ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

Mam prośbę o pomoc w zlokalizowaniu miejsca noszenia bandery wojennej przez ORP Garland w okresie 1940-1941.
Poniżej zamieszczam planiki z Modelarstwa Okrętowego i z misia oraz odpowiednie zdjęcia (przypominam, że rysunki odnoszą się do stanu sprzed skrócenia drugiego komina, a zdjęcia pokazują po skróceniu). Adam Werka temat potraktował po macoszemu i na czterech znanych mi obrazach Garlanda domalował nieistniejący gafel na maszcie tam podnosząc banderę. Jest ktoś w stanie rozsądnie wyjaśnić gdzie i w jakim okresie ten okręt podnosił banderę w ruchu? A już najbardziej interesuje mnie sam maj 1940 roku.
ORPGARLAND.jpg
ORPGARLAND.jpg (161.22 KiB) Przejrzano 15843 razy
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: crolick »

Przed przejęciem przez PMW był tylni 3-nożny maszt. Na nim wisiała flaga brytyjska (a przynajmniej tak mi się wydaje ze zdjęcia :P ).
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Na śródokręciu jest nadbudówka z reflektorem i zapasowym kołem sterowym przed nimi jest taki pionowy drąg to tam ja dawali.
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Wicher »

Tu:
Obrazek
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6373
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Peperon »

Nie wiem czy pomoże, ale Stanisław Woźniak rysował tak...
Strona 23. 1. 59.jpg
Strona 23. 1. 59.jpg (463.72 KiB) Przejrzano 15824 razy
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Zdjęcie kolegi Wichra pochodzi z 1944 roku, a grafika Peperona pokazuje stan na 1942 rok.
Maszt o którym pisze Crolik zlikwidowano podczas remontu na Malcie w 1940.

W maju 1940 banderę dawano, albo na flagsztok na rufie, albo na drągu na śródokręciu. :wink:
Po remoncie (około 1945)gdzie ?obudowano? miejsce, w którym było zapasowe koło sterowe, na śródokręciu pojawił się flagsztok który widzicie na rysunkach i na zdjęciu z 1945.
A tak cały czas wieszano na tym drągu.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

Dzięki Ramm :piwo: .
A więc rysunek z misia jest poprawny, a z PM i Modelarstwa Okrętowego nie (tu są też błędy na dziobowej nadbudówce) :olaboga: . I weź tu ugotuj bigos :wink: . Jedyne wytłumaczenie, że tematem artykułu było malowanie i na tym się skupiono.
Czy ma ktoś jakiekolwiek zdjęcie Garlanda pozwalającego upewnić się czy w czasie wyjścia z Malty w maju 1940 roku bandera była na drzewcu rufowym, czy na pomoście reflektora (ale teraz już wiem, że jak co to w jego dziobowej części)?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Ja nie mam takiego zdjęcia, ale na zdjęciach z 3 maja jest na rufie.

Marmik, a jak Twoim zdaniem był pomalowany kadłub Garlanda 4 maja 1940? Moim zdaniem na jakiś jasny, na pewno nie ciemny szary!Na zdjęciach ma białe działa i nadbudówki wygląda to bardzo podobnie jak HMS Garland z filmu z zrobionego w listopadzie 1939 r, maszt jeszcze widać i nie ma tego drzewca przy reflektorze ;). A może ja się mylę i ten maszt usunięto dopiero w Anglii?
Na zdjęciu ORP Garlanda z 1940, zanim zamiast wyrzutni torped dodano armatę p-lot, nie widzę już masztu.
Obrazek

Film z HMS Garlandem (od 11:00 minuty)

Obrazek


I zżera mnie ciekawość po co to wszystko, jeżeli to nie jest tajemnicą, oczywiście. :lol: Już raz pytałeś się o godzinę wyjścia okrętu z Malty, a teraz o banderę z tego dnia.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

No dobra, tajemnicy nie będę robił :lol:
Pocztóweczka się kroi (trzecia w kolejnej dziewiątce) i jak zwykle chcemy by była jak najbardziej realistyczna 8)
Co do pory doby to już wiem z pamiętników Wojciechowskiego, że wychodził popołudniu (tyle wystarczy). Fala na przejściu była całkiem całkiem, ale to portu aż w takim stopniu nie dotyczy. Jako ciekawostka, Garland był w rejsie do Aleksandrii "pomalowany" na... pisakowo :wink: 18 maja trafił na "oddech Sahary" który przywiał drobinki piasku kilkadziesiąt kilometrów w morze i oblepił cały okręt.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Cześć

Zamieszałem z tym masztem, ale wydaje mi się że już wiem jak z nim było. Znalazłem zdjęcia Garlanda najprawdopodobniej z jego rejsu do Anglii. Widać maszt jak na dłoni oraz pas na kominie. Myślę że banderę wywiesili na tym maszcie bo nie widać jej na rufie.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4092
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: crolick »

O ile to pomoże - w styczniu 1940 roku, GARLAND miał czarne pasy na kominach (po jednym na obu), kadłub był zdecydowanie ciemniejszy niż nadbudówki, komin czy działa. Na linii wodnej był szeroki czarny pas.
Na ile to malowanie było prawdziwe w czerwcu 1940 roku - nie mam pojęcia.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Coś w tym stylu (kadłub niebieski, góra jasna)

Obrazek, Obrazek
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

Pozostaje pytanie, a co w maju, bo to jest najistotniejsze. A że okręt całkowicie pomalowano na Malcie jest IMO pewne.
Pasy na kominie to przynależność do flotylli (1st Destroyer Flotilla), więc nie wiem czy po przejściu do PMW zostało tak samo. Jakby ktoś miał potwierdzenie to proszę o info.

Ramm, o jakim zdjęciu z rejsu do Anglii piszesz? Jakie malowanie na nim widać (czy jest czerwony pasek na kominie)? No i w Gibraltarze przeszedł jakiś mały remoncik, więc co nieco mogło się pozmieniać.
Myślę że banderę wywiesili na tym maszcie bo nie widać jej na rufie.
Masz na myśli ten maszt od anteny jaki pokazałeś na tym zdjeciu?
ramm pisze:Obrazek
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 710
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: ramm »

Widać maszt, pas na kominie, jasne nadbudówki i polskich marynarzy w krótkich rękawkach. Myślę że okręt znajduje się jeszcze na Morzu Śródziemnym.
Obrazek

Chciałem wyjaśnić mój słownik żebyśmy wszyscy wiedzieli o czym mowa.
maszt - wysoki 3 palowy maszt na nadbudówce rufowej
drąg/drzewiec - mały maszt na nadbudówce na śródokręciu, który pojawił się gdy usunięto maszt z rufy. wieszano na nim banderę :-)
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marek T »

1. Kolory.
W początkach 1940 roku Anglicy stosowali różne odcienie szarości, ale już zaczęli wprowadzać eksperymentalnie kolorowe dodatki.

2. Wzory.
Wg Ravena okręty typu G pod koniec 1939 dostały kamuflaż, ale nie wszystkie. Dostały go GRENVILLE i GRIFFIN - wg D. Williamsa był to pierwszy półoficjalny, wzór wprowadzony w RN na polecenie adm. Dunbar-Nasmith. Myślę, że pomalowano je w kamuflaż po przejściu z M. Śródziemnego do UK, co nastąpiło w połowie listopada 1939. Raven podaje, że kamuflaż miały też GRENADE i GARLAND, różny od poprzedniej dwójki, ale nie wiadomo jaki. GIPSY i GLOWWORM nie miały kamuflażu na dzień zatopienia.
W załączeniu wzory kamuflażu na GRENVILLE i GRIFFIN z przełomu 1939/1940 oraz wzór dla GRENADE na maj 1940 (ale nie wiadomo, kiedy go dostał).
Williams podaje, że kolor "stone" na GRENADE to "light buff" czyli bardzo jasny słomkowy. Może ten "stone" to piaskowiec?

3. GARLAND.
Pierwsze kamuflaże wprowadzono na okręty typu G około listopada 1939. Jak wiadomo GARLAND we wrześniu 1939 uległ wypadkowi i stanął do remontu; w związku z tym - chyba mu w stoczni nie malowali kamuflażu? Więc co miał Raven na myśli?
Po remoncie został na Morzu Śródziemnym i był przydzielony do 14 Flotylli Niszczycieli. Czyli trzeba by sprawdzić, jak były malowane okręty 14DF - bo raczej do nich powinien dopasować się GARLAND, a nie do reszty Flotylli, która w tym czasie była w Anglii.
Co do masztu: przyjęło się, że podczas remontu na Malcie zlikwidowano rufowy maszt i wstawiono działo 76mm. Tak też podałem w MSiO, ale zastanawiam się, czy to mogło być. Skądinąd wiadomo (ale nie pamiętam skąd ...) że działa w miejsce wyrzutni torped Anglicy zaczęli montować dopiero po kampanii francuskiej. Czyli GARLAND mógł wyjść z Malty (w maju) bez działa. Z tym działem związany był maszt rufowy, który ścinano aby nie ograniczał pola ostrzału.
Działo mógł dostać w Gibraltarze (gdzie był remontowany przez ponad 2 tygodnie we wrześniu 1940) lub podczas przystosowania do służby eskortowej w Plymouth w październiku 1940.

I na koniec. W Gibraltarze stał ponad 2 tygodnie. Więc mógł wejść w pomalowany w jakiś sposób, a wyjść - pomalowany inaczej...
Załączniki
UK - typ G kamuflaz 001.jpg
UK - typ G kamuflaz 001.jpg (94 KiB) Przejrzano 15594 razy
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: ORP Garland - bandera wojenna... gdzie?

Post autor: Marmik »

:olaboga: To znaczy co...? Nie wiemy nic? :wink:
Ramm, skąd wiesz, że to polscy marynarze? Szkoda, że nie widać reszty komina, bo w 14 flotylli musiałby mieć czerwony i czarny pas, a ten czerwony co widać to strasznie ciemny jakoś jest.

Garland doczłapał się do Gibraltaru (trochę na holu) z popękanymi rurkami w dwóch kotłach i to one były głównie naprawiane (de facto w okresie 7-13 IX), a po ich naprawie okręt wychodził na próby i trzydniowy patrol. Myślę, że nie było zbyt wiele czasu (i sensu, skoro w UK czekał go remont) na malowanie, ale to tylko spekulacje.
Biorąc pod uwagę aktywność bojową i warunki atmosferyczne myślę, że w okresie pomiędzy opuszczeniem Malty, a przybyciem do UK okręt nie był malowany.

No i najważniejsze: wg Wojciechowskiego działo plot zamontowano dopiero w UK!!! Pisze, że jak wrócił z urlopu to zobaczył je zamiast swojego drugiego aparatu torpedowego! Pisze też o malowaniu (po 24 X).
Moim zdaniem to bardzo wiarygodna informacja (w innym miejscu pisze, że 12 X odstawili okręt do generalnego remontu i przezbrojenia).

Wszystkie info z pamiętnika, który właśnie pospiesznie czytam:
635532081159799431.jpg
635532081159799431.jpg (40.23 KiB) Przejrzano 15528 razy
No i działo nr 4... podobno przy nim ustawiono krzesła dla gości podczas ceremonii podniesienia bandery na Malcie (pisze o tym Pertek w WDMF cytując Wojciechowskiego, ale nie z ww. pamiętnika). Czyli co? Jednak było?

Może trzeba rozważyć hipotezę, że Garland opuścił Maltę z dwoma wt, 4 działami 120 mm i rufowym masztem, pomalowany na szaro?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ