zbiorów zdjęć pt. Znalezione w sieci. Dziś kolejne trzy zdjęcia. (X) A tak przy okazji. To już 351 zdjęcie ( + rysunki) zamieszczone na tych stronach.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP Burza

Post autor: m_k »

To i ja coś dorzucę. :-D

Kilka dział tego typu jeszcze zostało. Jedno jest w MWP w Warszawie, z drugiego zrobili skansen na Helu, ale tylko przy tym z MMW w Gdyni jest napisane, że zostało zdjęte z "Burzy". To wstawiam kilka zdjęć.

Dla upewnienia się: ten wątek dotyczy tylko powojennego okresu ORP "Burza" w roli OPL i Okrętu Muzeum? Czy czegoś wcześniejszego też?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: ORP Burza

Post autor: dolek2 »

m_k pisze:Jedno jest w MWP w Warszawie, z drugiego zrobili skansen na Helu, ale tylko przy tym z MMW w Gdyni jest napisane, że zostało zdjęte z "Burzy".
Nie drążyłem tego tematu do końca ale to z MWP prawdopodobnie nie pochodzi z Burzy tylko z 27 BAS z Helu (lub z 28 BAS z Oksywia ) a ta na Helu ostała się jako jedyna na pierwotnym miejscu ... no i jest jeszcze jedna w Kołobrzegu i ta jest z Burzy razem z innymi klamotami ...
Ostatnio zmieniony 2018-10-04, 21:06 przez dolek2, łącznie zmieniany 1 raz.
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: ORP Burza

Post autor: ptasznik »

Tak nie do końca jest napisane, że to działo z ''Burzy''.
Do placówek gdzie można je zobaczyć należy dodać Skansen Morski w Kołobrzegu. Nie pamiętam jak na tabliczce, ale w przewodniku podają że ich jest z ''Burzy''.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP Burza

Post autor: m_k »

ptasznik pisze:Tak nie do końca jest napisane, że to działo z ''Burzy''.
Do placówek gdzie można je zobaczyć należy dodać Skansen Morski w Kołobrzegu. Nie pamiętam jak na tabliczce, ale w przewodniku podają że ich jest z ''Burzy''.
Właśnie niejasno jest napisane - dlatego dałem zdjęcie podpisu przy dziale "Armaty zdjęto z "Burzy" w 1977 roku w trakcie złomowania okrętu" a w Kołobrzegu nie byłem.

Jest parę przykładów tego co jest niejasno napisane w muzeach a co jest tak podpisane
Tu co do dział 40 mm:
https://army1914-1945.org.pl/polska/mar ... p-czesc-ii

A tu co do dział 120 mm wz.36:
https://army1914-1945.org.pl/polska/mar ... a-technika

I parę innych mogę dorzucić przy okazji.

Zresztą dolek2 dobrze zgłębiał ten temat

:( sorki - trochę się zaplątałem i poprawiałem
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: ORP Burza

Post autor: ptasznik »

Przyjemnie się czyta te artykuły.

Niejasne lub błędne opisy. Swego czasu w MMW zdjęcie ''Czapli'' podpisane jako ''Rybitwa'', w tym roku w Kołobrzegu haubica jako armato-haubica.

Przez chwilę kołatało mi jeszcze jakieś coś w skansenie MOW w Helu, ale tam jest chyba 85 mm z ''Kronsztada''.

Wracając do 100 mm z ''Burzy'' i BAS, tu też ciekawe jakie miały numery, czy jest jakiś dokument na tę okoliczność ? Niestety nie udało mi się uchwycić żadnej numeracji na zdjęciach z 27 BAS w Helu, ani na ocalałym ze stanowiska 1001, ani na szczątkach z 1002 i 1003. Może były na tabliczkach, mosiężnych ?
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Jedne co było pewne, to armatę 100 mm ze złomowanej Burzy, zamontowano w Świnoujściu przed szkołą nr 1. Później znikła . I jest prawdopodobne że to ta sama armata, co wystawiona w skansenie w Kołobrzegu. Ale do końca nie jestem pewien. A tu zdjęcie z pokładu Burzy. Widok na armatę ustawioną na dziobie okrętu. Po kolorze łoża (czarny) może to być armata którą znajdziemy w Gdyni.
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-10-03, 19:11 przez Storm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Numery na armacie wystawionej w Kołobrzegu. Na tej w Gdyni jest tyle farby że odczytanie numerów jest niemożliwe.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP Burza

Post autor: m_k »

Storm pisze:Numery na armacie wystawionej w Kołobrzegu. Na tej w Gdyni jest tyle farby że odczytanie numerów jest niemożliwe.
Obrazek Obrazek

O! Widzę, że kolega tak dokładnie bada eksponaty jak ja. Nie wiem, czy kolega prowadzi własną stronę internetową, ale jakby co to zapraszam do publikacji artykułu u siebie (z poszanowaniem praw autorskich). Akurat o setkach nie zebrałem jeszcze dość informacji. :D
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ODPOWIEDZ