Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Ronicz
Posty: 21
Rejestracja: 2017-11-18, 13:32

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Ronicz »

Miner pisze:
Ronicz pisze:No tak, zgadza sie - znam calkiem dobrze (a moze i lepiej...he, he) - ale jak Ty na to wpadles?
No trudne to nie było... 8)
Ronicz pisze:Moze jestem naiwny, ale tak to wlasnie chcialem zalatwic.
Czyli jaki tryb wiec proponujesz?
Co tu dużo gadać - to było naiwne. Nie możesz oczekiwać, że pracownik tego czy innego archiwum dokona przeglądu zasobów w poszukiwaniu jakiejś informacji po "zapytaniu". Mówiąc krótko, trzeba ruszyć swoje 4 litery, zawieźć je do Gdyni, posadzić je na kilka godzin w archiwum i może coś się uda znaleźć.... ;) Aha, i najpierw trzeba się umówić.


OK, jasne - zastosuje sie do rady i zmobilizuje 4 litery do dzialania...

Odnośnie Zaborskiego - sprawdzę i dam znać na privie.

Nie bardzo wiem, co "na prive" znaczy, ale cierpliwie czekam (z samego okreslenia "prive" wnioskuje, iz bedzie to jakas prywatna rekacja,ale Ty przeciez nie znasz mojego maila, tak wiec..??)

Rozumiem, że jesteś spokrewniony z Michałem Niczko...

jestem Jego synem.


PS. Potrenuj robienie cytatów, bo Twoje posty wychodzą bardzo nieczytelnie.
No dobrze, tylko jak to trenowac?? - sam widze, iz moje maile/odpowiedzi nie wygladaja tak samo, jak te pisane przez innych uczestnikow Forum, ale nie wiem, jak do tej doskonalosci w pisaniu dojsc...
Przeciez tego sie nie da "trenowac na sucho"???
Ostatnio zmieniony 2017-11-21, 12:22 przez Ronicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: crolick »

Robercie - co do cytowania.
Każdy cytat powinien zacząć się od znacznika [ quote ] (bez spacji) oraz zamykać znacznikiem [/ quote ] (bez spacji).
W przypadku w/w Twojego postu powinien się zamykać po zacytowaniu pierwszego pytania Minera, wtedy dodajesz swoją odp.
Potem znów otwierasz i zamykasz cytat na który odp etc...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Ronicz
Posty: 21
Rejestracja: 2017-11-18, 13:32

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Ronicz »

crolick pisze:Robercie - co do cytowania.
Każdy cytat powinien zacząć się od znacznika [ quote ] (bez spacji) oraz zamykać znacznikiem [/ quote ] (bez spacji).
W przypadku w/w Twojego postu powinien się zamykać po zacytowaniu pierwszego pytania Minera, wtedy dodajesz swoją odp.
Potem znów otwierasz i zamykasz cytat na który odp etc...

Wielkie dzieki - rano potrenuje!
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Chemik »

Ronicz pisze:
Chemik pisze:
Ronicz pisze:W zalaczeniu zdjecie jednego z uciekajacych kutrow (sadze, iz jest to Hel 117) po doprowadzeniu do Pilawy.
A na jakiej podstawie ten osąd?
W ucieczce brały udział dwa bliźniacze kutry: "Aleksander" Hel-111 i "Adela" Hel-117.
Do tego przypuszczenia (bo jestem daleki od pewnosci) doszedlem droga dedukcji na bazie wzmiankowanej w podpisie ilosci zatrzymanych osob na tym kutrze (ta liczba bardziej mi pasowala wlasnie do Hel 117).
Całkiem zapomniałem o poście JB (http://fow.pl/forum/viewtopic.php?mode= ... 48#p132848)
JB pisze:...
Dowódcą drugiej - helskiej - grupy kutrów był ppor. mar. rez. Józef LIpski (rybak, kuter przez niego użytkowany - ADELA Hel 117, MIR 26 - też należał do tej grupy) z flagowym okrętem KANIA (Hel 150, także okręt dozorczy MUR). ..... i T-3 (brał udział w nieudanej ucieczce - w nocy z 1 na 2 października - oficerów z Helu; drugim kutrem biorącym udział w tym przedsięwzięciu był kuter ppor. Lipskiego - Hel 117). ...
JB obala "mit" dwóch bliźniaczych kutrów.
"T-3" to kuter typu MIR-20a zmobilizowany (lub zarekwirowany?) jeszcze przed latem 1939 roku.
Miner pisze:
Chemik pisze:W ucieczce brały udział dwa bliźniacze kutry: "Aleksander" Hel-111 i "Adela" Hel-117.
Czy na pewno? W książce Wiesława Bladego jest napisane, że Hel-111 został zatopiony przez PMW na Depce we wrześniu 1939, a następnie wydobyty przez właściciela w 1940.
Według tego sameo postu JB:
JB pisze:... Wymieniane są też Hel 111, Bór 52 i MIR 38 IRENA jako te, które miały być zatopione na Depce (prawdopodobnie zatopiono tam - 12 września - Jas 21 zamiast Hel 111 i Jas 6 zamiast MIR 38)....
Co podtrzymuje moją wersję, że "Aleksander" Hel-111 "nie spoczął" na Depce.
ODPOWIEDZ