Wieści z MW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Wieści z MW

Post autor: szafran »

Z góry uprzedzam, że jutro nie będzie moich fotek :(

Choć z drugiej strony się cieszę bo nie chciałbym widzieć smutnych marynarzy, którzy tracą swój drugi (a czasami i pierwszy) dom...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Wieści z MW

Post autor: Peperon »

Krzysztof Kucharski pisze:...Mnie nic nie bolało, wręcz byłem zadowolony...
No widzisz... Mnie bolało, że piszę o wycofaniu starego rupiecia, a nie o budowie nowego okrętu.
Z Twojego wywodu można wnioskować, że praktycznie nie mamy OP, bo to tylko złom unoszący się na wodzie.
A z Orłem nie wiadomo co będzie. Z Orką zresztą też...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Krzysztof Kucharski

Re: Wieści z MW

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Peperon pisze: Z Orką zresztą też...
To tylko takie moje "gdybanie", ale jutrzejszy dzień, a właściwie wyniki pewnego głosowania mogą być przełomowe dla losów "Orki". Sądzę, że naszemu partnerowi zaproponowano deal. Zobaczymy, jaka będzie jutro reakcja.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Wieści z MW

Post autor: marek8 »

Macieju - nie bocz się na mnie bo ja tak naprawdę nie Ciebie wcale miałem na myśli a jedynie pewną bardzo zresztą powszechną postawę ;) Strasznie naciskasz na tzw. polonistykę - chyba bez świadomości faktu jak bardzo jest to konstrukcja przypadkowa, nieprzemyślana i oparta na widzimisię aktualnie na topie gdzieś tam w tle językowych "mędrców' - zawsze warto bronić rzeczy wartościowych ale przypadkowych i wziętych z sufitu zasad stylistycznych - wybaczy Kolega... nie takie lepsze zostały olane i dotyczy to jak najbardziej rodzimego języka... Kolega - jak mniemam zawsze bierze też udział w nieśmiertelnym "poprawianiu" nie łódź a okręt podwodny - wielu ma taki nawyk i nie ustąpi... ot gradacja ważności na ciekawym poziomie...
Co do smutku - jak się tyle lat nie doświadczyło niczego pozytywnego w temacie to odczuwać można co najwyżej satysfakcję, że się ta cała nieumiałkowata konstrukcja po prostu rozpada... lepiej aby nie było floty wcale niż miała być takim przedziwnym naszym "pospolitym ruszeniem"...co to sobie trzeba wymyślać absurdalne dlań bajki aby miało to choć cień sensu... Sorry ale rozczarowani są po prostu rozczarowani i nie zbędziesz ich kolejnym "rozglądaniem się" i bajkami, których usłyszeli jakby o jedną za dużo...Są pewne granice absurdu, których nawet u nas przekroczyć się już nie da.
Nie mamy naturalnego modelu polityczno-gospodarczego zdolnego do trwałego zagospodarowania obszaru morskiego na polu innym niż prosty zakup-używanie a potem się wymyśli koncepcję co do czego i po co... Co prawda nieakceptowana w naszej kulturze zasada z pewnego niegłupiego miejsca głosi, że 98 % decydentów to... ;) a relatywny postęp to działania owych 2 % pozostałych pewnie gdzieś tam działa ale widać nasza "modyfikacja" pożarła i ten margines i decydują po prostu księgowi...
Na okręty podwodne nie ma zwyczajnie kasy i nie zmieni tego "nawet 5 i pół okrętów" ani to, że to "co najmniej" tyle. Prawdopodobnie - po staremu - nie zdawano sobie sprawy jak bardzo "inny" jest nasz system wydatków wojskowych i jak bardzo trudno jest w nim "urwać" środki na zakupy czegoś sensownego - zwłaszcza, że okręt podwodny nowej generacji to bynajmniej nie takie proste cuś jak Orzeł, którego dosyć szczęśliwym zbiegiem okoliczności można sobie było serwisować bez wsparcia producenta (co samo w sobie jest też ciekawym pomysłem). My się powinniśmy cieszyć, że on tyle lat pływał a nie poszedł w ślady rumuńskiego... Jak dobrze pójdzie to "wymęczą" środki na max dwie jednostki, które będą budowane nie mniej niż dekadę każda - komuś chce się czekać? Rozwiązania jak pewne rzeczy zrobić niby są ale tak naprawdę i to z wielu powodów nie są dla nas dostępne i to głównie z powodów tego, że mamy taką a nie inną kulturę biznesowo-polityczną, która jest może w stanie coś tam na boku czy jako podwykonawca wykonać ale nie jest zdolna do wykreowania skutecznie działającego podmiotu zdolnego do działania na polu międzynarodowym.
Przerastało to nasze czynniki polityczne za Jagiellonów - niestety przerasta i dziś. Może problem w tym, że za wielu chciałoby się tak od razu wykreować na superelitę przy okazji jednego superdealu a gdy się okazuje, że się nie da to jest przynajmniej na tyle silna aby nie dać czegoś podobnego osiągnąć innym? Przerabialiśmy to dziesiątki razy i współcześnie także całkiem sporo jest takich przypadków...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6408
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Wieści z MW

Post autor: Peperon »

szafran pisze:Z góry uprzedzam, że jutro nie będzie moich fotek :( ...
Może chociaż pożegnalną mu pykniesz ? Taką smutną już po zejściu załogi z pokładu... :cry:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Krzysztof Kucharski

Re: Wieści z MW

Post autor: Krzysztof Kucharski »

Peperon pisze:Może chociaż pożegnalną mu pykniesz ? Taką smutną już po zejściu załogi z pokładu... :cry:
Może być taka?
https://navaltoday.com/wp-content/uploa ... 24x684.jpg
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Wieści z MW

Post autor: Orlik »

Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
Piotr S.
Posty: 2309
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Wieści z MW

Post autor: Piotr S. »

Szykuje się nam nowy okręt muzeum ORP Mewa - zasłużony kandydat na okręt muzeum
http://www.gospodarkamorska.pl/MW,Sluzb ... uzeum.html
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Wieści z MW

Post autor: szafran »

Tutaj pełniejszy tekst mojego autorstwa :)

http://wiekdwudziesty.pl/czy-warto-zach ... -orp-mewa/
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Wieści z MW

Post autor: dessire_62 »

Zachować tak ,ale na pewno nie jako ORP.
Jakieś stowarzyszenie czy coś w tym stylu.
Jak nie to Kołobrzeg.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Wieści z MW

Post autor: Maciej »

Moim zdaniem, nie warto.

Nie warto, bo głównym celem takiego obiektu muzealnego jest propagowanie MW.
A do tego nie wystarczy ciekawa historia służby. W przypadku tego okrętu, nie dla wszystkich ciekawa.
Co więcej, taki obiekt muzealny musi swoim wyglądem budzić emocje i nie chodzi o mieszane emocje, z całym sacunkiem dla służących na nim marynarzy.

Pozdrawiam,
Maciej
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: Wieści z MW

Post autor: thomson »

Dlaczego mieszane emocje? Okręt ciekawy, polska myśl techniczna i polska produkcja. Służba tez ciekawa. No i ten Pasażer...Dla mnie to dużo.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Wieści z MW

Post autor: Maciej »

Wierzysz w to co piszesz czy zwyczajnie zaklinasz rzeczywistość, trochę.. w Północno Koreańskim stylu?

Co, taki eksponat, ma wypromować lub upamiętnić?
Bieda-flotę czy wydumany powód, dla którego go zachowamy?
Chwyci za serca młodziesz, porwie i rozpali ich wyobraźnię tak mocno, że o przyszłe kadry i kształt MW będzie można spać spokojnie?!
Wątpię..

Pozdrawiam,
Maciej
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: Wieści z MW

Post autor: thomson »

Tak, mnie ten okręt "chwyta za serce". I myślę że nie tylko mnie. Plus powody , które przytoczyłem wyżej. "Mnie "chwyta za serce"nie tylko ten okręt. Bo np. Kobben nie mniej...Niestety , nie mam siły sprawczej by to "chwytanie" było gwarancją pozostawienia Mewy dla potomności. A przyszłe kadry MW? O ile wiem zainteresowanych kierunkami wojskowymi na AMW nie brakuje. I raczej będą , niezależnie od tego czy inspiruje ich ORP Mewa, książki, filmy , wyobraźnia czy cokolwiek innego.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Wieści z MW

Post autor: szafran »

Maciej pisze:Wierzysz w to co piszesz czy zwyczajnie zaklinasz rzeczywistość, trochę.. w Północno Koreańskim stylu?

Co, taki eksponat, ma wypromować lub upamiętnić?
Bieda-flotę czy wydumany powód, dla którego go zachowamy?
Chwyci za serca młodziesz, porwie i rozpali ich wyobraźnię tak mocno, że o przyszłe kadry i kształt MW będzie można spać spokojnie?!
Wątpię..
Trzeba czasami sięgnąć po północnokoreańskie metody. Dla mnie jako historyka to idealny przykład skomplikowanych losów Polski w XX wieku.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Wieści z MW

Post autor: Maciej »

Zatem, czy chcesz promować i upamiętniać mizerię bo dobrze oddaje skomplikowane losu Polski w XX wieku?

Pozdrawiam,
Maciej
Zablokowany