Wygląd i budowa ścigacza S-1

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: p11c »

A w jakim temacie, coby nie błądzić po omacku :(
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: dolek2 »

p11c pisze:A w jakim temacie, coby nie błądzić po omacku
Chyba w "artyleria polska" ... tam gdzie "formoza" zawalił wszystkie wątki rzeczami zbędnymi i niepotrzebnymi ...
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: ptasznik »

dolek2 pisze:Chyba w "artyleria polska" ...
Jest co przekopywać, samej artylerii 11 stron. :kreci:
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: ptasznik »

Jest tam jednak taki temat; Hel 1939 nasza artyleria.
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: dolek2 »

ptasznik pisze:Jest co przekopywać, samej artylerii 11 stron
W końcu odzyskałem swój dysk i mogę wkleić to zdjęcie, jakość nie powala ale widać co jest na zdjęciu :
Załączniki
01.jpg
01.jpg (74.61 KiB) Przejrzano 6952 razy
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: ptasznik »

I to właśnie zdjęcie jest w temacie Hel 1939 ...
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: dolek2 »

ptasznik pisze:I to właśnie zdjęcie jest w temacie Hel 1939 ...
A kto by to spamiętał po tych wszystkich wpisach wspomnianego wcześniej użytkownika ... :-( :-(
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: ptasznik »

Też bym nie spamiętał, ale robiłem kiedyś zdjęcia zdjęć i opisywałem źródła :rotfl2: i coś mnie tykło sprawdzić.

Przy okazji znalazłem też zdjęcia ''sznajderki'' z Kołobrzegu. Mamy tu gdzieś jej temat, żeby nie śmiecić przy ścigaczu ?
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: p11c »

Czyli jest duże prawdopodobieństwo że taka armata była na Nieuchwytnym
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: Waldek K »

Trochę w temacie, a trochę nie. Bardzo fajne to zdjęcie Boforsa, ale od razu naszło mnie pytanie: jaki byłby sens ustawiania (bardzo dobrego i cennego) działka przeciwlotniczego w lesie pomiędzy wysokimi drzewami? Zmierzam do tego, że być może nie jest to stanowisko ogniowe (brak zresztą jakiś wałów ziemnych, czy innych osłon), tylko ktoś to działko tam po prostu "odłożył". Może Niemcy po zdobyciu? A jeśli tak, to równie dobrze, mogło ono zostać odkręcone od np. uszkodzonej lub zniszczonej podstawy kołowej, czy jak się to nazywało. Nie mam zamiaru siać fermentu, ale tylko trochę wątpliwości :roll:
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: dolek2 »

Waldek K pisze:Zmierzam do tego, że być może nie jest to stanowisko ogniowe (brak zresztą jakiś wałów ziemnych, czy innych osłon), tylko ktoś to działko tam po prostu "odłożył".
I to jest słuszna koncepcja ... :D :D
Waldek K pisze:A jeśli tak, to równie dobrze, mogło ono zostać odkręcone od np. uszkodzonej lub zniszczonej podstawy kołowej, czy jak się to nazywało.
Tylko po co i kto miał to zrobić?? Nasi raczej nie mieli możliwości technicznych, Niemcy to raczej by to wsadzili na jakieś koła aby to łatwiej wytargać i użyć. Tak na marginesie, helskie Boforsy 40 mm nie miały podstaw kołowych, był to wz. 38 czyli podstawa półstała bez czterech kółek tylko z dwoma ...
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: p11c »

Z półstałej zdejmowano koła na czas strzelania, chyba to tak wyglądało jak na zdjęciu.
Tu natomiast nie widzę tych rozłożonych nóg.
Ta ze zdjęcia wyżej to raczej jest ustawiona gdzieś na skraju lasu, od strony morza, tak aby była niewidoczna dla zwiadowców.
Jakby była przestawiona z innego miejsca to chyba wcześniej opuszczono by lufę ??
Załączniki
bofors_4_x118.jpg
bofors_4_x118.jpg (38.06 KiB) Przejrzano 6902 razy
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: Waldek K »

Ta ze zdjęcia wyżej to raczej jest ustawiona gdzieś na skraju lasu, od strony morza
Nie chciałbym psuć wywodu, ale na zdjęciu widać, że cienie drzewa po lewej i samego działka układają się do tyłu na prawo, więc słońce świeci zza fotografującego. Gdyby było tak jak piszesz, to działko musiałoby być całe oświetlone przez słońce, a tymczasem widać cień na końcu lufy i na środku działka, co znaczy, że fotograf miał z tyłu po lewej kolejne drzewa.
Może rzeczywiście je ustawiono, powiedzmy, za pierwszymi drzewami (tylko po co?), jak się ustawia artylerię polową, a może jednak nie...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: m_k »

To może wydawać się dziwne, ale bez prześledzenia relacji świadków, nie ma co robić z tego problemu. W drugiej połowie września i aż do samej kapitulacji przygotowywano się na odparcie desantu z morza. Zdejmowano działa z zatopionych okrętów i montowano na lądzie a inne działa zmieniały swoje pozycje. Uszczelniano obronę. Może i te przestawiano a nie skończono tego zrobić? Nie mam też pewności, czy zdjęcie nie pochodzi z późniejszego okresu, gdy Niemcy robili na Helu swoje "porządki". Za dużo tu niewiadomych. Oparłbym się bardziej na relacji z epoki, że już 31 sierpnia strzelały z pozycji i przepędziły samolot niemiecki znad Jastarni z tomiku 130 WLU autorstwa Waldemara Nadolnego przy współpracy Romana Bąkowskiego. Źródło może podać dolek2, bo ja do niego jeszcze nie dotarłem.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wygląd i budowa ścigacza S-1

Post autor: Mitoko »

Jeżeli wyciągali działko przeznaczone na eksport - mogło być bez podstawy do transportu.
To zdjęcie wygląda trochę jakby działko ustawiono na wybetonowanej podstawie (jasny kwadrat). Wtedy drzewa wokół miałby sens dopóki podstawa nie doschła by do końca - wyciąć zawsze można. W każdym razie na działko morskie nie wygląda mi to.

A przy okazji inna sprawa - jak przegrzebywałem przed laty sprawę uzbrojenia CKU coś, gdzieś tam było (nie pamiętam dokładnie), że kupiono 2 działka lądowe bez podstaw. Jedno poszło na CKU, co do drugiego przyjmowano, że poszło na Mosty Wolańskie, ale tu w sumie można uznać za pewnik, że tam był 3-ci Vickers z OP.
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
ODPOWIEDZ