Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Ronicz
Posty: 21
Rejestracja: 2017-11-18, 13:32

Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Ronicz »

Ciekaw jestem, czy ktos z Forumowiczow dysponuje jakakolwiek wiedza, matrialami zwiazanymi z ucieczka 2 kutrow z Helu w noc poprzedzajaca kapitulacje Polwyspu w pazdzierniku 1939 roku.

Moja cala wiedza na temat tego epizodu walk na Wybrzezu w 1939 roku bazowana jest na nastepujacych wydawnictwach:

Busch Fritz Otto - „Unsere Kriegsmarine im polnischen Feldzug”, Franz Schneider Werlag, Berlin und Wien
Huras Bogdan, Twardowski Marek – ”Księga statków polskich tom 4”, Wydawnictwo Oskar 2002
(brak autora)”Ku chwale bandery – marynarskie wspomnienia z lat wojny...” - Spółdzielnia Wydawnicza Morze, 1992
Milisiewicz Jerzy - ”Pamiętnik przeprawy na kutrze „Batory”, „Biuletyn Historyczny” nr 21, Gdynia 2006.
Pertek Jerzy - ”Mała flota wielka duchem”, Wydawnictwo Poznańskie 1989
Pertek Jerzy - ”Wielkie dni małej floty”, Wydawnictwo Poznańskie 1967

W zalaczeniu zdjecie jednego z uciekajacych kutrow (sadze, iz jest to Hel 117) po doprowadzeniu do Pilawy.
Załączniki
Kuter.JPG
Kuter.JPG (378.86 KiB) Przejrzano 11361 razy
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Miner »

Ronicz pisze:Ciekaw jestem, czy ktos z Forumowiczow dysponuje jakakolwiek wiedza, matrialami zwiazanymi z ucieczka 2 kutrow z Helu w noc poprzedzajaca kapitulacje Polwyspu w pazdzierniku 1939 roku.
Pytasz z "ciekawości", czy jest jakiś konkretny cel?

Przede wszystkim jest Zeszyt Helski nr 14 o ucieczkach z wybrzeża w 1939 r., a w Zeszycie Helskim nr 18 jest krótka relacja Stefana de Waldena.
Są też publikacje Andrzeja Ropelewskiego (np. "Rybacy w cieniu krążowników") i "Hel na straży Wybrzeża" Rafała Witkowskiego.

Chcąc podejść do tematu "ambitniej", trzeba by dotrzeć do niemieckich KTB, a po polskiej stronie do relacji świadków. Na przykład do relacji w posiadaniu Jerzego Pertka (być może zachowały się w Izbie Pamięci w Poznaniu), a także poszukać w relacjach w Archiwum MMW oraz w IPMS w Londynie.
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Chemik »

Ronicz pisze:W zalaczeniu zdjecie jednego z uciekajacych kutrow (sadze, iz jest to Hel 117) po doprowadzeniu do Pilawy.
A na jakiej podstawie ten osąd?
W ucieczce brały udział dwa bliźniacze kutry: "Aleksander" Hel-111 i "Adela" Hel-117.
Ronicz
Posty: 21
Rejestracja: 2017-11-18, 13:32

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Ronicz »

Miner pisze:
Ronicz pisze:Ciekaw jestem, czy ktos z Forumowiczow dysponuje jakakolwiek wiedza, matrialami zwiazanymi z ucieczka 2 kutrow z Helu w noc poprzedzajaca kapitulacje Polwyspu w pazdzierniku 1939 roku.
Pytasz z "ciekawości", czy jest jakiś konkretny cel?

Przede wszystkim jest Zeszyt Helski nr 14 o ucieczkach z wybrzeża w 1939 r., a w Zeszycie Helskim nr 18 jest krótka relacja Stefana de Waldena.
Są też publikacje Andrzeja Ropelewskiego (np. "Rybacy w cieniu krążowników") i "Hel na straży Wybrzeża" Rafała Witkowskiego.

Chcąc podejść do tematu "ambitniej", trzeba by dotrzeć do niemieckich KTB, a po polskiej stronie do relacji świadków. Na przykład do relacji w posiadaniu Jerzego Pertka (być może zachowały się w Izbie Pamięci w Poznaniu), a także poszukać w relacjach w Archiwum MMW oraz w IPMS w Londynie.

Dziekuje za reakcje. Nie, nie mam zadnego konkretnego celu i powoduje mna li tylko ciekawosc.
- zeszyty wydane przez MOW znam
- publikacje Roplewskiego - poszukam
- "Hel na strazy Wybrzeza" - znam te pozycje (chociaz nie mam aktualnie do niej dostepu) i nie przypominam sobie, aby byly tam jakies wzmianki o tej ucieczce
- niemiecke zrodla - raczej odpadaja z uwagi na jezyk, ktorego nie znam
- Pertek - faktycznie; w jego publikacjach cytowane sa wypowiedzi uczestnikow tej ucieczki (z tego, co pamietam m.innymi Jacynicza) i byc moze sa to tylko jakies
krotkie fragmenty szerszych relacji. Znalazlem juz namiary na jego Izbe Pameci w Poznaniu i wejde z nimi w kontakt.
- Muzeum MW - sprawdzalem
- IPMS w Londynie - sprawdze.
Ronicz
Posty: 21
Rejestracja: 2017-11-18, 13:32

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Ronicz »

Chemik pisze:
Ronicz pisze:W zalaczeniu zdjecie jednego z uciekajacych kutrow (sadze, iz jest to Hel 117) po doprowadzeniu do Pilawy.
A na jakiej podstawie ten osąd?
W ucieczce brały udział dwa bliźniacze kutry: "Aleksander" Hel-111 i "Adela" Hel-117.
Do tego przypuszczenia (bo jestem daleki od pewnosci) doszedlem droga dedukcji na bazie wzmiankowanej w podpisie ilosci zatrzymanych osob na tym kutrze (ta liczba bardziej mi pasowala wlasnie do Hel 117).
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Miner »

Ronicz pisze:- "Hel na strazy Wybrzeza" - znam te pozycje (chociaz nie mam aktualnie do niej dostepu) i nie przypominam sobie, aby byly tam jakies wzmianki o tej ucieczce
Owszem, wzmianka jest (s. 305) i co ważniejsze są źródła.
Ronicz pisze:- Pertek - faktycznie; w jego publikacjach cytowane sa wypowiedzi uczestnikow tej ucieczki (z tego, co pamietam m.innymi Jacynicza) i byc moze sa to tylko jakies krotkie fragmenty szerszych relacji. Znalazlem juz namiary na jego Izbe Pameci w Poznaniu i wejde z nimi w kontakt.
Pertek zebrał wiele relacji listownie, więc mogą być w korespondencji z Jacyniczem, Czerwińskim, Szczęsnym itd.
Ronicz pisze:- Muzeum MW - sprawdzalem
I co?
Chemik pisze:W ucieczce brały udział dwa bliźniacze kutry: "Aleksander" Hel-111 i "Adela" Hel-117.
Czy na pewno? W książce Wiesława Bladego jest napisane, że Hel-111 został zatopiony przez PMW na Depce we wrześniu 1939, a następnie wydobyty przez właściciela w 1940.
Ronicz
Posty: 21
Rejestracja: 2017-11-18, 13:32

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Ronicz »

Miner pisze:
Ronicz pisze:- "Hel na strazy Wybrzeza" - znam te pozycje (chociaz nie mam aktualnie do niej dostepu) i nie przypominam sobie, aby byly tam jakies wzmianki o tej ucieczce
Owszem, wzmianka jest (s. 305) i co ważniejsze są źródła.

Dzieki - popatrze jeszcze raz na to majac dostep do tej ksiazki.
Ronicz pisze:- Muzeum MW - sprawdzalem
I co?

Brak jakichkolwiek informacji u nich (bylo to jednak dosc dawno temu, tak wiec sprawdze ponownie)
Chemik pisze:W ucieczce brały udział dwa bliźniacze kutry: "Aleksander" Hel-111 i "Adela" Hel-117.
Czy na pewno? W książce Wiesława Bladego jest napisane, że Hel-111 został zatopiony przez PMW na Depce we wrześniu 1939, a następnie wydobyty przez właściciela w 1940.
Tez o tym czytalem, ale wiekszosc publikacji podaje jednak wersje zacytowana przez Chemika, ktora rowniez traktuje jako prawidlowa.

Dla porzadku - w zrodlach, ktore zacytowalem w swoim pierwszym tekscie, zapomnialem wymienic relacje komandora J.Czerwinskiego.
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Chemik »

Miner pisze:
Chemik pisze:W ucieczce brały udział dwa bliźniacze kutry: "Aleksander" Hel-111 i "Adela" Hel-117.
Czy na pewno? W książce Wiesława Bladego jest napisane, że Hel-111 został zatopiony przez PMW na Depce we wrześniu 1939, a następnie wydobyty przez właściciela w 1940.
Książka Wiesława Bladego jest pełna błędów i nieścisłości (zerknij na utyskiwania w tematach o MIR-20 i "polskich" KFK), trudno więc ją traktować jako wiarygodne źródło.
Być może Wiesław Blady pomylił "Aleksandra" z poprzednim kutrem Franciszka Piechockiego "Kujawiakiem", który początkowo też miał oznakę rybacką Hel-111, a po przekazaniu Janowi Hermanowi I oznakowany był jako Hel-11 i Jas-21.
Owe cztery "bliźniacze" kutry należące do typu 19-metrowego: "Antoni" (Gdy 26), "Aleksander" (Hel-111), "Adela (Hel-117) i "Anna" (Kuź 44) ponoć w planach mobilizacyjnych miały być "przewodnikami" trzy(?)kutrowych grup trałowych.
Poza tym dziwi mnie to, iż już na początku zmagań topi się duży i będący w bardzo dobrej kondycji kuter, aby zablokować Depkę, podczas gdy pod ręką jest ich całe mnóstwo, które lepiej się do tego nadawały.
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Miner »

Ronicz pisze:Brak jakichkolwiek informacji u nich (bylo to jednak dosc dawno temu, tak wiec sprawdze ponownie)
Jak to sprawdzałeś? Bo na pewno jest relacja Ludwika Zaborskiego.
Ronicz pisze:Dla porzadku - w zrodlach, ktore zacytowalem w swoim pierwszym tekscie, zapomnialem wymienic relacje komandora J.Czerwinskiego.

A skąd ta relacja?
Chemik pisze:Książka Wiesława Bladego jest pełna błędów i nieścisłości (zerknij na utyskiwania w tematach o MIR-20 i "polskich" KFK), trudno więc ją traktować jako wiarygodne źródło...
Rozumiem, dziękuję za info.
Ronicz
Posty: 21
Rejestracja: 2017-11-18, 13:32

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Ronicz »

Miner pisze:
Ronicz pisze:Brak jakichkolwiek informacji u nich (bylo to jednak dosc dawno temu, tak wiec sprawdze ponownie)
Jak to sprawdzałeś? Bo na pewno jest relacja Ludwika Zaborskiego.


Juz nie pamietam, bo bylo to dosc dawno temu- zadalem chyba pytanie telefoncznie (czy tez mailowo?) otrzymujac negatywna odpowiedz.
Bardzo zaciekawila mnie ta realcja L.Zaborskiego. Czy masz ja zapisana gdzies w takiej formie, ze moglbys ja zalaczyc do tej dyskusji, badz tez wyslac mailem do mnie?

Ronicz pisze:Dla porzadku - w zrodlach, ktore zacytowalem w swoim pierwszym tekscie, zapomnialem wymienic relacje komandora J.Czerwinskiego.

A skąd ta relacja?

Hmm, dobre pytanie! Przyznam, iz nie pamietam juz, gdzie to znalazem. Sa to w kazdym badz razie jego wspomnienia zatytulowane "Marynarski podkop" i -jak sam tytul wskazuje - opisuje w nich rowniez probe ucieczki (z Oflagu XVIIIA).
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Miner »

Ronicz pisze:- zeszyty wydane przez MOW znam
Rozumiem, że Zeszyt Helski nr 14 nawet baardzo dobrze... :wink:

Naprawdę chciałeś to załatwić w MMW telefonicznie/mailowo? :D

Ta relacja Czerwińskiego to pewnie przedruk w Przeglądzie Morskim.

Wiedziałem, że niedawno coś czytałem na ten temat ...
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... db08c1ce37
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: crolick »

Miner pisze:Chcąc podejść do tematu "ambitniej", trzeba by dotrzeć do niemieckich KTB, a po polskiej stronie do relacji świadków. Na przykład do relacji [...] w IPMS w Londynie.
KTB wiele mądrego nie wnoszą bo podają tylko kiedy i gdzie złapano jednostki z uciekinierami.
A W IPiMS nie ma ani jednej relacji z ucieczki, bo przecież się nie udały (tzn te z października), więc co najwyżej mogą być powojenne.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Miner »

Ale KTB mogą coś powiedzieć o ilości uciekinierów na poszczególnych kutrach, bo tu są rozbieżności.

Odnośnie IPMS chodziło mi o relacje osób, które trafiły do Wielkiej Brytanii po wojnie. Na pewno był to Kazimierz Szalewicz, ale nie pamiętam, czy ktoś jeszcze.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: crolick »

29 oficerów + 23 podoficerów i marynarzy.

Szalewicz nie wspomniał o ucieczce ani słowa.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Ronicz
Posty: 21
Rejestracja: 2017-11-18, 13:32

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Ronicz »

Miner pisze:
Ronicz pisze:- zeszyty wydane przez MOW znam
Rozumiem, że Zeszyt Helski nr 14 nawet baardzo dobrze... :wink:

No tak, zgadza sie - znam calkiem dobrze (a moze i lepiej...he, he) - ale jak Ty na to wpadles?


Naprawdę chciałeś to załatwić w MMW telefonicznie/mailowo? :D

Moze jestem naiwny, ale tak to wlasnie chcialem zalatwic.
Czyli jaki tryb wiec proponujesz?

Ponawiam wiec pytanie - czy masz te wspomnenia L.Zaborskiego w takiej formie, z moglbys mi j przeslac mailem?

Ta relacja Czerwińskiego to pewnie przedruk w Przeglądzie Morskim.

Bardzo mozliwe.


Wiedziałem, że niedawno coś czytałem na ten temat ...
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... db08c1ce37
Ostatnio zmieniony 2017-11-21, 12:17 przez Ronicz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Ucieczka kutrow z Helu 1-2 pazdziernika 1939 roku

Post autor: Miner »

Ronicz pisze:No tak, zgadza sie - znam calkiem dobrze (a moze i lepiej...he, he) - ale jak Ty na to wpadles?
No trudne to nie było... 8)
Ronicz pisze:Moze jestem naiwny, ale tak to wlasnie chcialem zalatwic.
Czyli jaki tryb wiec proponujesz?
Co tu dużo gadać - to było naiwne. Nie możesz oczekiwać, że pracownik tego czy innego archiwum dokona przeglądu zasobów w poszukiwaniu jakiejś informacji po "zapytaniu". Mówiąc krótko, trzeba ruszyć swoje 4 litery, zawieźć je do Gdyni, posadzić je na kilka godzin w archiwum i może coś się uda znaleźć.... ;) Aha, i najpierw trzeba się umówić.

Odnośnie Zaborskiego - sprawdzę i dam znać na privie.

Rozumiem, że jesteś spokrewniony z Michałem Niczko i stąd wzięło się Twoje zainteresowanie tematem. Życzę powodzenia w poszukiwaniach, aczkolwiek dużo więcej niż w powyższym artykule Piotra Sykuta chyba trudno będzie ustalić.

PS. Potrenuj robienie cytatów, bo Twoje posty wychodzą bardzo nieczytelnie.
Ostatnio zmieniony 2017-11-21, 12:44 przez Miner, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ