Przyszłość MW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

Oj tam przecież LCS są góra na 10 lat aż powstanie Miecznik ;) No i znany bloger i miłośnik kotów popiera ten pomysł. BRAĆ!!!! ;)
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

No to prawie komplet. Jeszcze ustalić kto i jak na tym zarobi i można podpisywać kontrakt w świetle jupiterów. Low cost ship na każdą kieszeń :lol:
Grulgor
Posty: 225
Rejestracja: 2020-03-03, 18:04

Re: Przyszłość MW

Post autor: Grulgor »

Te wpisy powyżej dobitnie świadczą, że wskazanie jakiejkolwiek opcji musi spotkać się właśnie z czymś takim - żenujące i pocieszenie w jednym :mrgreen:
Sami przed chwilą beczeli, że nie ma ustalonego kierunku dla MW, sami pomysłu nie mają, ale czemu nie splunąć na LCSa? :mrgreen: to na pewno szatański pomysł :-) ja sam nie słyszałem o takim programie, ale jeśli to faktycznie chcą zrobić to może najpierw za ile i co ewentualnie w zamian? Ale tak naprawdę to nie potrzebne :-) przy okrętach australijskich było podobnie więc "sprawdzone" metody biorą górę :-)
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Ja jestem zdeklarowanym lobbystom Dórmanów i sobie wypraszam. Lobby LCS jak najbardziej ma swoje prawa i kocia w tym zasługa.

Tak na poważnie to cokolwiek d24 lub na fow.pl się napisze to ma jakieś znaczenie? Litości. Jak prasa ciśnie MON to jeszcze rozumiem, bo Maxowi udało się kilka razy mieć cynk przed innymi. Wątpię że akurat teraz.
Grulgor
Posty: 225
Rejestracja: 2020-03-03, 18:04

Re: Przyszłość MW

Post autor: Grulgor »

Nie ma wypraszania :mrgreen: uwaga była skierowana nie do frontu lobbystycznego tylko do miałczących i obolałych - sorry przyzwyczajenie ze środowiska zbyt zajętych na uprawianie traumy.
Fregaty Dorman mi też się podobają, ale w tej sytuacji nie mają lepszego uzasadnienia ponad LCS więc nie ma co się wyżywać, zwłaszcza że ta nowinka o transferze LCSów jest chyba jednak z d..y :mrgreen:
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Grulgor pisze: zwłaszcza że ta nowinka o transferze LCSów jest chyba jednak z d..y
Otóż to drogi kolego :-D
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

A tak z powrotem na wesoło. To na szczęście nic takiego się nie dzieje i wygląda, że nasi mają wszystko pod kontrolą:

https://portalstoczniowy.pl/wiadomosci/ ... -wojennej/

Ja muszę tu oficjalnie przeprosić za moje wątpliwości dotyczące A17. Rozmowy trwają więc nie ma co przeszkadzać, a z pewnością zakończą się prawdziwym sukcesem ;)

Z ciekawszych fragmentów dotyczących modernizacji i jasno objaśniający stan floty to ten:
Potencjał Wojska Polskiego jest wypadkową zdolności wszystkich komponentów, w tym także morskiego. Obecnie realizowane są ambitne programy modernizacyjne dotyczące lotnictwa wielozadaniowego oraz obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.


Jeśli chodzi o kręcenie się w kółko. Niezmiennie jest jak jest...
Priorytetami w zakresie rozwoju i modernizacji sił morskich pozostają programy pozyskania okrętów bojowych. Aktualnie trwa faza analityczno-koncepcyjna w zakresie pozyskania okrętów Miecznik. Prowadzone są również prace analityczno-koncepcyjne dotyczące nowych wielozadaniowych morskich śmigłowców pokładowych dla Marynarki Wojennej RP. Ich pozyskanie zostało przewidziane w planach modernizacji Sił Zbrojnych RP.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

Grulgor pisze:zwłaszcza że ta nowinka o transferze LCSów jest chyba jednak z d..y :mrgreen:
To taki ukłon w stronę Adelajdowców coby nie wpadli w depresję i mogli jeszcze raz wykorzystać swoje teksty i tylko zmienić typ okrętu i usunąć strefową OPL ;)
Grulgor
Posty: 225
Rejestracja: 2020-03-03, 18:04

Re: Przyszłość MW

Post autor: Grulgor »

nie sądzę :-) tu nie ma znaczenia ani klasa ani typ okrętu, bo jak wcześniej napisałem każda z możliwych opcji dla pewnego grona będzie zła. np. Adrian wyznał, że lubi Dormany, gdyby jednak scenariusz pozyskania się pojawił to mielibyśmy niezły wrzask jak bestialsko zły jest to pomysł i wszelka argumentacja zostałaby tu i gdzie indziej starannie opluta - mylę się? :-) identycznie jak z Adelajde które miały same wady, a ich źli do szpiku kości zwolennicy w niczym nie mieli racji :mrgreen:
Ale życie toczy się dalej, mam nadzieję że uda się z A17 i że jednak pojawi się korzystna opcja z okrętami nawodnymi. Lepiej oprzeć się na czymś pozytywnym, bo przynajmniej wg mnie, pasja do każdego tematu chyba właśnie na tym polega.
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Przyszłość MW

Post autor: Orlik »

A jeszcze inni powiedzą, że "MON lubi złom..."

Kompletny brak przejrzystości planów zakupów dla MW (jeśli takie w ogóle są) powoduje, że równie dobrze możemy sobie dyskutować o odkupieniu "Eclipsa" od pewnego miliardera. :(
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

Ja tylko przypominam, że mamy epidemię, kryzys ekonomiczny i może jeszcze polityczny. Wierzycie, że ktoś zdecyduje się na zakup okrętów? Nawet z drugiej ręki?
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

A weź nawet nie przypominaj :) Obecne plany to tylko zakup używek tych ze Szwecji. Reszta to poziom dialogu techn8cznego czyt. może, kiedyś za XX lat
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6401
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Przyszłość MW

Post autor: Peperon »

szafran pisze:Ja tylko przypominam, że mamy epidemię, kryzys ekonomiczny i może jeszcze polityczny. Wierzycie, że ktoś zdecyduje się na zakup okrętów? Nawet z drugiej ręki?
Jak były lepsze czasy i kasa do dyspozycji, to zaczęło się rozdawnictwo. No to mamy efekty tworzenia grupy żyjącej z zasiłków...

Co do nabywania okrętów z drugiej ręki to uważam, że i tak powinien być jakiś sensowny plan pozyskania oraz pewna filozofia ich dalszej eksploatacji. Chodzi mi o sens inwestycji i pewną perspektywę, a nie tylko o łatanie dziur "rozwiązaniami tymczasowymi" na 20 - 30 lat.
Skoro Amerykanie pozbywają się względnie nowych okrętów, ponieważ mają z nimi problemy i nie chcą ich modernizować ze względu na koszty, to raczej nie ma sensu pchanie się po nie. Chyba, że chcemy uzupełnić flotę patrolowców i wzmocnić Ślązaka... Zastanawia mnie jednak możliwość zmiany technologii budowy LCS-ów i wykonanie ich kadłubów ze stali, zamiast stopów aluminium. Tylko czy jest to w ogóle możliwe ?
Natomiast nabycie byłych fregat z Holandii - o przepraszam NIDERLANDÓW - jest chyba niezłym pomysłem. Królewska marynarka jest znana z utrzymywania okrętów w dobrym stanie technicznym i ich sprzedaży w niezbyt zaawansowanym wieku. Może to być nawet niezła inwestycja.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Nie chodzi mi o Niderlandy, ale o to byśmy mieli jakąś przemyślaną strategie kupowania używek. Raz trzeba znać rynek i co jest dostępne. Czasami trzeba się przysadzić z wyprzedzeniem. Nasze ostatnie poszukiwania OP są świetnym przykładem, że nie jest łatwo. Dalej nie wiadomo czy tego zimnego uda się reaktywować. Te brazylijskie to teź trochę złomki. Jak ktoś ma cóś dobrego i sprawdzonego to rzadkość by chciał się pozbyć. Dlatego wypada mieć to przemyślane. Dalej to pozostałe kwestie jak wysyłanie Kobbena na morze Śródziemne. Czy ktoś się tam dobrze czuje?Q juz kończąc to jednak zastanowić się czy flota niezmodernizowanych używek ma sens. Trochę byłoby mi szkoda podwodniaków, ale czasami to może być takie mniejsze zło.
Napoleon
Posty: 3990
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Przyszłość MW

Post autor: Napoleon »

W zasadzie, to należałoby zacząć od tego co potrzebujemy. A gdy już sprecyzujemy co potrzebujemy, to należałoby się rozglądnąć co jest na rynku wtórnym najbliżej tego co potrzebujemy. Tylko czy ktoś w ten sposób myśli?
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Napewno nie w obecnym MON, gdzie liczy się ino sukces.
ODPOWIEDZ