Dokumentacja walk na Wybrzezu w 1939 roku

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Ronicz
Posty: 21
Rejestracja: 2017-11-18, 13:32

Dokumentacja walk na Wybrzezu w 1939 roku

Post autor: Ronicz »

Od ilus tam lat obserwuje na Allegro i E-Bay aukcje roznych pamiatek (glownie zdjec) zwiazanych z walkami na Wybrzezu w 1939 roku.

Przez te lata widzialem setki ciekawych zdjec zwiazanych z tym tematem. Zdjecia te zostaly nabyte przez roznych kupujacych, ale mam wrazenie, iz nabywcami tych zdjec sa glownie Polacy, entuzjasci tego tematu, czyli - z duza doza prawdopodobienstwa - rowniez uczestnicy tego Forum (zdjecia te osiagaja bardzo wysokie ceny, rzedu 30-70 EUR za sztuke i nie sadze, iz ceny te placa Niemcy, dla ktorych walki na polskim Wybrzezu w 39 roku byly nic nieznaczacym epizodem w wojnie z cala Europa, ktora toczyli).

Pomyslalem wiec, iz warto byloby te zdjecia, tzn ich skany (gdyz nie sadze, ze nabywcy beda gotowi pozbyc sie oryginalow) zebrac w jednym miejscu i stworzyc swietna dokumentacje tematu, ktory nas wszystkich tak bardzo pasjonuje.

Sadze, iz patronem, organizatorem takiej akcji powinno byc MMW w Gdyni. Przypuszczam, iz wielu z Was jest albo w posiadaniu takich zdjec, albo zna osoby, ktore te zdjecia posiadaja.

Czyli sprawa, akcja jest w sumie prosta - jezeli znadzie se organizator takiej akcji (nadal widze MMW w tej roli), to wystarczy wyslac po prostu na wskazany adres mailowy skany posiadanych zdjec.
Awatar użytkownika
dolek2
Posty: 213
Rejestracja: 2013-08-22, 22:00
Lokalizacja: Konin koło Lichenia

Re: Dokumentacja walk na Wybrzezu w 1939 roku

Post autor: dolek2 »

Ronicz pisze:zdjecia te osiagaja bardzo wysokie ceny, rzedu 30-70 EUR za sztuke
To i tak tanio ... ja widziałem i takie które "poszły" i za ponad 150 Euro za sztukę :o :o
Ronicz pisze:Sadze, iz patronem, organizatorem takiej akcji powinno byc MMW w Gdyni. Przypuszczam, iz wielu z Was jest albo w posiadaniu takich zdjec, albo zna osoby, ktore te zdjecia posiadaja.
Nie sądzę aby to był dobry patron, kiedyś przekazałem jedną fotkę autorowi pewnego opracowania i on od razu zastrzegł że jak wydawnictwo "idzie" spod MMW to wszelkie ilustracje zdjęciowe opisywane są "ze zbiorów MMW" i nie ma zmiłuj w tym temacie ... Tak więc skoro ktoś płaci 50 i więcej Euro za zdjęcie to pewnie byłoby fajnie aby chociaż jego nazwisko znalazło się w opracowaniu. Znam kilku "zbieraczy" zdjęć i ja sam mam problem aby uzyskać od nich skan fotki np do publikacji ...
....bunkrów nie ma, ale też jest zaj...cie ...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Dokumentacja walk na Wybrzezu w 1939 roku

Post autor: Miner »

Pierwszy problem to ten z prawami autorskimi, a drugi to obsługa takiej internetowej bazy danych.
Nie jest tajemnicą, że MMW od kilku lat digitalizuje posiadane relacje i obiecuje, że kiedyś je udostępni, ale chyba brakuje "rąk do pracy". A przed 100 rocznicą MW będzie ich jeszcze bardziej brakować.
Ronicz
Posty: 21
Rejestracja: 2017-11-18, 13:32

Re: Dokumentacja walk na Wybrzezu w 1939 roku

Post autor: Ronicz »

Miner pisze:Pierwszy problem to ten z prawami autorskimi, a drugi to obsługa takiej internetowej bazy danych.
Nie jest tajemnicą, że MMW od kilku lat digitalizuje posiadane relacje i obiecuje, że kiedyś je udostępni, ale chyba brakuje "rąk do pracy". A przed 100 rocznicą MW będzie ich jeszcze bardziej brakować.
Sorry, ale nie mam pojecia, jak to w sensie "formalno-prawnym" wyglada. Czyli, jezeli nabede (droga kupna) na jakiejs aukcji jakies tam zdjecie, to nie mam prawa jego kopiami dysponowac?
Nie, po prostu nie wiem - do tej pory mýslalem (moze naiwnie), iz wlasciciel oryginalu zdjecia (albo jednego z oryginalow) ma prawo do dysponowania tym zdjeciem, jego kopiami.

Co zas do uporzadkowania tego zbioru, to nie widze zadnego problemu. Przeciez tu nie chodzi o digitalizacje, gdyz Muzeum otrzymaloby te zdjecia (no, to takie moje teoretyczne zalozenie) juz w formie zdigitalizowanej.
Pozostaje wiec tylko klasyfikcja tych zdjec na zasadzie przydzialu do: "port wojenny na Oksywiu", "port wojenny w Helu", "port rybacki w Helu", "Jastarna" etc.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Dokumentacja walk na Wybrzezu w 1939 roku

Post autor: SmokEustachy »

Ronicz pisze:
Miner pisze:Pierwszy problem to ten z prawami autorskimi, a drugi to obsługa takiej internetowej bazy danych.
Nie jest tajemnicą, że MMW od kilku lat digitalizuje posiadane relacje i obiecuje, że kiedyś je udostępni, ale chyba brakuje "rąk do pracy". A przed 100 rocznicą MW będzie ich jeszcze bardziej brakować.
Sorry, ale nie mam pojecia, jak to w sensie "formalno-prawnym" wyglada. Czyli, jezeli nabede (droga kupna) na jakiejs aukcji jakies tam zdjecie, to nie mam prawa jego kopiami dysponowac?
Nie, po prostu nie wiem - do tej pory mýslalem (moze naiwnie), iz wlasciciel oryginalu zdjecia (albo jednego z oryginalow) ma prawo do dysponowania tym zdjeciem, jego kopiami.

Co zas do uporzadkowania tego zbioru, to nie widze zadnego problemu. Przeciez tu nie chodzi o digitalizacje, gdyz Muzeum otrzymaloby te zdjecia (no, to takie moje teoretyczne zalozenie) juz w formie zdigitalizowanej.
Pozostaje wiec tylko klasyfikcja tych zdjec na zasadzie przydzialu do: "port wojenny na Oksywiu", "port wojenny w Helu", "port rybacki w Helu", "Jastarna" etc.
Temat praw autorskich jest zawiły.
ODPOWIEDZ