ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Moim zdaniem jedyną hipotezą jest kolor kadłuba. Na waszym miejscu opierałbym się głównie na zdjęciach bo:
Są zdjęcia wykonane przez Polaków:
- z działem na rufie (3 maj 1940) + inne grupowe zdjęcia marynarzy robione w UK
- z widocznym masztem (1940 rok)
- z wyrzutnią (1940 rok)

Na żadnym ze zdjęci z 1940 r nie widać kamuflażu. Nadbudówki, działa, wyrzutnie maja taki sam kolor. Na kominie widać namalowany pas.

Skoro chcecie zrobić Garlanda na stan z 4 maja 1940 r to wypadłoby je tam umieścić.
:wink:
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

Ok, znalazłem to zdjęcie (a w zasadzie aż trzy zdjęcia gdzie widać lufę). Faktycznie 120-ka nr 4 była na swoim miejscu!
Piękne dzięki :piwo:
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

No i ostatnie dwa pytania jakie pozostały w układance.
1. Czy na dziobowym kominie też był czerwony pas?
Tu jest (ale zdjęcie pewnie przedstawia HMS, a nie ORP):
Garland D.JPG
Garland D.JPG (15.74 KiB) Przejrzano 12302 razy
A tu nie widać:
1939_hms_Garland.JPG
1939_hms_Garland.JPG (41.5 KiB) Przejrzano 12302 razy
No i gdzie powiewała bandera na rufowym maszcie? Ramm pokazał ciekawe zdjęcie angielskich okrętów:
ramm pisze:Obrazek
A jak to wyglądać mogło u nas? Maszt nie miał zdaje się gafla, więc brak typowego miejsca dla bandery ORP.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Moim zdaniem zdjęcie z kolekcji Abrahmsa pochodzi z około 1937 roku.


Lepsze ujęcie na maszt. Myślę ze na każdym tak było.
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

A więc wygląda na to, że jednak był jakiś mały gafelek. Na Glowwormie też go widać.
Obrazek
i na Gypsy:
Obrazek

Na wrzuconym przez Ciebie zdjęciu też majaczy jakiś cień (bandera?). Pozostaje ostatnie pytanie czyli lokalizacja znaku dowódcy okrętu 8) Wcześniej nie miałbym wątpliwości, że będzie podciągnięty do topu masztu rufowego, ale teraz zastanawiam się.
Załączniki
Untitled-TrueColor-02.jpg
Untitled-TrueColor-02.jpg (23.41 KiB) Przejrzano 12282 razy
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

No i jeszcze pozostaje kwestia zrzutni bg. Z pamiętników Wojciechowskiego wynika, że w październiku zamiast trału pojawiły się dodatkowe bomby. Nie pisze czy chodziło o dodatkowa zrzutnię, czy o zapas mocowany stropami do pokładu.
Na zdjęciu Ramma "z pomostu na śródokręcie i rufę" nie widać charakterystycznych żurawików na rufie. Jak to z nimi było, bo to chyba determinowało liczbę zrzutni (1-2).
Z kolei na filmiku z ubiegłorocznej wystawy w Gdyni widać takie zdjęcie (poniżej). A domyślam się, że to już z polską załogą.
Załączniki
Bez tytułu 2.jpg
Bez tytułu 2.jpg (107.44 KiB) Przejrzano 12210 razy
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

Trały widać też na tym zdjęciu. Może właśnie na żurawikach zawieszono ołtarz?
Załączniki
Oficerowie z Garlanda.jpg
Oficerowie z Garlanda.jpg (33.32 KiB) Przejrzano 12203 razy
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Żurawie widać, kawałek. Na obrazku przedstawiłem też wizję ołtarza.

Po dużym zbliżeniu na "zdjęcie masztu" widzę żurawi, ale myślę ze zasłania je działo i nadbudówka rufowa.

Zwróćcie też uwagę na reling widać słupki, na których rozwieszano brezent, który dawał cień i chronił przed słońcem. (dla pokazania idei załączam przykład Błyskawicy i Groma) Te słupki widać na zdjęciu z 3 maja 1940 i na zdjęciu masztu. Duże prawdopodobieństwo że miał je przy wyjściu z Malty.

P.S. Zdjęcie które widzisz na filmie wykonano Anglii, widać że kadłub pomalowany na ciemny szary, ale farba już mu schodzi.

Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

Jak zwykle piękne dzięki :piwo:. Normalnie jesteś skarbnicą wiedzy :brawo: .
Trzeba przyznać, że wszystkie rysunki Garlanda z tego okresu są do zrobienia na nowo.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

No to jeszcze drążę tego Garlanda. Na szybko próbowałem w sieci znaleźć dokładne zdjęcie rufy (niekoniecznie Garlanda, ale analogicznej). W opisach uzbrojenia pojawia się 2 miotacze bg i... jedna zrzutnia. Myślałem, że jest ona pomiędzy pływaki trałowymi, ale jakoś jej nie widzę na tych zdjęciach które przeglądałem (dość pikselowatych, przyznaję). To co tam jest (wychylone poza rufę to jak gdzieś wyczytałem stanowisko obsługi trału parawanowego). To jak to w końcu było z tą zrzutnią? Czy na Garlandzie mogło to wyglądać (rozmieszczenie bomb itd.) jak tu na modelu Glowworma z GPMu przedstawionym na forum kondradus.com http://www.konradus.com/forum/read.php? ... 6&t=274596 ?
http://images51.fotosik.pl/525/e20cbcce30dad7cf.jpg
http://images52.fotosik.pl/526/082ce4e8dd363fb4.jpg
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Czesc

zapomnij to co pisałem o żurawiach :oops: na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie napisać co się z nimi stało i dlaczego ich nie ma

oto rufa Garlanda z 1940 i składanka innych ruf bliźniaków może ona coś Wam pomoże, nie chcę pisać, że na naszym było podobnie bo widzę na Garlandzie, na zrzutni bomb głębinowych, jakiś maszt + puszki do robienia zasłony dymnej

Obrazek Obrazek

Sory za zamieszanie

Bonus. Zdjęcie z sierpnia 1940r - widać maszt

Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

Hmmm... a zdjęcie z filmu z wystawy? Tam są żurawiki. Co więcej Garland na 100% miał żurawiki w momencie gdy rozpoczynał naprawę uszkodzeń w Aleksandrii. Czyżby zdjęto je w trakcie remontu już na Malcie?
Ta rufa to z jakiego miesiąca? Białe czapki to chyba najpóźniej do 1 października.

No i zastanawia mnie zdjęcie z Hajfy. Na rufowym kominie zdaje się, że widać pasek, ale na dziobowym?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Zdjęcie z filmiku, wystawy na którym widać załogę na rufie okrętu + żurawiki zrobiono w Anglii, obstawiam 1941.

Zdjęcie rufy bez żurawików pochodzi z na pewno 1940 z Morza Śródziemnego, miesiąc?

Akurat na innym zdjęciu z prawej burty widać na obu kominach pojedyncze pasy, maszt na dziobie w połowie ciemny, góra jasna.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

No to z tymi żurawikami musiałby być: "pojawiam się i znikam".
- na pewno okręt miał żurawiki w momencie gdy dotarł do Aleksandrii na prowizoryczny remont, czyli jeszcze przed przekazaniem Polakom (widziałem zdjęcie),
- po co żurawiki w 1941 skoro nie było trału parawanowego? a o tym, że w październiku 1940 roku miejsce trału parawanowego zajęły dodatkowe bomby głębinowe wyraźnie pisze Wojciechowski (a na tym zdjęciu trał jest).
- na zdjęciu Garlanda z 1941 roku (nie pamiętam jaki miesiąc, ale na pewno kwiecień lub później) widać, że żurawików nie ma są za to dwie zrzutnie bg.
http://s2.manifo.com/usr/d/d40D/04/mana ... 41-rok.jpg
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marek T »

Marmik pisze:...po co żurawiki w 1941 skoro nie było trału parawanowego?...
Do transportu bomb głębinowych?

Wygląda na to, że na tej fotce pokazany jest żurawik do obsługi pływaków trału:
Obrazek

Natomiast na tym zdjęciu (z lewej strony) jest chyba żurawik do obsługi b.g. Nawiasem mówiąc, ten żurawik jest dość daleko od pływaka.
Obrazek
Może mógł być zdejmowany? - tak jak wspomniane wcześniej sztyce do tentów. To by mogło tłumaczyć jego okresowe pojawianie się, na dodatek w różnych miejscach.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

Tak, żurawiki rurowe o udźwigu do 250 kg do obsługi bomb głębinowych są zdejmowalne. Tu sprawa była od początku dla mnie jasna.

Ja natomiast ciągle nie rozumiem sprawy tych żurawików do obsługi pływaków trałowych i to tylko o nich ciągle piszę.
Przed przekazaniem Polsce były, po przekazaniu... zniknęły... by znów zmaterializować się w 1941 roku (zdjęcie z filmu z wystawy) choć już trałów nie powinno być (rzekomo zdjęte w X 1940) i znów zniknąć w drugiej połowie 1941 roku?

EDIT:
Wychodzi na to, że wszystko "psuje" zdjęcie z wystawy (a może nie pochodzi ono z UK... ale z Malty przed przekazaniem RP*?). Gdyby nie ono to można byłoby śmiało uznać, że żurawiki zdjęto w czasie remontu na Malcie i nigdy już nie wróciły na pokład Garlanda. Natomiast reszta wyposażenia (platforma do obsługi, pływaki tor dla bg pod platformą) pozostały mniej więcej niezmienione aż do wywalenia wszystkiego w UK (do wyjaśnienia pozostaje czy wszystko zrobiono od razu w październiku 1940 roku czy dołożono coś - np 2 kolejne miotacze - w pierwszej połowie 1941 roku).

*) na zdjęciach z podniesienia bandery pływaki są jednolitego jasnoszarego koloru, tak samo jak na zdjęciu rufy, które ostatnio podlinkowałeś, podczas gdy na tym zdjęciu pływak jest dwukolorowy z przewagą ciemnego. Czarne czapki nosiło się chyba do kwietnia? Czy jest możliwe, ze jest to zdjęcie z Malty z kwietnia 1940 roku w czasie prac remontowych przed ostatecznym malowaniem (stąd zły stan powłoki malarskiej na burtach)?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ