ORP Burza

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP Burza

Post autor: m_k »

:-)
Dzięki za ciekawy zestaw radiostacji. Przydałoby się go trochę uporządkować.
:roll:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Dobrze by było, ale ja się na tym nie znam. Przydałby się ktoś, kto albo obsługiwał radiostacje na okręcie w tamtym czasie. Ewentualnie jakiś krótkofalowiec, który w tamtych czasach był zapalonym radiooperatorem. I korzystał z radiostacji okrętowej. W tamtych czasach Dowództwo MW współpracowało z krótkofalowcami. Oni by wiedzieli, jak to uporządkować.
I kolejna niespodzianka. Cały czas zastanawiałem się, jak i gdzie podziała się torpeda wystawiona no ORP Burza w 1972 roku. I już zagadka rozwiązana, tak mi się wydaje. Torpeda ta znajduje się w muzeum MW w Gdyni.
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-02-06, 17:30 przez Storm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: ORP Burza

Post autor: Miner »

Taki sam przekrój szkolny torpedy znajduje się na ORP Błyskawica, więc nie wiem skąd pewność, że akurat ten egzemplarz był wystawiony na ORP Burza.

Obrazek

Ale najważniejsze jest to, że nie jest to przekrój torpedy wz. 53-56, ale dużo starszej wz. 53-38 (np. nowsze torpedy miały sześciopiórowe śruby). Trudno zresztą oczekiwać, aby w 1972 roku publicznie wystawiano przekrój torpedy, która była w tym czasie na uzbrojeniu okrętów podwodnych.

Opis tej torpedy był już kiedyś zmieniany, ale pozostawiono nieprawidłowe dane t-t. Teraz mamy zgodność nazwy z parametrami, ale to nie ta torpeda! :(
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Witam Minera.
I tu mnie sprowadziłeś na ziemię. Rzeczywiście zapomniałem o torpedzie na ORP Błyskawica.(Podobna jest też w skansenie morskim w Kołobrzegu.). W ten sam sposób powycinana, tak samo malowana i wyeksponowana. Więc, może to ta jest tą z ORP Burza. Chyba się nie dowiemy. Co do typu prezentowanej na ORP Burza torpedzie to już wyższa szkoła. Tak jak nie znam się na radiostacjach, tak samo mam kiepskie pojęcie o torpedach. I tu ukłon do torpedzistów z tamtego czasu. Oni powinni zając stanowisko w tej sprawie. Ja już swój błąd poprawiłem i nie stwierdzam autorytatywnie że to ta, czy tamta. Tu prezentuję zdjęcie fragmentu torpedy z ORP Błyskawica. Identyczna z tą w muzeum. Mimo braku paru części.
Obrazek Obrazek
Tu parę zdjęć ze skansenu w Kołobrzegu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
A teraz bądź mądry , i pisz wiersze. Która to która. Każda opisana i każda inna. Ja byłbym za tym, że na ORP Burza, w 1972 r. umieścili przekrój torpedy wz. 53-38.
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: ORP Burza

Post autor: Miner »

Edit:
Jeśli chodzi o skansen w Kołobrzegu, to dane torpedy wz. 53-39 się zgadzają, ale wydaje mi się, że zarówno przekrój, jak i "bojowy" egzemplarz to torpedy wz. 53-38. Pewności nie mam, ale ta torpeda poniżej to według mnie wz. 53-38, bo ma czteropiórowe śruby:

Obrazek

Jeszcze inaczej jest w muzeum w Dąbrówce, gdzie w opisie części torpedy zgadzają się dane t-t wz. 53-38, ale właśnie sześciopiórowe śruby wskazują, że jest to nowsza torpeda wz. 53-39 lub 53-56W:
http://muzeumgryf.pl/eksponaty/533-mm-t ... ypu-53-38/

Obrazek

Jako ciekawostkę dodam, że na wystawie plenerowej MMW znajdowały się dwie torpedy wz. 53-38 z głowicami ćwiczebnymi, ta odnowiona była opisana jako "Torpeda okrętowa parogazowa":

Obrazek

Natomiast na Błyskawicy przekrój szkolny torpedy był (i chyba wciąż jest) opisany jako wz. 53-38, ale ma dane t-t torpedy wz. 53-56W.

Generalnie mamy bałagan, ale wszystko jest do sprawdzenia, bo opisy radzieckich torped wraz z albumami rysunków znajdują się w Archiwum MW.
https://archiwum-archiwummw.wp.mil.pl/p ... zasoby.pdf

Natomiast jeśli chodzi o rozstrzygnięcie, który przekrój torpedy znajdował się na Burzy, to trzeba by dokładnie zbadać zachowane zdjęcia. Poza tym, czy nie zachowały się jakieś spisy inwentarza OM Burza?
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

To jedyne zdjęcie torpedy na ORP Burza z 1975 r. jakie posiadam. Zdjęcie malutkie wykonane przez Stanisława Wydzga. Zdjęcie jest na stronach East News Poland. Ale firma ta nie sprzedaje zdjęć osobą prywatnym. Więc jest to tylko miniaturka. Ale bardzo ciekawa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: ORP Burza

Post autor: Miner »

Zdjęcia nie kłamią, ale czasem nie wystarczą. Trzeba jednak przejść się do archiwum i poczytać. :)

I nie piszę tego, żeby być uszczypliwym, ale widzę, że mocno się "wkręciłeś" w temat, więc zachęcam do przejrzenia dokumentów archiwalnych w Archiwum MW i MMW (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Może się okazać, że zdjęcia staną się jeszcze bardziej ciekawe.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Nie zauważyłem żadnej uszczypliwości w Twoich postach. A co do przeglądania dokumentów archiwalnych. Muszą trochę poczekać. Zbyt daleko mieszkam, aby być tam tak często jakbym chciał. Ale w niedalekiej przyszłości może się to zmienić.
Maxhel41
Posty: 39
Rejestracja: 2013-10-21, 23:49
Lokalizacja: Hel

Re: ORP Burza

Post autor: Maxhel41 »

Czy taka fotka już była? Niestety nie znam daty ani miejsca wykonania zdjęcia.

Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Zdjęcie wykonane przed rokiem 1935.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Dziś piękne nastrojowe zdjęcie ORP Burza otrzymane od syna sygnalisty z ORP Wicher.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Ostatni pokazałem radiostacje będące na wyposażeniu ORP Burza do komunikacji między okrętami, samolotem czy dowództwem znajdującym się na wybrzeżu. Teraz chciałem pokazać telefon okrętowy z 1964 r . Ten typ telefonu produkowano przez Krakowskie Zakłady Teletechniczne TELOS, jako telefon końcowy. Na ORP Burza prawdopodobnie znajdowała się wcześniejsza wersja tego telefonu. A może wersja przejściowa różniła się od tego co udało mi się znaleźć w Internecie. Tu pokazuję zdjęcie z pomostu bojowego ORP Burza i Telefon okrętowy APK-64.
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-09-26, 11:16 przez Storm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Kolejne zdjęcie znalezione w sieci. ORP Burza z lat 1962-70.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Internet ciągle mnie zaskakuje. Kolejne piękne zdjęcie ORP Burza z 1960 roku.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

Może nie w temacie. Ale!. Czytając różne publikacje na temat wyczynów w ORP Burza w Anglii, zastanawiałem się gdzie ona stacjonowała. Trudno było taka mapę znaleźć. A jeśli już była,to pokazywała tylko wycinek akwenu działalności. Więc postanowiłem samemu taka mapę stworzyć. I oto co mi wyszło.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP Burza

Post autor: Storm »

W Internecie na stronach "Kalendarz dat - 1960" znalazłem piękne zdjęcie ORP Burzy zrobione w maju 1962 r., przez pana Jerzego Uklejewskiego.
Obrazek
ODPOWIEDZ